Πρόβλημα με εμφάνιση blocks σε αρχεία AVC

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Έχω δύο αρχεία με παρόμοια χαρακτηριστικά.
Το πρώτο παίζει κανονικά, με καταπληκτική εικόνα

General
ID : 1 (0x1)
Complete name : I:\00001.m2ts
Format : BDAV
Format/Info : Blu-ray Video
File size : 17.4 GiB
Duration : 3h 28mn
Overall bit rate : 11.9 Mbps
Maximum Overall bit rate : 35.5 Mbps

Video
ID : 4113 (0x1011)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 2 frames
Codec ID : 27
Duration : 3h 28mn
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 10.6 Mbps
Maximum bit rate : 13.2 Mbps
Width : 1 280 pixels
Height : 720 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 50.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.229
Stream size : 15.4 GiB (88%)
Color primaries : BT.709-5, BT.1361, IEC 61966-2-4, SMPTE RP177
Transfer characteristics : BT.709-5, BT.1361
Matrix coefficients : BT.709-5, BT.1361, IEC 61966-2-4 709, SMPTE RP177

Το δεύτερο, αν και η εικόνα ειναι σε παρόμοια ποιότητα με το πρώτο, εμφανίζει πολλά blocks κατα τη διάρκεια της αναπαραγωγής. Εκτός από τα blocks έχει πρόβλημα και με stuttering

f1.jpg


General
ID : 1 (0x1)
Complete name : L:\00002.m2ts
Format : BDAV
Format/Info : Blu-ray Video
File size : 15.3 GiB
Duration : 3h 28mn
Overall bit rate : 10.5 Mbps

Video
ID : 5400 (0x1518)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 4 frames
Codec ID : 27
Duration : 3h 28mn
Bit rate : 9 895 Kbps
Width : 1 440 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 fps
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : MBAFF
Bits/(Pixel*Frame) : 0.255
Stream size : 14.4 GiB (94%)
Color primaries : BT.709-5, BT.1361, IEC 61966-2-4, SMPTE RP177
Transfer characteristics : BT.709-5, BT.1361
Matrix coefficients : BT.709-5, BT.1361, IEC 61966-2-4 709, SMPTE RP177


Έχω δοκιμάσει MPC-HC, XBMC, WMP με Shark007 codecs και PotPlayer, το πρόβλημα υπάρχει σε όλα.
To HTPC τρέχει με ATHLON 64 X2 4850E 2.5GHZ, ΑΤΙ 5450 με CCC 11.5 και Win7 32bit

Μπορείτε να μου πειτε τι φταίει και αν μπορώ να κάνω κάτι με ρύθμιση του FFDshow ή του MPC-HC? Υποψιάζομαι οτι το scan type στο δεύτερο αρχείο είναι η αιτία.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Κώστα δοκίμασε με κάναν άλλο codec
Πχ CoreAVC , η της ΑΤΙ η του Nero.
Παιξε με αυτούς που διαβάζει ο mpc-hc
Στα external filters.
Κάνε και ένα πείραμα να το παίξεις με ΤΜΤ
Λογικά ναι το mbaff πρέπει να ναι.
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Στα ΤΜΤ5 και Splash Pro με απενεργοποιημένο το hardware acceleration το πρόβλημα εξαφανίζεται αλλά εξαφανίζεται και τη ομαλή κίνηση...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Λοιπόοοον...
Και τα δύο samples παίζουν μια χαρά...:hmmmm:
Αν δεν εξαφανιζόταν τα blocks όταν απενεργοποιώ το hardware acceleration, θα έλεγα οτι έχει πρόβλημα το αρχείο. Τι να πω, μόνο το CoreAVC έμεινε να δοκιμάσω. Αν δεν πετύχει κι αυτό, πάω για αλλαγή κάρτας γραφικών
 

Ioanna123

Established Member
8 May 2011
209
Δυστυχως, παρατηρω κι εγω το ιδιο φαινομενο σε ορισμενα μονο mkv τα οποια προσπαθω να παιξω απο τον ενσωματωμενο media player της Panasonic μου...

