Το Κορίτσι με το Τατουάζ — The Girl with the Dragon Tattoo [2011]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
avclub1girltattoo.jpg


Τον Δεκέμβριο κυκλοφορεί το αγγλόφωνο remake του πρώτου μέρους της γνωστής Σουηδικής τριλογίας, του
Stieg Larsson:Millenium, "Το Κορίτσι με το τατουάζ" (The Girl with the dragon tattoo).

H σκηνοθεσία είναι του David Fincher και πρωταγωνιστούν οι: Daniel Craig, Rooney Mara, Stellan Skarsgard,
Christopher Plummer, Robin Wright, etc..

Το μουσικό θέμα -που ακούγεται και στο trailer της ταινίας- είναι μία διασκευή του Trent Reznor (Nine Inch Nails)
και της Karen O (Yeah Yeah Yeahs) στο πασίγνωστο κομμάτι των Led Zepellin "Immigrant Song". (mad.tv)

Ιδού λοιπόν και καλή αναμονή μέχρι τα Χριστούγεννα.
Εν ολίγοις.... Καλά Χριστούγεννα... :antlers:






icon2.png
edit by airb:

The-Girl-with-the-Dragon-Tattoo.jpg







ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΕ ΤΟ ΤΑΤΟΥΑΖ
The Girl with the Dragon Tattoo







» Παίζουν: Ντάνιελ Κρεγκ, Ρούνι Μάρα, Κρίστοφερ Πλάμερ, Στέλαν Σκάρσγκαρντ, Στίβεν Μπέρκοφ, Ρόμπιν Ράιτ,
Γιόρικ Βαν Βαγκενίνγκεν, Τζόελι Ρίτσαρντσον, Τζεραλντίν Τζέιμς
» Σκηνοθέτης: Ντέιβιντ Φίντσερ
» Διάρκεια: 152' λεπτά

» Κατηγορία: Αστυνομική, Μυστηρίου
» Διανομή: Sony
» Ημ. Κυκλοφορίας: 23 Απριλίου 2012

» Έτος Παραγωγής: 2011
» imdb Rating: 8.0 /10

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DvD







» Υπόθεση:
Ο Μίκαελ Μπλόμκβιστ, ένας μεγαλόσχημος δημοσιογράφος με βεβαρημένο παρελθόν, αναλαμβάνει για
λογαριασμό ενός ηλικιωμένου βιομήχανου να εξιχνιάσει την υπόθεση εξαφάνισης της 16χρονης ανιψιάς
του, η οποία χρονολογείται πριν από 40 περίπου χρόνια. Κι ενώ στην πορεία αρχίζει να ανακαλύπτει
πως η ιστορία της οικογένειάς τους είναι «σπαρμένη» με μια πληθώρα ανομολόγητων μυστικών, η
Λίσμπεθ Σάλαντερ, μια εκκεντρική hacker με punk attitude και συχνά προβλήματα με το νόμο,
αποφασίζει να του προσφέρει μια αναπάντεχη χείρα βοηθείας.










 
Last edited by a moderator:

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Εγω ειμαι απο αυτους που το οριτζιναλ δεν μου ειπε απολυτως τιποτα.Βαρετο, ανουσιο,κρυοκωλο.
Ελπιζω οτι ο Φιντσερ θα πει κατι καινουριο.Αλλωστε ποτε δεν γυριζει ταινιες χωρις λογο.Ολες απο πισω εχουν σκοπο.Ελπιζω οτι δεν θα σπασει την παραδοση.
Προφανως εχει βρει καποιους λογους και δεν θα κανει απλα ενα ρημεικ για τα φραγκα.
Οψομεθα...
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Εγω ειμαι απο αυτους που το οριτζιναλ δεν μου ειπε απολυτως τιποτα.Βαρετο, ανουσιο,κρυοκωλο.
Ελπιζω οτι ο Φιντσερ θα πει κατι καινουριο.Αλλωστε ποτε δεν γυριζει ταινιες χωρις λογο.Ολες απο πισω εχουν σκοπο.Ελπιζω οτι δεν θα σπασει την παραδοση.
Προφανως εχει βρει καποιους λογους και δεν θα κανει απλα ενα ρημεικ για τα φραγκα.
Οψομεθα...

