MEDIA PLAYER ASUS O!PLAY MINI

oxygen

New member
17 April 2011
16
Έχει δυνατότητα αναπαραγωγής Full HD video 1080p σχεδόν οποιουδήποτε format, υποστηρίζει το σύστημα RightTxT για αυτόματη ανεύρεση των κατάλληλων υπότιτλων, ενώ διαθέτει έξοδο HDMI 1.3, memory card reader 4-σε-1 και υποστηρίζει ήχο TrueHD 7.1. Τα οικιακά media players αποκτούν ένα νέο Το O!Play Mini της Asus είναι μία συσκευή που μπορεί να απεικονίσει περιεχόμενο με ανάλυση έως 1080p, γιατί, όπως και να το κάνουμε, την εποχή αυτή δε συμβιβάζεσαι με τίποτα λιγότερο. Η κορυφαία ανάλυση επιτυγχάνεται χάρη στην υποστήριξη HDMI στην έκδοση 1.3, ενώ η συσκευή διαθέτει επίσης υποδοχή USB (στην έκδοση 2.0 πάντως) ώστε να μπορεί να συνδεθεί με μέσα αποθήκευσης περιεχομένου, καθώς και card reader που υποστηρίζει πολλαπλά formats (SD, MMC, Memory Stick και XD). Το O!Play Mini υποστηρίζει απόδοση ήχου σε 7.1 κανάλια, καθώς και τα πρότυπα Dolby Digital AC3, DTS 2.0+, True HD και DTS-HD. Να αναφέρουμε, τέλος, ότι παίζει σχεδόν όλους τους δημοφιλείς τύπους αρχείων όπως τα mp4, mov, xvid, avi, asf, wmv, mkv και flac. τον εχει κανενας? αξιζει η αγορα του? η τιμη ειναι στα 65.00 euro http://www.youtube.com/watch?v=kZWOG8wS3HU
 
Last edited:

furious99

AVClub Enthusiast
20 December 2008
866
Δεν κανει DTS HDMA passthrough

Επισης εχει το γνωστο πηδηματακι που εχουν τα Realtek στα 23,976fps, και αγνωστο αν εχει διορθωθει το θεμα με το spacing των ελληνικων υποτιτλων που εχουν και αλλα player με το ιδιο τσιπακι 1055. Ενα screenshot των ελληνικων υποτιτλων θα μας πεισει.
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Μια χαρα φαινεται αδερφε ,για τα 65 ευρω ,εδω πουλανε στα ιδια λεφτα κινεζικο μηχανακι(βαφτισμενο Ελληνικο ) με αγνωστο chipset που δεν εχει καν hdm1 1.3 , αυτο τουλαχιστον ειναι επωνυμο και σαν Brand και σαν chipset ,στα λεφτα αυτα και με DDtrueHD passthrough μια χαρα σου λεω.
Ουτε καρφια, ουτε ανταπτορες, HDMI 1.3 και καθαρισες.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: MEDIA PLAYER ASUS O!PLAY MINI

... και αγνωστο αν εχει διορθωθει το θεμα με το spacing των ελληνικων υποτιτλων που εχουν και αλλα player με το ιδιο τσιπακι 1055. Ενα screenshot των ελληνικων υποτιτλων θα μας πεισει.

Για πες περισσότερα... αυτό υπάρχει και στα 1085/1185?
 

furious99

AVClub Enthusiast
20 December 2008
866
Το "επωνυμο" στα media players η εμπειρια δειχνει οτι ειναι μειονεκτημα. Οταν μια εταιρεια εχει 200 προιοντα οπως η Asus, το firmware support παει περιπατο. Ειδικα σε Realtek, που ειναι ο ορισμος του φασον.

@Budda
ακομα και με το picohd στο engadget, ακομα δε σου φαινεται οτι ειναι συσκευη του 2011? Αγορασε ενα, ξερεις οτι το θελεις :)

Παντως εχω την περιεργεια αν καποιο αλλο με το 1055 βγαζει και DTS-HDMA (εστω και "ανεπισημα"). Μηπως το αντιστοιχο της Egreat?

