Αmd Fusion APUs / Llano

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Αρχισαν και δημοσιεύονται οι πρώτες μετρήσεις...
Βασικά δώθηκαν από όλα τα site μετρήσεις για τον mobile Llano Α8-3500Μ, και είδα και ένα preview με τον desktop A8-3850....

Από cpu power, αναφέρει χαρακτηριστικά το anandtech "CPU Performance: Pretty Much an Athlon II X4" .... και για το gpu power "GPU Performance: Between a Radeon HD 6450 & 5570". Κοινώς μέτρια πολύ σαν cpu, αλλά σαν gpu σκίζει!!!!

http://www.anandtech.com/show/4448/amd-llano-desktop-performance-preview

Για τους mobile, αντίστοιχα, ο τετραπύρηνος ούτε καν φτάνει τον διπύρηνο sandy bridge, αλλά σε gpu power (λέγε με παιχνίδια), είναι η ισχυρότερη IGP που έχει βγει ποτέ και με διαφορά... δεν υπάρχει σύγκριση με καμία άλλη.

http://www.anandtech.com/show/4444/amd-llano-notebook-review-a-series-fusion-apu-a8-3500m

http://www.tomshardware.com/reviews/a8-3500m-llano-apu,2959.html

κλπ, βάλτε google, σχεδόν κάθε site μετρήσεων έχει και παρουσίαση...

Η γνώμη μου? Στη low budget κατηγορία "all in one" δεν έχει αντίπαλο...
Η γνώμη για τα δικά μας, htpc κλπ? Λίρα 100... αρκεί να βγουν τα mobile parts σε mini itx εκδόσεις, ή τα desktop να έχουν αντίστοιχα καλή διαγωγή από θέμα κατανάλωσης και θερμοκρασιών (τα mobile είναι ανάλογα ή και καλύτερα από τα αντίστοιχα της intel σε αυτονομία!!! Πρώτη φορά!).
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,467
Μεταμορφωση
Δεν εχουν ανακοινωθει τιμες ακομα νομιζω.
Απορω αν θα μπαινει τετραπυρηνος και τετοια gpu σε mini atx cases.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Αmd Fusion APUs / Llano

Δεν εχουν ανακοινωθει τιμες ακομα νομιζω.
Απορω αν θα μπαινει τετραπυρηνος και τετοια gpu σε mini atx cases.

Αν θα μπαίνουν λέει....η χαρά των mini itxάδων! Άντε να βγάλουμε και κάνα οδηγό της προκοπής για Linux και μετά να ξεχάσω και το όνομα της Nvidia.

Άκου ION2 μητρική με Atom 150 .
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,898
Dystopia
Έχω την εντύπωση ότι κάποιος είχε ποσταρει φωτογραφια mini-itx
Για llano. Η εδώ η στο νήμα του zilmer( μικρο αθόρυβος και να τα κάνει όλα)
Πάντως κακά τα ψέματα.

Περιμένουμε, περιμένουμε θελουμε καλύτερα πράγματα.
Η μονη ουσιαστική αναβάθμιση είναι το 3d και η κατανάλωση.
Ο μόνος λόγος που κάποιος χρειάζεται ένα τετραπυρηνο θηρίο
Για htpc είναι το frame interpolation το ρωσικό που έχει τον madvr
Που δεν παιΖει με dxva λόγω ΑΤΙ.
Δηλαδή με μια nvidia σαν του Αυγερινόυ σε οποιοδήποτε core2duo,i3,athlon/phenom x2 δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω.


Τώρα να σκασεις 200 και 50-100 για το κουτι, για νέο htpc επειδή δεν θέλεις εξωτερική κάρτα και θέλεις να ναι
Πλάκα το κουτι ,δεν ξέρω τι να πω
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Βασικά οι Llano είναι από 2πύρηνοι έως 4πύρηνοι... απλά αυτοί των τεστ που δόθηκαν από την AMD, ήταν όλοι Χ4... Και πάλι δεν κατάφεραν σε cpu power να κοντράρουν την Ιντελ (αλλά ξέσκισαν σε gpu power). Και κυκλοφορούν με διάφορα TDP (από ότι είδα οι mobile είναι 35/45W, και οι desktop στα 65/100W).

mini itx ναι.. γιατί όχι άλλωστε? Με έναν από τους μικρούς 2πύρηνους! Ο οποίος θα είναι αρκετές φορές ισχυρότερος από τον Ε350, και σαν cpu και σαν gpu... Δεν χρειάζεται η περίπτωση μας τους ισχυρότερους 4πύρηνους (αυτοί είναι για budget παιχνιδάδες)


αααααα, σας έχω και το άλλο που έλεγε ο anand νομίζω... οι αρχικοι 2πύρηνοι θα είναι 4πύρηνοι με απενεργοποιημένους πυρήνες... αργότερα θα φτιαχτούν πραγματικοί 2πύρηνοι... με πιάσατε εεεεε??? (ΑΜD core unlock -> )
 
Last edited:

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Re: Απάντηση: Αmd Fusion APUs / Llano

αααααα, σας έχω και το άλλο που έλεγε ο anand νομίζω... οι αρχικοι 2πύρηνοι θα είναι 4πύρηνοι με απενεργοποιημένους πυρήνες... αργότερα θα φτιαχτούν πραγματικοί 2πύρηνοι... με πιάσατε εεεεε??? (ΑΜD core unlock -> )
Θα ειναι ετσι ευκολο άραγε ή θα το έχει προβλέψει η AMD και θα χρειαζεται "ειδικη" επέμβαση στο hardware (κολλησεις κλπ) ??? -bye-
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αmd Fusion APUs / Llano

Θα ειναι ετσι ευκολο άραγε ή θα το έχει προβλέψει η AMD και θα χρειαζεται "ειδικη" επέμβαση στο hardware (κολλησεις κλπ) ??? -bye-

Αυτές είναι πολύ πρώιμες σκέψεις... κανείς δεν νομίζω να ξέρει την απάντηση. Απλά η ελπίδα.. τα γνωστά. :grinning-smiley-043

Πάντως η AMD μάλλον το ήθελε να υπάρχει, αφού ο κόσμος το έβλεπε θετικά...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,467
Μεταμορφωση
Λογικα θα μας ερθει καπου στα 140-150ε ο 4πυρηνος + 100-120 μια μητρικη + 40ε μνημες + δισκος + κουτι + τροφοδοτικο.
Σαν value for money ξεκαθαρα χάνει απο την fusion/zacate , αν και πάλι κραταει τον λόγο ψηλά.
 
Δεν έχει καμία σχέση με τα fusion / Zacate.. Μιλάμε για κανονικό μηχάνημα το οποίο δεν έχει ανάγκη HW acceleration για να παίξει ένα αρχείο 1080p και έχει μάλιστα αρκετή ισχύ ώστε να παίζει μια χαρά και με MadVR. Ίσως μάλιστα κάνει και για F.I. (για τους fans της ψεύτικης κίνησης :D).
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Αmd Fusion APUs / Llano

Λογικα θα μας ερθει καπου στα 140-150ε ο 4πυρηνος + 100-120 μια μητρικη + 40ε μνημες + δισκος + κουτι + τροφοδοτικο.
Σαν value for money ξεκαθαρα χάνει απο την fusion/zacate , αν και πάλι κραταει τον λόγο ψηλά.

Καταρχήν τα 2πύρηνα θα είναι κάτω από 100 , χαλαρά. Μ/Β επίσης στην AMD καλές, υπάρχουν και με λιγότερα από 100 .

εγώ αλλού κολλάω... στις πολύ μέτριες επιδόσεις σαν cpu, και στις συνολικές επιδόσεις/τιμή. Γιατί το λέω:
AMD Athlon II x3 Triple Core 455: 69 , και κατά πάσα πιθανότητα θα ξεκλειδώσει και ο 4ος πυρήνας, οπότε με 70 έχουμε έναν 4x3.3GHz.
Μας μένουν άλλα 70-80 , με τα οποία μπορούμε να πάρουμε μια discrete κάρτα ΑΤΙ (οπότε να έχουμε ότι θα είχαμε και με το ΑPU), π.χ. μια 6570/6670 που είναι κοντά σε αυτές τις τιμές, και φυσικά ξετινάζουν σε δύναμη την IGP του APU.
Και όλα αυτά χωρίς να πω για υπερχρονισμούς...

Φυσικά σε όλα τα άλλα το APU είναι καλύτερη επιλογή (θερμοκρασίες -32nm μην ξεχνιόμαστε-, συνολική κατανάλωση, μέγεθος που πιάνει, all in one λύση κλπ...)
 
Last edited:

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,898
Dystopia
Έχει δίκιο ο lykman. Υπάρχει ένα κενό στις επιδόσεις του CPU.
Η αλήθεια όμως είναι ότι για απλή αναπαραγωγή δεν θες κάτι παραπάνω
Απο διπυρηνο ( εκτός απο διπυρηνους 800αρηδες pentium)
Περίμενα όμως *απο CPU κάτι στα επίπεδα του phenom ii x4.

Εκει που ποντάρει η ΑΜD είναι στην κατανάλωση , στο μέγεθος και στον θόρυβο. O ένας λιγότερος ανεμιστήρας, το 3d και το κλείδωμα στα 23.976 ακριβώς που υπόσχεται θα είναι μεγάλη υπόθεση.

Το μεγάλο τους στοίχημα πιστευω είναι να μπουν δυναμικά στα htpc, ατα μιλαρακια (Mac mini) και στα laptop.


Το θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι θα βγουν και m-itx μητρικες όπως ακριβώς και το h67
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Η αλήθεια όμως είναι ότι για απλή αναπαραγωγή δεν θες κάτι παραπάνω

για τα απλά πράγματα σαφώς και έχεις δίκιο! (τα λέει και ο Δημ. Δημ. παραπάνω πιο αναλυτικά, και για τα μη απλά).
θα ήθελα όμως να πάρω (όταν πάρω τελοσπάντων) κάτι που να μπορεί να αντικαταστήσει όλα μου τα μηχανήματα, κρατώντας τα θετικά όλων... Στην κατανάλωση όμως έχουμε θέμα (65w οι μικρότεροι desktop llano), αλλά μάλλον και στις επιδόσεις... Θεωρώ κάπως λίγες του cpu, και υπερβολικά πολλές της gpu...
Τέσπα θα δούμε και τους διπύρηνους αλλά και τους άλλους τους μικρότερους και τα ξαναλέμε. Και φυσικά μιλάω για τις δικές μου ανάγκες, με βάση τις δικές μου σκέψεις...

mini itx νομίζω είχα βάλει λινκ σε κάποιο θέμα ένα sample, αλλά και εγώ το θεωρώ σίγουρο ότι θα γεμίσουμε...