Επίγεια ψηφιακή εκπομπή από τα Ακαρνανικά

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
01akarnanika.jpg


Απο οτι βλεπω θα καλυπτει αρκετες περιοχες απο Νοτια Κερκυρα εως Κεφαλλονια και Ζακυνθο αλλα και τμημα της Πατρας.

Από το Σεπτέμβριο η ψηφιακή TV μέσω Ακαρνανικών

Από το Σεπτέμβριο θα αρχίσει και για την Κέρκυρα στα Ακαρνανικά η ψηφιακή εκπομπή των πανελλαδικής εμβέλειας τηλεοπτικών δικτύων, τόσο της Digea όσο και της ΕΡΤ.

Ο νομός της Κέρκυρας θα λαμβάνει λήψη των ψηφιακών τηλεοπτικών καναλιών μέσω Ακαρνανικών στο νότιο και κεντρικό κομμάτι του νησιού και μέσω του κέντρου εκπομπής των Λιγγιάδων στα Ιωάννινα για το βόρειο τμήμα του νησιού.

Κοινή απόφαση


Η απόφαση ελήφθη σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή από την Ομάδας Εργασίας για τη Μετάβαση στην Επίγεια Ψηφιακή Τηλεόραση, η οποία συστάθηκε με πρωτοβουλία του Υφυπουργού Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων Σπύρου Βούγια, με πρόεδρο τον Γενικό Γραμματέα Δικτύων Σωκράτη Κάτσικα.

Σύμφωνα με απόφαση με τους εκπροσώπους των Digea, ΕΡΤ και Nova, καθορίστηκε το χρονοδιάγραμμα λειτουργίας των κέντρων ψηφιακής εκπομπής για το 2011, όπου τα Ακαρνανικά περιλαμβάνονται στο σχεδιασμό για τον ερχόμενο Σεπτέμβρη, τόσο για τους σταθμούς της Digea (Mega, Ant1, Star, Skai, Alter, Μακεδονία TV και Alpha) όσο και για το μπουκέτο της ΕΡΤ (ΝΕΤ, ΕΤ1, ΕΤ3, Βουλή, Sport+, Prisma+, Cine+ και ΡΙΚ). Η Nova, πάντως, δεν φαίνεται να επεκτείνεται εκτός Αττικής και Θεσσαλονίκης με επίγειο μπουκέτο, μέσα στο 2011.

Μάλιστα, ένα μήνα μετά (Οκτώβριος 2011), η ΕΡΤ σκοπεύει να ξεκινήσει την ψηφιακή εκπομπή και από τους Λιγγιάδες, καλύπτοντας έτσι τα Ιωάννινα, περιοχές της Θεσπρωτίας και κομμάτι της πόλης και της βόρειας Κέρκυρας, ολοκληρώνοντας τη μετατροπή των κύριων κέντρων εκπομπής της ΒΔ Ελλάδας από αναλογικό σε ψηφιακό.

Θα «κλείσει» ο Παντοκράτορας;

Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι με την ολοκλήρωση της αλλαγής σε Ακαρνανικά και Λιγγιάδες, το κέντρο εκπομπής του Παντοκράτορα θα σταματήσει να λειτουργεί για τους τηλεοπτικούς σταθμούς και δεν θα είναι πλέον εφικτή η λήψη σήματος, είτε αναλογικού, είτε ψηφιακού, για την περιοχή της Κέρκυρας.

Σύμφωνα με το σχέδιο της ΕΕΤΤ, θα υπάρχει κάλυψη συγκεκριμένων περιοχών με μίνι πομπούς ψηφιακών μπουκέτων για περιοχές που δεν καλύπτονται από το σήμα των δύο κέντρων εκπομπής της ΒΔ Ελλάδας και σε πολύ μικρή ισχύ, ειδικά για τα «τυφλά» σημεία. Κάτι που γίνεται και σήμερα εν μέρει για την αναλογική εκπομπή, σε περιοχές κυρίως της ΒΔ Κέρκυρας.

