Egreat R200-II & R1-II

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,486
Μεταμορφωση
Προφανως καποια στιγμη ολοι θα εβγαζαν με τα νεα τσιπακια της Realtek.
Συμπερασματα θα βγαλουμε οταν η αγορα γεμισει απο δαυτα.
Μεχρι στιγμης μονο κατι himedia απο το εξωτερικο φορανε αυτα τα τσιπακια.
Θα ερθουν και απο την acryan.
Δεν νομιζω οτι θα εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους.
 

axibde

Established Member
14 November 2010
100
Το παρελαβα πριν απο λιγο.
Μεχρι το βραδι θα εχω βαλει φωτογραφιες.
Εχετε να προτεινετε καποια "δυσκολα" αρχεια, για να δουμε τι ψαρια πιανει.
Θα προτιμουσα σε torrent.
 

axibde

Established Member
14 November 2010
100
Λοιπον πηρα το Egreat R-200II απο εδω
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260791326343&ssPageName=STRK:MEWNX:IT
και μου βγηκε ολο μαζι 125 ευρω.
Το ψαχνω λιγο μιας και ειναι το πρωτο μου media player.
Για αρχη....
Του εβαλα εσωτερικο δισκο, κανει τρια τεσσερα δλτ να τον διαβασει καθε φορα που το ανοιγω.
Δυο ταινιες mkv στα 1080p που ειδα ολοκληρες, δεν ειχα κανενα προβλημα.
Οσες αλλες mkv, m2ts εβαλα για δοκιμη επισης κανενα προβλημα.
Μια ταινια σε mp4 ειχα ηχο μονο στην τηλεοραση.
Το συνδεσα ενσυρματα μεσω lan στο ρουτερ, σχετικα ευκολα με το pc με wifi.
Σε 10λεπτο streaming ταινιας 1080p κανενα προβλημα (μου δινει την εντυπωση οτι το εχει ανετα το θεμα)
Στην συσκευασια εχει δυο κεραιες που βιδωνουν απο πισω για wifi, αλλα δεν το δοκιμασα.

Βασικα ειναι παρα πολλα καλα αυτα που θελω να πω,
αλλα εχω σπαστει που δεν μπορω να το συνδεσω με το laptop μου, προσπαθω ωρες.
Για την ακριβια το laptop μου βλεπει τον σκληρο του egreat, μπορει να αντιγραψει, διαγραψει, παιξει τα παντα,
αλλα το egreat δεν μπορει να δει το laptop για να streamαρω απευθειας.
Αν μπορει καποιος να με βοηθησει παω στο μενου του egreat στο
File manager = Network = Workgroup και εδω μου ζηταει net user id και net password,
το οποιο στο pc μου το ελυσα φτιαχνοντας ενα καινουριο λογαριασμο χρηστη,
αλλα στο λαπτοπ δεν πιανει.

Α και κατι αλλο, δεν εχω καταφερει να λειτουργησω το torent.
 
Last edited:

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,809
γεια σου φιλε μου.Αν εχεις τα παραθυρα τα 7 πηγαινε.
Πίνακας Ελέγχου\Όλα τα στοιχεία του Πίνακα Ελέγχου\Κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης\Ρυθμίσεις κοινής χρήσης για προχωρημένους και πηγαινε στο κατω μερος και πατησε απενεργοποιησε την κοινη χρηση με κωδικο προσβασης.
 

axibde

Established Member
14 November 2010
100
Re: Απάντηση: Egreat R200-II & R1-II

γεια σου φιλε μου.Αν εχεις τα παραθυρα τα 7 πηγαινε.
Πίνακας Ελέγχου\Όλα τα στοιχεία του Πίνακα Ελέγχου\Κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης\Ρυθμίσεις κοινής χρήσης για προχωρημένους και πηγαινε στο κατω μερος και πατησε απενεργοποιησε την κοινη χρηση με κωδικο προσβασης.

Eιναι απο τα πρωτα που εκανα, αλλα δεν αλλαξε κατι.




Γιώργο έχεις γίνει εξπερ.

Φίλε καλορίζικο το egreat σου το πρώτο πράγμα που θα κάνεις αν δεν το έχεις κάνει είναι firmware update που βγήκε μόλις χθες http://www.egreatworld.com/en/download-detail-131.html με πολλές διορθώσεις.

Ξεκινησα να το κατεβαζω... 118ΜΒ, η ταχυτητα που κατεβαινει ειναι ποιο αργη και απο PSTN.:slapface:
Ελπιζω μεχρι το απογευμα να εχει κατεβει...:flipout::flipout:
 

tarantules

Senior Member
15 August 2007
300
Εαν και πάρα πολύ ευχαριστημένος από το παλιότερο μοντέλο που έχω (Μ34Α), μάλον δεν θα ξαναπροτιμήσω eGreat γιατί στο θέμα support μας έχει ολίγον τι χεσμένους...
Βέβαια έχω βάλει πάνω firmware από το popcorn C110 που ενημερώνει πιο συχνά, αλλά παρόλα αυτά δείχνει οτι σαν εταιρία είναι άρπα-κόλα.
Ένα πράγμα που με στενοχωρεί πολύ στο M34A είναι οτι όταν επιλέξεις να παίξει ένα τραγούδι mp3 , δεν έχεις πρόσβαση στη λίστα με τα τραγούδια την ώρα που παίζει το τραγούδι για να επιλέξεις πχ το επόμενο.Για να το κάνεις αυτό πρέπει να σταματήσεις το τραγούδι οπότε πρακτικά είναι άχρηστο.
Ας μας πει κάποιος που πήρε το καινούριο R200-II εαν έχουν διορθώσει το εν λόγω πρόβλημα
 

axibde

Established Member
14 November 2010
100
Θυμαμαι μονο οτι βαζοντας του να παιξει ενα τραγουδι,
συνεχιζε να παιζει ακομα και οταν βγηκα απο το music, κανοντας περιηγηση στο μενου.
Το μεσημερι θα κανω ακριβως αυτο που λες και θα σου πω.
 

dfoust

AVClub Enthusiast
2 April 2009
785
ΧΙΟΣ
tarantules μην συγκρίνεις το ένα με το άλλο, το μ34Α είναι NMT το R200 φοράει realtek.
 

axibde

Established Member
14 November 2010
100
Εαν και πάρα πολύ ευχαριστημένος από το παλιότερο μοντέλο που έχω (Μ34Α), μάλον δεν θα ξαναπροτιμήσω eGreat γιατί στο θέμα support μας έχει ολίγον τι χεσμένους...
Βέβαια έχω βάλει πάνω firmware από το popcorn C110 που ενημερώνει πιο συχνά, αλλά παρόλα αυτά δείχνει οτι σαν εταιρία είναι άρπα-κόλα.
Ένα πράγμα που με στενοχωρεί πολύ στο M34A είναι οτι όταν επιλέξεις να παίξει ένα τραγούδι mp3 , δεν έχεις πρόσβαση στη λίστα με τα τραγούδια την ώρα που παίζει το τραγούδι για να επιλέξεις πχ το επόμενο.Για να το κάνεις αυτό πρέπει να σταματήσεις το τραγούδι οπότε πρακτικά είναι άχρηστο.
Ας μας πει κάποιος που πήρε το καινούριο R200-II εαν έχουν διορθώσει το εν λόγω πρόβλημα

Σε δοκιμη και με mp3 και με flac, τα παιζει αψογα και καθως παιζουνε εχω προσβαση σε ολα τα μενου.
Δοκιμασα επισης το αρχειο Predators - Bluray & AVCHD [HD-R-US].iso 4.35Gb
το παιζει αψογα και εμφανιζει τους ενσωματωμενους Αγγλικους και Κροατικους υποτιτλους.
Θα του βαλω εξωτερικο ελληνικο υποτιτλο και θα ενημερωσω με την πρωτη ευκαιρια.
 

axibde

Established Member
14 November 2010
100
Επιτελους τα καταφερα :SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:
Το συνδεσα με το laptop μου. Μαλλον εφταιγε το οτι ειχα ονομα χρηστη στα Ελληνικα,
γιατι οταν το αλλαξα στα Αγγλικα συνδεθηκε αμεσα και χωρις να μου ζητησει κωδικους.
Δυο τρεις ταινιες που δοκιμασα για λιγο τις επαιξε αμεσως, αλλα επειδη εχω κουραστει δεν μπορω να κανω αλλες δοκιμες.
Αυριο παλι.

Θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτεινει, εστω και με π.μ.
καποιες "βαριες" ταινιες,
και αν γινεται να εχει HD audio.

Ξεχασα να πω οτι στην iso ταινια που αναφερω παραπανω, αναγνωρισε και επαιξε κανονικα ελληνικο srt υποτιτλο.
 
Last edited:

axibde

Established Member
14 November 2010
100
Περασα το τελευταιο fw, στο οποιο η μεγαλυτερη προσθηκη ηταν ο web browser.
Συνδεσα ασυρματο πληκτρολογιο και ποντικι και σε λιγες δοκιμες που εκανα θα ελεγα οτι λειτουργουσε ικανοποιητικα για τα δεδομενα ενος media player.