LG HR550

greekgamer

New member
18 April 2008
17
Καλημέρα.

Προτίθεμαι να αγοράσω τον HR 550 αλλά δεν έχω δει κανένα σχόλιο που να αφορά τον DVB-T δέκτη του.
Έχει κανείς άποψη;
Πως είναι το interface του;
Πως αποδίδει με τα ελληνικά κανάλια;
Αξίζει τον κόπο η αγορά του έναντι των φτηνών 50 - 80 που κυκλοφορούν;
Η τιμή του υποννοεί και καλύτερα ηλεκτρονικά στο τομέα αυτο; (π.χ. καλύτερο δέκτη)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

manosandrea

Established Member
8 December 2010
144
To HR550 δεν το παιρνεις μονο για το δεκτη του !
Ειναι bluray 3D compatible πανω απ'ολα , με ψηφιακο δεκτη!!!

Η ποιοτητα εικονας του δεκτη του ειναι σαφως ανωτερη και πιο παραμετροποιησιμη απο ενος φτηνου αποκωδικοποιητη , ακομη και hd.
Διαβαζει οτι αρχειο του δωσεις, avi, mkv,κλπ.
Διαβαζει υποτιτλους srt.

Exei 250gb σκληρο δισκο.

Εμενα τουλαχιστον, μ'εχει βολεψει.

Μονο κακο του δεκτη, που μετα απο 3-4 αναβθμισεις του firmware, δεν εχει διορθωθει, ειναι οτι δε μπορεις να βαλεις τα ψηφιακα καναλια της tv με οποια σειρα θελεις, αλλα μονο με τη σειρα, που κατεβαζεις τα ψηφιακα μπουκετα.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Re: LG HR550

Μονο κακο του δεκτη, που μετα απο 3-4 αναβθμισεις του firmware, δεν εχει διορθωθει, ειναι οτι δε μπορεις να βαλεις τα ψηφιακα καναλια της tv με οποια σειρα θελεις, αλλα μονο με τη σειρα, που κατεβαζεις τα ψηφιακα μπουκετα.
Έτσι, λογικά λειτουργούν όλες οι συσκευές της LG που έχουν δέκτη MPEG4.
Και στην τηλεόρασή μου που είναι LG, δεν με αφήνει να αλλάξω την σειρά.

Το HR-500 δεν είναι καλύτερο που έχει 2 tuner MPEG4?
Η διαφορά του είναι πως δεν υποστηρίζει BluRay 3D.
 

manosandrea

Established Member
8 December 2010
144
Re: Απάντηση: Re: LG HR550

Έτσι, λογικά λειτουργούν όλες οι συσκευές της LG που έχουν δέκτη MPEG4.
Και στην τηλεόρασή μου που είναι LG, δεν με αφήνει να αλλάξω την σειρά.

Το HR-500 δεν είναι καλύτερο που έχει 2 tuner MPEG4?
Η διαφορά του είναι πως δεν υποστηρίζει BluRay 3D.

1 ) Εγω , αντιθετα, εχω δυο 32αρες LG (32LE5300 ,32LF2500) με mpeg4 αποκωδικοποιητες, οπου τα ψηφιακα καναλια ,αλλα και τα αναλογικα, μπορω και τα ταξινομω , οπως θελω,με οποια σειρα θελω καναλι-καναλι και οχι σαν ολοκληρα μπουκετα, χωρις κανενα προβλημα.

2 ) Οσο για τη διαφορα HR550 - HR500, εγω προτιμησα το 550 για το Bluray 3D (αν χρειαζεσαι οπωσδηποτε και 2ο αποκωδικοποιητη, παιρνεις εναν φτηνο).
Kαι για δευτερο αποκωδικοποιητη, εχω εναν funai 2205 (ετσι, αν χρειαστει, ο ενας γραφει κι ο αλλος παιζει !).
Συνδεδεμενα στο home cinema , σε προβολεα (benq w6500).
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Σε δύο απλούς ψηφιακούς δέκτες που έχω υπάρχει κάπου στο μενού η επιλογή LCN ενεργό ή απενεργοποίηση. Όταν το έχω στο ενεργό δεν μου επιτρέπει να αλλάξω την σειρά των καναλιών. Πρέπει να το απενεργοποιήσω για να τα αλλάξω. Φαντάζομαι οτι έχετε ελέγξει αν υπάρχει κάποια παρόμοια επιλογή, και δεν οφείλεται εκεί το πρόβλημα.
 

