madVR vs. EVR Custom

Απόψε ήταν νύχτα δοκιμών..

Μιας και τελευταία γίνεται μεγάλος ντόρος με τον madVR και την ποιότητα εικόνας που δίνει, είπα να κάνω ένα μικρό συγκριτικό.

Εδώ και χρόνια στο σύστημά μου παίζω με τον CoreAVC Pro για software decoder και στη συνέχεια με EVR Custom Pres. με Bilinear (PS 2.0) resizer.

Αυτός ο συνδυασμός έχει αποδειχτεί σταθερή αξία, δίνοντας σταθερά sharp εικόνα με πολύ λίγα τεχνουργήματα.

Αλλά επειδή ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, είπα να δοκιμάσω και τον madVR.

Οπότε, οι δοκιμές έγιναν σε μηχάνημα Core 2 Duo E8400 με Ati 4550 (driver πολύ πρόσφατο), το οποίο δίνει μέσω HDMI σήμα σε μια Asus HDAV 1.3, η οποία με τη σειρά της στέλνει το σήμα στον Onkyo 876 (ρύθμιση passthrough, no processing). Η μία από τις εξόδους του Onkyo οδηγεί τον BenQ w5000 ο οποίος προβάλλει σε πανί 106".

Το software setup άλλαξε ελάχιστα σε σχέση με το "κλασικό" μου, δηλαδή απλά άλλαξε η επιλογή renderer στον MPC-HC.

Για υλικό δοκιμής 1080p διάλεξα το κλασικό Avatar, το οποίο φημίζεται για την λεπτομέρεια της εικόνας του. Για υλικό 720p διάλεξα ένα αρχείο MKV το οποίο είναι capture από HDTV, μέτριας ποιότητας. Και στις δύο περιπτώσεις επέλεξα καρέ με αρκετή λεπτομέρεια.

Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν με μια Canon EOS 500D σε τρίποδο, με ρύθμιση manual (1/13s, f/4.6, ISO 400).

Υπάρχουν φυσικά και τα RAW αρχεία.

Ας ξεκινήσουμε σιγά σιγά...:

1a) Avatar με madVR:

attachment.php


και μια επιλογή από την παραπάνω με 100% crop:

01_madVR_avat1_crop.png



1β) Avatar με EVR:

attachment.php


και μια επιλογή από την παραπάνω με 100% crop:

02_EVR_avat1_crop.png



2a) Avatar με madVR:

attachment.php


και μια επιλογή από την παραπάνω με 100% crop:

03_madVR_avat2_crop.png



2b) Avatar με EVR:

attachment.php


και μια επιλογή από την παραπάνω με 100% crop:

04_EVR_avat2_crop.png
 
Last edited:
3a) Υλικό 720p με madVR:

attachment.php


και μια επιλογή από την παραπάνω με 100% crop:

07_madVR_720p_crop.png




3b) Υλικό 720p με EVR:

attachment.php


και μια επιλογή από την παραπάνω με 100% crop:

08_EVR_720p_crop.png



Οι ρυθμίσεις που έβαλα στον madVR είναι οι εξής:

Chroma upscaling με Lanczos (3 taps)
Luma upscaling & downscaling επίσης με Lanczos (4 taps).

Υπόψη ότι ο madVR επιλέγει μόνος του κάποιες ρυθμίσεις, ανάλογα με το είδος του μέσου απεικόνισης μας (οθόνη / προβολέας / CRT / κτλ).
Εγώ επέλεξα να αποκλίνω λίγο από τις επιλογές του σε αυτόν τον τομέα.. αν και θέλει αρκετό ψάξιμο, ανάλογα με το μέσο απεικόνισης του καθενός μας.

Ακούω λοιπόν σχόλια.. :smile:
 
Last edited:

giorpap

Established Member
3 August 2007
169
Εκ πρωτης οψεος το madvr φαινεται ποιο σκοτεινο (στη πρωτη φωτο εχει φαει τα μισα αστρα)
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Εγώ καταρχάς θέλω να συγχαρώ τον Γ.Δ. για την θέληση αλλά και την τόλμη καλοκαιριάτικα να ξεκινήσει να πειραματίζεται "πάλι" με νέο Software.

