ποιον φθηνο κ απλο δεκτη για DIGEA & ΕΡΤHD?

Constantine

New member
15 December 2009
4
παιδια ποιον δεκτη θα μου προτεινατε για να πιανω digea και ΕΡΤHD?
δεν με αφορουν καθολου οι δυνατοτητες multimedia κ αναπαργωγης ταινιων, φωτογραφιων κλπ.

θελω να συνδεσω μια απλη 720p 26αρα LCD, η οποια δεν εχει ενσωματωμενο δεκτη. και η χρηση θα ειναι γυναικεια... με οτι συνεπαγεται αυτο...

απλο ευκολο χωρις πολλα φρουφρου κ αρωματα. κ με καλο τηλεκοντρολ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

ΥΓ: Ενας sd δεκτης θα δειξει το ΕΡΤHD αλλα θα το δειξει SD ή δεν θα το δειξει καθόλου?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Οι SD δεν το δείχνουν καθόλου.

Δες το θέμα «Πρόταση για δέκτη...» του leasedline λίγο πιο κάτω.
Επειδή είναι για γυναίκα, θα σου προτείνω τον Crypto 220ΜΡ που είναι αρκετά γρήγορος, έχει καλό τηλεχειριστήριο, είναι μικρός και όμορφος. (άρεσε για τους ίδιους λόγους ένα μικρότερο μοντέλο-αδελφάκι του στην μητέρα μου)
 

sdancer75

New member
27 May 2010
43
Η ηλεκτρονική Αθηνών είδα χθες σε φυλλάδιο στη Λάρισα δίνει τον
DIGITALWORLD HDT-150 με 44 Ευρώ νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή και είναι HD με media player και HDMI.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Είναι ο πρώτος δέκτης που είχα δει στα ράφια των καταστημάτων της Αθήνας, όταν τα ψηφιακά κανάλια είχαν βγει στην Θεσσαλονίκη, αναμένονταν να βγουν και στην Αθήνα, αλλά όλο το στοκ των δεκτών πηγαιναν στην Θεσσαλονίκη. Πρώτα είδα τον 200 και τον 300 της ίδιας εταιρίας, μετά τον F&U και τον TURBO-X και αμέσως μετά, σχεδόν μαζί με τον F&U και τον TURBO-X, αυτόν, τον 100. Εκείνη την εποχή πήγαινα σε ένα μαγαζί για να ρωτήσω για ψηφιακό δέκτη και δεν καταλάβαιναν καν τι τους ζητούσα. Τότε τον έβρισκα μόνο στο ΠΛΑΙΣΙΟ, και από το λίγο που είχα ψάξει, χώρα παραγωγής είχα βρει οτι είναι η Τουρκία. Βέβαια και χώρα παραγωγής ΚΙΝΑ δεν ξέρω πόσο καλύτερο είναι, αλλά τότε μου είχε κάνει εντύπωση.
 
Last edited:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
akilleas, δεν έχω χρησιμοποιήσει τον δέκτη ή κάποιον παραπλήσιό του. Οπότε δεν έχω καμία απολύτως ιδέα για τις ικανότητές του.
Αν έχεις απαιτήσεις στο θέμα media player τον ξεχνάς, καθώς δεν αναφέρει τίποτα ο εισαγωγέας.. αν και γενικότερα δεν αναφέρει τίποτα.

Αν θέλεις κάτι απλό και η περίπτωση να βγει «πατάτα» δεν σου αδειάζει το πορτοφόλι και δεν σε απογοητεύει (ίσως τον βάλεις σε μια άλλη 2η ή 3η τηλεόραση που θα έβαζες έναν sd ας πούμε), μάλλον αξίζει λόγο χαμηλής τιμής.

Κλώνοι του δείχνουν να είναι οι TELEFUNKEN TFD-5500 και Digiplus DHD-5500. Ο τελευταίος έχει και firmware update, ίσως και ο Telefunken (τα στέλνει με mail η εισαγωγέας Laytoncrest). Οπότε υπάρχει κάποια υποστήριξη σε firmware.
Από τον Digiplus βλέπουμε ότι υποστηρίζει και DivX.

Η απόφαση είναι δική σου όμως. Εγώ μόνο πως τον βλέπω από τη δική μου πλευρά λέω, απλά ως μια γνώμη.
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Απάντηση: Re: ποιον φθηνο κ απλο δεκτη για DIGEA & ΕΡΤHD?

Δεν ξέρω τί αξίζει αυτός...

Αλλά τον έχει προσφορά.
http://www.tsoonami.gr/deal/mpeite-..._SAL_2011_05_19_FASTNETRADIO&utm_medium=email

Βέβαια το -50% είναι στην τιμή καταλόγου και υπάρχει και αλλού στο σκρουτζ σε χαμηλή τιμή, αλλά όχι τόσο χαμηλή
http://www.skroutz.gr/s/260920/Fastnet-Radio-FTR-100S.html

Είχα ενδιαφερθεί και εγώ γι' αυτόν τον δέκτη, αλλά πωλητής στο Praktiker μου είπε ότι δεν έχει λειτουργια PVR. Σε αναζήτησή μου -τότε- στο internet για τεχνικά χαρακτηριστικά του δέκτη πουθενά δεν αναφερόταν το PVR.
Αυτά τα αναφέρω με κάθε επιφύλαξη, καθώς ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ.

Οπότε προσοχή...
 
Last edited: