Nikon d5100 ή Canon EOS 550 d

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spyrospipis

New member
19 January 2011
58
Γειά σας! Χωρίς ιδιαίτερη πείρα στην φωτογραφία αποφασίζω να ασχολήθώ και καταλήγω βάσει οικονομικών κριτηρίων και ποιότητας στα 2 αυτά μοντέλα..! Nikon d5100 ή Canon EOS 550 d
Επειδή δεν αντιλαμβάνομαι ποιό απο τα 2 είναι καλύτερο θα ήθελα την γνώμη σας για να με κατευθύνει!
Ευχαριστώ -bye-
 

nikvits

Established Member
Γειά σας! Χωρίς ιδιαίτερη πείρα στην φωτογραφία αποφασίζω να ασχολήθώ και καταλήγω βάσει οικονομικών κριτηρίων και ποιότητας στα 2 αυτά μοντέλα..! Nikon d5100 ή Canon EOS 550 d
Επειδή δεν αντιλαμβάνομαι ποιό απο τα 2 είναι καλύτερο θα ήθελα την γνώμη σας για να με κατευθύνει!
Ευχαριστώ -bye-

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos550d/page29.asp

http://www.dpreview.com/reviews/nikond5100/page22.asp
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Αν σε ενδιαφέρει το video, παίρνεις την 550D. Στα υπόλοιπα, πάνω κάτω είναι ίδιες.
 

spyrospipis

New member
19 January 2011
58
Δεν καταλαμβαίνω και τόσο πολλά απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους..!
Απλά η nikon είναι πιο καινούριο μοντέλο και κυμαίνονται στις ίδιες τιμές..
Τώρα για το video έχουν τόση διαφορά?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Μη ταλαιπωρείσαι, πανω κατω τα ιδια ειναι, όποια και να πάρεις θα εισαι υπερκαλυμμένος :)
 

m3fisto

Senior Member
30 September 2007
360
Patra
Μεταξύ των 2 θα επέλεγα με βάση το κριτήριο τί σώματα έχουν περισσότεροι φίλοι μου για ευκολότερες ανταλλαγές και δανεισμούς φακών!
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
http://snapsort.com/compare/Canon_EOS_550D-vs-Nikon-D5100

Εγω θα προτιμουσα την Νικον. Και φτηνοτερη ειναι και νεοτερο μοντελο ειναι.
Για την ακριβεια, σαν αρχαριος, πριν 3 μηνες ειχα το ιδιο διλλημα και κατεληξα στην D5000, λιγο πριν βγει η D5100. Αν μπορεις παρε το κιτ και με τον 55-200. Αξιζει τον κοπο για αρχη. Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Μια χαρα ειναι και οι δυο, δες καλυτερα τι φακους θες, και αποφασησε.
Ενας απο τους λογους πχ να προτιμησεις κανον ειναι για τους 70-200 φακους που εχει
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Οπως λενε και τα παιδια πιο πανω,και οι δυο ειναι πολυ καλες,και δεν νομιζω και εγω,μιας και εισαι και νεος συν τοις αλλοις,να μην σε καλυψει σε κατι οποια και αν επιλεξεις.

Εγω παντως θα επαιρνα τη nikon πρωτον γιατι εχω την εντυπωση οτι εχουν λιγο καλητερη ποιοτητα κατασκευης,και δευτερο γιατι εχω δει φωτογραφιες αλλα και ακουσει και σχολια απο εμπειρα ατομα που τη δουλευαν(βασικα τη d5000 ομως),και ελεγαν οτι ειναι "εργαλειο"και σε βγαζει και ασπροπροσωπο σε διαφορες καταστασεις,με την καλη φωτομετρηση κτλ.
 

spyrospipis

New member
19 January 2011
58
Ευχαριστώ παιδιά!
Έχω παραγγείλει την nikon τελικά και την περιμένω την Δευτέρα!!
Αν κάποιος ξέρει κανένα καλό site για να κατευθύνει λίγο τους αρχάριους με dSlr θα του είμουν υπόχρεος!

