Grundig AK-04

haralabosg

Senior Member
29 August 2007
303
Αθήνα
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

Για την κατηγορια αυτη (~70€) κατα την γνωμη μου ειναι ο πιο ωραιος σε εμφανιση.Για να εχει εξωτερικο τροφοδοτικο μηπως εχει ιδιο hardware με DIGITALWORLD 150/NECO HD/NEOS 1900....;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

Τον πουλάει μόνο ένα κατάστημα και ούτε καλή φωτογραφία του δεν έχει. Τί υποστήριξη θα του περέχουν;
Σε αυτά τα χρήματα μπορείς να πάρεις κάτι πιο σίγουρο και δοκιμασμένο.
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

Δεν πρέπει να είναι Grundig γιατί δεν υπάρχει πουθενά σε όποια site της εταιρίας κοίταξα.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

Καλύτερα τα καταλαβαίνει ο talos_2002 αυτά, αλλά το μενού με τα πολυμέσα που δείχνει η φωτογραφία κάτι μου θυμίζει. Και η ανάλυση 1080i. Και τα δύο αυτά μου κάνουν M-Star 7828. Ο παλιότερος M-Star δηλαδή. Που δεν έχει σοβαρά προβλήματα, εκτός από το αργό zapping. Και βλέπω ωραίες θύρες πίσω, και αν είναι όντως M-Star 7828, καινούριες εικόνες στο μενού. Μάλλον τελευταίο λογισμικό. Που να είναι το λογισμικό του;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

Που να είναι το λογισμικό του;
Στο http://www.necogroup.com/Grundig_upgrade.rar και μπορούσε να είναι νεότερο για δέκτη με Mstar 7828.
Το μενού έχει custom χρώματα, τίποτα ουσιαστικό μάλλον.

Πλην του πλαστικού της πρόσοψης, ο δέκτης φαίνεται ίδιος με τους DIGITALWORLD 150, NECO HD και NEOS 1900, όπως είπε ο haralabosg.


Άσχετο: Ο ίδιος εισαγωγέας φέρνει τον TS6512 HD της Ιταλικής Telesystem, που ίσως έχει κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον λόγο ALi επεξεργαστή.
http://www.telesystem-world.com/web...s/890/hd-digital-terrestrial-set-top-box.html
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Grundig AK-04 HD

Όντως τώρα πρόσεξα και την ομοιότητα λόγω εξωτερικού τροφοδοτικού με τους DIGITALWORLD 150, NECO HD και NEOS 1900 που γράφεται και παραπάνω. Άρα μαζί με την εξακρίβωση του M-Star 7828, έχουμε μάλλον άλλο ένα μέλος της οικογένειας. Που σημαίνει διαφορετικό τηλεκοντρόλ από τον δικό μου M-Star. Κρίμα. Δεν βλέπω όμως φωτογραφία του τηλεκοντρόλ του . Πάντως καλού κακού κατέβασα το λογισμικό.


Ο ίδιος εισαγωγέας φέρνει τον TS6512 HD της Ιταλικής Telesystem, που ίσως έχει κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον λόγο ALi επεξεργαστή.
http://www.telesystem-world.com/web...s/890/hd-digital-terrestrial-set-top-box.html
Κρίμα και για τον TS6512 HD με ALI που γράφεις. Έχει διαφορετικό τηλεκοντρόλ και από τον Crypto220 και από τους Crypto 210 που έχουν και αυτοί ALI. Υπάρχουν βέβαια και τα προγραμματιζόμενα τηλεκοντρόλ με κωδικούς που μπορεί να έχει κωδικό, αλλά είναι ρίσκο. Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το λογισμικό του για τον δικό μου Crypto 210AD, αλλά υπάρχει και από ότι λες εισάγεται ο ίδιος ο δέκτης, και ένας ALI δέκτης πάντα μπορεί να είναι ενδιαφέρον. (Υπάρχει στο ίδιο site και ένας twin tuner δέκτης από ότι βλέπω. Εκεί που γράφει You could also interested in... o TS6520HD.)
 
Last edited by a moderator:

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

Νέος κάτοχος για έναν μάλλον "παλιό" δέκτη. Ελπίζω να βγει αξιοπρεπής. Πλέον στα 50 ευρώ σε συνοικιακό κατάστημα. Ποιοτική κατασκευή, κάπως μεγάλος, αξιοπρεπές Τ/Χ πληθώρα εξόδων και εξωτερικό τροφοδοτικό. Με ενδιέφερε η οθονούλα (επουσιώδες ίσως αλλά σκέφτηκα σε μεγαλύτερης ηλικίας ανθρώπους ίσως είναι χρήσιμη) και η απρόσκοπτη καθημερινή λειτουργία.
Η αναβάθμιση που έχει ΕΔΩ εδώ είναι μάλλον για αυτόν? Δεν αναφέρει λεπτομερώς δυστυχώς.

Από αυρίο ξεκινά ο γολγοθάς της εγκατάστασης/εκπαίδευσης. :smash:
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

Έφαγα τρελό άκυρο. Πήγα να τον στήσω ΑΛΛΑ το Τ/Χ δεν δίνει εντολές!
Βασικά με έχουν βάλει σε σκέψεις 2 πράγματα:

1) το Τ/Χ είχε τις μπαταρίες φορεμένες και
2) όταν τον άνοιξα από το κουμπί του ΔΕΝ πήγε σε νέο σεταπ και αναζήτηση καναλιών αλλά τα είχε ήδη. Σε μεγάλους αριθμούς μεν (815 κλπ) αλλά τα είχε.

Οπότε μάλλον έπεσα σε κομμάτι ανακατασκευασμένο ή που έχει επιστραφεί λόγω ελλατωματικού Τ/Χ και το έφαγα εγώ. Θα πάω αύριο από κοντά και ελπίζω να βγάλω άκρη. Ευελπιστώ να μην κλάψω 50 ευρώ. Το κακό είναι ότι δεν είχε μεγάλη ποικιλία, οπότε ίσως ξαναπέσω στο ίδιο έγκλημα. Για να δούμε.

Κρίμα πάντως γιατι εξωτερικά δείχνει καλή κατασκευή.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

Τελικά κάτι πρέπει να έπαιζε με το αρχικό κομμάτι. Απόρησε και ο μαγαζάτορας. Μου έδωσε έναν άλλον, τον οποίο δοκιμάσαμε επιτόπου. Το εγκατέστησα και μεταφέρω πρώτες εντυπώσεις.

- Ούτε γρήγορο ούτε αργό ζάπινγκ. Ένα κλικ πιο αργός από Edision SD.
- Καλαίσθητο μενού και γρήγορο χωρίς τα πιξελιάσματα του Edision SD.
- Βολικό Τ/Χ. Έχει "μπιμπίκια" στα +- φωνής και καναλιών κάτι που του ανεβάζει πολύ την ευχρηστία και για μεγάλους ανθρώπους. Δεν θέλει να σημαδεύεις κέντρο αλλά αν σημαδεύεις έξω από έναν κύκλο περίπου 1 μέτρου γύρω από τον δέκτη δεν πιάνει.
- Δεν το δοκίμασα ως player αλλά στο τέστ του Hitech ήταν εντυπωσιασμένοι. Τους έπαιζε μια ματρόσκα αναφοράς (ΙΜΑΧ τάδε) με ρυθμό 40+ (δεν θυμάμαι τις μονάδες).
- Δεν ζεσταίνεται καθόλου. Προφανώς λόγω του ότι το τροφοδοτικό είναι εξωτερικό.
- Μου έδωσε την εντύπωση ότι έχει ελαφρώς πιο κοφτερή εικόνα από τον Edision SD αλλά μπορεί να είναι και η ιδέα μου.

Γενικά, στα 50 ευρώ (πλέον) είναι μάλλον μια ακριβή και ίσως γερασμένη λύση αλλά για μεγάλους ανθρώπους μπορεί και να είναι "καλός". Έχει οθονούλα για τα κανάλια, καλό Τ/Χ και φαίνεται ότι θα "κρατήσει".
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

Καλά, οτι εντυπωσίασε το Hitech δεν σημαίνει και τίποτα...
Απορώ πως ασχολήθηκαν με "μηχανάκια του 50ρικου". Δεν ειναι αρκετά γκλαμουράτα για τη...μούρη τους
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

Τότε έκανε ... 99 ! Για αυτό ασχολήθηκαν! :earmuffs:
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

Ε, πες το να καταλάβω! Για μια στιγμή νόμισα οτι προσγειώθηκε το αερόστατο τους απο τη στρατόσφαιρα :)
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Απάντηση: Grundig AK-04 HD

Πλην του πλαστικού της πρόσοψης, ο δέκτης φαίνεται ίδιος με τους DIGITALWORLD 150, NECO HD και NEOS 1900, όπως είπε ο haralabosg.
Προσπαθώ να κάνω κάποιες δοκιμές και δεν μπορώ να βρω το Τ/Χ του στα συμβατά της Logitech. Δυστυχώς δεν έχουν ούτε κάποιον από τους κλώνους που αναφέρεις. Μήπως γνωρίζεις (ή όποιος γνωρίζει άλλος) αν υπάρχει και κανένας άλλος κλώνος για να ψάξω? Το Τ/Χ είναι αυτό :

large_328.jpg




Τελικά, εκπαίδευσα το Χαρμονυ. Είναι πολύ εύκολο. Θα γράψω τις εντυπώσεις στα Τ/Χ για να υπάρχουν και εκεί.
 
Last edited by a moderator:

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

Στην αναζήτηση της απαλοιφής των πιξελιάσματων και του "ΟΧΙ ΣΗΜΑ" σκέφτηκα μήπως παίζει κάτι με τον επεξεργαστή του δέκτη. Με τον που τον άνοιγα η ψύκτρα μέσα σε μισό έκαιγε υπερβολικά.Υπερθέρμανση δλδ. Ανοίγοντας τον Crystal Audio CDVB-HD παρατήρησα ότι ο επεξεργαστής του (φοράνε τον ίδιο) ήταν χωρίς ψύκτρα. Επειδή είχα φάει ώρες για ξεραμένη πάστα σε κάρτα γραφικών που μου έβγαζε πολλά προβλήματα πρόσεξα ότι η πάστα του επεξεργαστή του Grundig ήταν εντελώς ξεραμένη (έξυσα ένα μικρό κομμάτι που προεξείχε) και σκέφτηκα να την αφαιρέσω. Είχα διαβάσει παλαιότερα ότι όταν ξεραθεί η πάστα λειτουργεί σαν "μόνωση" με αποτέλεσμα να μην περνάει την θερμότητα στην ψύκτρα. Ο δέκτης μπορεί να είχε κατασκευαστεί πριν 2 χρόνια, η πάστα λογικά θα ήταν χαμηλής ποιότητας οπότε η "Τσιμεντοποιήση" ήταν αναμενόμενη. Πριν οδηγηθώ στην σκέψη της αφαίρεσης δοκίμασα και μικρό ανεμιστήρα πάνω στην ψύκτρα όπως και στον demodulator ο οποίος και αυτός ανεβάζει θερμοκρασία αρκετή κατά τη λειτουργία.

Ο επεξεργαστής με την ψύκτρα:

20120825_222112.jpg


και μετά την αφαίρεση:

20120825_231425.jpg


δυστυχώς η αφαίρση δεν ήταν εύκολη δουλειά γιατί επεξεργαστής-πάστα-ψύκτρα είχαν γίνει ένα σώμα. Τον έβαλα να δουλέψει για 5-10 λεπτά για να μαλακώσει αλλά και πάλι δεν έβγαινε. Δοκίμασα με οδοντικό νήμα να το "λιμάρω" αλλά και πάλι όχι. Τελικά τον άφησα να δουλεύει και ταυτόχρονα το φυσούσα με πιστολάκι για μαλλιά για 1-2 λεπτά. Με αρκετή δυσκολία και πάλι την έβγαλα. Καθάρισα τα υπολλείματα-πέτρα με βενζίνη και οινόπνευμα. Ο επεξεργαστής ανεβάζει φυσικά και πάλι θερμοκρασία αλλά φαίνεται να ανασαίνει καλύτερα. Το κουτί του δέκτη ανεβάζει όπως και πριν θερμοκρασία αλλά επειδή έχει εξωτερικό τροφοδοτικό σχετικά όχι πολύ.

Δυστυχώς όμως μετά από κάποια ώρα λειτουργία τα πιξελιάσματα και το "όχι σήμα" εμφανίστηκαν πάλι. Και επειδή κουράστηκα αρκετά ο δέκτης μάλλον αποσύρεται και ξαναμπαίνει στη θέση του ο Ξορο 8300, ο οποίος έχει σαφώς υποδεέστερη εικόνα (στα μάτια μου και στην τιβι μου) αλλά διαχειρίζεται το ίδιο σήμα πολύ καλύτερα (χωρίς μειωτήρες, χωρίς Τ, χωρίς τίποτα).
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

flaski, αν έχεις οριζοντίως τοποθετημένο τον δέκτη, γιατί δεν του βάζεις με μια απλή θερμοαγώγιμη σιλικόνη (παστούλα) πάλι την ψύκτρα;
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Απάντηση: Grundig AK-04 HD

Το σκέφτηκα αλλά μου έχουν τελειωσει οσες ειχα για τον υπολογιστή. Ταυτόχρονα ειδα ότι της κρυσταλ τον έχει χωρίς ψύκτρα παρόλο που έχει εσ. Τροφοδοτικο και σκέφτηκα ότι αντέχει και έτσι. Και πράγματι δεν ζεσταίνεται όσο ο κρυσταλ.
Εκτός αυτού όμως έχω κουραστεί αρκετά. Εκτός από την αρχική τιμη (50ε) του έχω ρίξει και αλλά λεφτα (μειωτηρας 20ε, Τ, ενδεχόμενα ε για καινούρια πάστα που αναφερες ) και πολύ χρονο για να τον στανιαρω και φως δεν ειδα. Στην ιδία κεραία όπου ο κρυσταλ, ο 2205, ο 8300 και ένας εντισιον παίζουν απροβλημάτιστα αυτός εδώ έχει πιξελιασματα και όχι σήμα στα κρατικά. Ωραία εικόνα μεν αλλά τι να την κανω?
Με τόσα χρήματά επαιρνα άλλον έναν 8300 να έχω και διπλό δεκτή(και ας συμβιβαζομουν με την κάπως χειρότερη εικόνα).
Αποσύρθηκε ο grundig (hdt-150) μάλλον οριστικά και παει για λύση ανάγκης.
 
Last edited by a moderator:

alejandros1967

New member
25 October 2012
43
Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ HD GRUNDIG AK 04 DVB-T Mpeg4

Βρήκε κανένας την άκρη σε αυτό το δέκτη με το (όχι σήμα) στα κρατικά κανάλια;
Πέρασα το firmaware που δίνεται ποιο πάνω αλλά και πάλι τίποτα δεν έγινε.