Καταγγελία για το κατάστημα HellenicSat.gr

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gaos74

New member
31 May 2010
26
Καλησπερα παιδια.

Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου με το καταστημα www.hellenicsat.gr

Τον Ιουνιο του 2010 παραγγειλα απο το συγκεκριμενο καταστημα ενα κλωνο Dreambox 800HD με sim 2.01

Η παραγγελια παραδοθηκε την επομενη μερα απο την ιδιοκτητρια κ. Κυπριωτακη αυτοπροσωπως.

Της εδωσα 250 Ευρω και ημουν ευχαριστημενος απο την γρηγορη παραδοση.

Οταν ανοιξα το πακετο διαπιστωσα οτι δεν υπηρχε αποδειξη!

Επισης οταν λειτουργησα και επεξεργαστηκα τον Dreambox διαπιστωσα οτι ηταν παλιοτερο μοντελο και οχι με την sim που ειχε συμφωνηθει και αναφεροταν στο site!!

Τηλεφωνησα στη κυρια Κυπριωτακη την επομενη μερα και μου ειπε οτι εγινε λαθος και οτι το συγκεκριμενο μοντελο δεν υπαρχει.

Μου ζητησε να της στειλω τον Dreambox πισω με courier και θα μου εβαζε τα 250 Ευρω στον τραπεζικο μου λογαριασμο.

Τους επεστρεψα τον Dreambox με courier και περιμενα να δω τα χρηματα στον λογαριασμο μου.

ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!

Εδω και ενα χρονο μου λεει οτι το ξεχναει και τα χρηματα θα μπουν μεσα στην εβδομαδα!

Τον τελευταιο μηνα δεν σηκωνει καν το τηλεφωνο.

Θα ηθελα να σας ενημερωσω να προσεχετε με το συγκεκριμενο καταστημα και το ιδιο θα κανω σε ολα τα forum που ασχολουνται με δορυφορικα θεματα.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ WWW.HELLENICSAT.GR - ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΨΕΙ 250 ΕΥΡΩ.
 
Last edited:

davinci

AVClub Addicted Member
21 November 2007
2,232
αλιμος
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Εφόσον φίλε μου κάνεις μια τέτοια σοβαρή καταγγελία, μήπως θα έπρεπε να την κάνεις επώνυμα?
 

gaos74

New member
31 May 2010
26
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Καλησπερα ξανα,

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Ονομαζομαι Θεοδωρακης Χαραλαμπος.

Οτι λεω ειναι περα ως περα αληθεια.

Πραγματικα ελπιζω οτι η κ. Κυπριωτακη θα σηκωσει επιτελους το τηλεφωνο και θα με αποζημιωσει.

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω την αποδειξη και/ή το προιον επειδη με ξεγελασαν εντεχνα.
 
Last edited:

gaos74

New member
31 May 2010
26
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Παιδια το μονο που εχω ειναι το επισυναπτομενο αποδεικτικο παραγγελιας σε PDF.

Και παλι το ονομα μου δεν φαινεται επειδη (σκοπμως?) οι ελληνικοι χαρακτηρες φαινονται σαν κινεζικα.
 

Attachments

  • ΠαραγγΡλία-825.pdf
    126.8 KB · Views: 324
Last edited:

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Για το συγκεκριμένο κατάστημα αν ψαξετε στο google θα δείτε ότι υπάρχουν και άλλες καταγγελίες. Φίλε gaos, έπρεπε από την πρώτη στιγμή να απευθυνθείς στη Γενική Γραμματεία του Καταναλωτή ή και στο Ινστιτούτο του Καταναλωτή.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Αφου ξερεις και το ονομα της μανταμ, γιατι δεν κανεις μια βολτα απο το Χαλανδρι που εδρευει το καταστημα, να της τα πεις και δια ζωσης; Και γιατι αληθεια ανεχοσουν αυτην την κοροιδια τοσο καιρο; Αμαν πια με αυτους τους απατεωνες που την εχουν δει επιχειρηματιες.
Υ.Γ. Οσο για τα κινεζικα στο pdf, αυτα αποκωδικοποιουνται ευκολα. Παω στοιχημα οτι εισαι απο Πειραια, ετσι; Και η δ/νση Κ...ου Π...ου, σωστα;
 
Last edited:

fragol

AVClub Enthusiast
26 December 2008
807
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Πηγαινε ο ιδιος απο εκει.
 

nikosael

New member
13 January 2009
22
Απάντηση: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Και εγω αγορασα απο το συγκεκριμενο καταστημα ενα δεκτη 800αρι κλωνο και ενω ζητησα με sim 2.01 μου εστηλαν τον παλιο με sim 1.0 και χωρις αποδειξη βεβαια. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια ζητησα να μου στηλουν την αποδειξη και ακομη περιμενω. Ευτυχως αναβαθμησα τη sim σε ferrari και μπορω να εχω τα τελευταια image στο δεκτη.
 

speedman

New member
24 March 2010
77
Re: Απάντηση: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

λοιπον το συγκεκριμενο καταστημα ειναι πολυ απατη.ονομαζομαι Τεγος Γεωργιος και μενω λαρισα.παρειγγηλα εναν dm800 στις 22-12-2010 μου εκανε τα ιδια.δεν σεικωνανε τα τηλ για 3 εβδομαδες.και επειδη δεν μπορουσα να κατεβω λογω δουλειας.εστειλα αναν φουσκωτο φιλο μου απο αθηνα.πηγε χωρις πλακα πανω απο 8 φορες στο καταστημα και δεν του ανοιγανε.οσπου μια ωραια μερα τον ιανουαριο μου στειλανε τον δεκτη.προσοχη οι ανθρωποι ειναι απατη.να πω οτι τα χρηματα τα ειχα βαλει σε λογαριασμο τραπεζας χωρις να παραλαβω τον δεκτη (μεγα μακακια μου).
 
Last edited:

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,800
Αττικό βουνό
Απάντηση: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

ΣΔΟΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ στείλε το αφου δεν εκοψε αποδειξη ΑΠΛΟ!Κανε επωνυμη καταγγελία και θα πανε στο αψε σβήσε :violent-smiley-030:
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Επίσης, στείλε ένα e-mail στο κατάστημα, μ' ένα link σ' αυτό το νήμα του AVClub. Για να ξέρουν ότι δεν είναι μυστικό πιά.
 

little

Senior Member
30 October 2010
459
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Καλησπέρα,
η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή δέχεται εκατοντάδες καταγγελίες ημερησίως με αποτέλεσμα ο φόρτος εργασίας να είναι αρκετά υψηλός, οπότε κάποιος θα πρέπει να είναι φορτωμένος με υπομονή.

Στην περίπτωση σου, αρκεί μία καταγγελία στο 1517, η γραμμή του ΣΔΟΕ. Η παράβαση είναι καραμπινάτη, αφού και στο έγγραφο που ανέβασες δεν υπάρχει ούτε ΑΦΜ, ούτε ΔΟΥ της εταιρίας. Κάτι που νομικά όχι μόνο ζητάτε, αλλά ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ. Δεδομένου ότι οποιαδήποτε ενημέρωση ή επιβεβαίωση παραγγελίας, είναι το συμβόλαιο σου, η προ-απόδειξη σου.

Παράλληλα αξίζει να ενημερώσεις και την εταιρία Courier, αλλά και τα ΕΛ.ΤΑ. Κατ' αυτόν τον τρόπο οι εταιρίες διανομής μπορούν να αρνηθούν (!) την αποστολή προϊόντων και έτσι να διασωθούν αυριανοί πελάτες.

Το καλύτερο βέβαια είναι να απευθυνθείς στην Dreambox καταγγέλοντας την εταιρία Hellenic Sat. Τους λες ότι ήθελες οριτζινάλ και σου δώσανε κλώνο. Άσε την ξένη εταιρία να αναλάβει τα υπόλοιπα.

