Croner CRM62

droulis

Established Member
13 March 2010
279
Πατρα
Ο αγνωστος croner ειναι ενας δεκτης "φασον" που βρισκει κανεις στον κωτσοβολο και electroworld .

Παροτι δεν υπαρχουν στοιχεια απο αλλους χρηστες για τα υπερ και τα κατα του δεκτη η εμφανιση και τα χαρακτηριστικα του με εκαναν να τον αγορασω γιατι οι ομοιοτητες με τον Amtc ειναι υπερβολικα πολλες και οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα λιγες .

Ας δουμε λοιπον τι ψαρια πιανει .

Τεχνικα χαρακτηριστικα :

Αποκωδικοποιητής Video Standard MPEG4 AVC/H.264 HP@L4, MPEG-2 MP @HL / ML Ανάλυση Video: 1920X1080i Αναλογία: 4:3, 16:9

Tuner Μπροστινό άκρο: DVB-T tuner Πεδίο εισερχόμενης συχνότητας: 170~866MHz RF επίπεδο εισερχόμενου σήματος: -78 ~ -5 dBM RF Loop λειτουργία

Σύστημα και μνήμη Βασικός επεξεργαστής : MS7828 Flash μνήμη: 64M bits DDR: 512MB X 2 Αποδιαμορφωτής: Αποδιαμορφωτής: QPSK/16QAM/64QAM OFDM φάσμα: 2K and 8K Standard DVB-T EN300744

Συνδέσεις: Είσοδος κεραίας: IEC Female 2 υποδοχές: TV(RGB),VCR(RGB) SPDIF: Ομοαξονική έξοδος USB: Υποστήριξη αναβάθμισης λογισμικού/Αναπαραγωγή Media/PVR έτοιμο HDMI: HDMI1.3 έξοδος .

Εμφανιση : Ιδιος με τον Amtc με μονη διαφορα την προσοψη.

Τηλεκοντρολ : Ιδιο με του Amtc με μονη διαφορα οτι εχει δυο παραπανω πληκτρα ........

Ναι ειναι τα πληκτρα που φανταζοσαστε και τα οποια επιτρεπουν στον croner να δουλευει αψογα με το firmware του xoro 7500 αφου πλεον ειναι διαθεσιμη και η λειτουργια της αμεσης εγγραφης .

Ο δεκτης δουλευει με το τηλεκοντρολ του Amtc και αντιστροφα οποτε οσοι ψαχνατε για τηλεκοντρολ ωστε να δουλευει σωστα το firmware του xoro στον amtc δεν χανετε τιποτα αμα κανετε ενα τηλεφωνο στον κωτσοβολο μηπως εχει .

Τα υπολοιπα ειναι οτι ισχυει για τον amtc .

Μονο προβλημα ειναι η τιμη του που στα 55 ευρω την θεωρω τσιμπημενη , εγω το πηρα 41.30 με το πασχαλινο κουπονι .

Ειναι φυσικα ενα δελεαρ η απολυτη συμβατοτητα τηλεκοντρολ και δεκτη με το firmware του xoro οποτε οσοι
δεν τους πειραζει η διαφορα τιμης με τον amtc μπορουν αφοβα να τον αγορασουν η να περιμενουν το επομενο εκπτωτικο κουπονι που καποια στιγμη θα ξαναβγει ειτε στο electroworld ειτε στον κωτσοβολο .
 
Re: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Εχθες ξεθαψα ενα περσινο τευχος του Hitech που ειχε test 14 δεκτες, και μεσα σε αυτους ειχε και τον xoro και τον Croner. Οταν ειδα μαλιστα οτι το remote ειναι ιδιο με του xoro μου εκανε εντυπωση πως κανενας δεν εχει αναφερει κατι για τον Croner εδω στο forum.

ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.
 

droulis

Established Member
13 March 2010
279
Πατρα
Απάντηση: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Δεν το ηξερα αν ειναι το ιδιο . Σχετικα προσφατα τον εβαλε στο σαιτ ο κωτσο . Βαση εμφανισης και μονο απο την φωτογραφια και τα χαρακτηριστικα υπεθεσα ( στα ορια της βεβαιοτητας ) οτι θα ειναι συμβατος ειτε με του xoro ειτε με του emtec .
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Επειδή οι φωτογραφίες για αυτούς τους κλώνους είναι λίγες και κάπως κακές, αν μπορείς θα ανεβάσεις μερικές, κι αν γίνεται και από το εσωτερικό του;
 

cheetos109

New member
19 May 2010
79
Απάντηση: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Όσοι λοιπόν έχετε πρόβλημα με τα δύο κουμπιά που λείπουν από τον AMTC, θα πάτε σε έναν κωτσόβολο παρέα με ένα προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ και δύο μπαταρίες ΑΑΑ και στα μουλωχτά θα προγραμματίσετε τα δύο πλήκτρα :)
 

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Re: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Ευχαριστούμε για τα νέα. Άψογος
 

driver4

New member
19 January 2009
30
Re: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Τελικά droulis τον δοκίμασες; Αξίζει τα 51 ευρώ ή να δω κάτι άλλο , τι προτείνετε;
 

droulis

Established Member
13 March 2010
279
Πατρα
Απάντηση: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Αν βρεις με 39 στον μαρινοπουλο τον amtc παρε αυτον . Αν τον βρεις ομως με 49 που εχει και στα καρφουρ , παρε τον croner ο οποιος υπερεχει σε δυο σημεια .

1) Εχει τα εξτρα πληκτρα για να δουλεψει αψογα με firmware xoro

2) To πληκτρο on-off ειναι και διακοπτης οποτε κλεινεις εντελως τον δεκτη οταν δεν θελεις να μενει σταντ μπαι .
 

driver4

New member
19 January 2009
30
Re: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Ευχαριστώ πολύ!:a0210:
 

droulis

Established Member
13 March 2010
279
Πατρα
Απάντηση: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Για οποιον ενδιαφερεται σημερα σαββατο ο Croner στο παζαρεμα του κωτσοβολου βγαινει στα 46 ευρω .
 

yyyy

New member
26 December 2010
99
Re: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Το παζάρεμα νομίζω ισχύει όλο το Σαβ/κο!

Έχει εσωτερικό τροφοδοτικό ή εξωτερικό;

Στην αλλαγή καναλιών πώς τα πάει;

Ευχαριστώ ;)
 

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Re: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Croner CRM62: Flash μνήμη: 64M bits
IQ-T750HD: Flash μνήμη: 32M bits

Μπορεί κάποιος γνώστης του θέματος να μας πει ποια είναι η διαφορά του flash memory στην λειτουργία του δέκτη και συγκεκριμένα στο playback ταινιών όπως παρουσιάζονται πιο πάνω? 32mbit vs 64mbit

Μήπως είναι απλά αποθηκευτικός χώρος?
ή έχει να κάνει με την ποσότητα μεταφοράς δεδομένων στον επεξεργαστή άρα 64mbit πιο ταχύτερος δέκτης άρα καλύτερο playback ταινιών??
 

teacher

New member
5 February 2012
56
Re: Απάντηση: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Γεια σας,

Εδώ και κάποιους μήνες έχω τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή, στον οποίο έχω περάσει το firmware του xoro, και είμαι γενικά ικανοποιημένος.

Σήμερα όμως μου εμφάνισε το εξής πρόβλημα: Δοκίμασα να βάλω στον αποκωδικοποιητή ένα usb stick 8GB στο οποίο είχα γράψει καμιά δεκαριά ταινίες, και ΔΕΝ μου το αναγνώριζε. Να τονισω ότι έως τώρα χρησιμοποιούσα ένα παλιότερο usb stick 4GB το οποίο λειτουργούσε -και εξακολουθεί να λειτουργεί- άψογα.

