Οδηγός Εγκατάστασης λειτουργιάς XBMC-PVR σε Windows 7 με for the record Backend

djthomasd

New member
25 March 2011
12
athens Greece
Αγαπητοί συνφορουμιτες
Όπως υποσχέθηκα σας παραθέτω ένα tutorial εγκατάστασης και διαχείρισης XBMC-PVR με backend το For The Record.Επιλεγώ το for the record σαν λύση Backend έναντι του αντίπαλου δέους στα open source για windows (mediaportal tv server) για 3 βασικούς λογούς.
1. O Argus TV Server είναι σαφέστατα πιο σταθερός και είναι UPNP oriented από κατασκευής του σε αντίθεση με τον MPTVS και υποστηρίζει και τα δυο προγράμματα για windows καθώς και πληθώρα συσκευών που μπορούν να δεχτούν streaming μέσω upnp
2 . Έχει σαφέστατα πιο εύκολη διαχείριση Mdapi επιτρέποντας μας να χρησιμοποιήσουμε νόμιμες συνδρομές μέσω card readers στο Pc μας ενώ υποστηρίζει όλες τις BDA και windows drived κάρτες.
3. Διαχείριση Offline εγγράφων από οπουδήποτε και οποτεδήποτε με υποστήριξη μάλιστα UDF8 DVB EPG(NAI ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ EPG AN KAI EXEI BUG)
 
Last edited by a moderator:

djthomasd

New member
25 March 2011
12
athens Greece
Ξεκινάμε λοιπόν
Αρχική εγκατάσταση for the record
Κατεβαζουμε την τελευταια εκδοση του for the record από εδώ http://www.4therecord.eu/forum/viewtopic.php?f=29&t=1546
Ελενχουμε να εχουμε όλα τα prerequirments καθως και το mediaportal εάν ενδιαφερομαστε να το χρησιμοποιησουμε ειτε σαν client ειτε σαν tv server engine
Το FTR απαιτει τα εξης
Microsoft .NET Framework 3.5 SP1
Visual C++ 2008 SP1 runtime
Microsoft SQL Express (2005 or 2008) or MySQL 5+
Μεσα στο zip υπαρχει ενας σαφεστατος οδηγος εγκαταστασης παρολα αυτά θα καλυψουμε σχεδον όλα τα πιθανα σεναρια σε αυτόν τον οδηγο
Σε αυτά να προσθέσω μια αφοσιωμένη ομάδα πίσω από το project με συχνά updates και hot fixes καθώς και μια ενεργή κοινότητα που μπορεί να σου λύσει τις βασικές απορίες και την δυνατότητα στο να συνεργαστεί με ήδη υπάρχοντα MPTVS πράγμα όμως που δεν θα αναλύσουμε σε αυτόν τον οδηγό

Ξεκινοντας την εγκατασταση επιλεγουμε το σεναριο εγκαταστασης που θελουμε (στην περιπτωση μας είναι client/server) αναλογα με τις δικτυακες μας αναγκες. Σε αυτό το παραδειγμα το Htpc μας είναι και ο tvserver μας.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Επιλεγουμε ολες τις υπηρεσιες και ειδικα τα GUI clients θα μας χρειαστουν για την διαχειρηση του server μας μετα και προχωραμε στο επομενο βημα.
Επιλεγουμε το username και password για την προσβαση στα Gui προγραμματισμου μεσω web. Σε περιπτωση που δεν εχουμε προσβαση από wan μπορουμε να τα αφησουμε κενα .
Επισης σε αυτό το βημα επιλεγουμε ποιες πορτες θα λειτουργουν για αυτά τα Gui αλλα και ο ιδιος ο Tvserver.


Uploaded with ImageShack.us


[
URL=http://imageshack.us/photo/my-images/825/ftr4.jpg/]
ftr4.jpg
[/URL]

Uploaded with ImageShack.us

Στο επομενο βημα θα μας ζητηθει ένα windows admin username.Ο λογος είναι για αν εχει πληρη διαχειρηση το προγραμμα στα sharing μας .



