Μετατροπή τηλεχειριστήριου AMTC DTHD-290 σε XORO.

aasam

New member
15 October 2010
25
Φίλοι χαιρετώ. Θέλοντας να βοηθήσω όλους του κατόχους AMTC DTHD-290 που ψάχνουν τα τηλεχειριστήρια των Xoro ώστε να είναι συμβατές οι λειτουργίες άμεσης πρόσβασης στα PVR REC και PVR List. Έτσι λοιπόν όσοι δεν το έχετε πάρει χαμπάρι το τηλεχειριστήριο που υπάρχει στην αρχική συσκευασία του AMTC DTHD-290 ‛’περιέχει’’ ΚΑΙ τα δυο κουμπιά που λείπουν.
Για να ενεργοποιήσουμε τα δυο κουμπιά και να αποκτήσουμε ένα τηλεχειριστήριο με όλες τις δυνατότητες: ανοίγουμε το τηλεχειριστήριο από το πλάι με ένα μαχαίρι, όπως ανοίγουμε όλα τα τηλεχειριστήρια.
album.php
Το τηλεχειριστήριο είναι κλιποτό και δεν δένει με κάποια βίδα.
album.php
Στο επάνω μέρος του τηλεχειριστηρίου ανάμεσα στα κουμπιά Standby και Mute, υπάρχουν τα δυο κουμπιά που χρειαζόμαστε, και οι αντίστοιχες ‛’χαράξεις διακόπτη’’ στην πλακέτα.
album.php
Στην αντίστοιχη θέση επάνω στο πλαστικό καπάκι που βρίσκονται τα κουμπιά υπάρχουν δυο τυφλές τρύπες για τα δυο κουμπιά. Ανοίγουμε με κάποιο αιχμηρό αντικείμενο ή με ανάλογης διατομής τρυπάνι δυο τρύπες στο διακοσμητικό αλουμίνιο. Ανοίγει πολύ εύκολα. Επειδή οι κρυφοί διακόπτες είναι πιο χαμηλοί μπορείτε να κολλήσετε με προσοχή στο επάνω μέρος τους κάποια πλαστική ή κοκάλινη προέκταση ή κάποιο άλλο υλικό από ένα παλιό τηλεχειριστήριο. Με αυτή την επέμβαση χάνεται η εγγύηση για το τηλεχειριστήριο, γι’ αυτό προσοχή στις κινήσεις σας, αν και για κάποιον που έχει ανοίξει πάνω από δυο τηλεχειριστήρια δεν θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Η λειτουργία Time shift συνεχίζει να γίνεται με το Pause. Οι φωτογραφίες ελπίζω να βοηθήσουν. Καλή επιτυχία.

Δείτε τις φωτογραφίες
http://www.avclub.gr/forum/album.php?u=26434

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php
 
Last edited:

clarkav

Established Member
14 April 2010
139
Εγραψες φιλε!Ολο το Σ/Κ παλευα ματαια με ενα universal τηλεκοντρολ για να βρω τα δυο αυτα κουμπια!:SFGSFGSF:
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Εύγε φίλε! Όταν βάλεις και κουμπιά ,ανέβασε καμιά φωτό ...
 

geopapa

New member
25 October 2009
14
Το χω φτάσει μεχρι στο να κολλήσω τα κουμπιά (απο άλλο κοντρολ) αλλα φαίνεται δύσκολο να κολλήσουν ακομα και με κολλα στιγμής. Εχω προσπαθήσει ήδη με μια uhu κολλα για πλαστικα χωρις καμμια επιτυχια..
 

geopapa

New member
25 October 2009
14
Τελικά βρήκα καλύτερη και πιο "καθαρή" λύση απο αυτη του κολλήματος.. Βρίσκουμε απο ένα παλιο τηλεκοντρόλ 2 στογγυλά κουμπάκια (λιγο μικρότερα απο τις τρύπες) και τα κόβουμε αφήνοντας ομως αρκετο λάστιχο στη βάση τους ωστε να τα κρατάει όταν κουμπώσουμε να μην φεύγουν. Εγω πχ τα έκοψα σε τετραγωνο σχήμα. Κουμπωνουμε κ ειμαστε ετοιμοι.
 