Σε κάθε περίπτωση, το τελικό αποτέλεσμα της επαρκούς ή μη κάλυψης του νησιού αναμένεται να το δούμε μετά την έναρξη εκπομπών των τηλεοπτικών σταθμών ψηφιακά, καθώς, οι χάρτες που δημοσιοποιήθηκαν από την Digea δείχνουν κάθε άλλο παρά ικανοποιητική κάλυψη για την περιοχή της Κέρκυρας…

Που θα μπει ψηφιακή TV το 2011

Οι υπόλοιπες περιοχές που θα ενταχθούν στην κάλυψη της ψηφιακής τηλεόρασης το 2001, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα εγκατάστασης πομπων που συμφωνήθηκε, είναι:

Για την Digea: Λάρισα (Μάιος 2011), Πάτρα (Ιούνιος 2011), Χανιά και Ηράκλειο (Οκτώβριος 2011)

Για την ΕΡΤ: Λάρισα – Τρίκαλα (Μάιος 2011), Πάτρα (Ιούνιος 2011), Κορινθιακός Κόλπος (Ιούλιος 2011), Ρόδος (Αύγουστος 2011), Αιτωλοακαρνανία (Σεπτέμβριος 2011), Ηράκλειο (Οκτώβριος 2011), Χανιά (Οκτώβριος 2011), Ιωάννινα (Οκτώβριος 2011), Φλώρινα (Οκτώβριος 2011) Μυτιλήνη (Νοέμβριος 2011) Ναύπλιο – Τρίπολη (Νοέμβριος 2011).


Πηγή: Corfu PRESS
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

Τα ψάρια του Ιονίου μια χαρά θα βλέπουν ψηφιακή, σε αντίθεση με την δυτική πλευρά των νησιών :p
 

teodgeor

AVClub Enthusiast
10 December 2006
707
ΕΛΛΑΔΑ
Η digea στην Δυτικη Ελλαδα απο τα Ακαρνανικα

H digea ανακοινωσε για τις 9 Δεκεμβριου την εκπομπη απο τα ακαρνανικα
 

teodgeor

AVClub Enthusiast
10 December 2006
707
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

Ξεκινησαν στο καναλι 28 τα ΕΡT HD, ΝΕΤ, ΕΤ1,ΕΤ3 και τα ραδιοφωνα της ερτ , δοκιμαστηκα με σπασιματα στην εικονα και στο ηχο
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Απάντηση: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

H Digea 'πιάνει' Δυτική Ελλάδα

Περίπου 330.000 κάτοικοι των πόλεων του Αγρινίου, της Πρέβεζας, της Λευκάδας, της Άρτας, τμημάτων των Ιονίων νήσων καθώς και περιοχές των νομών Αιτωλοακαρνανίας, Άρτας, Πρέβεζας και Αχαΐας, θα αποκτήσουν πρόσβαση στην επίγεια ψηφιακή τηλεόραση.

Oι τηλεθεατές θα χρειαστεί, όπως είναι γνωστό, να προμηθευτούν εξωτερικό αποκωδικοποιητή ή τηλεόραση που να υποστηρίζει την τεχνολογία MPEG4.

Σε ότι αφορά στον συντονισμό, θα πρέπει να συντονίσουν τα κανάλια του δέκτη τους στις συχνότητες 31 (554 MHz) & 37 (602 MHz) και να προσανατολίσουν τις κεραίες τους προς το κέντρο εκπομπής «Ακαρνανικά». Το αναλογικό σήμα θα διακοπεί από το συγκεκριμένο κέντρο εκπομπής, σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση 21161/08.

