Media Browser Thread

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Επειδή αυτό που μας αρέσει είναι να δοκιμάζουμε τα πάντα και να καταλήγουμε τελικά σε αυτό που μας αρέσει περισσότερο, λέω να επιχειρήσω να δώ με τα ίδια μου τα μάτια τον ντόρο που γίνεται γύρω απ' το Media Browser. Πολλοί fun αλλά και πολλοί εξειδικευμένοι χρήστες του HTPC το προτιμούν και μάλιστα κάποιοι απ' αυτούς (βλέπε Assasin) βγάζουν και το ψωμί τους κάνοντας οδηγούς - εγκαταστάσεις γύρω απ' αυτό.

Μιλάμε λοιπόν για ένα shell το οποίο συνεργάζεται με το Windows Media Center των Windows 7 και μεταμορφώνει το PC μας, σε ένα Dedicated Media PLayer με απόλυτο τηλεχειρισμό. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εξωτερικούς codecs, renderers, decoders και γενικά όλα τα καλούδια για να πάρουμε την μέγιστη δνατή εικόνα και ήχο απ' το σύστημα μας.

Κάποιος θα πεί καλά δεν έχουμε το XBMC γι'αυτό. Ναι το έχουμε και το λατρεύουμε αλλά...Δεν είναι Windows Based αλλά Multiplatform, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις δικούς σου Codecs, Decoders κ.τ.λ. παρά μόνο τους δικούς του, και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τρέξεις εξωτερικούς Players, χάνοντας πολύ απ' το δυνατό του σημείο που είναι ευχρηστία.

Στα σημεία τον καιρών και η εμφάνιση των APU της ΑΤΙ, που συνεργάζονται άψογο με τα Win 7 και ουσιαστικά περιορίζεται η χρήση τους για την ώρα στα Windows 7. Τι καλύτερο λοιπόν για όλους αυτούς που "ψήνονται" για την αγορά ενός καυτού Zacate από μαι εξτρά επιλογή στην φαρέτρα του όπλου που λέγεται HTPC.

Σημειωτέον πως με κοντά στα 270 (τιμή εφάμιλλη με ένα Popcorn - Dune), φτιάχνουμε ένα πολύ δυνατό HTPC με τεράστιες δυνατότητες παραμετροποίησης, κατά πολύ ομορφότερο GUI από ένα Media Player και με πολύ καλύτερη οργάνωση της τεράστιας ταινιοθήκης μας.

Ένα δείγμα γραφής:

g1.jpg


g5.jpg


g8.jpg



Επειδή σίγουρα πολλοί θα καίγονται για ένα άμεσο συγκριτικό των δύο πρωταγωνιστών XBMC vs Media Browser θα προσπαθήσω αυτό το ΣΚ να δημιουργήσω ένα Media Browser HTPC και θα επανέλθω με νεότερα απ' το μέτωπο. Τώρα κάποιο που ήδη το χρησιμοποιούν ας μας πούμε και δύο παραπάνω πραγματάκια.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Το εγκατέστησα στο "test bed" φορητό μου. Πρώτη εντύπωση; Κάκιστη. Το προεπιλεγμένο theme είναι άσχημο οπότε έβαλα τα Pearl και Vanilla. Προσπάθησα να ρυθμίσω την εμφάνιση του Pearl, "Invalid application, cannot launch Media Browser"...
Αλλάζω σε Vanila, ομορφούλικο φαίνεται αλλά... "Invalid application, cannot launch Media Browser" ξανά.

Από τις 10 ταινίες που έχω, βρήκε τη μία (το XBMC βρήκε σωστά τις 8)
Από τις 6 σειρές, βρήκε σωστά τις δύο (το XBMC τις βρήκε όλες)
Δεν βλέπει RAR'ed επεισόδια

Θα μείνω στο XBMC...

