Turbo-X HD 2000

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Δεν είναι κάποια βελτίωση του προηγούμενου μοντέλου, αλλά ένα διαφορετικό νέο μοντέλο.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Πέρασα από το Πλαίσιο σήμερα και έριξα μια ματιά στη συσκευασία του.
Έχει Philips δέκτη, 128ΜΒ ddr2 μνήμη και επεξεργαστή Mstar. Με αυτόν τον επεξεργαστή, λογικό είναι να έχει και καλές πολυμεσικές δυνατότητες.
 

takis2333

New member
23 July 2011
55
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Γεια σας νεο μελος εδω εχω αυτος τον αποκωδικοποιηττη για τα λεφτα του ειδικα πολυ καλος , αυτο που με χαλαει ειναι τα γραφικα (κλασικα turbo-x) αλλα ενταξει μπορω να το προσπερασω..

Να ρωτησω λοιπον αμα ξερετε...
Συνδεω usb flash , γραφω σειρες παιζω ταινιες υποτιτλοι ,εικονες μουσικη ολα ΟΚ..

Το προβλημα εμφανιζεται οταν παω να συνδεσω τον εξωτερικο , εναν Lacie 500gb usb 3.0 2.5 ...
Δεν μου τον δεχεται και εχω δοκιμασει σχεδον (νομιζω) τα παντα..
ΤΟν εκανα , fat, ntfs , τιποτα..Οταν συνδεεται , περιμενω και μετα απο 20 δευτερολεπτα, μου λεει μη συμβατη συσκευή..

Εχω την εντυπωση , οτι θελει και δευτερο καλωδιο (;) για usb ...
τα γνωστα y usb δηλαδη ...ισως δεν παιρνει αρκετο ρευμα...Γιατι αλλo pc και αλλο αποκωδικοποιητης..Το θεμα ειναι μηπως το γλιτωσω , μιας και δεν βλεπω να πωλειται σε κανενα μαγαζι , και εκτος αυτου , δεν εχω ορεξη να παρωκαι αλλο πολυμπριζο..

Πειτε μου μια γνωμη (του εβαλα φλασακι NTFS, με hd ταινια , και επαιξε τελεια ) Κριμα ειναι να μην μπορω να χρησιμοποιησω τον εξωτερικο μου..


ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας~:afro:
 

takis2333

New member
23 July 2011
55
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Γεια σας νεο μελος εδω εχω αυτος τον αποκωδικοποιηττη για τα λεφτα του ειδικα πολυ καλος , αυτο που με χαλαει ειναι τα γραφικα (κλασικα turbo-x) αλλα ενταξει μπορω να το προσπερασω..

Να ρωτησω λοιπον αμα ξερετε...
Συνδεω usb flash , γραφω σειρες παιζω ταινιες υποτιτλοι ,εικονες μουσικη ολα ΟΚ..

Το προβλημα εμφανιζεται οταν παω να συνδεσω τον εξωτερικο , εναν Lacie 500gb usb 3.0 2.5 ...
Δεν μου τον δεχεται και εχω δοκιμασει σχεδον (νομιζω) τα παντα..
ΤΟν εκανα , fat, ntfs , τιποτα..Οταν συνδεεται , περιμενω και μετα απο 20 δευτερολεπτα, μου λεει μη συμβατη συσκευή..

Εχω την εντυπωση , οτι θελει και δευτερο καλωδιο (;) για usb ...
τα γνωστα y usb δηλαδη ...ισως δεν παιρνει αρκετο ρευμα...Γιατι αλλo pc και αλλο αποκωδικοποιητης..Το θεμα ειναι μηπως το γλιτωσω , μιας και δεν βλεπω να πωλειται σε κανενα μαγαζι , και εκτος αυτου , δεν εχω ορεξη να παρωκαι αλλο πολυμπριζο..

Πειτε μου μια γνωμη (του εβαλα φλασακι NTFS, με hd ταινια , και επαιξε τελεια ) Κριμα ειναι να μην μπορω να χρησιμοποιησω τον εξωτερικο μου..


ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας~:afro:

[BUMP]
Κανεις εεε; Μια ιδεα; Λετε να φταει οτι τροφοδοτειται ο δισκος μονο απο τον αποκωδικοποιητη; Αν παω εκει που τον πηρα και τους πω οτι δεν δουλευει :)music-smiley-005: ) λετε να με πιστεψουν και να μου δωσουν εναν ΑΛΛΟ πχ κανα western digital που να συνδεεται με ρευμα ;H θα μου πουν δεν γινεται , παρτε παλι τον ιδιο;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Οι USB 3 σκληροί, σπάνια λειτουργούν με τους δέκτες. Χρειάζονται επιπλέον τροφοδοσία ρεύματος.
Εξαρτάται από την διάθεση των ανθρώπων του καταστήματος τι επιλογές θα σου δώσουν να γίνει με τον δίσκο :(

Πώς σου φαίνεται ο χρόνος αλλαγής καναλιών;
Θα μπορούσες να βγάλεις μερικές φωτογραφίες του δέκτη; Τηλεχειριστήριο, μενού, την οθόνη του μενού που λέει πληροφορίες για τον δέκτη, και το εσωτερικό του. Ότι μπορείς!
 

takis2333

New member
23 July 2011
55
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Δηλαδη ο 2.5 αρης θα ειναι ενταξει; (με usb 2.0) ?

Και εγω κατι τετοιο φανταζομαι οτι ειναι (με τροφοδοσια) απλα ειναι αρκετα κουλο ο 3.0 να θελει ρευμα, και ο 2.0 να μην θελει...

Ο χρονος αλλαγης καναλιων ειναι 1-1.5 δευτερολεπτο μπορει και 2 καμια φορα ... Η αληθεια ειναι οτι μετα το αναλογικο ,στο οποιο ειχα συνηθησει να αλλαζω τα καναλια αστραπιαια ,μου φαινεται λιγο αργο , δεν ξερω οι αποκωδικοποιητες αργουν περισσοτερο εε;
Θα ανεβασω και φωτος αργοτερα ..( η ισως αυριο αναλογα τον χρονο μου ;-) )

Kατα τα αλλα , απο features αρκετα ευχαριστημενος...Αναγνωριζει usb , γραφει με αριστη ποιοτητα (για τα δεδομενα της ελλαδας, μην περιμενεται να βλεπετε σε κρυσταλλινη ποιοτητα τα τακουνια της Κατερινας Καινουργιου ) παιζει ενα 720mkv file με υποτιτλους (οι οποιοι ηταν μεσα στο ματροσκα, δοκιμασα να αλλαξω και την γλωσσα , και παρολο που εδειχνε english /greek , οταν παταγα english δεν του αρεσε φαινεται , και δεν ακουγοταν τιποτα ) , υποστηριζει srt , mp3 , φωτος κτλ..

Γενικα , τον προτεινω..
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Πολλά μενού έχει... επτά.
Τί έχει στο προτελευταίο; Εκείνο με το όνομα RAID.
Πρόσεξα πως δεν έχει αυτοκόλλητο πίσω για εγγύηση. Μπορείς να βγάλεις φωτογραφία και το εσωτερικό του να δούμε μήπως έχει κάποιο νεότερο επεξεργαστή της Mstar; Περιμένω να αρχίσουν να κυκλοφορούν με το 7818 σιγά-σιγά.
Δεν νομίζω αυτός να το έχει, επειδή το 7818 υποστηρίζει επιπλέον .flv, .rm και .rmvb, αλλά δεν αποκλείεται να ξέχασαν να τα γράψουν.
 

takis2333

New member
23 July 2011
55
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Πολλά μενού έχει... επτά.
Τί έχει στο προτελευταίο; Εκείνο με το όνομα RAID.
Πρόσεξα πως δεν έχει αυτοκόλλητο πίσω για εγγύηση. Μπορείς να βγάλεις φωτογραφία και το εσωτερικό του να δούμε μήπως έχει κάποιο νεότερο επεξεργαστή της Mstar; Περιμένω να αρχίσουν να κυκλοφορούν με το 7818 σιγά-σιγά.
Δεν νομίζω αυτός να το έχει, επειδή το 7818 υποστηρίζει επιπλέον .flv, .rm και .rmvb, αλλά δεν αποκλείεται να ξέχασαν να τα γράψουν.

Οχι καπου διαβασα οτι δεν μπορει να παιξει flv...


