Samsung UE D7000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alexioualexios

Established Member
19 March 2011
120
Την παρέλαβα χθες και λειτουργεί κανονικότατα.

Δε μπόρεσα να της δώσω ίντερνετ από το laptop με WiFi ή LAN. Καμία επιτυχία. :(

Κατά τα άλλα όμως εντυπωσιάζομαι συνεχώς.Πολλές ρυθμίσεις και δε γνωρίζω πως να την ρυθμίσω σωστά. Θέλω να ρωτήσω εάν ξέρετε το τι τεστ πρέπει να την περάσω για να είμαι σίγουρος ότι δεν έχω καμία κακιά έκπληξη.

(Αν κάποιος που να ξέρει και να θέλει να με βοηθήσει είναι από Λάρισα παιδιά, κερνάω καφέ)

Θα αγοράσω ένα flash memory να περάσω την ταινία της Πετρούλας που έχω για να δω πως είναι 3D στα 2 μέτρα :)
 

soch

AVClub Addicted Member
29 March 2010
2,620
Χρόνια πολλά και καλές θεάσεις. Την έχω δει από κοντά και το design είναι απίθανο. Για ρυθμίσεις δοκίμασε τις ακόλουθες, είναι από εδώ.

Picture Mode Movie
Backlight 11 (3D: 12)
Contrast 95
Brightness 45
Sharpness 0 (SD: 20)
Color 50
Tint 50/50

Black Tone Off
Dynamic Contrast Off
Shadow Detail 0
Gamma 0
Color Space Native
Flesh Tone 0
Edge Enhancement Off
Motion Lighting Off
xvYCC Off
Led Motion Plus Off

Colour Tone Warm1
Digital Noise Filter Off
Mpeg Noise Filter Off
HDMI Black level Off - LOW
Film Mode Auto1
Motion Plus Off

Πόσες ίντσες είναι η tv σου και πόσο σου κόστισε?
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Καλές θεάσεις.
Δεν της δίνεις internet από το laptop αλλά από το router.Συνεπώς συνδέεις το router με την τηλεόραση και όχι το laptop.Βάλε την προρύθμιση ''ταινία'' και χαμήλωσε τον οπίσθιο φωτισμό,λίγο πάνω από το μισό για θέαση 2d και τέρμα για θέαση 3D.Επίσης στην θερμοκρασία χρωμάτων επέλεξε θερμό και στις ρυθμίσεις: Motion plus -> Ή καθαρή εικόνα ή στο custom και το Judder reducion στο τέρμα.Στην ρύθμιση ''λεπτομέρεια σκιας'' παίξε λίγο μέχρι να δεις το ιδανικό σημείο.Τέλος έλεγξε την για clouding βάζοντας απλά μια μαύρη κάρτα με ένα pattern generator.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Χρόνια πολλά και καλές θεάσεις. Την έχω δει από κοντά και το design είναι απίθανο. Για ρυθμίσεις δοκίμασε τις ακόλουθες, είναι από εδώ.

Picture Mode Movie
Backlight 11 (3D: 12)
Contrast 95
Brightness 45
Sharpness 0 (SD: 20)
Color 50
Tint 50/50

Black Tone Off
Dynamic Contrast Off
Shadow Detail 0
Gamma 0
Color Space Native
Flesh Tone 0
Edge Enhancement Off
Motion Lighting Off
xvYCC Off
Led Motion Plus Off

Colour Tone Warm1
Digital Noise Filter Off
Mpeg Noise Filter Off
HDMI Black level Off - LOW
Film Mode Auto1
Motion Plus Off

Πόσες ίντσες είναι η tv σου και πόσο σου κόστισε?

Κατά την γνώμη μου η ρύθμιση του οπίσθιου φωτισμού σε 3d είναι πολύ κάτω...πρέπει να είναι 15++
 

alexioualexios

Established Member
19 March 2011
120
Εγώ πήρα των 46 ιντσών στα 1.735 ευρώ σε 12 άτοκες. Με ενδιέφερε πολύ η υπόθεση του άτοκου διακανονισμού. Πάντως ρε παιδιά πραγματικά οι ρυθμίσεις είναι άπειρες. Δε ξέρω αν είναι λόγω εταιρείας ή λόγω μάρκετινγκ αλλά χάθηκα. Το ίντερνετ της το δίνω από λαπτοπ (ΚΑΙ ΝΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ!!!!!!) λόγω του ότι συνδέομαι με το stick της Vodafone οπότε δεν έχω κάποιο ρούτερ να μεσολαβεί. Θα μπορούσαν να δώσουν ρυθμίσεις και για αυτήν την περίπτωση με CrossOver διάταξη και μάλιστα με Mac. Δε κατάλαβα γιατί να μιλάνε μόνο για Windows. Τέσπα.

Φίλοι, με χαρά έβαλα να παίξει η Πετρούλα σα 3D και μπορώ να πω ότι δε με εντυπωσίασε. Η φίλη μου, μου είπε ότι αυτό δεν είναι 3D ενώ 3D ήταν αυτό που χαζεύαμε στο ΠΛΑΙΣΙΟ. Ίσως να έφταιγε και η ταινία αλλά άλλη 3D δεν έχω. :(

Επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν παίζω ταινία από το Flash Memory δε γεμίζει η οθόνη και ούτε με αφήνει να κάνω ζουμ. Ίσως να ευθύνεται η ταινία για αυτό γιατί τώρα βλέπω κάτι άλλο σε 16:9 φουλ οθόνη.

Τώρα χρειάζομαι μια βάση τοίχου και είμαι ready....
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καλοθέατη και απροβλημάτιστη, φίλε alexioualexios και περιμένουμε και φωτό... :D
 

alexioualexios

Established Member
19 March 2011
120
Έγινε παιδιά... και ευχαριστώ πολύ.

Άσχετο. Πρέπει να την περάσω κανα τσεκ για καμένα πίξελς; για το clouding πως μπορώ να την τσεκάρω;

Με τα 3D γυαλιά απλά έβαλα την μπαταρία, πάτησα το διακόπτη, και είδα το μήνυμα σε κλάσματα στην οθόνη ότι συνδέθηκαν με επιτυχία. :)
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλοθεατη αδελφε και απροβληματιστη παντα!!!!!
Αντε να παιρνουμε σειρα και εμεις σιγα σιγα αχαχαχαχα!!
 

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Καλημερα παιδια! Εγω παλι δεν μπορω να συνδεσω τον mac μου με την τηλεοραση, τι πρεπει να κανω ειμαι και λιγο ασχετος με ολα αυτα! καμια βοηθεια?
 

alexioualexios

Established Member
19 March 2011
120
Καλημερα παιδια! Εγω παλι δεν μπορω να συνδεσω τον mac μου με την τηλεοραση, τι πρεπει να κανω ειμαι και λιγο ασχετος με ολα αυτα! καμια βοηθεια?


απ' ευθείας την συνδέεις; Εγώ της έδωσα ίντερνετ μετά από ώρες ταλαιπωρίας γιατί χρησιμοποιώ ένα ασύρματο στικάκι την Vodafone. Πες μου τι διάταξη έχεις, για να σου πω πως θα το κάνεις... (αν μπορώ) :a0210:
 

sofnik69

Established Member
3 March 2011
271
Η τηλεοραση εχει συνδεθει με το internet, τον υπολογιστη δεν μπορει να δει
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
Εφόσον η 7000 με την 8000 διαφέρουν μόνο ως προς τον σχεδιασμό.μήπως θα ήταν καλύτερα να ενωθούν τα δύο νήματα;
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Samsung UE D7000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Άσχετο. Πρέπει να την περάσω κανα τσεκ για καμένα πίξελς; για το clouding πως μπορώ να την τσεκάρω;

Για καμμένα/κολλημένα pixel, απλά θα βάλεις να παίξουν εναλλάξ στην τηλεόραση full screen καρτέλες με τα βασικά χρώματα (κόκκινο, πράσινο, μπλε), λευκό και μαύρο και θα ψάξεις από κοντά, να δεις αν υπάρχει κάποια "κουκκίδα" σβηστή ή κολλημένη...

Για clouding, θα βάλεις να παίξει μία full screen μαύρη καρτέλα και σε σκοτεινό δωμάτιο θα δεις αν υπάρχει ενοχλητική ανομοιομορφία στο πάνελ και σε τί βαθμό...
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΟΧΩΝ D7000
-------------------------
ΜΑΡΤΙΟΣ 2011

1.sofnic69..........46d7000.......26-03-2011.....(O.K)

ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2011

2.alexioualexios...46d7000.......26-04-2011.....(O.K)
 

arxontas7

Established Member
14 May 2008
239
Κατοχος απο χτες βραδυ κ εγω. τις 46'' με 1650 με 36 δοσεις(μεσο γνωστου επεσε η τιμη).Τα λογια ειναι περιτα για αυτην την tv για μενα παντα μιας κ ειχα 5 χρονια SONY 32'' S2000.Δεν την ρυθμισα καθολου απο μαμα ρυθμισεις εβαλα NOVA SPORTS HD και κολησα αλλα εκει που επεθα πλακα ηταν στο SKY CINEMA HD ενταξει μεγαλη διαφορα.Συνδεθηκα ασυρματα με ρουτερ απροβληματιστα ολα(αν κ δεν πολυενδιαφερομαι διπλα εχω το PC).Εβαλα το xbox360 πανω κ εκει εχασα την μπαλα(PRO) CRYSIS2.3D δεν εχω δοκιμασει κατι ακομα γιατι δεν ειχα μπαταρια για τα γυαλια.θελω να ρωτησω κατι ομως για τις εισοδους των HDMI,σε ποια θεση ειναι καλητερα να μπαινει 1:ο δεκτης της NOVA 2:WESTERN DIGITAL MEDIA PLAYER 3:XBOX 360?
 

spartan27gr

AVClub Enthusiast
17 January 2009
1,049
Κατοχος απο χτες βραδυ κ εγω. τις 46'' με 1650 με 36 δοσεις(μεσο γνωστου επεσε η τιμη).Τα λογια ειναι περιτα για αυτην την tv για μενα παντα μιας κ ειχα 5 χρονια SONY 32'' S2000.Δεν την ρυθμισα καθολου απο μαμα ρυθμισεις εβαλα NOVA SPORTS HD και κολησα αλλα εκει που επεθα πλακα ηταν στο SKY CINEMA HD ενταξει μεγαλη διαφορα.Συνδεθηκα ασυρματα με ρουτερ απροβληματιστα ολα(αν κ δεν πολυενδιαφερομαι διπλα εχω το PC).Εβαλα το xbox360 πανω κ εκει εχασα την μπαλα(PRO) CRYSIS2.3D δεν εχω δοκιμασει κατι ακομα γιατι δεν ειχα μπαταρια για τα γυαλια.θελω να ρωτησω κατι ομως για τις εισοδους των HDMI,σε ποια θεση ειναι καλητερα να μπαινει 1:ο δεκτης της NOVA 2:WESTERN DIGITAL MEDIA PLAYER 3:XBOX 360?
Καλοριζικη φιλε μου και καλες θεασεις!!!οσο αναφορα για τις εισοδους των HDMI!!!οπως και να τα βαλεις δεν παιζει ρολο!!!.