Nova Multiview

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

harris23

Senior Member
1 April 2011
429
Μπορει καποιος να σκεφτεί για ποιον λόγο μπορει η ΝΟΒΑ να καθυστερέι ΤΟΣΟ πολύ την διάθεση τόσο του Multiview όσο και της Ondemand υπηρεσιας της στους νέους της δέκτες; (Στον 3001 υπήρχαν τόσο η δεύτερη τηλεοραση όσο και η Ondemand).

Προσωπικά λόγω χρονου τα περισσότερα φιλμ τα εβλεπα μονο μέσω ondemand μιας και δεν εγραφα κατι απλά άνοιγα και όλο και κάτι εβρισκα να δω.

Κάτι πρέπει να τρέχει αφού ειναι η πρώτη φορά που δεν μου απαντάνε σε email ενώ ειλικρινά σκιζόντουσαν σε ολα τα υπολοιπα θεματα να με εξυπηρετησουν.
 

john44ath

Established Member
28 August 2010
219
Re: Γιατι καθυστερει τόσο το Multiview?

Νομιζω οτι καθυστερει λογω θεμα marketing, να μην πεσουν ολες οι νεες υπηρεσιες μαζι (βλ.HD, NOVA PLUS), και οχι τοσο πολυ λογω τεχνικων προβληματων.
Καποιος πιο ειδικος επι τεχνικων θεματων ισως ξερει περισσοτερα πραγματα να μας πει.
 

harris23

Senior Member
1 April 2011
429
Re: Γιατι καθυστερει τόσο το Multiview?

Νομιζω οτι καθυστερει λογω θεμα marketing, να μην πεσουν ολες οι νεες υπηρεσιες μαζι (βλ.HD, NOVA PLUS), και οχι τοσο πολυ λογω τεχνικων προβληματων.
Καποιος πιο ειδικος επι τεχνικων θεματων ισως ξερει περισσοτερα πραγματα να μας πει.

Τοσο πολύ...κρίμα ειναι τουλάχιστον για τα Ondemand που πιστεύω πως ειχαν βολέψει παρα πολύ κόσμο.!!!
Τι να πω!!
 

tsdinos

Established Member
25 December 2010
115
Re: Γιατι καθυστερει τόσο το Multiview?

Για να δουλευουνε οι σερβιτοροι και αυτοι που πουλανε τα splitters. Τι δηλαδη; κλεφτες θα γινουνε;;; :flipout:
 

fragol

AVClub Enthusiast
26 December 2008
807
Re: Γιατι καθυστερει τόσο το Multiview?

Τοσο πολύ...κρίμα ειναι τουλάχιστον για τα Ondemand που πιστεύω πως ειχαν βολέψει παρα πολύ κόσμο.!!!
Τι να πω!!
E! τι ειναι τα ondemand τις νοβα ? (γιατι μου ερχεται να βαλω τα γελια!)
Και με πολυ τρελα να βαλω τα γελια.
 

harris23

Senior Member
1 April 2011
429
ΕΠΙΣΗΜΟ: MULTIVIEW ΑΠΟ 14/6

Μίλησα με την εξυπηρετηση πελατων μολις τωρα:

Ξεκιναει απο 14/6 ημερα Τρίτη η διπλή τηλεθέαση. Θα ενημερωθουμε αρχικά τηλεφωνικώς και θα παιξουν και σποτακια στην τηλεοραση. Δεν προτείνεται για αποστάσεις RF μεγαλύτερες των 10 μετρων και λογω δέκτη η ευαισθησια του καλωδιου θα ειναι αρκετα μεγαλυτερη, πραγμα που σημαίνει πως εαν η αποσταση του καλωδιου και οχι των δεκτων ειναι μεγαλυτερη των 10 μετρων θα υπαρχουν τρομερα κολλήματα.Οποσδηποτε ο νεος δέκτης θα πρεπει να ειναι ο 865PVR. Δεν θα γινεται να ειναι και οι 2 οι απλοι 831. Ο ενας οποσδήποτε ο 865. Για υφισταμενους συνδρομητες εφοσον καποιος εχει τον 865 ήδη (εγω δηλαδη) ο δεύεερος 831 τιμάται στα 89 . Θα υπαρξει νέα αναβαθμιση μεσα στο Σαββατοκύριακο για τους 865 ωστε να ενεργοποιηθεί και η υπηρεσια Nova On demand με σκοπο να ξεκινήσουν ταυτόχρονα και οι 2 υπηρεσίες. Ασύρματη λυση δεν προβλεπεται τουλαχιστον για αρχή οπως μου ειπανε και ειναι ακομα αγνωστο εαν ποτέ προσφερθει κατι αντιστοιχο με την ασυρματη λυση που υπηρχε στον PVR 3001.
 