@Lykman
Για τους υποτιτλους αυτο το θεμα εχει το kaiboer 1055 που πουλαει η futeko. Γι' αυτο λεω ενα screenshot θα μας πεισει.

Ασχετο αλλα η Futeco εβγαλε preorder μηχανακι με το 1185, το Himedia 600Α
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Το "επωνυμο" στα media players η εμπειρια δειχνει οτι ειναι μειονεκτημα. Οταν μια εταιρεια εχει 200 προιοντα οπως η Asus, το firmware support παει περιπατο. Ειδικα σε Realtek, που ειναι ο ορισμος του φασον.

@Budda
ακομα και με το picohd στο engadget, ακομα δε σου φαινεται οτι ειναι συσκευη του 2011? Αγορασε ενα, ξερεις οτι το θελεις :)

Αν θελω κινεζικο ειναι ευκολο να βρω και με HDMI 1.3 και να διαβαζει δισκους χωρις καρφια και ανταπτορες απο Coax -->Optical ,τωρα οποιος θελει να πληρωνει 64 ευρω το βαφτισμενο Ελληνικο PicoHD με chipset που δεν υπαρχει και να θεωρει οτι βρηκε κελεπουρι δικαιωμα του ,εγω παντως τετοι κοροιδια δεν την πληρωνω ρε συ :Banane0:
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
wd live από 86Ε πλέον...

Όπως και picoHD51 "εορταστικό" κάπου είδα ότι έγραφαν συμφορουμίστες ότι το πήραν στα 51Ε..

@furious99: το έχω δει το HiMedia 600A, γι'αυτό και ρωτάω αν το "θέμα" που ανέφερες υπάρχει και σε εκείνα τα τσιπ (1085/1185), γιατί ψήνομαι...

@Budda: η κουβέντα έχει ξαναγίνει, και μάλλον είσαι ένας από τους ελάχιστους (ίσως και ο μοναδικός?) που έχει αυτή την γνώμη... Δικαίωμα σου, αλλά σκέψου ότι για να έχουν όλοι οι υπόλοιποι διαφορετική... ισως να έχεις και λάθος.
 

xrthammp

Senior Member
6 June 2008
495
Η σειρα 200 της Himedia βγαζει HD ηχο και επισημα και δοκιμασμενο. Ξεκιναει απο 84 ευρω.
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
θεωρεις δηλαδη οτι πχ το wd live των 100ε εχει καλυτερο value for money?

Αυτο ειναι δεδομενο ,τι να συγκρινουμε δλδ ;Ποιοτητα εικονας ; Chipset ; Features ; Πες μου τι να συγκρινουμε ;Στα εγραψα και προσωπικα θα το ποσταρω και συντομα στο αναλογο νημα ,βαζω σε κατηγοριες τα ποστ προς το παρον ,ελεος ρε συ ,επιτρεπεται να συγκρινεις το Live η οποιοδηποτε πλαηερ με HDMI 1.3 με την φτηνοκινεζια με τα καρφια και τους ανταπτορες ;

wd live από 86Ε πλέον...

Όπως και picoHD51 "εορταστικό" κάπου είδα ότι έγραφαν συμφορουμίστες ότι το πήραν στα 51Ε..

@furious99: το έχω δει το HiMedia 600A, γι'αυτό και ρωτάω αν το "θέμα" που ανέφερες υπάρχει και σε εκείνα τα τσιπ (1085/1185), γιατί ψήνομαι...

@Budda: η κουβέντα έχει ξαναγίνει, και μάλλον είσαι ένας από τους ελάχιστους (ίσως και ο μοναδικός?) που έχει αυτή την γνώμη... Δικαίωμα σου, αλλά σκέψου ότι για να έχουν όλοι οι υπόλοιποι διαφορετική... ισως να έχεις και λάθος.

