Samsung UE D5000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

SigmaDelta

New member
24 November 2007
45
Tην παρέλαβα χθες το πρωί,σε αντικατάσταση μιας Sony 40V3000. Πρώτες εντυπώσεις αρκετά καλές,αν και το πολύ γυαλιστερό πάνελ της δεν είναι του γούστου μου,προτιμούσα το ματ της Σόνυ.Σε θέαση Digea δεν εντυπωσιάστηκα,νομίζω πως η Samsung 40B6000 που έχει ο πατέρας μου δείχνει καλύτερα(βέβαια με ρυθμίσεις out of the box-δεν πειραματίστηκα ακόμα).Σε PS3 μέσω HDMI και με το Game mode ενεργοποιημένο,τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα από αυτή που αντικαθιστά.Στο PC (hdmi σύνδεση) το desktop των Seven,δείχνει καλό μόνο στην "κινηματογραφική" ρύθμιση.Προφανώς η TV θέλει πείραγμα για να δείξει.
Είναι πολύ εύκολη σε λειτουργίες και έχει κουμπί στο τηλεχειριστήριο που σου εμφανίζει μενού με βασικές οδηγίες.Κατά τ'άλλα,4 hdmi,2 usb και απίστευτα λεπτή και κομψή!! Πήρα και την SAMSUNG WMN1000B βάση,μιας και θα μπει σε κατασκευή από γυψοσανίδα και δεν ήθελα να εξέχει υπερβολικά.

EDIT: Αναθεωρώ κάποια από τα παραπάνω,αφού η πρώτη θέαση είχε γίνει σε πολύ φωτεινό δωμάτιο. Την δοκίμασα και το βράδυ,με καλά αποτελέσματα,το μαύρο είναι σαφώς πιο πειστικό σε σχέση με την SONY,ενώ ο ήχος της μου φάνηκε αρκετά ικανοποιητικός.
Στα αρνητικά θα ανέφερα την κάπως αργή ανταπόκριση κατά την είσοδο στο MENU(από την στιγμή που πατάς το κουμπί, υπάρχει μια χρονική υστέρηση) καθώς και το κάπως φθηνιάρικο τηλεχειριστήριο.


 

SigmaDelta

New member
24 November 2007
45
Σ'ευχαριστώ! Να σου πω την αλήθεια,δεν είμαι ποδοσφαιρόφιλος οπότε δεν την έχω δοκιμάσει με τέτοια θέαση.Σε ταινίες τώρα,μου φάνηκε πολύ ικανοποιητική για τα χρήματα που ζητάει(670 την πήρα).
 

devil-ji

New member
4 January 2011
69
Με γεια και απο μενα!!!

Σκεφτομαι να την παρω και γω.

Θα μπορουσες να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για την ποιοτητα της εικονας σε ταινιες hd και αν μπορεις(please)για gaming??

Εχει lag ή τα δειχνει ομαλα???
 

SigmaDelta

New member
24 November 2007
45
Να σου πω,σε θέαση ταινίας είναι πολύ καλή για τα δεδομένα μου,με αρκετά βαθύ μαύρο και με λεπτομέρεια σε σκοτεινές σκηνές.Ειδικός δεν είμαι,ούτε έχω υπερβολικές απαιτήσεις,αλλά συγκρίνοντας με την παλιότερη τηλεόραση βλέπω μεγάλη βελτίωση.Βελτίωση υπάρχει και στα παιχνίδια,όχι κάτι το ιδιαίτερο όμως.Πάντως δεν έχω πρόβλημα με lag.

EDIT: Δοκίμασα και το Allshare,από το laptop έστειλα video στην Τηλεόραση και το έδεξε κανονικά.Αρκετά χρήσιμη λειτουργία,μιας και το pc είναι σε άλλο δωμάτιο στο σπίτι και μέσω RJ-45 "κάνουμε δουλειά".
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1056065134&postcount=22

Aπο το ποστ αυτο φαινεται οτι το πανελ της D5000/5500 δεν ειναι 100 Hz.