Ο Madvr υπάρχει εδώ και δύο κοντά χρόνια στο προσκήνιο, αλλά μέχρι τώρα το μη φιλικό του περιβάλλον, οι τεράστιες απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ και ο κλειστός του κώδικας, δεν επέτρεψαν στους προγραμματιστές την πλήρη ενσωμάτωση του σε νέα software. Όλα αυτά βέβαια μέχρι πρόσφατα.

Πρίν τρείς μήνες λοιπόν ένας εκ των θαυμαστών του Madvr δημιούργησε τον Lav Cuvid Decoder, επιτρέποντας για πρώτη φορά την πρόσβαση στην τεχνολογία της Nvidia Cuda API, αλλά για επεξεργασία Video. Χρησιμοποιεί δηλαδή την ίδια ακριβώς τεχνολογία (Hardware) με τα Video Games. Αυτό δεν το έχει καταφέρει κανείς μέχρι τώρα, που σημαίνει οτι προς το παρών δεν είναι εφικτό να γίνει με τις κάρτες ΑΤΙ. Ξεπερνάει κατά πολύ το γερασμένο πλέον DXVA και μας δίνει Hardware Accelaration με την καλύτερη δυαντή ποιότητα εικόνας. Αυτό που βασικά χρειάζεται είναι μια κάρτα Nvidia με ικανό αριθμό Stream Processors δηλαδή Cuda Cores.

Όσοι τώρα πιστοί θέλουν να μεγαλώσουν το επίπεδο γνώσεων τους, αναφορικά με τα παραπάνω, τους παραπέμπω εδώ :

http://forum.doom9.org/showthread.php?t=156191

http://forum.doom9.org/showthread.php?t=160290

http://forum.doom9.org/showthread.php?t=146228

Εξάλλου είναι το νέο πεδίο έντονης πλέον συζήτησης και στο Avsforum αλλά και στο Avforums.

Και βέβαια μην ξεχνάμε τις άπειρες δυνατότητες Setup που μας δίνει το Madvr. Μιλάμε για ρυθμίσεις με μηχανήματα ακρίβειας (φωτόμετρα, χρωματόμετρα κ.τ.λ.), που μπορούν να περαστούν μέσα απ' το Madvr, αλλά και διάφορες ρυθμίσεις με βάση το γούστο μας σε Χρώμα και Οξύτητα.

Δημήτρη και πάλι μπράβο για την προσπάθεια σου, και ότι χρειαστείς και εσύ και οι φίλοι του Forum στη διάθεση σας.
 
Last edited:

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: Απάντηση: madVR vs. EVR Custom

Ο Madvr υπάρχει εδώ και δύο κοντά χρόνια στο προσκήνιο, αλλά μέχρι τώρα το μη φιλικό του περιβάλλον, οι τεράστιες απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ και ο κλειστός του κώδικας, δεν επέτρεψαν στους προγραμματιστές την πλήρη ενσωμάτωση του σε νέα software. Όλα αυτά βέβαια μέχρι πρόσφατα.

Πρίν τρείς μήνες λοιπόν ένας εκ των θαυμαστών του Madvr δημιούργησε τον Lav Cuvid Decoder, επιτρέποντας για πρώτη φορά την πρόσβαση στην τεχνολογία της Nvidia Cuda API, αλλά για επεξεργασία Video. Χρησιμοποιεί δηλαδή την ίδια ακριβώς τεχνολογία (Hardware) με τα Video Games. Αυτό δεν το έχει καταφέρει κανείς μέχρι τώρα, που σημαίνει οτι προς το παρών δεν είναι εφικτό να γίνει με τις κάρτες ΑΤΙ. Ξεπερνάει κατά πολύ το γερασμένο πλέον DXVA και μας δίνει Hardware Accelaration με την καλύτερη δυαντή ποιότητα εικόνας. Αυτό που βασικά χρειάζεται είναι μια κάρτα Nvidia με ικανό αριθμό Stream Processors δηλαδή Cuda Cores.

Ποιες ειναι (ηταν) οι απαιτησεις του Madvr σε επεξεργαστικη ισχυ ? Παντως αν αυτη τη στιγμη παιζει νερακι με τον 8400 τα πραγματα ειναι ελεγχομενα νομιζω..:rolleyes:
Το lav ξεκουραζει τον επεξεργαστη η προσφερει και το κατι παραπανω στην ποιοτητα εικονας η στην κινηση ?
Πολυ γενικη απορια , πριν το διαβασμα..
 