O CEO της Digea κ. Γ. Μαθιός δηλώνει: «Στις 9 Δεκεμβρίου το ψηφιακό σήμα των ιδιωτικών τηλεοπτικών καναλιών εθνικής εμβέλειας θα φτάσει στη Δυτική Ελλάδα, καλύπτοντας για ακόμα μία φορά την ανάγκη μεγάλου μέρους του πληθυσμού να έχει πρόσβαση στην επίγεια ψηφιακή τηλεόραση. Το ψηφιακό σήμα της Digea θα αναβαθμίσει την τηλεοπτική εμπειρία κατοίκων απομακρυσμένων περιοχών και εκείνων που ζουν σε ορεινούς όγκους της Δυτικής Ελλάδας, οι οποίοι μέχρι πρότινος δεν είχαν τη δυνατότητα να απολαύσουν υψηλής ποιότητας τηλεοπτική εικόνα και ήχο, χωρίς είδωλα και παρεμβολές, εξαιτίας της μορφολογίας του εδάφους».


www.fullhd.gr
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

Αυτοί οι 330 χιλιάδες κάτοικοι που λέει η Digea είμαι περίεργος πόσοι θα είναι στην πραγματικότητα. Γιατί και εμείς στην Αθήνα θεωρητικά 4 εκατομμύρια κάτοικοι βλέπουμε από την Digea, αλλά στην πραγματικότητα οι περισσότεροι πιάνουμε τα μισά κανάλια (αφού επιμένουν οτι η Αίγινα φτάνει για να καλύψει όλη την Αθήνα) ενώ πολλοί κάτοικοι απομακρυσμένων περιοχών της Αττικής δεν πιάνουν καθόλου. Και στην Δυτική Ελλάδα, αν ο πομπός δεν είναι στα σύννεφα, πως θα καλυφτεί η μορφολογία του εδάφους, τα βουνά, οι τρύπες από πίσω τους κτλ; Οι πληθυσμιακές εκτιμήσεις που κάνουν είναι για γέλια. Εγώ πάντως στην Αθήνα, τις τρεις συχνότητες που εκπέμπουν μόνο από την Αίγινα (χωρίς τον Υμηττό) τις έχω ήδη ξεγράψει.
 

evagelos

Senior Member
16 August 2007
597
Re: Απάντηση: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

Αυτοί οι 330 χιλιάδες κάτοικοι που λέει η Digea είμαι περίεργος πόσοι θα είναι στην πραγματικότητα. Γιατί και εμείς στην Αθήνα θεωρητικά 4 εκατομμύρια κάτοικοι βλέπουμε από την Digea, αλλά στην πραγματικότητα οι περισσότεροι πιάνουμε τα μισά κανάλια (αφού επιμένουν οτι η Αίγινα φτάνει για να καλύψει όλη την Αθήνα) ενώ πολλοί κάτοικοι απομακρυσμένων περιοχών της Αττικής δεν πιάνουν καθόλου. Και στην Δυτική Ελλάδα, αν ο πομπός δεν είναι στα σύννεφα, πως θα καλυφτεί η μορφολογία του εδάφους, τα βουνά, οι τρύπες από πίσω τους κτλ; Οι πληθυσμιακές εκτιμήσεις που κάνουν είναι για γέλια. Εγώ πάντως στην Αθήνα, τις τρεις συχνότητες που εκπέμπουν μόνο από την Αίγινα (χωρίς τον Υμηττό) τις έχω ήδη ξεγράψει.

+1
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Re: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

Ξεκινησαν στο καναλι 28 τα ΕΡT HD, ΝΕΤ, ΕΤ1,ΕΤ3 και τα ραδιοφωνα της ερτ , δοκιμαστηκα με σπασιματα στην εικονα και στο ηχο

Οσον Αφορά την ΕΡΤ.
Ενα πουλάκι μου είπε πως διόρθωσαν κάποιες ρυθμίσεις στον Πομπό που είχαν "ξεμείνει" από παλαιά.
Από το Σάββατο 29/10 το μεσημέρι και μετά ειναι ΟΚ.
Τσεκάρετε τις λήψεις σας!
 

