Emtec Movie Cube N150H

yyyy

New member
26 December 2010
99
Έχει το eshop σε προσφορά το Emtec Movie Cube N150H, από 75 σε 65 . Το έχει πάρει κάποιος; Αξίζει τον κόπο σε σχέση με άλλα ανταγωνιστικά; Από χαρακτηριστικά φαίνεται μια χαρά, αλλά στην ίδια τιμή υπάρχει και της Crystal Audio ο HD, απλά ο Emtec έχει κανονικό τηλεχειριστήριο! :)

Εδώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά, manual, fw κά:
http://www.emtec-international.com/el-eu/node/2955?quicktabs_1=0#quicktabs-1
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Άλλος ένας δέκτης με Mstar. Αυτός είναι της Sichuan Jiuzhou, όπως οι Turbo-X με το τηλεχειριστήριο των οποίων δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Υποστηρίζει όμως έξοδο 1080P, ενώ οι άλλοι περιορίζονται στο 1080i. Γενικά δείχνει να είναι καλή υλοποίηση του Mstar.
 

droulis

Established Member
13 March 2010
280
Πατρα
Πεταμενα λεφτα ακομα και στα 65.Αν ειχε γυρω στα 50 θα ηταν οκ . Ιδιος σε δυνατοτητες με τους amtc και croner φαινεται να ειναι αλλα με διαφορετικους κωδικους στο χειριστηριο ( δεν θα δουλεψει με xoro ) . Το μονο που θα μπορουσε να τον κανει λαυρακι ειναι μηπως εχει ιδιους κωδικους με akira. Δεν το εχω ψαξει να σας πω .
 
Last edited:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Οι AMTC, Akira, Croner και Xoro είναι άλλου κατασκευαστή, της MTC, οπότε δεν γίνεται να λειτουργεί με τα δικά τους τηλεχειριστήρια ή firmware.

Θα διαφωνήσω με το πεταμένα λεφτά. Το 1080p και όχι i, για κάποιους μετράει, ενώ μάλλον είναι και ο μόνος Mstar που το διαθέτει (Νομίζω και ο μόνος δέκτης σε αυτή την κατηγορία τιμής). Και έχοντας δει το εσωτερικό ενός άλλου Sichuan Jiuzhou, του Turbo-X HD-1000, θεωρώ την ποιότητά του καλύτερη των υπολοίπων Κινέζων. Επίσης η υποστήριξη firmware φαίνεται καλή.
 

yyyy

New member
26 December 2010
99
Δεν με πολυπειράζει αν είναι 1080i και όχι 1080p (ακόμα :) )

Μήπως τότε να πάω στον Proton 4100; Που φαίνεται να είναι η ίδια συσκευή και κοστίζει ούτε 37 ;
http://www.skroutz.gr/s/291028/Proton-DTR-4100A.html

Μόνο στην υποστήριξη fw θα διαφέρουν, μάλλον... Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πάω στον emtec γι' αυτό. Καμιά ιδέα; Μήπως μπορείς να βάλεις και το fw από τον emtec στον proton;;; :)
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δεν ξέρω εάν φανούν χρήσιμες οι πληροφορίες μου, αλλά επειδή παλαιότερα "ζαχάρωνα" αυτή τη συσκευή για το αυτοκίνητο (ήταν και από τις ελάχιστες με εξωτερικό τροφοτικό 12V, οπότε δεν χρειαζόταν και ειδική κατασκευή τροφοδοτικού) - σε μια αναζήτησή μου στο διαδίκτυο αναφερόταν ότι κάποιος κάτοχος βρήκε τον ίδιο δέκτη (με άλλο όνομα) νομίζω στο Practiker - το αγόρασε και είδε ότι βασιζόταν εκτός από το κοινό του κουτί και τηλεχειριστήριο και σε κοινό fw με μόνη διαφορά το background και το λογότυπο.
Πιστεύω και πάλι με μια αναζήτηση θα βρεθεί η συγκεκριμένη συζήτηση (σε κάποια από τα φόρα του ελληνικού domain).
 