Ενω καποια mkv παιζουν αψογα, και με ενσωματωμενους Ελληνικους υποτιτλους, σε ορισμενα άλλα, κανει σαν να ζοριζεται και παρουσιαζει blocks, κολληματα και κατι σαν γκρι γραμμες που σχιζουν την οθονη. Μιλαω παντα για αναπαραγωγη μεσω του ενσωματωμενου media player της τηλεορασης μου, τα ιδια αρχεια (οπως και ολα τα άλλα) παιζουν αψογα μεσω MPC-HC + madVR.

Τα χαρακτηριστικα των αρχειων μπορω να τα ανεβασω αν χρειαστει, να πω μονο οτι το scan type ειναι σε ολα progressive.

nVidia GTX 260 εχω, με τους τελευταιους (προχθεσινους) drivers.

Μηπως ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

υσ: να πω παντως οτι τα προβληματικα αυτα mkv εχουν τεραστιο bitrate...
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Μωρέ καλά θα έλεγες, το αρχείο μάλλον φταίει (δεν πρέπει να έχει σωστή σηματοδότηση για το MBAFF),

Σε ανάλογα αρχεία (ΕΡΤHD), Σε Vista32 + E8400 + Ati 3650 (και παλιοό driver 8.x απο το 2009) παίρνω καλό αποτέλεσμα (σωστή κίνηση, σωστό deintelacing 50fps) στο MPC-HC με

1) Haali media Splitter + Coreavc 2.0 (software λογω ATI, hardware deinterlacing) + haali renderer - CPU 50%

2) Haali spliter or internal MPC-HC spliter + Cyberlink Video Decoder (PDVD10) (με DXVA2) + EvrSync renderer - CPU 10%.

Μόνο παράπονο το μη ποιοτικό (κάπως σοφτ) deinterlacing, σηκώνει αρκετό sharpening. Κάτι καλύτερο είχα καταφέρει με την 1η λύση + ffdshow deinterlacing (Yadif, double rate) αλλά το cpu πήγαινε στο 80%.
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μωρέ καλά θα έλεγες, το αρχείο μάλλον φταίει (δεν πρέπει να έχει σωστή σηματοδότηση για το MBAFF),

Σε ανάλογα αρχεία (ΕΡΤHD), Σε Vista32 + E8400 + Ati 3650 (και παλιοό driver 8.x απο το 2009) παίρνω καλό αποτέλεσμα (σωστή κίνηση, σωστό deintelacing 50fps) στο MPC-HC με

1) Haali media Splitter + Coreavc 2.0 (software λογω ATI, hardware deinterlacing) + haali renderer - CPU 50%

2) Haali spliter or internal MPC-HC spliter + Cyberlink Video Decoder (PDVD10) (με DXVA2) + EvrSync renderer - CPU 10%.

Μόνο παράπονο το μη ποιοτικό (κάπως σοφτ) deinterlacing, σηκώνει αρκετό sharpening. Κάτι καλύτερο είχα καταφέρει με την 1η λύση + ffdshow deinterlacing (Yadif, double rate) αλλά το cpu πήγαινε στο 80%.

Όταν είπα για προβληματικό αρχείο, εννοούσα πρόβλημα κατά την εγγραφή λόγω κακοί σήματος. Οτι κάτι παίζει με τα flags είναι προφανές. :smile:

Με Χάλι renderer και Core 2.5.5 (DXVA και hardware deinterlacing) τα blocks εξαφανίζονται και βλέπω τη CPU στα 80%-85% με αποτέλεσμα να κολλάει που και που.
 

Ioanna123

Established Member
8 May 2011
209
Εγω νομιζω οτι φταιει το ReFrames.

Σε εμενα τουλαχιστον αυτο νομιζω οτι φταει
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Όταν είπα για προβληματικό αρχείο, εννοούσα πρόβλημα κατά την εγγραφή λόγω κακοί σήματος. Οτι κάτι παίζει με τα flags είναι προφανές. :smile:

Με Χάλι renderer και Core 2.5.5 (DXVA και hardware deinterlacing) τα blocks εξαφανίζονται και βλέπω τη CPU στα 80%-85% με αποτέλεσμα να κολλάει που και που.

Χμμμ τωρα που το λες ... ισως ειναι και θέμα κακής λήψης και απλά μερικοί decoders εχουν καλύτερη διόρθωση λαθών.

Coreacv + Ati +dxva ... πως το κάνεις :smile:
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Εγω νομιζω οτι φταιει το ReFrames.

