Sagem ITAD81HD ON (On Telecoms)

rosgr100

New member
19 April 2011
77
Τελικα υπαρχει τροπος να το "ανοιξουμε" ή εχει πολλα "λουκετα" και ειναι δυσκολο!
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Sagem ITAD81 HD ON (On Telecoms)

Απ' την On telecoms, έχω τον δέκτη Sagem ITAD81 HD ON.
Έχει δοκιμάσει κανείς τη λήψη μ' αυτό το δέκτη? Είμαι σε περιοχή χωρίς καλό σήμα και ο δέκτης φαίνεται λίγο "αναίσθητος" στα χαμηλά σήματα.
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Απάντηση: Sagem (OnTelecoms)

Τον έχω εδώ και 3-4 χρόνια.
Σπανίως τον χρησιμοποιώ, είτε ως IPTV, είτε ως σκέτο DVB-T.

Στην περιοχή μου δεν έχω πρόβλημα λήψης γενικά, οπότε απέδιδε απροβλημάτιστα.

Μέχρι χθες...

Χθες δοκίμασα να ξανα-σκανάρω, για να "πιάσω" την ΕΡΤHD, αλλά αντί για τα "γνωστά" 16 κανάλια, εμφάνισε μόλις 8, στα οποία δεν συμπεριλαμβανόταν η ΕΡΤHD.

Κανείς άλλος που να προσπάθησε;
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Sagem (OnTelecoms)

Τον δοκίμασα σε σπίτι φίλου που είχε ψηφιακό σήμα.
Έπιασε όλα τα κανάλια (και την ΕΡΤ HD με μαύρη οθόνη όμως).
Συμπερασμα: Είναι MPEG2/4, αλλά όχι HD.
Οπότε, το HDMI που έχει για έξοδο, είναι απλά για το upscalling σε 1080i που κάνει. Όμως δεν καταλαβαίνω το HD που έχει στ' όνομά του...
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,014
Απάντηση: Sagem (OnTelecoms)

κανονικά πιάνει τα digea καναλια και την ERT HD.

@YannisA
Μπορείς να μου πεις λίγο τι ακριβώς εννοείς;
Η ERT HD εκπέμπει σε 1080i.
Θεωρείς οτι παίρνει το σήμα το κάνει 576i και μετά 1080i;
Αν εννοεις κατι τετοιο παντως, δεν ισχυει.
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Sagem (OnTelecoms)

κανονικά πιάνει τα digea καναλια και την ERT HD.

@YannisA
Μπορείς να μου πεις λίγο τι ακριβώς εννοείς;
Η ERT HD εκπέμπει σε 1080i.
Θεωρείς οτι παίρνει το σήμα το κάνει 576i και μετά 1080i;
Αν εννοεις κατι τετοιο παντως, δεν ισχυει.
Έ όχι βέβαια, δεν εννοώ αυτό.
Εννοώ ότι κάνει upscale τα 576i. Τώρα άν "δείχνει" την ΕΡΤ HD, είναι και HD. Γιατί αν τη πιάνει μόνο σαν κανάλι και δεν δείχνει τίποτα, τότε δεν είναι HD.
Την δείχνει λοιπόν, ή όχι?
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,014
Απάντηση: Sagem (OnTelecoms)

Ειναι HD και το δειχνει στο καναλι 30.
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Απάντηση: Sagem (OnTelecoms)

Σοβαρό μηχάνημα...

Εμένα "πιάνει" ΜΟΝΟ Digea.
ΕΡΤ γιοκ...

Μετά από επικοινωνία μου με το τεχνικό τμήμα της On (ευγενικοί και αποτελεσματικοί οι εκπτόσωποι - το καλό να λέγεται), έγινε αναβάθμιση του firmware της συσκευής μου. Πλέον συντονίστηκαν όλα τα ψηφιακά κανάλια. Το βράδυ θα τεστάρω την ποιότητα του ΕΡΤHD με τη Eurovision.
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Sagem (OnTelecoms)

Μετά από επικοινωνία μου με το τεχνικό τμήμα της On (ευγενικοί και αποτελεσματικοί οι εκπτόσωποι - το καλό να λέγεται), έγινε αναβάθμιση του firmware της συσκευής μου. Πλέον συντονίστηκαν όλα τα ψηφιακά κανάλια. Το βράδυ θα τεστάρω την ποιότητα του ΕΡΤHD με τη Eurovision.
Το θέμα μου είναι ότι παρέλαβα τον δέκτη "κατά λάθος". Δηλ., όταν πρωτογράφτηκα στην On το 2008, νόμιζαν ότι είχα παραγγείλει triple-play και έτσι έστειλαν και τον δέκτη. Όμως στη συνέχεια που επικοινώνησα μαζί τους για να τους πώ ότι είχα παραγγείλει μόνο double-play (τηλεφωνία/Internet), μου είπαν ότι δεν θα παρουν πίσω το δέκτη. Έτσι μου "έμεινε" ο δέκτης, χωρίς να έχω IPTV απ' την On, αλλά ο δέκτης λειτουργεί σαν DVB-T. Δεν "δείχνει" όμως την ΕΡΤ HD.
Μπορώ νομίζεις να κάνω firmware update μέσω On? Πώς έγινε το δικό σου Update?
Σημ. Δεν χρησιμοποιώ ούτε το Pirelli (modem/router) της On.
 