Me too Πανούλη για το πρωτότυπο.
Βαρέθηκα και ειδα και τα άλλα δύο για να σχηματίσω άποψη για την τριλογία.
Σχεδόν δεν τα θυμάμαι καθόλου,πλην κάποιων σκηνών.

Αλλά αυτό ,με τον Φίντσερ στο τιμόνι,όντως δείχνει κάτι που έστω και να ξεπεράσει το ορίτζιναλ,θα έχει χτυπήσει διάνα,κάνοντας ένα αδιάφορο φιλμ ενδιαφέρον.
Αν μη τι άλλο,το στόρυ έχει ζουμί ασχέτως αν στην μεταφορά ,τους έκοψε η μπεσαμέλ.

Ομολογώ οτι ανυπομονώ ...:eek:perator:
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Τα "βιογραφικά" των συμμετεχόντων στο remake ...

gwtdtaugpromo8.jpg
gwtdtaugpromo7.jpg

gwtdtaugpromo6.jpg
gwtdtaugpromo5.jpg

gwtdtaugpromo4.jpg
gwtdtaugpromo3.jpg

gwtdt_augpromo2.jpg
gwtdt_augpromo1.jpg


Τους υπόλοιπους χαρακτήρες , συνολικά 18 , θα τους δείτε εδώ


Τέλος ένα μικρό δείγμα του soundtrack
των Trent Reznor & Atticus Ross που συνεργάζονται πάλι με τον Fincher
(oscar μουσικής για το The Social Network)



Η ταινία κυκλοφορεί στις 21/12/2011
 

poromenos

Established Member
9 May 2011
226
Re: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Το treiler παραπάνω δεν παίζει ξέρει κανείς που μπορώ να το βρώ ?
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Το πρωτότυπο μου έρεσε. Αλλά τα άλλα δύο μέρη της τριλογίας δεν αξιώθηκα ποτέ να τα δω ολόκληρα, παρά μόνο αποσπασματικά στη nova που τα έπαιζε όλο κάτι κουφές ώρες.
Πάντως την απόκοσμη Σουηδέζα δύσκολα θα την αντικαταστήσει αυτό το χαριτωμένο κοριτσάκι.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Re: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Ελπίζω η ταινία (και αυτές που θ' ακολουθήσουν) να σταθούν στο ύψος των βιβλίων. By the way, αν δεν τα'χετε διαβάσει είναι must και τα τρία!! Απλά απίστευτα. Δεδομένης πάντως της πυκνής ροής τους είναι λογικό να στριμώχνονται δύσκολα σε μια ταινία το καθένα. Πάντως το cast μ' αρέσει, φαίνεται πολλά υποσχόμενο.
 

v4mp1r3

Senior Member
25 August 2009
350
Μεγάλο λιμάνι
Re: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Το καστ φαίνεται πράγματι πολλά υποσχόμενο, αν και εγώ έχω τις αμφιβολίες μου για την κοπέλα που θα υποδυθεί την Lisbeth...
Το σουηδικό δεν με ενθουσίασε, απλά ήταν μια ευχάριστη αλλαγή άπο τις χολυγουντιανές υπερπαραγωγές που βρίσκουν κατα καιρούς δρόμο προς το dvd player :p

Πάντως δεν ήξερα οτι ήταν το πρώτο μέρος μιας τριλογίας! Η ανάγνωσή της θα είναι τουλάχιστον ενδιαφέρουσα...
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Re: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Διαφωνώ για το πρωτότυπο -μου άρεσε αρκετά, γιατί έβγαζε την αρρωστημένη ατμόσφαιρα που υποθέτω ότι απαιτούνταν από το βιβλίο. Οι άλλες δύο ταινίες της τριλογίας ήταν πάντως, σύμφωνα με τους κριτικούς, για τα μπάζα, και δεν ασχολήθηκα.