mosaicm

Established Member
15 December 2008
237
υποθετω οτι και πληκτρα, απο πληκτρολογιο κινητου που αλλαζουν, θα κανουν
 

milios

New member
19 February 2007
33
Ανέβασε καμία φωτογραφία φίλε geopapa με το τελικό αποτέλεσμα αν μπορείς για να δούμε.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ένα πρόβλημα όλων αυτών των περίεργων δεκτών που δεν έχουν επίσημη αντιπροσώπευση όπως ο AMTC ή ο XORO που έχω εγώ, είναι οτι αν χαλάσει το τηλεκοντρόλ που ήταν στην συσκευασία του δέκτη δεν υπάρχει κανείς να σου πουλήσει ένα άλλο ίδιο. Άρα μπορεί να σου βγει άχρηστος ο δέκτης αφού δεν θα έχεις τηλεκοντρόλ να τον δουλέψεις. Η λύση που ακολουθούν πολλοί είναι να αγοράζουν ένα προγραμματιζόμενο και να του αντιγράφουν εκεί τις λειτουργίες του πρωτότυπου. Όπως έχω κάνει και εγώ με του XORO μου που το έχω αντιγράψει και το έχω βάλει στην άκρη. Τώρα που βρήκατε και τα δύο πλήκτρα που λείπουν, προτείνω να ανοίξετε απλώς το τηλεκοντρόλ για να αποκτήσετε πρόσβαση στα δύο πλήκτρα, να τα αντιγράψετε μαζί με τα υπόλοιπα φανερά πλήκτρα σε ένα προγραμματιζόμενο και να το ξανακλείσετε χωρίς να του κάνετε κάποια παρέμβαση που θα μπορούσε να αποτύχει και να κάνει ζημιά στο τηλεκοντρόλ. Και άντε μετά να βρεις άλλο. Το προγραμματιζόμενο που έχω πάρει εγώ για παράδειγμα υπάρχει στον Κωτσόβολο με 25 ευρώ, του έχω περάσει, εκτός από τον δέκτη, την τηλεόραση και το DVD Player, και έχω ησυχάσει και από την κακή απόκριση του πρωτότυπου του XORO (ή του AMTC αφού είναι ίδιο) που έπρεπε να κοιτάει απευθείας τον δέκτη για να πιάσει. Και υπάρχουν και φθηνότερα όπως αυτό του LIDL με 9 ευρώ.
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Με αυτό του Lidl (Silver crest) πάλεψα λίγο εχθές,αλλά αποτέλεσμα δεν έβγαλα. Έχει κανείς εμπειρία από αυτό?
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δεν έχω εμπειρία από αυτό του LIDL, αλλά από αυτό του Κωτσόβολου που ξέρω, είναι αλήθεια οτι δεν θα έβγαζα άκρη αν δεν διάβαζα το βιβλιαράκι με τις οδηγίες. Για να μεταφέρω την λειτουργία ενός κουμπιού από το ένα τηλεκοντρόλ στο άλλο πρέπει να πατήσω έναν συγκεκριμένο συνδυασμό πλήκτρων στου Κωτσόβολου για να δεχτεί και αποθηκεύσει την λειτουργία. Μόνος μου δεν υπάρχει περίπτωση να ήξερα τι να κάνω, ακολουθώντας όμως τις οδηγίες είναι πολύ εύκολο. Φαντάζομαι οτι και του LIDL θα έχει κάποιες οδηγίες.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Προσοχή. Όταν λέμε προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ δεν εννοούμε μόνο με κωδικούς. Στον Κωτσόβολο που είχα ασχοληθεί υπάρχουν αρκετά προγραμματιζόμενα τηλεκοντρόλ, που όμως τα περισσότερα προγραμματίζονται μόνο με κωδικούς. Αλλά για αυτούς τους δέκτες δεν υπάρχουν κωδικοί. Πρέπει το τηλεκοντρόλ να γράφει ρητά οτι έχει δυνατότητα εκμάθησης λειτουργιών από το αυθεντικό τηλεκοντρόλ. Αυτό του LIDL πάντως την έχει αυτή την δυνατότητα, αλλά επειδή έρχεται κατά παρτίδες και πουλιέται αμέσως, μερικές φορές βρίσκεται σε έλλειψη. Στον Κωτσόβολο πάλι υπάρχει πάντα, καταστήματα υπάρχουν παντού, όμως είναι πιο ακριβό.
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Όλα καλά ,τελικά με το Silver crest (Φωτιζόμενο-9 ,απίστευτο). Άνοιξα το τηλεκοντρόλ του AMTC και πατώντας τα δύο συγκεκριμένα κουμπιά (PVR - List) που ανακάλυψε ο geopapa , τα έμαθε !
Στα θετικά η καλύτερη απόκριση και η μεγαλύτερη γωνία λήψης.

Τελικά ,ανεξάρτητα από ποιον δέκτη έχεις ,μόνο και μόνο για την αμεσότητα αλλά και την ασφάλεια (φύλαξη του αυθεντικού χειριστηρίου) ,καλό είναι να υπάρχει ένα έξυπνο τηλεκοντρόλ ...
Να μην αναφέρω και τις υπόλοιπες 9 συσκευές που μπορείς να χειριστείς από αυτό!

Η πατέντα , θα γίνει και αυτή στο μέλλον , με τρυπανάκι , αν και όταν χρειαστεί ! Δόξα τον Θεό, παλιά τηλεκοντρόλ υπάρχουν ...