Last edited:

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,014
Απάντηση: Sagem (OnTelecoms)

Tότε δεν μπορείς να κάνεις Update.
Πρεπει να εισαι συνδρομητης σε triple play και να ειναι συνδεδεμενο με το pirelli.
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Re: Sagem (OnTelecoms)

Φέρε το από το σπίτι μου να το συνδέσουμε στη θέση του δικού μου για να κάνει update!
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Sagem (OnTelecoms)

Φέρε το από το σπίτι μου να το συνδέσουμε στη θέση του δικού μου για να κάνει update!

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
Είμαστε 30Km μακριά. Όποτε έχω πρόγραμμα προς τα βόρεια, θα σου στείλω ένα pm και αν μπορείς, το κανονίζουμε.
Εγώ είμαι Βάρκιζα.
Ξανά ευχαριστώ...
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Απάντηση: Sagem (OnTelecoms)

Ερώτηση: Η ΕΡΤHD παίζει κανονικά; Σε εμένα κάνει συνεχή παγώματα και πιξελιάσματα, σε σημείο ώστε να μη μπορεί κανείς να παρακολουθήσει. Από την ίδια παροχή κεραίας μία κάρτα Hauppauge που έχω στο HTPC μου δεν παρουσιάζει το παραμικρό πρόβλημα...
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
228
Κορυδαλλός
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sagem (OnTelecoms)

Το θέμα μου είναι ότι παρέλαβα τον δέκτη "κατά λάθος". Δηλ., όταν πρωτογράφτηκα στην On το 2008, νόμιζαν ότι είχα παραγγείλει triple-play και έτσι έστειλαν και τον δέκτη. Όμως στη συνέχεια που επικοινώνησα μαζί τους για να τους πώ ότι είχα παραγγείλει μόνο double-play (τηλεφωνία/Internet), μου είπαν ότι δεν θα παρουν πίσω το δέκτη. Έτσι μου "έμεινε" ο δέκτης, χωρίς να έχω IPTV απ' την On, αλλά ο δέκτης λειτουργεί σαν DVB-T. Δεν "δείχνει" όμως την ΕΡΤ HD.
Μπορώ νομίζεις να κάνω firmware update μέσω On? Πώς έγινε το δικό σου Update?
Σημ. Δεν χρησιμοποιώ ούτε το Pirelli (modem/router) της On.

Sorry, μόλις τώρα είδα το post σου.

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με την τεχνική υποστήριξη της On. Μετά από 1-2 τηλεφωνηματα, είπαν ότι θα έκαναν αναβάθμιση στο Firmware μέσω δικτύου, όπως και έγινε. Στο προηγούμενο Post μου, όμως, γραφω ότι η λήψη της EPTHD είναι προβληματική.

Όσον αφορά την αναβάθμιση του δικού σου TV box, φοβάμαι ότι τα πράγματα δεν είναι απλά.

Νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι κάθε TV Box είναι "παντρεμένο" με συγκεκριμένο router.
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Re: Sagem (OnTelecoms)

Ναι είναι κάθε TV Box είναι "παντρεμένο" με συγκεκριμένο router και συγκεκριμένα με τη συγκεκριμένη διεύθυνση για τη λειτουργία της IPTV. Δηλαδή τα IP κανάλια είναι κλειδωμένα με τη συγκεκριμένη IP. Όμως μπορεί να συνδεθεί κανονικά πάνω μου μιας κι έχω triple play και να κάνει firmware update. Τα IPTV κανάλια δεν δουλέψουν. Από την άλλη μπορεί να συνδεθεί κανονικά και χωρίς κανένα πρόβλημα... Θα το δούμε μόλις το συνδέσουμε.

Αααα.... Για πάρτε και μία φωτογραφία της απόλυτης Αναλογικής Full High Definition τηλεόρασης...

14052011114.jpg
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Sagem (OnTelecoms)

Ναι είναι κάθε TV Box είναι "παντρεμένο" με συγκεκριμένο router και συγκεκριμένα με τη συγκεκριμένη διεύθυνση για τη λειτουργία της IPTV. Δηλαδή τα IP κανάλια είναι κλειδωμένα με τη συγκεκριμένη IP. Όμως μπορεί να συνδεθεί κανονικά πάνω μου μιας κι έχω triple play και να κάνει firmware update. Τα IPTV κανάλια δεν δουλέψουν. Από την άλλη μπορεί να συνδεθεί κανονικά και χωρίς κανένα πρόβλημα... Θα το δούμε μόλις το συνδέσουμε.
Αυτό ίσως εξηγεί το ότι, παρά το γεγονός ότι έχω double-play, δεν πήραν το δέκτη πίσω (γιατί είναι παντρεμένος με την IP).
Σκέφτομαι τώρα όμως, άν συνδέσω το Pirelli αντί του modem/router που χρησιμοποιώ, θα κάνει update μόνος του?
Ποιά είναι η διαδικασία για το firmware update του δέκτη?