Uploaded with ImageShack.us

Επομενο Βημα είναι στην ουσια ο web server της εφαρμογης, από εκει μας δινει την δυνατοτητα να προγραματισουμε εγγραφες χωρις να εχουμε gui εγκατεστημενα στον υπολογιστη μας εγω προτιμησα την εγκατασταση του internal web server εναντι του IIS server λογο ελαφροτητας.Οριζουμε πορτα χρησης και για αυτό και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ οριζουμε username pass για να εχουμε προσβαση.
[
URL=http://imageshack.us/photo/my-images/842/ftr6.jpg/]
ftr6.jpg
[/URL]

Uploaded with ImageShack.us

Το προγραμμα μετα από αυτά αρχιζει να εγκαθεισταται στον υπολογιστη μας και κατά την συνεχεια ζητα την βαση δεδομενων που θα συνδεθει προκειμενου να δημιουρησει τα tables που θα χρησιμοποιησει
Επιλεγουμε ειτε MSsql ειτε My Sql αναλογα με τo setup μας και χρησιμοποθουμε τα default username pass (πχ sa για τον mssql).



Uploaded with ImageShack.us

Εκει ολοκληρωνεται το setup μας και δημιουργουνται 2 νεες συντομευσεις


Uploaded with ImageShack.us
 

djthomasd

New member
25 March 2011
12
athens Greece
2.Ρυθμηση for the record
Ολος ο κεντρικος ελεγχος του tv server γινεται από το For The Record Recorder Tuner MMC
Στο αρχικο menu επιλεγουμε cards και βλεπουμε ολες τις καρτες μας οριζουμε το κάθε input που θα εχουν οι καρτες μας (δορυφορικες η ψηφιακες)και επιλεγουμε save.Στην περιπτωση μου δεν υπαρχει αναλογικη καρτα προκειμενου να κανω δοκιμη και για τα αναλογικα καναλια αλλα οι δημιουργοι αναφερουν ορθη λειτουργια και σε αυτό το κομματι.
Επισης από εδώ ρυθμηζουμε εάν η καρτα μας είναι Hubrid , επιλεγοντας τα δυο tuner και πατοντας το κουμπι hubrid
Ακομα μια δυνατοτητα είναι η ενεργοποιηση του mdapi filter που πρεπει να το εχουμε κανει register νωριτερα για την χρηση ειτε cam module με καποια συνδρομιτικη καρτα ειτε μεσω φιλτρων τυπου acamd


Uploaded with ImageShack.us

Επομενο tag του προγραμματος είναι το satellites οπου εάν εχουμε δορυφορικη καρτα επιλεγουμε τον δορυφορο τον οποιο σκοπευει το τυπο του diseq τον τυπο του lnb και οσα θα καναμε σε έναν δορυφορικο δεκτη.Φυσικα υποστηριζεται πληρως DVBs2​


Uploaded with ImageShack.us
Στο επομενο βημα επιλεγουμε channel and settings ------Scan και κανουμε full scan σε ολες μας τις καρτες όπως φαινεται στις παρακατω φωτογραφιες


Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


Ακουλουθουμε τα βηματα για κάθε διαθεσιμη καρτα που θελουμε να παιζει με το συστημα μας.

Αφου τελειωσουμε τα scanning επιλεγουμε πλεον services και εμφανιζμονται όλες οι σκαναρισμενες μας υπηρεσιες

Παρολα αυτά δεν είναι ακομα καμια ενεργη για να δωθει στου client μας

Για να γινει αυτό επιλεγουμε κάθε καναλι που θελουμε να φαινεται και παταμε το κουμπι create in .

Εκει εχουμε την δυνατοτητα να του ορισουμε και αμεσα το group το οποιο θελουμε να εμφανιζεται στους client μας (στην περιπτωδη του παραδειγματως «ελληνικα»)

Στην περιπτωση που δεν θελουμε group απλα χρησιμοποιουμε το κουμπι create channel

Ο λογος υπαρξης αυτης της διαδικασιας είναι η δυνατοτητα του argus να κανει map καναλια ιδιας υπηρεσιας από διαφορετικες καρτες (DVBS-DvbT-analog) κατω από το ιδιο ονομα για λογους multistream.

ΔΕΝ ξεχναμε να κανουμε save and apply αφου τελειωσουμε την διαδικασια.​



Uploaded with ImageShack.us

Έχοντας τελειώσει πλέον τε τελευταίο βήμα που μας μένει είναι να πάμε στα channels και να ενεργοποιήσουμε τα DVB-EPG και ουσιαστικά ο server μας είναι έτοιμος για stream.




Uploaded with ImageShack.us

Τελευταία άλλα ίσως πολύ σημαντική ρύθμιση είναι miscellaneous ---- settings οπού ορίζουμε 3 πράγματα
2 read/write shares( με δικαιωματα anyone full control) σε δίσκο μας ένα για το time shift και ένα για το recorded tv μας.
Επίσης εκεί ορίζουμε την γλωσσά του DVD-EPG όπως στο παράδειγμα ενώ εάν έχουμε και άλλα κανάλια σαν τρίτη γλωσσά επιλέγουμε τα αγγλικά άλλα έχει παρατηρηθεί bug με τα ελληνικά κανάλια να παρουσιάζουν αποκλειστικά αγγλικό epg με αυτές τις επιλογές. Βέβαια έχουμε πάντα την δυνατότητα να παίξουμε με xmltv.




Uploaded with ImageShack.us



Όλα τα άλλα καλούδια του for the record μπορούμε να τα κάνουμε από το Management Console άλλα είναι θέμα ενός άλλου tutorial που επιφυλάσσομαι να κάνω μόλις βρω λίγο χρόνο μιας που είναι παρά μα παρά πολλά άπλα παραθέτω μια εικόνα το πώς πρέπει να δείχνει ένας ενεργός server.




Uploaded with ImageShack.us

 

djthomasd

New member
25 March 2011
12
athens Greece
Σύνδεση for the record με το XBMC
Για το συγκεκριμένο tutorial χρησιμοποιήθηκε η έκδοση του XBMC Dharma (10.0/10.1) builds την οποία μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ http://www.scintilla.utwente.nl/~marcelg/xbmc/prebuild.html

Αφού ολοκληρώσουμε την εγκατάσταση του XBMC όπως ακριβώς θα κάναμε και με την έκδοση 10 επιλέγουμε system---add-ons---installed add-ons----pvr clients ενεργοποιούμε το for the record add on επιλέγουμε configure και εάν ο server μας είναι τοπικά οι ρυθμίσεις μας πρέπει να είναι κάπως έτσι διαφορετικά αλλάζουμε την ip του server μας.


Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us

Κατόπιν από την αρχική οθόνη του xbmc επιλέγουμε system---tv και προσαρμόζουμε τις ρυθμίσεις μας ως εξής



Uploaded with ImageShack.us

Και πλέον έχουμε ενεργή τηλεόραση με EPG στο XBMC όπως φαίνεται και στην παρακάτω εικόνα​


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

ελπιζω να βοηθησα και για οτιδηποτε αλλο χρειαστει εδω ειμαι.
συνχωρειστε τα λαθη μου μιας που εχει φτασει 3 η ωρα το πρωι και ειναι το πρωτο μου tutorial
επισης παρακαλω ενας διαχειριστης να καθαρισει το διπλο κειμενο στο πρωτο post καθως εχασα τον χρονο του edit
 
13 June 2010
3,048
Καλημερα σε ολους σας
Πολυ κατατοπιστικος ο οδηγος σου.Αλλα δυστυχως σε μενα δεν τρεχει-τελειωνει η εγκαταστασις. Μολις παει να το εγκαταστησει μου λεει Installation aborted.Μαλλον κατι μπλοκαρει την εγκατασταση-κατεβασμα αλλα δεν θυμαμαι πως το ξεμπλοκαρω.
Επισης εκει που ζηταει user name - password γραφουμε αυτα που εχεις στον οδηγο σου?
Ευχαριστω Βαγγελης....................
 

djthomasd

New member
25 March 2011
12
athens Greece
Καλημερα σε ολους σας
Πολυ κατατοπιστικος ο οδηγος σου.Αλλα δυστυχως σε μενα δεν τρεχει-τελειωνει η εγκαταστασις. Μολις παει να το εγκαταστησει μου λεει Installation aborted.Μαλλον κατι μπλοκαρει την εγκατασταση-κατεβασμα αλλα δεν θυμαμαι πως το ξεμπλοκαρω.
Επισης εκει που ζηταει user name - password γραφουμε αυτα που εχεις στον οδηγο σου?
Ευχαριστω Βαγγελης....................
βαγγελη επειδη ζηταει 3 username pass κατα την πορια της εγκαταταστασης που σου κολαει?
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,197
Ξεκίνησα την εγκατάσταση χθες βράδυ (πριν δω τον οδηγό) αλλά είχα πρόβλημα με τον SQL server (πρώτα microsoft και μετά mysql). Σήμερα αρχίζω πάλι!!!!
 