Tι μπορεί να φταίει; Υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωρίζει usb sticks μεγαλύτερα από 4 GB? Έλεγξα και τη διαμόρφωση του usb stick, και είναι FAT32 (όπως και το παλιότερο usb stick, άρα δεν φταίει αυτό).

Επίσης, δοκίμασα και την επιλογή "Μορφοποίηση" από το μενού του αποκωδικοποιητή, όπου παρατήρησα το εξής:

Όταν συνδέω το παλιό usb stick, ο αποκωδικοποιητής το αναγνωρίζει ως "usb1/c". Αντίθετα, το καινούργιο stick δεν το βλέπει καθόλου, και σκέφτομαι μήπως τυχόν το καινούργιο αυτό stick υποστηρίζει κάποιο νεότερο πρότυπο και δεν αναγνωρίζεται από τον αποκωδικοποιητή (?).

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη - ευχαριστώ
 
Last edited:

pappao

New member
1 February 2010
25
Κατερίνη
Re: Απάντηση: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Φίλε μου κάνε διαμόρφωση του usb σε format ntfs στον υπολογιστή σου, πιστεύω ότι θα στο αναγνωρίσει.
Καλό Πάσχα.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Απάντηση: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Γεια σας,

Εδώ και κάποιους μήνες έχω τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή, στον οποίο έχω περάσει το firmware του xoro, και είμαι γενικά ικανοποιημένος.

Σήμερα όμως μου εμφάνισε το εξής πρόβλημα: Δοκίμασα να βάλω στον αποκωδικοποιητή ένα usb stick 8GB στο οποίο είχα γράψει καμιά δεκαριά ταινίες, και ΔΕΝ μου το αναγνώριζε. Να τονισω ότι έως τώρα χρησιμοποιούσα ένα παλιότερο usb stick 4GB το οποίο λειτουργούσε -και εξακολουθεί να λειτουργεί- άψογα.

Tι μπορεί να φταίει; Υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωρίζει usb sticks μεγαλύτερα από 4 GB? Έλεγξα και τη διαμόρφωση του usb stick, και είναι FAT32 (όπως και το παλιότερο usb stick, άρα δεν φταίει αυτό).

Επίσης, δοκίμασα και την επιλογή "Μορφοποίηση" από το μενού του αποκωδικοποιητή, όπου παρατήρησα το εξής:

Όταν συνδέω το παλιό usb stick, ο αποκωδικοποιητής το αναγνωρίζει ως "usb1/c". Αντίθετα, το καινούργιο stick δεν το βλέπει καθόλου, και σκέφτομαι μήπως τυχόν το καινούργιο αυτό stick υποστηρίζει κάποιο νεότερο πρότυπο και δεν αναγνωρίζεται από τον αποκωδικοποιητή (?).

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη - ευχαριστώ
Έχω άλλον κλώνο αλλά έχω χρησιμοποιήσει το λογισμικό αυτό. Χρησιμοποιώ πάντα στικ των 8GB και δεν είχα πρόβλημα ποτέ. Και σαν FAT32, και σαν NTFS. Είναι θέμα του συγκεκριμένου στικ. Είναι προβληματικό ή υπάρχει κάποια περίεργη ασυμβατότητα. Δοκίμασε ένα φορμάρισμα και αν δεν γίνεται τίποτα μάλλον πρέπει να αλλάξεις στικ.
 

teacher

New member
5 February 2012
56
Re: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις - δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτα, οπότε απλά θα πρέπει να αλλάξω stick. Ακόμα και με το φορμάρισμα σε NTFS εξακολουθεί να μην το αναγνωρίζει.
 

jimmis1974

New member
7 February 2012
35
ΠΑΤΡΑ
Re: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