droulis

Established Member
13 March 2010
280
Πατρα
Απάντηση: Re: Emtec Movie Cube N150H

Δεν ξέρω εάν φανούν χρήσιμες οι πληροφορίες μου, αλλά επειδή παλαιότερα "ζαχάρωνα" αυτή τη συσκευή για το αυτοκίνητο (ήταν και από τις ελάχιστες με εξωτερικό τροφοτικό 12V, οπότε δεν χρειαζόταν και ειδική κατασκευή τροφοδοτικού) - σε μια αναζήτησή μου στο διαδίκτυο αναφερόταν ότι κάποιος κάτοχος βρήκε τον ίδιο δέκτη (με άλλο όνομα) νομίζω στο Practiker - το αγόρασε και είδε ότι βασιζόταν εκτός από το κοινό του κουτί και τηλεχειριστήριο και σε κοινό fw με μόνη διαφορά το background και το λογότυπο.
Πιστεύω και πάλι με μια αναζήτηση θα βρεθεί η συγκεκριμένη συζήτηση (σε κάποια από τα φόρα του ελληνικού domain).

Πρεπει να ηταν ο vision .

http://www.skroutz.gr/s/266943/Vision-DVB-5100HD.html
 

droulis

Established Member
13 March 2010
280
Πατρα
Απάντηση: Re: Emtec Movie Cube N150H

Δεν με πολυπειράζει αν είναι 1080i και όχι 1080p (ακόμα :) )

Μήπως τότε να πάω στον Proton 4100; Που φαίνεται να είναι η ίδια συσκευή και κοστίζει ούτε 37 ;
http://www.skroutz.gr/s/291028/Proton-DTR-4100A.html

Μόνο στην υποστήριξη fw θα διαφέρουν, μάλλον... Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πάω στον emtec γι' αυτό. Καμιά ιδέα; Μήπως μπορείς να βάλεις και το fw από τον emtec στον proton;;; :)

Μην παρεις τον proton . Τελικα ειναι sd δεκτης που απλα εχει το ιδιο κουτι με τον emtec .
 

yyyy

New member
26 December 2010
99
Re: Απάντηση: Re: Emtec Movie Cube N150H

Μην παρεις τον proton . Τελικα ειναι sd δεκτης που απλα εχει το ιδιο κουτι με τον emtec .

Ναι, μάλλον έχεις δίκιο. Και γω αυτό κοιτούσα τώρα.

Αλλά ο Vision 5100 πρέπει να είναι ίδιος με τον emtec, σωστά;

Ευχαριστώ!
 

aadvarl

New member
14 October 2007
23
emtec n150h . καποιος που το εχει ?

Ψάχνοντας για κάτι που θα αντικαταστήσει το DVD recorder στην με προγραμματισμό εγγραφή τηλεοπτικών προγραμμάτων και θέλοντας να αποφύγω και το κόστος συσκευών όπως το LG HR825T (γύρω στα 300 ) είδα το emtec N150 H που μιλάει για τέτοιου είδους δυνατότητα . Ξέροντας ότι το ακριβότερο emtec D850 H έχει αυτές τις δυνατότητες το έψαξα για το emtec N150 H αλλά παρότι κατέβασα ακόμη και το manual δεν μπορώ να πω ότι σιγουρεύτηκα ότι μπορεί να κάνει αυτά που θέλω , δηλαδή να μπορεί κανείς να προγραμματίσει εγγραφές και σε ημερήσια ή εβδομαδιαία βάση και να μπορεί να δει τα αρχεία αυτά και ενώ συνεχίζεται η εγγραφή και χωρίς να ξαναπηγαίνει στην αρχή κάθε φορά που διακόπτει ( πράγματα δηλαδή που κάθε DVD recorder έκανε ενώ δύσκολα τα βρίσκεις σε ψηφιακούς δέκτες με PVR )
Αν υπάρχει κάποιος που το έχει πολύ θα εκτιμούσα την γνώμη του και όποια βοήθεια.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι σαν αντιπρόσωπος της emtec ?
Ps. Εχω δει στο site το xoro hrt8300 που κάνει , απ’ ότι φαίνεται , αυτά που ζητάω αλλά ψάχνω και εναλλακτική….
 
Last edited:

christp

New member
28 February 2011
17
Re: emtec n150h . καποιος που το εχει ?

μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω το τελευταιο update της συσκευής????