djthomasd

New member
25 March 2011
12
athens Greece
Ξεκίνησα την εγκατάσταση χθες βράδυ (πριν δω τον οδηγό) αλλά είχα πρόβλημα με τον SQL server (πρώτα microsoft και μετά mysql). Σήμερα αρχίζω πάλι!!!!
θελει ιδιαιτερη προσοχη εαν εχεις τον mssql απο εγκατασταση του mediaportal το username ειναι sa και τα pass ειναι MediaPortal .
αν τον εγκαταστησεις απο την αρχη θελει τον 2005 express κατα προτιμηση και καντο με windows authentication η με username pass sa
 
13 June 2010
3,048
βαγγελη επειδη ζηταει 3 username pass κατα την πορια της εγκαταταστασης που σου κολαει?
Στην αρχη μετα το Server/Client/Enter μου βγαζει εικονιδιο οτι βρεθηκε Media Portal 1.1.3 detected και μαλλον με υποχρεωνει να βαλω την εκδοση 1.1.1 plugin.Ειτε Ναι βαλω ειτε Οχι στην επομενη σελιδα μου δειχνει Media portal TV Server 1.1.3 detected.Εαν παλι πατησω Ναι-Οχι με βγαζει στο Choose Componets\next.Εδω στο Set Additional Services Settings αρχιζει και ζητα τα Username\Password\next\ Set Services Account ζητα τα ιδια next\ Set additional Web Access Settings\ τι γραφω στο User name\Password?\next \Choose install location\ C:\Program Files\ x86 \ install\ εδω μου βγαζει το SQL Server. Τι γραφω στο User ID\Password?
Εαν πατησω ΟΚ μου βγαζει Connection failed. Τι μου λειπει?
Ευχαριστω
 

djthomasd

New member
25 March 2011
12
athens Greece
βαγγελη πρεπει να εχει προεγκατεστημενο εναν sql server
ειτε mysql 5 ειτε mssql
για τον MSSQL τον κατεβαζεις απο εδω
http://www.microsoft.com/sqlserver/2005/en/us/express.aspx
για τον Mysql 5.
http://www.mysql.com/why-mysql/windows/
ουσιαστικα ειναι βασεις δεδομενων απαραιτητες σε καθε TVServer για την αποθηκευση των Scan μας και του EPG
κοιτα στα prerequirments
εαν εχεις ηδη εγκατεστημενη βαση και ειναι mssql
δοκιμασε username:sa password:sa
εαν ηδη εχεις mysql τον κωδικο τον ορισες κατα την εγκατασταση του
 
13 June 2010
3,048
1. Μηπως πρεπει πρωτα να απεγκαταστησω το MediaPortal ?
2. Εκει που μου ζηταει 3 φορες Username/password τι βαζω ?
3. Μπορεις να μου πεις ποιο ειναι αυτο που μου μπλοκαρει το κατεβασμα του προγραμματος/προγραμματων. Εχω την αισθηση οτι ειναι αυτο που κανει τη ζημια.Ειχα το ιδιο προβλημα με την εγατασταση του MediaPortal αλλα δεν θυμαμαι ποιο ειναι

Τωρα θα εγκαταστησω τον MSSQL
Βλεπω τωρα οτι εχω εγκαταστησει το MySQL Server 5.1 .Αυτο ειναι?
 
Last edited:

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
ρε παιδια 1000 συγνωμη να ρωτησω κατι? ενα αποδικωποιητης κανει ενα 50αρικο για οσουν δεν εχουν και ειναι παν-απλο να δεις ψηφιακη.Για οσουν εχουν στις τηλεορασεις τους πανω , (εμενα εχει) πετας εναν σκληρο ή ενα φλασακι και γραφει μπαμ.Γιατι τοσο κουραση για τα ψηφιακα , που παιζουν και στο φιναλε ενα καρο επαναληψεις??????Εκτος αν μου διαφευγει κατι , οποτε παω πασο
 

djthomasd

New member
25 March 2011
12
athens Greece
ρε παιδια 1000 συγνωμη να ρωτησω κατι? ενα αποδικωποιητης κανει ενα 50αρικο για οσουν δεν εχουν και ειναι παν-απλο να δεις ψηφιακη.Για οσουν εχουν στις τηλεορασεις τους πανω , (εμενα εχει) πετας εναν σκληρο ή ενα φλασακι και γραφει μπαμ.Γιατι τοσο κουραση για τα ψηφιακα , που παιζουν και στο φιναλε ενα καρο επαναληψεις??????Εκτος αν μου διαφευγει κατι , οποτε παω πασο