Ευχαριστώ παιδιά :)
 
Last edited:

geopapa

New member
25 October 2009
14
Όλα καλά ,τελικά με το Silver crest (Φωτιζόμενο-9 ,απίστευτο). Άνοιξα το τηλεκοντρόλ του AMTC και πατώντας τα δύο συγκεκριμένα κουμπιά (PVR - List) που ανακάλυψε ο geopapa , τα έμαθε !
Στα θετικά η καλύτερη απόκριση και η μεγαλύτερη γωνία λήψης.

Τελικά ,ανεξάρτητα από ποιον δέκτη έχεις ,μόνο και μόνο για την αμεσότητα αλλά και την ασφάλεια (φύλαξη του αυθεντικού χειριστηρίου) ,καλό είναι να υπάρχει ένα έξυπνο τηλεκοντρόλ ...
Να μην αναφέρω και τις υπόλοιπες 9 συσκευές που μπορείς να χειριστείς από αυτό!

Η πατέντα , θα γίνει και αυτή στο μέλλον , με τρυπανάκι , αν και όταν χρειαστεί ! Δόξα τον Θεό, παλιά τηλεκοντρόλ υπάρχουν ...

Ευχαριστώ παιδιά :)

To Silvercrest υπάρχει τωρα στα lidl ή πρεπει να περιμένω κάποια προσφορά; Εσύ απο ποιο το πήρες;
Για να μαστε δικαιοι το mod δεν το ανακάλυψα εγω αλλά ο aasam..
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
aasam ,έχεις δίκιο !

Silvercrest : Το βρήκα προ διμήνου στο Lidl ,Μεταμόρφωσης (κοντά στο Πλαίσιο) και είχα πάρει δύο.Ένα για μένα και ένα για τον αδερφό μου. Από όσο έχω καταλάβει το φέρνει 4-5 φορές το χρόνο.Αρκεί να πέσει στα χέρια σου το διαφημιστικό φυλλάδιο και να το δεις.

.... Πες αλεύρι ... Σκέφτηκα ότι πρέπει να έχουν και ιστοσελίδα και μόλις τώρα κοίτα τι βρήκα :

http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=11037 και http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_11057.htm

Χμμμ...Να πάρω άλλο ένα? Προβλέπω να ουρές !
 
Last edited:
Γιασας φιλοι και συγνωμη, μια γνωματευση θελω απο καποιον. Πιος ειναι ο καλυτερος απο τους δυο. AMTC DTHD290 & IQ DVB-T749HD. Τιμη περιπου ιδια. 39 ε. Ευχαριστο.
 

carnov

New member
18 October 2011
1
Παραθέτω και εγώ τις δικές μου φωτογραφίες από το project για την περίπτωση που βοηθήσουν κάποιον.

Μερικές παρατηρήσεις πάνω στις φωτογραφίες:

- Το τηλεκοντρόλ μπορεί να ανοίξει χωρίς ζημιές και χαραγματιές χρησιμοποιώντας μια πλαστική κάρτα (πιστωτική, τηλεκάρτα, simcard) όπως φαίνεται στη φωτογραφία: ξεκινάμε από πλάγια ανοίγοντας ένα μικρό κενό με τα δαχτυλά μας έτσι ώστε να χωρέσει μέσα η κάρτα. Μετά γλυστράμε την κάρτα πάνω-κάτω στην ίδια κατεύθυνση ακούγοντας τα πλαστικά να διαχωρίζονται. Συνεχίζουμε στις μικρές πλευρές και τέλος στην απέναντι πλευρα όπου και το καπάκι ελευθερώνεται.

- Το τρυπάνι ειναι 5μμ ξυλοτρύπανο.

- Εξτρα λαστιχένια πλήκτρα βρήκα από ένα παλιό κλασσικό remote της sony (είναι τα χρωματιστά κουμπιά teletext που ταιριάζουν ακριβώς).
 

Attachments

  • 10_resize.jpg
    10_resize.jpg
    75.6 KB · Views: 123
  • 09_resize.jpg
    09_resize.jpg
    89 KB · Views: 125
  • 08_resize.jpg
    08_resize.jpg
    99.2 KB · Views: 125
  • 07_resize.jpg
    07_resize.jpg
    102.6 KB · Views: 125
  • 12_resize.jpg
    12_resize.jpg
    84 KB · Views: 131
  • 04_resize.jpg
    04_resize.jpg
    98.9 KB · Views: 123
  • 03_resize.jpg
    03_resize.jpg
    80.3 KB · Views: 122
  • 02_resize.jpg
    02_resize.jpg
    86.4 KB · Views: 124
  • 01_resize.jpg
    01_resize.jpg
    84 KB · Views: 124
  • 11_resize.jpg
    11_resize.jpg
    76.7 KB · Views: 123