Καλά ξεμπερδέματα και κυρίως, καμία ανοχή από κανέναν για τα κλεφτρόνια του διαδικτύου!
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

φιλε καλα ξεμπερδεματα. αλλα προσεχετε ρε παιδια.. ποτε μην πληρωνετε κατι πριν το παραλαβετε.εκτος αν ειναι απο πλαισιο,eshop κλπ.. καποιο εμπιστο δηλαδη. Και οκ το κανετε.Δεν ερχεται αποδειξη και καθεστε και το δεχεστε? Όχι μονο θα μπορουσατε επιτοπου να τον καταγγειλετε...αλλα τωρα ακομα χειροτερα δν ειστε καλυμμένοι.. επι του θεματος τωρα.

φιλε απο την στιγμη που το καταστημα εχει εδρα,πηγαινε βρες την και σπαστα ολα εκει μεσα.. τι θα κανει? θα φωναξει την αστυνομια χωρις να κοβει αποδειξεις?

μονο εδω εχετε μαζευτει 3 με το ιδιο προβλημα. Καταγγείλτε την.
 
Last edited by a moderator:

teris3

Established Member
22 January 2011
218
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Ρε φίλε
εδώ και εναν χρόνο γιατί δεν έχεις πάει ο ΙΔΙΟΣ από το μαγαζί αφού έχει και φυσική διευθυνση;
 
Last edited by a moderator:

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Ρε φίλε
εδώ και εναν χρόνο γιατί δεν έχεις πάει ο ΙΔΙΟΣ από το μαγαζί αφού έχει και φυσική διευθυνση;

ελα μου ντε? εγω θα ειχα παει την επομενη μερα
 
Last edited by a moderator:

triplex71

Established Member
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Η παραγγελια παραδοθηκε την επομενη μερα απο την ιδιοκτητρια κ. Κυπριωτακη αυτοπροσωπως.

Της εδωσα 250 Ευρω και ημουν ευχαριστημενος απο την γρηγορη παραδοση.

Οταν ανοιξα το πακετο διαπιστωσα οτι δεν υπηρχε αποδειξη!

Μου ζητησε να της στειλω τον Dreambox πισω με courier και θα μου εβαζε τα 250 Ευρω στον τραπεζικο μου λογαριασμο.

Τους επεστρεψα τον Dreambox με courier και περιμενα να δω τα χρηματα στον λογαριασμο μου.

ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!

κατι δεν μ'αρεσει ρε φιλαρακι οπως τα γραφεις η λαθος διατυπωση εχεις.
λες οτι παραδοθηκε την επομενη μερα απο την ιδια.
δηλ.πηγες & σου το εδωσε η ιδια; η σου το εφερε η ιδια στο σπιτι;
μαλλον συνενοηθηκες με την ιδια στο τηλ. αρα σου το παρεδωσε courrier σωστα;
οπως ειπαν & τα υπολοιπα παιδια γιατι αργησες τοσο;
αφου σου το εχει παραδωσει courrier & το εχεις στειλει ξανα πισω με courrier & δεν εχεις στα χερια σου αποδειξεις γιατι δεν πας να παρεις αντιγραφα της παραλαβης & της αποστολης απο την συγκεκριμενη courrier;
ετσι ισως προχωρησεις γρηγοροτερα μετα απο ενα χρονο {δηλ.περιμενεις να σε στειλει τα λεφτα;:flipout:δε νομιζω,μαλλον ο ιδιος πρεπει να κινηθεις}
 

gaos74

New member
31 May 2010
26
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

κατι δεν μ'αρεσει ρε φιλαρακι οπως τα γραφεις η λαθος διατυπωση εχεις.
λες οτι παραδοθηκε την επομενη μερα απο την ιδια.
δηλ.πηγες & σου το εδωσε η ιδια; η σου το εφερε η ιδια στο σπιτι;
μαλλον συνενοηθηκες με την ιδια στο τηλ. αρα σου το παρεδωσε courrier σωστα;
οπως ειπαν & τα υπολοιπα παιδια γιατι αργησες τοσο;
αφου σου το εχει παραδωσει courrier & το εχεις στειλει ξανα πισω με courrier & δεν εχεις στα χερια σου αποδειξεις γιατι δεν πας να παρεις αντιγραφα της παραλαβης & της αποστολης απο την συγκεκριμενη courrier;
ετσι ισως προχωρησεις γρηγοροτερα μετα απο ενα χρονο {δηλ.περιμενεις να σε στειλει τα λεφτα;:flipout:δε νομιζω,μαλλον ο ιδιος πρεπει να κινηθεις}

Το εφερε η ιδια στο σπιτι και εγω της το εστειλα πισω με τη Γενικη Ταχυδρομικη.

Η βλακεια μου ειναι οτι το παραμελησα επειδη ειμαι μακρια και θεωρησα οτι καποια στιγμη εστω και αργα θα στειλει τα χρηματα. Την πατησα σαν ηληθιος και εχετε δικιο να απορειτε.

Θα παω απο κει για να δω αν θα βγαλω ακρη.

Δεν ειμαι αισιοδοξος οτι θα παρω τα λεφτα μου αλλα θα κανω οτι μπορω να ενημερωσω οσους μπορω για το τι συνεβει συμπεριλαμβανομενων του ΣΔΟΕ, ΙΝΚΑ και Γραμματεια Προστασιας του Καταναλωτη.
 

gaos74

New member
31 May 2010
26
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Καλημερα και παλι.

Πηρα σημερα στο Hellenicsat απο αλλο τηλεφωνο και ως εκ θαυματος η κ. Κυπριωτακη το σηκωσε.

Δικαιολογηθηκε οτι δεν σηκωναν το τηλεφωνο επειδη ελειπαν :laugh:

Την ενημερωσα οτι αν δεν δω τα χρηματα στο λογαριασμο μου μεχρι τη Δευτερα στις 1 κανω καταγγελια στο ΣΔΟΕ.

Της εστειλα και το λινκ απο το thread αυτο.

Θα σας ενημερωσω την Δευτερα αν πηρα τα χρηματα μου ή αν θα την παρει το ΣΔΟΕ.
 

gaos74

New member
31 May 2010
26
Re: Καταγγελια για το καταστημα HellenicSat.gr

Ενημερωση...

Μολις με πηρε τηλεφωνο ο υπευθυνος κ. Κωστας και μου ζητησε να κατεβασω την καταγγελια απο το site για να παρω τα χρηματα μου.

Επισης μου ειπε οτι δεν μου στειλανε τα χρηματα μεχρι σημερα επειδη ειχα περασει αλλο image και δεν μπορουσαν να επαναφερουν τον Dreambox :SFGSFGSF:

Ο Dreambox δεν ειχε πειραχτει και επιστραφηκε σε 4 μερες.

Αλλα και να ειχα αλλαξει image ειναι λογικο να διαλυεται o Dreambox? :mad:

Στην ερωτηση μου γιατι με ενημερωνουν για αυτο ο προβλημα μετα απο 11 μηνες μου ειπαν οτι η κυρια Κυπριωτακη δεν ειναι τεχνικος.

Οποτε τους τελευταιους 11 μηνες η κυρια Κυπριωτακη με κοροιδευε οταν με διαβεβαιωνε οτι θα μου στειλει τα χρηματα.

Σε καθε περιπτωση σκοπος μου δεν ειναι να κανω κακο στην δουλεια κανενος μεγαλου ή μικρου επαγγελματια.

Ο κ. Κωστας μου ειπε οτι μεσα στην εβδομαδα θα εξοφληθω διοτι αναλαμβανει αυτος.

Μολις γινει αυτο θα σας ενημερωσω γιατι σκοπος μου δεν ειναι να δυσφημησω κανεναν αλλα να προστατευσω τα δικαιωματα μου.