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Re: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

Υπάρχει κάποιο νεότερο για Γιάννενα?
 

tasosGR

New member
31 October 2011
43
Ιωάννινα
Re: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

Καλώς σας βρήκα!
Οντως έφτιαξε από Σάββατο 29/10 το μεσημέρι.
Ημουν το ΣΚ στο Ριζοβούνι Πρέβεζας και είχα και εκεί λήψη όπως και στα διπλανά χωριά της κοιλάδας,Θεσπρωτικό και Παπαδάτες.
Ομως μόνο σε τηλεόραση με mpeg4.Mε έναν δεκτη που αγόρασα από καρφουρ είχα μόνο κολλήματα στις crt...Ξέρει κανείς γιατί?
Δεν θυμάμαι μάρκα τώρα κάτι s..... ηταν και έκανε 39 ευρα!
 

music

Established Member
30 December 2010
104
Re: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

Γεια σας από Αγρίνιο

πρόσφατα απέκτησα τον ψηφιακό δέκτη DigitalWorld HDT-150. Από την πρώτη επαφή-χρήση τον συστήνω. Λοιπόν, η εικόνα των ψηφιακών ΕΡΤ, ΝΕΤ, ΕΤ3 είναι πολύ καλή (καλύτερη από αυτή που έχω από τη δορυφορική λήψη με τον δέκτη της NOVA). Δεν έχω δει ακόμα εκπομπή από την ΕΡΤ HD, αλλά αν κρίνω από την ποιότητα απεικόνισης του σήματός της μάλλον θα είναι άψογη.
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Απάντηση: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

οχι ρε π***τη μου ρε γ**ο το κέρατό τους είναι σοβαροί εγώ περίμενα ότι θα έχει και αναμετάδοση για πύργο.Τέτοια κάλυψη στην θάλασσα τι την θέλουν...

ΗΛΙΘ***...τίποτα παραπάνω..
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

οχι ρε π***τη μου ρε γ**ο το κέρατό τους είναι σοβαροί εγώ περίμενα ότι θα έχει και αναμετάδοση για πύργο.Τέτοια κάλυψη στην θάλασσα τι την θέλουν...

ΗΛΙΘ***...τίποτα παραπάνω..

Δεν μπορείς να λες κάποιον " ΗΛΙΘ*** " επειδή το σήμα UHF δεν περνάει τα βουνά από πάνω.
Η Διάδοση Ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων διέπεται από τους νόμους της Φυσικής.
Στο κάτω κάτω, πότε έπιανε ο Πύργος από Ακαρνανικά??
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Απάντηση: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

Δεν ξέρω να στείνω πομπούς,αλλά η λογική νομίζω λέει ότι χρησιμοποίησαν λάθος τον εξοπλισμό,διότι με την κάλυψη που βλέπω στην θάλασσα,θα μπορούσαν να καλύψουν την μισή πελοπόννησο.
 
Last edited:

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Re: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

Σόρυ για το οφ τοπίκ, αλλά Νίκο ωραίο avatar. Από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Απάντηση: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

Όποιος κάνει λήψη αναλογικών από Ακαρνανικά θα κάνει λήψη και των ψηφιακών!!!
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Απάντηση: Re: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

Σόρυ για το οφ τοπίκ, αλλά Νίκο ωραίο avatar. Από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα

:)
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Επίγεια ψηφιακή στην Αιτωλοακαρνανία.

Το Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, η ΕΡΤ και η πάροχος ψηφιακού σήματος Digea, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, διοργανώνουν συνέντευξη Τύπου, με αφορμή την έναρξη της ψηφιακής μετάδοσης των κρατικών και ιδιωτικών τηλεοπτικών σταθμών πανελλήνιας εμβέλειας από το κέντρο εκπομπής «Ακαρνανικά», από τις 9 Δεκεμβρίου 2011.

Η συνέντευξη Τύπου θα φιλοξενηθεί στην πρώην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου, στο Δημαρχείο Αγρινίου, την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου, στις 2 το μεσημέρι.