Και στο νημα της Sony BX400 εγραφαν οι κατοχοι τα καλυτερα και μπηκε ο Yperion και ειπε την αποψη οτι δεν βλεπεται η τηλεοραση ,ποιον θα ακουσω εγω λες ; Αυτον που ξερει η τον κατοχο που πηγε απο crt se LCD ; Τα γραφω και ποιο πανω ,ειναι ντροπη και το να συζηταμε σε αυτο το φορουμ για τετοιο προιον
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Και ασε το Live εξω απο την κουβεντα ,γιατι να μη παρω το ASUS που εχει και 1.3 ,εχει και γνωστο chipset στα ιδια λεφτα ;Θα μου λειψουν λες τα καρφια και οι ανταπτορες η το κοντρολ που δεν πιανει ;
Αντε πες μου εσυ ποιο θα επαιρνες ;
 

furious99

AVClub Enthusiast
20 December 2008
866
@Budda
Ειναι απλο αλλα δεν το επιασες ακομη. Ισως αν ανεβασω φωτο του picohd 5.1 καθισμενο πανω στο WDLive θα καταλαβεις ποια ειναι η διαφορα μεγεθους. Δε μπορω τωρα ειμαι σε διακοπες και εχω μονο το picohd μαζι. Στο ιδιο μεγεθος με το Live ειναι περιπου και τα καινουρια Realtek media players (ισως λιγο πιο κοντα σε υψος). Το μεγεθος κανει τη διαφορα - ειναι 8 φορες μικροτερο και δε ζεσταινεται καθολου, και ταυτοχρονα ειναι τοσο δυνατο ωστε να παιζει σχεδον ολα τα high profile-high bitrate mkv αρχεια. Το "κινεζικο" και "αγνωστο" τσιπακι θα φταιει μαλλον :)
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
@Budda
Ειναι απλο αλλα δεν το επιασες ακομη. Ισως αν ανεβασω φωτο του picohd 5.1 καθισμενο πανω στο WDLive θα καταλαβεις ποια ειναι η διαφορα μεγεθους. Δε μπορω τωρα ειμαι σε διακοπες και εχω μονο το picohd μαζι. Στο ιδιο μεγεθος με το Live ειναι περιπου και τα καινουρια Realtek media players (ισως λιγο πιο κοντα σε υψος). Το μεγεθος κανει τη διαφορα - ειναι 8 φορες μικροτερο και δε ζεσταινεται καθολου, και ταυτοχρονα ειναι τοσο δυνατο ωστε να παιζει σχεδον ολα τα high profile-high bitrate mkv αρχεια. Το "κινεζικο" και "αγνωστο" τσιπακι θα φταιει μαλλον :)

Δεν ηξερα οτι αποτελει κριτηριο για τα media players το μεγεθος ,πιστευα οτι κριτηρια ηταν το τσιπακι ,η ποιοτητα εικονας, οι ευκολιες ,η συμβατοτητα ,το HDMI , να κανει passthrough ta HD formats ,αλλα μαλλον λαθος κανω βασικο κριτηριο ειναι το μεγεθος ,το καρφι και ο ανταπτορας coaxial to Optical .

ΥΓ συγγνωμη για το οφφ τοπικ ας το μεταφερει καποιος στο νημα του Πικο hd και συνεχιζουμε εκει
 

furious99

AVClub Enthusiast
20 December 2008
866
Δεν ηξερα οτι αποτελει κριτηριο για τα media players το μεγεθος ,πιστευα οτι κριτηρια ηταν το τσιπακι ,η ποιοτητα εικονας, οι ευκολιες ,η συμβατοτητα ,το HDMI , να κανει passthrough ta HD formats

Επισης να γυριζει τη σουβλα με ανεση. :ernaehrung004:
 

Αντώνης

Established Member
3 July 2007
227
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά,
Μια ερώτηση:
Το asus παίζει ενσωματωμένους ελληνικούς υπότιτλους ή μόνο εξωτερικούς ? ρωτάω γιατί έβαλα να δω κάτι MKV με ενσωματωμένους υπότιτλους και δεν μου τους εμφανίζει, κάνω κάτι λάθος ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...