Zeb

AVClub Addicted Member
11 January 2007
1,876
Βάρη
Όλες οι EVR βγήκαν ελαφρώς πιο φωτεινές αλλά (μάλλον) δεν έχει σχέση με τον renderer καθ'ότι η αύξηση της φωτεινότητας συμβαίνει και στο panel του ενισχυτή.
Κατα τ'άλλα οι διαφορές είναι μικρές με τον mad να υπερτερεί λίγο καθ'οτι από τις φωτογραφιες φαίνεται ότι ο evr κάνει λίγο παραπάνω blending χρωμάτων σε συγκεκριμένα σημεία (π.χ. στο κόκκινο της μπολούζας του τύπου αριστερά στο 720)
 
Παιδιά, βλέπω ότι για κάποιο ακατανόητο λόγο τα attachments που είχα ανεβάσει χτες.. εξαφανίστηκαν!

Τα ξανανεβάζω εδώ και θα φτιάξω και τα links.
 

Attachments

  • 01 madVR avat1_resize.JPG
    01 madVR avat1_resize.JPG
    109.7 KB · Views: 341
  • 02 EVR avat1_resize.JPG
    02 EVR avat1_resize.JPG
    111.8 KB · Views: 334
  • 03 madVR avat2_resize.JPG
    03 madVR avat2_resize.JPG
    190.5 KB · Views: 341
  • 04 EVR avat2_resize.JPG
    04 EVR avat2_resize.JPG
    287.9 KB · Views: 338
  • 07 madVR 720p_resize.JPG
    07 madVR 720p_resize.JPG
    160.6 KB · Views: 329
  • 08 EVR 720p_resize.JPG
    08 EVR 720p_resize.JPG
    166.6 KB · Views: 323

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: madVR vs. EVR Custom

Ποιες ειναι (ηταν) οι απαιτησεις του Madvr σε επεξεργαστικη ισχυ ? Παντως αν αυτη τη στιγμη παιζει νερακι με τον 8400 τα πραγματα ειναι ελεγχομενα νομιζω..:rolleyes:
Το lav ξεκουραζει τον επεξεργαστη η προσφερει και το κατι παραπανω στην ποιοτητα εικονας η στην κινηση ?
Πολυ γενικη απορια , πριν το διαβασμα..

Και βέβαια μια χαρά είναι. Απλά με μια μέτρια - καλή κάρτα Nvidia αυτή την στιγμή, εκμεταλεύεστε το πλήρες "πακέτο" (Madvr + Lav Filters + Lac Cuvid Decoder) για καλύτερη εικόνα γενικά.

O MadVr στα σίγουρα και χωρίς φώτογραφίες κάνει πολύ καλύτερο Edge Enhancement, μειώνει δηλαδή το ringing (Σε γραμμές με υψηλό contrast δημιουργούνται σκιές που φαίνονται σαν δακτυλίδια). Κλασικό παράδειγμα τα Fonts που είναι πολύ ομορφότερα και ευκρινέστερα με Madvr.

Δείτε και κάποια samples απ' το original thread του Madvr.

http://forum.doom9.org/showthread.php?t=146228
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Κατ' αρχήν ένα Μπράβο στο Δημήτρη, για τον κόπο και τις ώρες που αφιέρωσε, καταλαβαίνω τι προετοιμασία και ζόρια θέλει κάτι τέτοιο.´Έψαχνα να βρώ στο internet μια τέτοια σύγκριση και δεν υπήρχε.

Το γενικό συμπέρασμά μου είναι ότι η διαφορά του MadVR από τον EVR σε απεικόνιση είναι δυσανάλογα μικρή σε σχέση με τις απαιτήσεις σε hardware (θερμοκρασίες και θόρυβο). Ενώ σκεφτόμουν να γυρίσω σε 32bit για τον MadVR, τώρα το ξανασκέφτομαι.

Ξεψείρισα αρκετά τα screenshots και είδα κάποιες διαφορές. Στην πρώτη φωτό τα fonts του λογότυπου πάνω στη "μπάλλα" είναι πιο όμορφα, το ίδιο και οι γραμμές από το χωροδικτύωμα που φαίνονται σαν να έχουν υποστεί ένα επιπλέον blending σαν antialiasing. Σε μεγένθυση Χ4:

01madvravat1s.jpg
02evravat1s.jpg
 
Last edited:

zafeiros

Senior Member
5 March 2009
445
Re: Απάντηση: madVR vs. EVR Custom

Κατ' αρχήν ένα Μπράβο στο Δημήτρη, για τον κόπο και τις ώρες που αφιέρωσε, καταλαβαίνω τι προετοιμασία και ζόρια θέλει κάτι τέτοιο.´Έψαχνα να βρώ στο internet μια τέτοια σύγκριση και δεν υπήρχε.