Σε εμενα τουλαχιστον αυτο νομιζω οτι φταει

Τα 4 reference frames απο μόνα τους δεν είναι πρόβλημα, σε συνδυασμό με interlaced video όμως δημιουργουν τα συμπτώματα που περιέγραψα.

Χμμμ τωρα που το λες ... ισως ειναι και θέμα κακής λήψης και απλά μερικοί decoders εχουν καλύτερη διόρθωση λαθών.

Coreacv + Ati +dxva ... πως το κάνεις :smile:

Πίστεψε με, τόσο blocking δεν μπορούν να το διορθώσουν. Οπως έγραψα πιο πανω, χωρις hardware acceleration τα blocks εξαφανίζονται οπότε...

Το CoreAVC απο την έκδοση 2.5 υποστηρίζει DXVA σε ΑΤΙ :smile:
 

Ioanna123

Established Member
8 May 2011
209
Τα 4 reference frames απο μόνα τους δεν είναι πρόβλημα, σε συνδυασμό με interlaced video όμως δημιουργουν τα συμπτώματα που περιέγραψα.

Μηπως ξερεις ΑΝ μπορει να γινει αλλαγη αυτων των reference frames? Δηλαδη, απο 2 πχ. να τα κανουμε 4, με καποιον τροπο? Ειμαι σιγουρη οτι αυτο απαντα στο δικο μου προβλημα: στο οτι ο ενσωματωμενος media player της G30 μου, αρνειται να τα παιξει κανονικα. Το googling παντως δεν μου εδωσε καποια λυση... :(
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μηπως ξερεις ΑΝ μπορει να γινει αλλαγη αυτων των reference frames? Δηλαδη, απο 2 πχ. να τα κανουμε 4, με καποιον τροπο? Ειμαι σιγουρη οτι αυτο απαντα στο δικο μου προβλημα: στο οτι ο ενσωματωμενος media player της G30 μου, αρνειται να τα παιξει κανονικα. Το googling παντως δεν μου εδωσε καποια λυση... :(

Τα reference frames είναι παράμετρος της κωδικοποίησης του αρχείου, δυστυχώς χωρίς νέα κωδικοποίηση - με αναπόφευκτη απώλεια ποιότητας - δεν γίνεται να αλλάξουν.
 

Ioanna123

Established Member
8 May 2011
209
Τα reference frames είναι παράμετρος της κωδικοποίησης του αρχείου, δυστυχώς χωρίς νέα κωδικοποίηση - με αναπόφευκτη απώλεια ποιότητας - δεν γίνεται να αλλάξουν.

Συμφωνω (εν μερη*), αλλα σου συστηνω το εξης:

Βρες ή φτιαξε ενα sampe απο την ταινια που σου παρουσιαζει τα blocks και μετα δουλεψε το με το MeGUI...

Το εκανα σε μια ταινια που ειχε Reference frame = 2 και μολις το εθεσα στο 4, επαιξε κανονικοτα, χωρις να παρουσιαζει ουτε blocks, ουτε τιποτα. Εννοειται οτι το εκανα σε sample και οχι σε ολοκληρη την ταινια.

Επισης, να συμπληρωσω οτι προσωπικα μιλαω για τον ενσωματωμενο media player της Panasonic G30 μου, διοτι εμενα απο MPC-HC αλλα και WMP οι ταινιες με ReFrame = 2 μου παιζουν αψογα.

Δοκιμασε παντως με ενα μικρο sample: δεν χανεις τιποτα
:)

*νομιζω οτι με το MeGUI σωστα ρυθμισμενο, γινεται να εχεις μηδενικη εως μη αντιληπτη απωλεια ποιοτητας...
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Στη δική μου περίπτωση το πρόβλημα είναι το ρημάδι το MBAFF. Δεν θέλω να πειράξω το αρχικό αρχείο (TV capture είναι, όχι ταινία), θα δοκιμάσω να κάνω ένα όσο το δυνατόν ανώδυνο deinterlacing σε 1080p50.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Θα με τρελάνει στο τέλος...Έκοψα ένα 5λεπτο κομμάτι του βίντεο, το έβαλα στον δέκτη Mpeg4 που εχω και το έπαιξε κανονικότατα, χωρίς blocks, double frames και λοιπά παράσιτα...Ένα κινέζικο μηχανάκι των 30 έκανε ρεζίλι το HTPC :p