Ευχαριστώ πολύ :)
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Ευχαριστώ παιδιά!
Έχω παραγγείλει την nikon τελικά και την περιμένω την Δευτέρα!!
Αν κάποιος ξέρει κανένα καλό site για να κατευθύνει λίγο τους αρχάριους με dSlr θα του είμουν υπόχρεος!

Ευχαριστώ πολύ :)

Καλοριζικη, ειμαι σιγουρος οτι θα τη λατρεψεις!

Αν μιλας αγγλικα τοτε google:

dslr photography for beginners
dslr photography step by step
dslr photography guide
dslr photograpy tips

Επειτα αλλαξε το προθεμα 'dslr photography' με τα εξης:

exposure (exposure for beginners, exposure tips etc..)
aperture
white balance

Καλη τυχη!
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Εκεί που είχα αποφασίσει για την nikon σε σχέση με την canon 600d (δεν ανοίγω άλλο θέμα μιας και η 550 είναι ίδια ) με ενδιαφέρει η γρήγορη εστίαση και κυρίως η φωτογραφία όπου όλοι λένε πως η nikon υπερέχει , βλέπω αυτές τις φωτό και ανατρέπεται η απόφασή μου .
Το λευκό και η ευκρίνεια που υπάρχει στην 600d και απουσιάζει εντελώς στην d5100 στα crop από τις παρακάτω φωτό πιστεύετε είναι φτιαχτό ?

Και για πραγματικό μέγεθος :
http://dl.dropbox.com/u/926093/600d1600iso.jpg
http://dl.dropbox.com/u/926093/d51001600iso.jpg
 

Attachments

  • 600d1600iso.jpg
    600d1600iso.jpg
    62.9 KB · Views: 52
  • d51001600iso.jpg
    d51001600iso.jpg
    57.9 KB · Views: 51

drek

Senior Member
7 March 2010
489
Η διαφορά στο λευκό είναι θέμα white balance της κάθε φωτογραφίας. Όσο για την ευκρίνεια υπάρχει η φήμη οτι οι Canon είναι πιο οξείς στα χρώματά τους αλλά το χρώμα τους πιο πλαστικό :p. Από προσωπική πείρα, είδα οτι η 500D εβγαζέ φωτογραφίες με τον 50/1.8 με μεγαλύτερη ευκρίνεια από την D5000 με τον 50/1.4 (σωστά εστιασμένο). Από την άλλη όταν η D5000 αλλάχτηκε με μια D90 τότε ευκρίνεια έφτασε στα ίδια επίπεδα. Με την d51000 δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο..
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
εννοειται οτι ΟΛΑ εχουν σχεση με white balance, φακους και διαφραγματα...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
υπάρχει η φήμη οτι οι Canon είναι πιο οξείς στα χρώματά τους αλλά το χρώμα τους πιο πλαστικό :p

Αν ακούς τέτοιες φήμες σημαίνει πως συχνάζεις στα λάθος μέρη. Οι κάρτες αναφοράς υπάρχουν για όλες τις μηχανές, στις δοκιμές του dpreview, για σύγκριση με τα μάτια μας. Κάθε εταιρεία έχει μια δική της χρωματική σφραγίδα, αλλά το "πλαστικό" μου κάνει για όρος από προβολάκηδες. Όπως "πέπλο", "κινηματογραφικός" κλπ κλπ
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
paИ-baL;1056238294 said:
εννοειται οτι ΟΛΑ εχουν σχεση με white balance, φακους και διαφραγματα...

Δηλαδή πιστεύεις πως μπορεί να αντιστραφεί το αποτέλεσμα των δύο φωτό ?


Αν ακούς τέτοιες φήμες σημαίνει πως συχνάζεις στα λάθος μέρη. Οι κάρτες αναφοράς υπάρχουν για όλες τις μηχανές, στις δοκιμές του dpreview, για σύγκριση με τα μάτια μας.


Οπότε η άποψή σου για τις δύο φωτογραφίες ποια είναι ?

Μήπως και με γελούν τα μάτια μου ή εκτιμώ λάθος τα sample .
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Το dpreview θεωρείται από τα ποιο έγκυρα site δοκιμών φωτογραφικών μηχανών.