Last edited:

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
καλα το multiview δεν ειναι μεσω ethernet η τηλεφωνικου δικτιου? τι 10 μετρα λενε?
 

harris23

Senior Member
1 April 2011
429
καλα το multiview δεν ειναι μεσω ethernet η τηλεφωνικου δικτιου? τι 10 μετρα λενε?

Οχι δεν ειναι μεσω καλωδιου ethernet ουτε τηλ δικτυου. Απλα συνδέονται οι 2 δεκτες μεταξυ τους και ο πρωτος δεκτης δίνει σήμα στον δεύτερο χωρίς να συνδέεται με το κεντρικο πιάτο ο δευτερος. Απλά παίρνει σημα απο τον πρωτο (865) χωρις να τραβαει σημα απο το πιατο.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Οχι δεν ειναι μεσω καλωδιου ethernet ουτε τηλ δικτυου. Απλα συνδέονται οι 2 δεκτες μεταξυ τους και ο πρωτος δεκτης δίνει σήμα στον δεύτερο χωρίς να συνδέεται με το κεντρικο πιάτο ο δευτερος. Απλά παίρνει σημα απο τον πρωτο (865) χωρις να τραβαει σημα απο το πιατο.

Δε νομίζω να ισχύει αυτό.

Απ' όσο ξέρω οι δύο δέκτες πρέπει να συνδέονται μεταξύ τους με ένα ομοαξονικό καλώδιο, άσχετο με το δορυφορικό καλώδιο. Το δορυφορικό θα έρχεται κανονικά από το lnb.
Από το ομοαξονικό καλώδιο θα περνάνε τα σήματα συχρονισμού. Αυτό το καλώδιο δε μπορεί να είναι και πολύ μεγάλο, αλλά τα 10 μέτρα μου φαίνονται λίγα. Αν μπει καλής ποιότητας καλώδιο πιστεύω να μπορεί να χρησιμοποιηθεί αρκετά μεγαλύτερο.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Όχι είναι μέσο της rf εξόδου-εισόδου του δέκτη

malakudi αν είναι απλά για τα "κλειδιά" τότε προς τι το 10 μέτρα? μιλάμε για ελάχιστα bytes δεδομένων.. προς τι η ενημέρωση τότε για σπασίματα?... :/
 

seaman13

Senior Member
4 September 2009
548
Βασική προϋπόθεση είναι να κατεβαζεις στον 2 δεκτη ξεχωριστή έξοδο απο το πιατο...Η χρεωση κοντα στα 7 ευρο με το ον ντιμαντ πλεον δωρεαν.Ο δεκτης με τον σκληρο στα 149 ευρω.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Για όσους έχουν ήδη τον pvr θα κάνουν καμιά προσφορά για τον δεύτερο (τον απλό) δέκτη που θα χρειαστεί?... (άντε τώρα να κατεβάζω και 3ο καλώδιο απ το πιάτο και να περνάω και καλώδιο σε 2 δωμάτια απόσταση απο μπαλκόνι ανάμεσα στους δέκτες... δουλειές που ανοίξαμε πάλι θα πάρουν φωτιά τα τρυπάνια.. ευτυχώς που έδωσαν 4πλό lnb)
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Όχι είναι μέσο της rf εξόδου-εισόδου του δέκτη

malakudi αν είναι απλά για τα "κλειδιά" τότε προς τι το 10 μέτρα? μιλάμε για ελάχιστα bytes δεδομένων.. προς τι η ενημέρωση τότε για σπασίματα?... :/

Απ' όσο ξέρω δεν είναι για τα CW, ο δεύτερος δέκτης έχει τη δική του κάρτα. Από αυτό το καλώδιο θα περνάει ένα σήμα επιβεβαίωσης ότι ο δέκτης είναι ακόμα εδώ.
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
ακόμα καλύτερα αν μιλάμε για ένα απλό "keep alive" .. το 10 μέτρα με ξενίζει για τόσο μικρή και απλή πληροφορία... (όχι τίποτε άλλο αλλά είναι στα όρια μου 2 δωμάτια μακριά και το καλώδιο πρέπει να πάει μπαλκονάτο και ταβανάτο..) .. μου φαίνεται θα αφήσω άλλους να κάνουν τα πρώτα πειράματα :)
 

triplex71

Established Member
εγω θα προτεινα το εξης : οσοι θελετε multiview καλα θα ηταν να μεταφερετε την κρεβατοκαμαρα σας στο σαλονι ωστε να μην υπαρχουν απωλειες.
χαχαχαχαχαχα πλακα κανω!
παντως θα πεσει πολυ γελιο.

παντως αν γινει μεσω ομοαξονικου δεκτη/δεκτη πιστευω οτι μπορει να μπει ο ενας δεκτης διπλα στον αλλο {με καποια εκατοστα καλωδιου & οχι μετρα} και να δει ο ενδιαφερομενος μεσω AV Link / RF Modulator
 
Last edited: