Samsung UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

vatikiotis

New member
29 March 2011
30
προχθές την παρέλαβα από κωτσόβολο. 650 ευρά!! σαν ντιζάιν μετά από την CRT που είχα χρόνια νόμιζα ότι βρισκόμουν στο διαστημόπλοιο του ΣταρΤρεκ!! Μόνη παραφωνία το κοντρόλ που μου θύμισε τα φτηνιάρικα κοντρόλ που πουλούν στα πανηγύρια και στις λαΐκές.

πάμε ρυθμίσεις . έβαλα έψαξε όλα τα κανάλια. κανένα πρόβλημα. το μόνο ρε παιδιά που με κολλάει και μην γελάσετε είναι ότι δεν μπορώ να αλλάξω τη σειρά τους,να κάνω ταξινόμηση, γιατί τα πέρασε αυτόματα. ταινία που έβαλα mkv 17gb TRON με ήχο dts κανένα πρόβλημα. Λίγο με χάλασαν οι υπότιτλοι που τους δείχνει μικρούς σε σχέση με το μέγεθος της τηλεόρασης καθώς και το ύψος τους που είναι κάτω κάτω. δεν ξέρω αν μπορώ να αλλάξω τις ρυθμίσεις των υποτίτλων αν και λίγο που είδα χλωμό το κόβω.

Αν ξέρετε να προτείνετε ρυθμίσεις οθόνης,ήχου για καλύτερη απόδοση σε ταινίες δεκτή κάθε άποψη!!!!
 

nimakos13

New member
2 February 2011
17
Re: SAMSUNG 40D5500

αυτό που λες με τα κανάλια ουτε εγώ το έχω βρει!!
οπως επίσης δε μπορώ να βρω που πρέπει να πάω για να γράψω link,μόνο στις εφαρμογές μπορώ να μπω.
 

vatikiotis

New member
29 March 2011
30
Re: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

αδερφέ πολεμάω τρεις μέρες και προκοπή δεν είδα!!! Τα κανάλια έχουν μπει με όποια σειρά θέλουν. βοήθεια κανείς;;
με το διαδίκτυο δεν έχω ασχοληθεί και δε νομίζω να το κάνω. έχω ένα laptop και ένα desktop στο σαλόνι οπότε καταλαβαίνεις.
πάντως σήμερα είδα και λίγο τελικό από Ρολάν Γκαρός και έπαθα ταραχή! φοβερή εικόνα.
αν μπορεί κανένας φίλος να μας δώσει τα φώτα του για κάτι ρυθμίσεις που έχει με μαύρο, ψυχρή εικόνα, θερμή κλπ.....
 

ipapachristoudis

New member
9 June 2011
3
Re: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα
Πρόσφατα αγόρασα την UE32D5500. Ακόμα την δοκιμάζω για χρώματα, ρυθμίσεις κτλ. Για να αλλάξεις την σειρά των καναλιών, πατάς Smart Hub και λίστα καναλιών. Πάνω δεξιά έχει ενα κουμπί για την αλλαγή της σειράς. Πατάς, διαλέγεις τον σταθμό και μετά τον μεταφέρεις στον αριθμό που θέλεις.

Τώρα το ψάχνω λίγο για το PIP.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Είμαι και εγώ κάτοχος της συγκεκριμένης τηλεόρασης και ψάχνω επίσης ρυθμίσεις για την εικόνα. Κανένας ειδήμων;
 

ipapachristoudis

New member
9 June 2011
3
Re: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Κάποια πράγματα για τα οποία ξενέρωσα γενικά από την Samsung σαν εταιρεία.

Η ιστοσελίδα της εταιρείας για την τηλεόραση είναι παραπλανητική.

Μπαίνεις στην σελίδα, επάνω λέει τεχνικά χαρακτηριστικά. Λες, για να δώ.

Βλέπεις κουμπάκιa, τεχνολογίες, μπλα μπλα μπλα, αλλά πολλά από αυτά δεν τα υποστηρίζει η τηλεόρασή σου. Θα μου πείτε στραβός είσαι? Δεν βλέπεις οτι στις φώτος φαίνεται άλλη τηλεόραση? Και ρωτάω εγώ. Αφού είμαι στην σελίδα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της 32D5500, αυτοί τί μου δείχνουν? Τις τεχνολογίες που υποστηρίζουν γενικά οι τηλεοράσεις της Samsung?