Υ.Γ. Αυτό το trial στα themes τι φρούτο είναι; Μήπως θέλουν και πληρωμή;
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Media Browser Thread

Το εγκατέστησα στο "test bed" φορητό μου. Πρώτη εντύπωση; Κάκιστη. Το προεπιλεγμένο theme είναι άσχημο οπότε έβαλα τα Pearl και Vanilla. Προσπάθησα να ρυθμίσω την εμφάνιση του Pearl, "Invalid application, cannot launch Media Browser"...
Αλλάζω σε Vanila, ομορφούλικο φαίνεται αλλά... "Invalid application, cannot launch Media Browser" ξανά.

Από τις 10 ταινίες που έχω, βρήκε τη μία (το XBMC βρήκε σωστά τις 8)
Από τις 6 σειρές, βρήκε σωστά τις δύο (το XBMC τις βρήκε όλες)
Δεν βλέπει RAR'ed επεισόδια

Θα μείνω στο XBMC...

Υ.Γ. Αυτό το trial στα themes τι φρούτο είναι; Μήπως θέλουν και πληρωμή;

Κώστα δεν έχεις άδικο σε τίποτα, αλλά είπα να δοκιμάσω όλα τα "φρούτα" πριν καταλήξω σε αυτό που μου αρέσει πιο πολύ. Αυτή η ευκολία του με λίγα κλίκ εγκατάσταση........που το είδανε.

Αφού απευθύνεται σε χρήστες Windows που πληρώνουν κάμποσα ευρώ για το λειτουργικό τους, να μην δώσεις και λίγα $ για ένα Theme. (Ας μην απογοητεύσουμε τους φίλους του ακόμα).
 
13 June 2010
3,048
Αντε παλι φτου και απο την αρχη
Χρησιμοποιουσα το Media Browser για πανω απο ενα χρονο.Καλο προγραμμα,αλλα πιο βαρυ απο το XBMC,και το κυριοτερο στο δικο μου τουλαχιστον telecontrol δεν αποκρινεται στα rewind-fastforward.
 

Stratos

AVClub Enthusiast
13 July 2006
785
Marousi
Εγω παντως, εχοντας δοκιμασει και τα 2, κατεληξα στο Media Browser. Και τελειωσα...
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Media Browser Thread

Αντε παλι φτου και απο την αρχη
Χρησιμοποιουσα το Media Browser για πανω απο ενα χρονο.Καλο προγραμμα,αλλα πιο βαρυ απο το XBMC,και το κυριοτερο στο δικο μου τουλαχιστον telecontrol δεν αποκρινεται στα rewind-fastforward.

Μείνε στο XBMC.

Εγω παντως, εχοντας δοκιμασει και τα 2, κατεληξα στο Media Browser. Και τελειωσα...

Και πολύ καλά έκανες, οτι κάθεται καλύτερα στον καθένα. Απλά μου την δίνει πως πληρώνεις για έξτρα Skin αφάνταστα. Θα έμενα μακρύα μόνο γι' αυτό.
 

Stratos

AVClub Enthusiast
13 July 2006
785
Marousi
Re: Απάντηση: Re: Media Browser Thread

Και πολύ καλά έκανες, οτι κάθεται καλύτερα στον καθένα. Απλά μου την δίνει πως πληρώνεις για έξτρα Skin αφάνταστα. Θα έμενα μακρύα μόνο γι' αυτό.

Ενταξει, καποια σκινς ειναι με πληρωμη.
Εμενα μου αρεσει περισσοτερο απ ολα το chocolate, που ειναι και φρι :BDGBGDB55:
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Re: Media Browser Thread

Ενταξει, καποια σκινς ειναι με πληρωμη.
Εμενα μου αρεσει περισσοτερο απ ολα το chocolate, που ειναι και φρι :BDGBGDB55:

Μα να πληρώνεις για skins; Στο XBMC κάνουν παπάδες με τα skin τους και ούτε καν δωρεά δεν ζητάνε.
 

chrisyah

New member
26 April 2007
13
Είμαι χρήστης του Media Browser εδώ και 3 μήνες περίπου.