Δειτε και οι υπολοιποι τον κωδικο που σας βγαζει γιατι υπαρχει η περιπτωση να εχουμε απατη του μαρκετινγκ και η τηλεοραση να ειναι στα 50 Hz.

For example, if you find the following model: 40A1UF0C:

40 — inches, the screen size
A — panel manufacturer (A = Samsung; D = CMO; L = AUO; I = CPT)
1 — frequency (6 = 50/60 Hz; 1 = 100/120 Hz; 2 = 200/240 Hz)
U — panel (A = AntiGlare; T = TN; U = Ultra Clear)
F — resolution (F = Full HD; H = HD; U = UD)
0 — 1st, 2nd panel and so on (1st = 0; 2nd = 1 ...)
C — backlight unit (C = CCFL; L = LED; E = Edge LED)
 

SigmaDelta

New member
24 November 2007
45
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1056065134&postcount=22

Aπο το ποστ αυτο φαινεται οτι το πανελ της D5000/5500 δεν ειναι 100 Hz.

Δειτε και οι υπολοιποι τον κωδικο που σας βγαζει γιατι υπαρχει η περιπτωση να εχουμε απατη του μαρκετινγκ και η τηλεοραση να ειναι στα 50 Hz.

For example, if you find the following model: 40A1UF0C:

40 — inches, the screen size
A — panel manufacturer (A = Samsung; D = CMO; L = AUO; I = CPT)
1 — frequency (6 = 50/60 Hz; 1 = 100/120 Hz; 2 = 200/240 Hz)
U — panel (A = AntiGlare; T = TN; U = Ultra Clear)
F — resolution (F = Full HD; H = HD; U = UD)
0 — 1st, 2nd panel and so on (1st = 0; 2nd = 1 ...)
C — backlight unit (C = CCFL; L = LED; E = Edge LED)

Όντως είναι 50hz,τα είχαμε πει κι εδώ: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=78314&highlight=40p6uf0e
ποστς #6,7
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
H τηλεόραση είναι 50Hz με scanning backlight (CMR100).

Αν κοιτάξετε τόσο στο site της εταιρείας, όσο και στις οδηγίες χρήσης, θα διαπιστώσετε πως δεν υπάρχει MotionPlus στην D5000...

Aν το επιθυμεί ο φίλος SigmaDelta, ίσως θα μπορούσε να τρέξει το AVClub Motion Test στην τηλεόραση του και να μας πει, αν βλέπει καμμιά διαφορά, ενεργοποιώντας και απενεργοποιώντας το "Προσθ. Κίνηση LED"...
 
Last edited:

vatikiotis

New member
29 March 2011
30
Χρόνια Πολλά σε όλους! μη μου λέτε τέτοια!!50Hz ενώ λέει 100 στο site; περίεργο. και ήθελα να την πάρω την τηλεόραση. μάλλον θα στραφώ στην 5500. αυτή νομίζω είναι στα 100
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τις ιδιες προδιαγραφες εχει και αυτη.

Βασικα αν εχει συστημα backlight scanning αναβοσβηνει ο φωτισμος στα 50 Hz οποτε προσθετοντας τα δυο νουμερα (50 απο πανελ και 50 απο φωτισμο) φτανουμε στα υποτειθεμενα 100. Λεω υποτειθεμενα γιατι δεν εχει νοημα να αθροιζουμε πορτοκαλια με μηλα.

Απο προπερσυ ομως εχουν κανει το ιδιο αλλες εταιρειες οπως LG , Philips κτλ.
 
Last edited:

devil-ji

New member
4 January 2011
69
Το αποτελεσμα αυτης της τεχνικης να υποθεσω ειναι χειροτερο απ'οτι τα 100hz ετσι??
Αμα ομως η εν λογω τεχνικη δεν αντιμετωπιζει προβλημα στην ομαλη απεικονιση ''γρηγορων'' σκηνων και μπαλας τοτε απλα ειναι θεμα κοροιδιας απο σαμσουνγκ.
Υπαρχει το παραπανω προβλημα τελικα??
 