Το γενικό συμπέρασμά μου είναι ότι η διαφορά του MadVR από τον EVR σε απεικόνιση είναι δυσανάλογα μικρή σε σχέση με τις απαιτήσεις σε hardware (θερμοκρασίες και θόρυβο). Ενώ σκεφτόμουν να γυρίσω σε 32bit για τον MadVR, τώρα το ξανασκέφτομαι.

Ξεψείρισα αρκετά τα screenshots και είδα κάποιες διαφορές. Στην πρώτη φωτό τα fonts του λογότυπου πάνω στη "μπάλλα" είναι πιο όμορφα, το ίδιο και οι γραμμές από το χωροδικτύωμα που φαίνονται σαν να έχουν υποστεί ένα επιπλέον blending σαν antialiasing. Σε μεγένθυση Χ4:

01madvravat1s.jpg
02evravat1s.jpg

Συμφωνώ με την διαπίστωσή σου αλλά εμένα μου φαινεται καλύτερη η δεύτερη εικόνα (EVR). Αυτό το extra blending μου φάινεται ότι κάνει λίγο blurring και δεν είναι τόσο sharp η εικόνα του madvr
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Παιδιά είναι μια απλή φωτογραφία. Και απ'το setup του, βλέπουμε πως δεν χρησιμοποιεί Nvidia κάρτα γραφικών για την πλήρη αξιοποίηση του Madvr με Lav Cuvid Decoder. Επίσης παίζουν σπουδαίο ρόλο και οι ρυθμίσεις του Madvr.

Αλλά και εγώ δεν βλέπω σημαντικές διαφορές απ' την φώτο υπέρ του Madvr.

Δημήτρη μπορείς επίσης να μας ποστάρεις και τα settings του Madvr αλλά και τους αλγόριθμους που χρησιμοποίησες;

Υ.Γ. Βάλαμε φωτιές στον κόρφο μας, και βλέπω να μαζευόμαστε μια ώρα αρχίτερα για ομαδικό testαρισμα :laugh:.
 
Όπως έγραψα:

Οι ρυθμίσεις που έβαλα στον madVR είναι οι εξής:

Chroma upscaling με Lanczos (3 taps)
Luma upscaling & downscaling επίσης με Lanczos (4 taps).

Υπόψη ότι ο madVR επιλέγει μόνος του κάποιες ρυθμίσεις, ανάλογα με το είδος του μέσου απεικόνισης μας (οθόνη / προβολέας / CRT / κτλ).
Εγώ επέλεξα να αποκλίνω λίγο από τις επιλογές του σε αυτόν τον τομέα.. αν και θέλει αρκετό ψάξιμο, ανάλογα με το μέσο απεικόνισης του καθενός μας.

Σαφώς και χρειάζεται περισσότερο ψάξιμο και δοκιμές με τους διαφορετικούς αλγορίθμους scaling που υποστηρίζονται. Οι συνδυασμοί επιλογών είναι πάρα πολλοί.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: madVR vs. EVR Custom

3a)

Οι ρυθμίσεις που έβαλα στον madVR είναι οι εξής:

Chroma upscaling με Lanczos (3 taps)
Luma upscaling & downscaling επίσης με Lanczos (4 taps).

Υπόψη ότι ο madVR επιλέγει μόνος του κάποιες ρυθμίσεις, ανάλογα με το είδος του μέσου απεικόνισης μας (οθόνη / προβολέας / CRT / κτλ).
Εγώ επέλεξα να αποκλίνω λίγο από τις επιλογές του σε αυτόν τον τομέα.. αν και θέλει αρκετό ψάξιμο, ανάλογα με το μέσο απεικόνισης του καθενός μας.

Ακούω λοιπόν σχόλια.. :smile:

Δεν πήρα χαμπάρι οτι το ανέβασες. Σόρυ κ. Γενικέ.
Πάντως κάθε tap που προσθέτουμε στο Lanczos σημαίνει και αρκετή επεξεργαστική ισχύ.
 