καθαρα για την πλακα και το κεφι στο κατω το HTPC για αυτο δεν ειναι?
Συν το οτι εαν φτιαξεις ενα ALL IN ONE συστημα γουσταρεις οσο να ναι ετσι δεν ειναι?
 
13 June 2010
3,048
ρε παιδια 1000 συγνωμη να ρωτησω κατι? ενα αποδικωποιητης κανει ενα 50αρικο για οσουν δεν εχουν και ειναι παν-απλο να δεις ψηφιακη.Για οσουν εχουν στις τηλεορασεις τους πανω , (εμενα εχει) πετας εναν σκληρο ή ενα φλασακι και γραφει μπαμ.Γιατι τοσο κουραση για τα ψηφιακα , που παιζουν και στο φιναλε ενα καρο επαναληψεις??????Εκτος αν μου διαφευγει κατι , οποτε παω πασο
Κωστα δεν εχεις και αδικο αλλα βλεπεις ειναι το μπινελικι της δημιουργιας............

@ djthomasd
Κατι σε ρωτησα ποιο πανω
 
Last edited:

djthomasd

New member
25 March 2011
12
athens Greece
1. Μηπως πρεπει πρωτα να απεγκαταστησω το MediaPortal ?
2. Εκει που μου ζηταει 3 φορες Username/password τι βαζω ?
3. Μπορεις να μου πεις ποιο ειναι αυτο που μου μπλοκαρει το κατεβασμα του προγραμματος/προγραμματων. Εχω την αισθηση οτι ειναι αυτο που κανει τη ζημια.Ειχα το ιδιο προβλημα με την εγατασταση του MediaPortal αλλα δεν θυμαμαι ποιο ειναι

Τωρα θα εγκαταστησω τον MSSQL
Βλεπω τωρα οτι εχω εγκαταστησει το MySQL Server 5.1 .Αυτο ειναι?

ναι αυτο ειναι αρκει να θυμασαι τι username pass εχεις βαλει
υποθετω οτι στο εχει εγκαταστησει το mediaportal αρα το username θα ειναι root και το pass MediaPortal.
στα προηγουμενε usernames και κενα να τα αφησεις αδιαφορο ειναι εαν δεν εχεις προσβαση απο Wan/Internet ειναι καθαρα για λογους ασφαλειας
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,197
Τελικά κατάφερα και το εγκατέστησα. Αλλά εκτός της 1ης φοράς που σκανάρω για κανάλια(services) μετά δεν γίνεται τίποτα (δεν μπορεί να σκανάρει ή να κάνει εγγραφή). Θυμάμαι ότι και και με mediaportal είχα παρόμοιο πρόβλημα. Για κάποιο λόγο είναι σαν να μην μπορεί να συνδεθεί με τη δορυφορική κάρτα. Θα το παλέψω λίγο ακόμα αλλά δεν έχω και πολύ υπομονή. Μακάρι να έβγαινε ένα plugin για XBMC για το recording service του Dvbviewer.
 

journeyman

Senior Member
21 June 2008
514
Πολύ ωραίος οδηγός!!!
Μιας και δεν έχω όμως κάρτα TV ή DVB, έχω όμως έναν DreamBox DM 500s ο οποίος έχει σύνδεση ethernet.
ΚΑι ερωτώ: υπάρχει δυνατότητα να stream-αρω από τον DM 500 με κάποιον τρόπο μέσα στο XBMC??
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Πολύ ωραίος οδηγός!!!
Μιας και δεν έχω όμως κάρτα TV ή DVB, έχω όμως έναν DreamBox DM 500s ο οποίος έχει σύνδεση ethernet.
ΚΑι ερωτώ: υπάρχει δυνατότητα να stream-αρω από τον DM 500 με κάποιον τρόπο μέσα στο XBMC??
http://forum.xbmc.org/showthread.php?t=4952