Παρότι σ' αυτές τις περιπτώσεις τα remake μου φαίνονται ανούσια (για όποιον ζει εκτός ΗΠΑ δηλαδή, που δεν ασχολούνται με τις ταινίες που έχουν υπότιτλους), θεωρώ το Se7en και το Fight Club δύο από τις καλύτερες ταινίες των τελευταίων είκοσι χρόνων, και φαίνεται πως ο Fincher ξαναγυρνά στο είδος που ξέρει να κάνει καλύτερα.

Συμφωνώ για τη Lisbeth. Θα τη δούμε βέβαια στην ταινία, αλλά η Σουηδέζα είχε κάτι το πραγματικά ανοίκειο, που η Αμερικανίδα -στο trailer τουλάχιστον- δε φαίνεται να το 'χει. Το υπόλοιπο cast είναι spot-on πάντως.
 

vaskal

AVClub Addicted Member
19 June 2008
1,540
Re: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Εγω έχοντας διαβάσει την τριλογία εδω και πολυ καιρο και έχοντας δει και τις 2 ταινίες , μπορώ να πω με σιγουριά ότι στο trailler του remake , είδα περισσότερα απο ότι στις 2 πρωτότυπες ταινίες μαζι , αναφορικά στην υπόθεση σε σχέση με τα βιβλία .
Μάλιστα ειδικά για την πρώτη ταινία , αν δεν είχα διαβάσει τα βιβλία ακόμα θα προσπαθούσα να βγάλω άκρη , για τη δεύτερη δε αφήστε ....

Θα συμφωνισω όμως με όλους σας ότι η Σουηδεζα salander απλά δεν παίζεται .
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Re: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Διαφωνώ για το πρωτότυπο -μου άρεσε αρκετά, γιατί έβγαζε την αρρωστημένη ατμόσφαιρα που υποθέτω ότι απαιτούνταν από το βιβλίο. Οι άλλες δύο ταινίες της τριλογίας ήταν πάντως, σύμφωνα με τους κριτικούς, για τα μπάζα, και δεν ασχολήθηκα.

Παρότι σ' αυτές τις περιπτώσεις τα remake μου φαίνονται ανούσια (για όποιον ζει εκτός ΗΠΑ δηλαδή, που δεν ασχολούνται με τις ταινίες που έχουν υπότιτλους), θεωρώ το Se7en και το Fight Club δύο από τις καλύτερες ταινίες των τελευταίων είκοσι χρόνων, και φαίνεται πως ο Fincher ξαναγυρνά στο είδος που ξέρει να κάνει καλύτερα.

Συμφωνώ για τη Lisbeth. Θα τη δούμε βέβαια στην ταινία, αλλά η Σουηδέζα είχε κάτι το πραγματικά ανοίκειο, που η Αμερικανίδα -στο trailer τουλάχιστον- δε φαίνεται να το 'χει. Το υπόλοιπο cast είναι spot-on πάντως.

Συμφωνω .:worshippy:
 

oranje

AVClub Enthusiast
28 February 2007
901
Re: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

ημερομηνια προβολης για Ελλαδα 12/1/2012.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Από το τρεηλερ παίζει να είναι και καλύτερο από το σουηδικό.
Μια χαρά δείχνει και αυτή η πρωταγωνίστρια .
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Re: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Από το τρεηλερ παίζει να είναι και καλύτερο από το σουηδικό.
Μια χαρά δείχνει και αυτή η πρωταγωνίστρια .

+1. Αλλά φαίνεται να επικεντρώνει πιό πολύ στην έρευνα για το φόνο, όπως άλλωστε και το σουηδικό. Η ιστορία του Μπλούμκβιστ μάλλον είναι δευτερεύουσα σε αυτή τη μεταφορά,όπως και στην προηγούμενη. Κρίμα.
 

finalcutjo

New member
27 October 2011
21
Re: The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

ελπίζω να είναι καλύτερο, αν και δεν το νομίζω, γιατί πραγματικά απογοητεύτικα με την πρώτη ταινία και φυσικά δεν έκατσα καν να δω και τις υπόλοιπες. Αλλά πραγματικά η ταινιία σε απογοητεύει αρκετά αν έχει διαβάσει την περίφημη τριλογία του Λάρσον