SigmaDelta

New member
24 November 2007
45
Λοιπον,έτρεξα το Motion Test...
Πηγές: α)Pioneer DV-400V, β)Playstation3 συνδεδεμένα και τα δύο μέσω HDMI
Απόσταση θέασης: α) 1,30μ. β)2,50μ

Πρώτα απ'όλα,να πω ότι δεν είδα καμιά διαφορά στην αναπαραγωγή μεταξύ των δύο πηγών,απλά τις αναφέρω για ενημέρωση.
Η μέτρηση έγινε στα 576i όπως αναφέρεται στις οδηγίες.

Στην (α) απόσταση θέασης,τα πράγματα είναι ψιλοχάλια,ότι και να κάνεις. Δοκίμασα όλα τα διαθέσιμα modes της TV,συμπεριλαμβανομένου και του "Game Mode" και κατέληξα πως η καλύτερη απεικόνιση έρχεται στο "Τυπικό" ή "Κινηματογραφικό" με ενεργοποιημένη την "Πρόσθετη κίνηση LED".Βέβαια μεγάλη διαφορά δεν υπάρχει,θαύματα δεν γίνονται.
Το αποτέλεσμα τώρα, πρώτη γραμμή ικανοποιητικά,δεύτερη γραμμή εμφανές trailing,τρίτη αρχίζεις και ζαλίζεσαι και τέταρτη το απόλυτο τίποτα!

Τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα στην (β) απόσταση θέασης, η πρώτη σου κάνει για αρκετά καθαρή,η δεύτερη ελαφριά θολούρα...εντάξει πιο πάνω είπαμε..χάλια!

Επειδή με έτρωγε όμως και μιας και είχα ακριβώς δίπλα και την παλιά, 3ετίας+ Sony 40V3000, είπα να δοκιμάσω κι εκείνη.Ε, λοιπόν η διαφορά υπέρ της Samsung υπήρχε,αλλά ήταν απειροελάχιστη,τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.
Να τονίσω ότι την Sony την δοκίμασα μόνο με το Pioneer και από την (α) απόσταση θέασης.

Τα σχόλια δικά σας.

Υ.Γ.: Τώρα που έχω πρόχειρο το motion test, θα πάω για δοκιμή στο πατρικό όπου υπάρχουν μια UE40B6000, μια 40Β551 και μια 32c530, να δω τι "ψάρια" πιάνουν κι αυτές και κυρίως η UE40B6000 σε σύγκριση με την δική μου.
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Πως μερικοι σε samsung ενεργοποιουν τα 100 και τα 200 και βλεπουν γραμμες του τεστ δεν ξερω.Εχω 3 και με την d8000 4τv.Τι κανω λαθος.Στα 100hz ειτε ανοιχτα ειτε κλειστα 2 γραμμες θα παρεις.Η d8000 θα δοκιμαστει
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Δεν εχει αθροισμα panel kai οπισθιου.Το πανελ 50 ειναι.Απλα αναβοσβηνει τα led 100 φορες.Στην 8000 το ιδιο με 800 φορες.ΣΤΗΝ 6000 400φορες.Σ7 και 8000 το πανελ 200αρι
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Πως μερικοι σε samsung ενεργοποιουν τα 100 και τα 200 και βλεπουν γραμμες του τεστ δεν ξερω.Εχω 3 και με την d8000 4τv.Τι κανω λαθος.Στα 100hz ειτε ανοιχτα ειτε κλειστα 2 γραμμες θα παρεις.Η d8000 θα δοκιμαστει

Aπό τί απόσταση παρακολουθείς; Με το MotionPlus στο "Off", υπάρχει motion smear και διπλό είδωλο σε όλους τους στίχους. Ενεργοποιώντας το frame interpolation, στις 100άρες καθαρίζουν οι 2 κατώτεροι στίχοι και στις 200άρες καθαρίζουν οι 3 κατώτεροι στίχοι (αυτά, μέχρι και τη σειρά C)...