Κατι αλλο , για ποιο λογο ενω ολα τα μενου ειναι οκ , και εννοω ολα μα ολα , μεχρι και την στιγμη που πατησω την ταινια , η ταινια" ζουμαρεται " και δεν φαινονται οι μαυρες μπαρες...Αυτο εμενα δεν μου αρεσει , γιατι ιδιαιτερως στα οχι υψηλης ευκρινειας βιντεο , δημιουργειται πιξελ-ιασμα..


Εχω δοκιμασει τα παντα , απο τον αποκοδικοποιητη (4.3 16.9 ktl) μεχρι και απο την τηλεοραση, (σονυ ειναι , δοκιμασα 14:9 , ευρεια (οπως ειναι προεπιλογης δηλαδη), smart κτλ..)

ΤΙ μπορω να κανω;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Αν και δεν μου απάντησες για το μενού RAID, τέλος πάντων... :p
Αρχικά θα τον συνέδεα με μια άλλη, διαφορετική τηλεόραση για να βεβαιωθώ ότι είναι στον δέκτη το πρόβλημα και αν γινόταν θα δοκίμαζα και άλλου τύπου καλώδιο.
Μετά θα έριχνα μια ματιά στο εγχειρίδιο, μήπως και αναφέρει κάτι. Ο δικός σου Mstar 7828 έχει κάποιες επιπλέον επιλογές, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ στο θέμα των επιλογών του μενού.
Αν δεν βρεθελι κάποια επιλογή, μπορείς να γράψεις στο forum που διατηρεί το Πλαίσιο και να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά στον αριθμό που γράφει η συσκευασία.
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Καλημέρα σε όλους. Επειδή το μηχάνημα με ενδιαφέρει, θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του:
1) Κάνει dts downmix;
2) Παίζει αρχεία m2ts;
3) Παίζει ενσωματωμένους ελληνικούς υπότιτλους απροβλημάτιστα;
Σας ευχαριστώ.
 

takis2333

New member
23 July 2011
55
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Αν και δεν μου απάντησες για το μενού RAID, τέλος πάντων... :p
Αρχικά θα τον συνέδεα με μια άλλη, διαφορετική τηλεόραση για να βεβαιωθώ ότι είναι στον δέκτη το πρόβλημα και αν γινόταν θα δοκίμαζα και άλλου τύπου καλώδιο.
Μετά θα έριχνα μια ματιά στο εγχειρίδιο, μήπως και αναφέρει κάτι. Ο δικός σου Mstar 7828 έχει κάποιες επιπλέον επιλογές, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ στο θέμα των επιλογών του μενού.
Αν δεν βρεθελι κάποια επιλογή, μπορείς να γράψεις στο forum που διατηρεί το Πλαίσιο και να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά στον αριθμό που γράφει η συσκευασία.

Το raid , εχει καποιες επιπλεον επιλογες οπως γονικος ελεγχος, πληροφοριες συστηματος (f/w εκδοση δηλαδη κτλ..Δεν ειδα κατι αξιοσημειωτο..)

Mε HDMI το εχω συνδεσει στην τηλεοραση, τι να βαλω rca?Νομιζω οτι φταιει ο αποκοδικοποιητης σε αυτο* , και δεν βλεπω επιλογη..(και η πλακα ειναι οτι το 16.9, 4.3 (widescreen, full κτλ..) δεν βλεπω να κανουν κατι ..

* Να προσθεσω οτι ολα τα μενου φαινονται ενταξει.. η τηλεοπτικο σημα δηλαδη ειναι οκ , η οθονη επιλογης για ταινιες ειναι οκ. .. κτλ..


ΝΟμιζω κανει downmix dts, θελω να το τσεκαρω και εγω , για το 2 δεν μπορω να βοηθησω σορρυ, και για το 3ο , ναι srt ειναι οκ ...και εχειπολλες επιλογες μαλιστα για μεγεθος υποτιτλω , φοντο κτλ..
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Ευχαριστώ. Για το downmix περιμένω σήμερα απάντηση από το "Πλαίσιο"...
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Επίσημα από το "πλαίσιο": δεν υποστηρίζει dts downmix. Άρα σε χαμηλού κόστους συσκευές (<100 ) η πλέον ολοκληρωμένη συσκευή είναι η crypto 250...
 

takis2333

New member
23 July 2011
55
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Εβαλα να παιξει αυτη η ματροσκα και δεν παιζει..
ειναι 500μβ περιπου ...
Τις αλλες , που ειναι 4.5 gb τις παιζει κανονικα...


Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 3 frames
Muxing mode : Header stripping
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration : 1h 43mn
Nominal bit rate : 709 Kbps
Width : 1 280 pixels
Height : 536 pixels
Display aspect ratio : 2.35:1
Frame rate : 23.976 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.043
Writing library : x264 core 80 r1376M 3feaec2
Encoding settings : cabac=1 / ref=3 / deblock=1:-1:-1 / analyse=0x3:0x113 / me=hex / subme=5 / psy=1 / psy_rd=0.0:0.0 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=0 / threads=3 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / mbaff=0 / constrained_intra=0 / bframes=16 / b_pyramid=0 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=3 / wpredb=1 / wpredp=2 / keyint=250 / keyint_min=25 / scenecut=40 / rc_lookahead=40 / rc=2pass / mbtree=1 / bitrate=709 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00

Audio
ID : 2
Format : AAC
Format/Info : Advanced Audio Codec
Format profile : HE-AAC / LC
Codec ID : A_AAC
Duration : 1h 43mn
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48.0 KHz / 24.0 KHz
Compression mode : Lossy

Text
ID : 3
Format : UTF-8
Codec ID : S_TEXT/UTF8
Codec ID/Info : UTF-8 Plain Text

Menu
00:00:00.097 : en:00:00:00.097
 

JIMBOAthens

Established Member
4 February 2008
222
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Άρα σε χαμηλού κόστους συσκευές (<100 ) η πλέον ολοκληρωμένη συσκευή είναι η crypto 250...

Δεν θα χαρακτήριζα ολοκληρωμένη μία συσκευή σαν την Crypto 250 που υποτίθεται είναι και ολοκληρωμένος media player και δεν διαθέτει πλήκτρο και λειτουργία GoTo για να μεταβείς σε κάποιο σημείο του αρχείου που παρακολουθείς...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Εβαλα να παιξει αυτη η ματροσκα και δεν παιζει..
ειναι 500μβ περιπου ...
Τις αλλες , που ειναι 4.5 gb τις παιζει κανονικα...

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 3 frames
Muxing mode : Header stripping
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC

Αρχεία με header stripping δεν παίζει κανένας δέκτης. Ψάξε λιγο στο forum, θα βρεις οδηγίες για το πως αφαιρείται.
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Δεν θα χαρακτήριζα ολοκληρωμένη μία συσκευή σαν την Crypto 250 που υποτίθεται είναι και ολοκληρωμένος media player και δεν διαθέτει πλήκτρο και λειτουργία GoTo για να μεταβείς σε κάποιο σημείο του αρχείου που παρακολουθείς...

Το είπα με την έννοια του ότι είναι χαμηλού κόστους συσκευή 2 σε 1, η οποία ως media player παίζει (σχεδόν) τα πάντα σε εικόνα και ήχο, χωρίς να είναι απαραίτητη η παρουσία ενισχυτή...
 

takis2333

New member
23 July 2011
55
Re: Turbo-X HD 2000 Επίγειος Ψηφιακός Δέκτης

Αρχεία με header stripping δεν παίζει κανένας δέκτης. Ψάξε λιγο στο forum, θα βρεις οδηγίες για το πως αφαιρείται.

ok τα αφαιρεσα, λογικα θα παιζει τωρα...

Να ρωτησω κατι αλλο ,ιταν λεμε dts downmix δεν εννοουμε να
βγαζει πολυκαναλο ηχο σε στερεο? Και υποθετουμε οτι δεν κανει , οταν δεν ακουγεται τιποτα ή οταν ακουγεται "απο βαθος" και παραμορφωμενα;;

Γιατι ειχα την εντυπωση , οτι του ειχα βαλει ενα dts, και επαιζε τον ηχο , αλλα απο βαθος ,(δηλαδη για να ειχες ικανοποιητικη ενταση, επρεπε να ειναι στο τερμα ο ηχος..)

Και 2ον , αν δεν κανει dts downmix , κανουν οι δεκτες αυτης της κατηγοριας ac3 , aac downmix ?


Ευχαριστω πολυ