chrismath

New member
6 November 2008
18
Κατερίνη
Στο LG MS400H που έχω, έχω αλλάξει την σειρά των καναλιών με telnet μέσω δικτύου. Την διαδικασία την βρήκα σε ισπανικό site και με μετάφραση μπόρεσα και έκανα την δουλεία μου. Κάτι αντίστοιχο φαντάζομαι θα συμβαίνει και μ'αυτό, αλλά δεν το εγγυώμαι. Αν επιτρέπεται μπορώ να βάλω το link από το ισπανικό site αλλά ξαναλέω ότι είναι για τα LG MS400H & 450H.
 

manosandrea

Established Member
8 December 2010
144
Re: Απάντηση: LG HR550

Στο LG MS400H που έχω, έχω αλλάξει την σειρά των καναλιών με telnet μέσω δικτύου. Την διαδικασία την βρήκα σε ισπανικό site και με μετάφραση μπόρεσα και έκανα την δουλεία μου. Κάτι αντίστοιχο φαντάζομαι θα συμβαίνει και μ'αυτό, αλλά δεν το εγγυώμαι. Αν επιτρέπεται μπορώ να βάλω το link από το ισπανικό site αλλά ξαναλέω ότι είναι για τα LG MS400H & 450H.

Για δωσε οδηγιες , αν μπορεις ή στειλε πμ !

Ευχαριστω !!
 

manosandrea

Established Member
8 December 2010
144
Re: Απάντηση: LG HR550

Σε δύο απλούς ψηφιακούς δέκτες που έχω υπάρχει κάπου στο μενού η επιλογή LCN ενεργό ή απενεργοποίηση. Όταν το έχω στο ενεργό δεν μου επιτρέπει να αλλάξω την σειρά των καναλιών. Πρέπει να το απενεργοποιήσω για να τα αλλάξω. Φαντάζομαι οτι έχετε ελέγξει αν υπάρχει κάποια παρόμοια επιλογή, και δεν οφείλεται εκεί το πρόβλημα.

Φιλε Τolias,
γνωστη η επιλογη, που λες, απο τον funai 2205 (ισως και σε αλλους δεκτες).
Δυστυχως, στο HR550 δεν υπαρχει τετοια επιλογη.
 

manosandrea

Established Member
8 December 2010
144
Re: Απάντηση: LG HR550

http://ms450.foroactivo.net/t36-ordenacion-canales-original

Οι οδηγίες είναι για τα MS400H & MS450H. Όποιος θέλει να δοκιμάσει με δική του ευθύνη. Στο telnet βάζετε "o 192.168.1.xxx" username: root , password: mugung

Φιλε Chrismath,
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. !

Ειναι λιγο πολυπλοκο και δε νομιζω , να κανω κατι.

Ευχαριστω για το χρονο σου, ετσι κι αλλιως !!
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Σε δύο απλούς ψηφιακούς δέκτες που έχω υπάρχει κάπου στο μενού η επιλογή LCN ενεργό ή απενεργοποίηση. Όταν το έχω στο ενεργό δεν μου επιτρέπει να αλλάξω την σειρά των καναλιών. Πρέπει να το απενεργοποιήσω για να τα αλλάξω. Φαντάζομαι οτι έχετε ελέγξει αν υπάρχει κάποια παρόμοια επιλογή, και δεν οφείλεται εκεί το πρόβλημα.
Εγώ προσωπικά την γνωρίζω την επιλογή αλλά στην δική μου δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Επίσης, ούτε διαγραφή στα ψηφιακά κανάλια μπορεί να γίνει.