Η "συνταγή" κατά την γνώμη μου είναι μαζί με το Media Center Master για οργάνωση.

Απο μόνο του δεν λέει και πολλά.
 

m_dalis

Established Member
10 October 2008
117
Ηρακλειο
Προχθές ήρθαν κάτι φίλοι για πρώτη φορά στο σπίτι για μπυροκατασταση …
Ρε συ τι έχεις κάνει εδώ μου λένε ? (βλέποντας ηχεία ,ενισχυτές, προτζεκτορα κτλ)
Έχεις καμία ταινία να δούμε..? (μου λένε..)
Κάτι θα βρούμε τους λέω εγώ.
Ανοίγω τη κατάλληλη εφαρμογή στο κινητό ,media center –browser,τους το δίνω στο χέρι ,και τους λέω απλά διαλέξτε..
Παιδία αυτό ήταν ,ανυποψίαστοι εντελώς ,έμειναν κάγκελο με το στόμα ανοιχτό
Μιλάμε για πολύ χαβαλέ…:grinning-smiley-043:p
 

Blackfox2k7

Established Member
14 February 2010
248
Άνω Λιόσια
Φίλτατοι το XBMC όμως υποστηρίζει και Ελληνικές πληροφορίες σε ταινίες και σειρές [Δοκιμάστε το Supernatural και το True Blood] με τα original scrapers [TVDB Και MovieDB]. Άσε που το XBMC παίζει και σε Linux :)
Δεν λέω πως είναι κακό το πρόγραμμα, κι εγώ το χρησιμοποιώ γιατί είναι βολικά ενσωματωμένο στο Media Center που βλέπω TV, αλλά το XBMC όπως και να το κάνουμε είναι καλύτερο...
 

Stratos

AVClub Enthusiast
13 July 2006
785
Marousi
εμενα ουτε τα εξωφυλλα δε μου δειχνει σωστα(μερικα ειναι συμπιεσμενα)
υπαρχει καποια ρυθμιση??

attachment.php
 

Attachments

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    86.1 KB · Views: 188

dfoust

AVClub Enthusiast
2 April 2009
785
ΧΙΟΣ
Και εγώ το Media Browser χρησιμοποιώ είναι πιο απλό στην χρήση του λες που είναι η ταινίες και παίζει.
έχω δοκιμάσει και το xbmc με το aeon skin και δεν με ενθουσίασε δεν κατάφερα να το κάνω να διαβάζει ελληνικούς φακέλους, δεν μου βγάζει την περίληψη της ταινίας πριν παίξει έχει εκατό ρυθμίσεις που σε μπερδεύουν.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Media Browser Thread

Και εγώ το Media Browser χρησιμοποιώ είναι πιο απλό στην χρήση του λες που είναι η ταινίες και παίζει.
έχω δοκιμάσει και το xbmc με το aeon skin και δεν με ενθουσίασε δεν κατάφερα να το κάνω να διαβάζει ελληνικούς φακέλους, δεν μου βγάζει την περίληψη της ταινίας πριν παίξει έχει εκατό ρυθμίσεις που σε μπερδεύουν.

:eek:fftopic: To Aeon δεν είναι και ό,τι καλύτερο για πρώτη γνωριμία με το XBMC. Τα Confluence και Neon είναι πιο προσιτά :eek:fftopic:
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Παιδια το Media Browser τα σπαει σαν software!!!

Το δουλευω τις τελευταιες 15 μερες και ειναι αρκετα παραμετροποιησιμο φυσικα με τα καταλληλα προγραμματακια (π.χ για custom icons και interface βλ. Μedia Center Studio + Coverart για 3D εξωφυλλα), επισης αρκετα light για εναν απλο core 2 duo στα 1.86 και με τα καταλληλα plugin εχεις τα παντα στην βιβλιοθηκη σου χωρις να κανεις απολυτως τιποτα!!!

Του πετας και σαν external player MPC-HC + Madvr + Lavcuvid και τα εχεις ολα σε ενα!!!!!!!!