εχω και γω τον συγκεκριμενο και θελω να ρωτησω κατι.
Καταρχην ειναι ολα μια χαρα εκτος απο το προβλημα των υποτιτλων που σε μεγαλο μεγεθος δεν φενεται η κατω γραμμη.
Πως μπορω να το διορθώσω γιατι βλεπω ταινίες και με τους μικρους υποτιτλους ..... στραβώθηκα !!
Εχει βγει καποιο firmware καινουργιο?
Καπου διαβασα μπορουμε να βαλουμε firmaware απο xoro . Αν ναι , διορθώνει το προβλημα η οχι ??? Δεν νομίζω να μου κολλήσει ο δεκτης και να τρεχω μετα ??? Ελληνικα θα εχει???
( απο πιο xoro το firmware ??? http://www.xoro.de/downloads/ τον HRT 7500 η καποιον αλλο??? )
 
Last edited:

droulis

Established Member
13 March 2010
279
Πατρα
Απάντηση: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Του 7500 και οι υποτιτλοι θα ειναι μια χαρα . Ελληνικα εχει κανονικα .
 

jimmis1974

New member
7 February 2012
35
ΠΑΤΡΑ
ευχαριστω, πηστευω να λειτουργουν ολα ΟΚ , και τα πληκτρα στο χειριστηριο να υπακούν κανονικα οπως πριν . κατι αλλο που με ενδιαφερει ειναι να μην αλαξει το EPG γιατι οπως το βγαζει ετσι ειναι πολυ ευαναγνωστο ( σε σχεση με εναν crypto Redi 210A MP που εχω αλλου και το βγαζει κατα στηλες και ειναι λιγακι δυσαναγνωστο )
Κυριως οι υποτιτλοι με ενδιαφερουν να φτιαξουν στο μεγαλο μεγεθος να βλεπω και την κατω γραμμη.

Ευχομαι να παν ολα ΟΚ , θα το βαλω.

Αν δω καμια δυσλειτουργια στο μενου η καπου αλλου θα μπορω να επαναφερω το μαμισιο firmware ? (που λογικα πηστευω δεν θα δω και λογικα το μεου θα ειναι ακριβως το ιδιο.... !)

Επεξεργασία:
να ρωτησω πως περναμε το firmware του xoro στον croner ? To εβαλα στο usb , ξεσιμπιεσα φυσικα το zip που κατεβασα αλλα δεν το βρησκει πουθενα ο croner . Ουτε επιλογη εχει "αναβαθμιση μεσω usb" αλλα πηγα και στο menu του usb και στο music (καπως ετσι λεει περναει του xoro) αλλα δεν βλεπει τιποτα !!!!
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Croner CRM62 - Ο κλωνος του Amtc ποιο xoro 7500 απο ποτε .

Αποσυμπιέζεις το zip και βγαίνει ένα λογισμικό με το όνομα MTC_MSD7828_DH2836.AP. Το βάζεις σε ένα στικ FAT32, στον αρχικό φάκελο του στικ, όχι σε κάποιον υποφάκελο γιατί δεν θα το δει. Επιλογή αναβάθμισης δεν υπάρχει. Αλλά η αναβάθμιση σε όλους τους κλώνους γίνεται πηγαίνοντας στους φακέλους με τα αρχεία του στικ, στον φάκελο Μουσική όπου θα δεις να εμφανίζεται το αρχείο που προανέφερα σαν να είναι μουσικό αρχείο. Πατάς το αρχείο αυτό σαν να είναι αρχείο μουσικής που προσπαθείς να παίξεις, και αρχίζει η αναβάθμιση. Αφήνεις να τελειώσει και να κάνει επανεκκίνηση μόνο του και η αναβάθμιση τελείωσε. Μετά κάνεις εγκατάσταση καναλιών κτλ. Αν το αρχείο δεν το βλέπει στον φάκελο Μουσική τότε κάτι έχει γίνει λάθος στην διαδικασία μέχρι εκείνο το σημείο.