Στην ίδια σελίδα έχει κάτω αριστερά άλλο ωραίο κουμπάκι "HDMI 1.4". Λες για να το ψάξω λίγο. Πηγαίνεις στις προδιαγραφές. Το ψάχνεις, το ψάχνεις λέει HDMI 4. Λες δεν το διευκρινίζει, 1.4 θα είναι. Αν κατά λάθος πατήσεις την προβολή σε πίνακα, Bingo, το βρήκες αυτο που έψαχνες. Πχ οτι οι HDMI θύρες δεν είναι 1.4. Και από πότε ρε ξάδερφε η αλλαγή της προβολής (της πληροφορίας) δείχνει άλλη πληροφορία? Δηλαδή για να βρεις τα πλήρη τεχνικά χαρακτηριστικά πρέπει να μαντέψεις να πατήσεις προβολή σε πίνακα για να τα βρεις.

Χώρια που ξενέρωσα και με το 100Hz CMR που είναι μούφα 100Hz panel. Θα δω κανένα ματσάκι και θα σας πω.
 

vatikiotis

New member
29 March 2011
30
Re: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

ok με την αλλαγή των καναλιών. είναι όπως είπε ο φίλος. μόνο που πρέπει να κλικάρεις ένα ένα τα κανάλια και μετά να τα αλλάζεις θέση. παίρνει λίγο χρόνο αλλά εντάξει. πάντως τα ταινιάκια που βλέπω τα παίζει μια χαρά.πάντως η επιλογή που μου αρέσει προς στιγμή όσον αφορά την εικόνα στις ταινίες είναι η φυσική εικόνα. Η κινηματογραφική δείχνει πολύ θολά τα χρώματα. Από ήχο νομίζω ο κινηματογραφικός είναι καλύτερος.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,829
Είμαι παντού
Απάντηση: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

ξερει κανεις γιατι μου βγαζει τους υποτιτλους αλαμπουρνεζικους;
 

pitbull

AVClub Enthusiast
19 June 2011
728
Re: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η διαφορα της απο την D5000 ποια ειναι; Ο ηχος DTS μονο; Ρωταω επειδη παραγγειλα την 5000
 

vatikiotis

New member
29 March 2011
30
Re: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

dts ήχο έχουν όλες. νομίζω η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι η δυνατότητα σύνδεσης που έχει η 5500 στο διαδίκτυο. κλάιν μάιν δηλαδή.
 

pitbull

AVClub Enthusiast
19 June 2011
728
Re: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

dts ήχο έχουν όλες. νομίζω η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι η δυνατότητα σύνδεσης που έχει η 5500 στο διαδίκτυο. κλάιν μάιν δηλαδή.
Δηλαδη στον σκληρο δισκο, αν τον συνδεσω στη TV και βαλω μια ταινια mkv, θα παιξει κανονικα;
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,829
Είμαι παντού
Απάντηση: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

βεβαιως και θα παιξει,εμενα το μονο προβλημα ειναι οι υποτιτλοι,που εμφανιζονται αλαμπουρνεζικοι.
 

pitbull

AVClub Enthusiast
19 June 2011
728
Re: Απάντηση: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

βεβαιως και θα παιξει,εμενα το μονο προβλημα ειναι οι υποτιτλοι,που εμφανιζονται αλαμπουρνεζικοι.
Μηπως πρεπει ν κατεβασουμε καποιο firmware; Γνωριζει καποιος κατι;
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

μέσα στον player πας στα settings και επιλέγεις την Ελληνική γραμματοσειρά.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

βεβαιως και θα παιξει,εμενα το μονο προβλημα ειναι οι υποτιτλοι,που εμφανιζονται αλαμπουρνεζικοι.

αλλαξε την κωδικ/ση των υποτιτλων.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: SAMSUNG UE D5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

τι προτεινεις;

δεν ξερω πως ακριβως θελει τους υποτιτλους η samsung,αλλα λογικα μπερδευεται στην κωδ/ση.
αρα ανοιγεις με ενα notpad το srt αρχειο σου>file>save as.
κατω υπαρχει η επιλογη encoding.ανοιγεις και το αλλαζεις σε UTF-8.
save και δοκιμαζεις.