19 June 2006
35,671
:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

στο Μήτσο, αλλά και σε όλα τα παιδιά που ψάχνονται για τη βελτίωση της ποιότητας!!! Απ' ότι βλέπω, έχουν γραφεί ήδη 410 σελίδες στο αμερικάνικο φόρουμ...:eek::eek:

δεν με βλέπω να έχω τα κουράγια, αν και μετά το ''Που πάει η Χώρα'' τι να μου πει και το νήμα του madvr στο doom..:D

Πάντως, από τα screenshots βλέπω ότι και οι 2 είναι κοντά, πολύ κοντά θα έλεγα. Δια ταύτα, μέχρι την αναγκαία επόμενη αναβάθμιση σε hardware, λέω να κάτσω στ' αυγά μου...-bye-
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Και αρκετό ringing... κακό πράγμα..

Επόμενο βήμα είναι συγκριτικό μεταξύ των scaling algorithms.. Για να δούμε τι θα καταφέρω..

Πάντως το DXVA ποτέ δεν το χώνεψα, ιδιαίτερα με τις ΑΤΙ κάρτες. Πολύ πιο έντονη θολότητα, μικρότερη οξύτητα και σχεδόν ψεύτικες αποχρώσεις στο δέρμα - πρόσωπα ανθρώπων.

Για όποιον θέλει πάντως πληροφορίες για τους αλγόριθμους εδώ http://archive2.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?p=4767386&&#post4767386 γίνεται μια απόπειρα σύγκρισης.

Σαφέστατη προτίμηση απ' τους ειδικούς για Chroma Upscaling στο Catmull-Rom. Και εμένα πάντως που έκατσε καλά και το προτιμώ, όπως επίσης και το Softcubic έναντι του Lanczos. Λίγο πιο ισσοροπημένη (μαλακή) η αίσθηση της οξύτητας σε σχέση με το Lanczos (Βγάζει μάτια η οξύητητα αλλά νομίζω χάνεται η κινηματογραφική αίσθηση όσο αυξάνουμε).

Εδώ βλέπουμε και τους αλγόριθμους στην πράξη και ιδιαίτερα την αίσθηση υπεροχής του Catmull-Rom στα τελευταία παραδείγματα 8 και 9.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: Απάντηση: madVR vs. EVR Custom

Επόμενο βήμα είναι συγκριτικό μεταξύ των scaling algorithms.. Για να δούμε τι θα καταφέρω..

Μεχρι στιγμης , απο τις αρχικες αυτες δοκιμες , ποιον θα επελεγες να κρατησεις απο τους δυο ? Υπαρχει καποια λιστα με τα υπερ και κατα του καθενος ? Πεστε και σε μας τους noob που δεν μπορουμε να κρινουμε ευκολα απο φωτος ...:D
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

στο Μήτσο, αλλά και σε όλα τα παιδιά που ψάχνονται για τη βελτίωση της ποιότητας!!! Απ' ότι βλέπω, έχουν γραφεί ήδη 410 σελίδες στο αμερικάνικο φόρουμ...:eek::eek:

δεν με βλέπω να έχω τα κουράγια, αν και μετά το ''Που πάει η Χώρα'' τι να μου πει και το νήμα του madvr στο doom..:D

Πάντως, από τα screenshots βλέπω ότι και οι 2 είναι κοντά, πολύ κοντά θα έλεγα. Δια ταύτα, μέχρι την αναγκαία επόμενη αναβάθμιση σε hardware, λέω να κάτσω στ' αυγά μου...-bye-

Και εγώ ήμουν ευτυχισμένος με το XBMC με ATI, μέχρι που λόγω Linux πήρα την Nvidia GT 430. Κατέληξα ξανά στα Windows 7 με XBMC και με έβαλε στην πρίζα ο Portioli για Madvr πάλι.

Οπότε τώρα με το υπάρχον Hardware, βλέπω με XBMC + MPC-HC (Madvr, Lav Filters, Lav Decoder) και δεν μου πάει με τίποτα να επιστρέψω στο μαμά XBMC. Ψάχνω τρόπους να μην μου λείψει τίποτα.

Υ.Γ. Καλά και αυτός ο Madshi χάθηκε να ανοίξει τον κώδικα. Ούτως η άλλως ο Lav Cuvid Decoder στηρίζεται στον ff-mpeg όπως και το XBMC νομίζω.