Powerline για media player, ενισχυτη, tv, touch

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Ψαχνω μια λυση για να εχω ιντερνετ/δικτυο σε ενα δωματιο στο οποιο ειναι πολυ δυσκολο να περασω καλωδιο ethernet και βρηκα τα Powerline. Θελω να μπορω να κανω stream τα bluray rips που εχω στον υπολογιστη μου χωρις σπασιματα στο media player, να μπορω να συνδεσω tv, av receiver, squeezbox touch και αν γινεται να δυναμωσω το σημα wifi για κανα λαπτοπ, κινητο..

Τα εχει δοκιμασει κανεις; ειναι αξιοπιστα γιατι απο οτι βλεπω στο youtube τα βγαζουν αχρηστα...

μπορω να βαλω powerline και μετα wireless μοντεμ/ρουτερ;
 

c_spi

Senior Member
11 December 2010
304
Μια απόπειρα με τεχνολογία 3ετίας ήταν απογοητευτική…
Όπως και πρόσφατα επίσης άλλες δυο δοκιμές.
Ίσως να φταίει η εγκατάστασή μου αλλά οι ταχύτητες ήταν περίπου στο 35% της ονομαστικής.
Όσο για BD rips μόνο ethernet…
 

alesios73

Senior Member
23 October 2009
347
Ελλάδα , Αθήνα
Καλησπέρα φίλε, μην απογοητεύεσαι..
έχω τα 200ρια τα owerline της Netgear και τα σπάνε. Εδώ και ένα χρόνο μου χουν λύσει τα χέρια. Έχω το pc στο γραφείο σε απόσταση 35 μέτρων από το σαλόνι όπου όλα τα ψηφιακά είναι συνδεδεμένα με hub για να παίρνουν IP από το router του γραφείου. Ταχύτητα 99 - 104 MBS Streamάρεις ότι θες έτσι με PS3 MEDIA SERVER.
Απλά μην τα βάλεις σε πολύπριζο και ωάλε φίλτρα ρεύματος στα πολύπριζα στο σπίτι μην έχεις απώλειες.
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,404
έχω τα Avplus της devolo σε τριφασικό και σε διαφορετικές φάσεις.
Έχοντας σαν player αυτόν της τηλεόρασης, παίζει mkv 1080p χωρίς σπασίματα.
Στα βαριά mkv με 30+ mbps & DTS-MA έχει σπασίματα

Είναι πολύ ευχαριστημένος
 

acaliptos

Established Member
28 February 2007
256
Με τα AvEasy 200 απο την devolo κάνω δουλειά και σε διαφορετική φάση με τα mkv.
Προχώρα με τα 200αρια λοιπόν.
Έχε υπόψιν σου ότι η devolo έχει βγάλει και συσκευές up to 500Mbps.
 

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Απλά μην τα βάλεις σε πολύπριζο και ωάλε φίλτρα ρεύματος στα πολύπριζα στο σπίτι μην έχεις απώλειες.

Αν θες γραψε κατι παραπανω για τα φιλτρα που λες, που τοποθετουνται, απο που τα αγοραζουμε κλπ.
Χωρις αυτα ειχες πολυ χειροτερη ταχυτητα;

Και εγω 200αρια εχω, σε διαμερισμα κατασκευης 6ετιας πλεον με αποκλειστικη πριζα για το καθε ενα και αποσταση μεταξυ τους κατω απο 10μ, αλλα πανω απο 30-32mbps δεν εχω δει και ψαχνω να βρω που "σκαλωνει"...
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
τα αρχεια mkv 1080p ποσα mbps θελουν για να περασουν χωρις σπασιματα;

για stream απο bluray rip 45gb να περναει DTS MA HD ή Dolby TRUE HD μαλλον πολυ δυσκολα ε;

το πλαισιο εχει belkin 1000αρια..τα εχει κανενας;

παντως ρωτησα τον πωλητη αν μπορω να τα επιστρεψω, αν δεν δουλεψουν ετσι οπως θελω, δηλ να streamαρω bluray rip και μου ειπε οτι γινεται απλα θα μου δωσει πιστωτικο αντι για τα χρηματα πισω.
 

nmoiras

New member
22 June 2007
40
Καλησπέρα σε όλους

Σήμερα πήρα τα 200άρια της D-link και κατά την εφαρμογή έχω ταχύτητα 40-50 Mbps, μεταξύ γραφείου και σαλόνιου ~15m.

Είναι καλά;

...Αντιγραφή από τα σκληρό του laptop σε σκληρό στην usb του wd tv στο σαλονι με 600kb/sec.

Επίσης προσπάθησα να παίξω αρχείο 720P, 6,5gb στο wd tv live από τον υπολογιστή μου και κολάει άσχημα.

Φταίει κάποια ρύθμιση ή φταίει η ταχύτητα του d-link?....

Είμαι πολύ προβληματισμένος ώς προς την απόδοση τους....

thanks
 

acaliptos

Established Member
28 February 2007
256
Πες μας τώρα τις ταχύτητες σου τουλάχιστον και εφόσον γνωρίζεις, αν είναι οι αντάπτορες στην ίδια φάση.
 

nmoiras

New member
22 June 2007
40
καλημέρα

οι ταχύτητες είναι αυτές που έγρααψα σύμφωνα πάντα με την εφαρμογή που παρέχεται στη συσκευασία....Οι αντάπτορες ειναι στην ίδια φάση.
 
Οι ταχύτητες που έγραψες (600KB/sec) αντιστοιχούν σε πραγματική ταχύτητα 5-6Mbps. Ψιλοχάλια...

Ένα πολύ κοινό λάθος που γίνεται είναι η τοποθέτηση του homeplug πάνω σε πολύπριζο, μαζί με άλλες συσκευές. Αυτό ουσιαστικά απαγορεύεται εφόσον θέλεις επιδόσεις.
 

nmoiras

New member
22 June 2007
40
Δεν το έχω σε πολύμπριζο

....Οι ταχύτητες αφορούν μεταφορά από το λαπτοπ σε φορητό σκληρό στην usb του wd tv.

υπάρχει άλλος τρόπος να τσεκάρω την ταχύτητα της σύνδεσης πέραν της εφαρμογής που παρέχεται;
 
Παρότι οι ταχύτητες είναι προς τον USB HDD στο WD, είναι υπερβολικά χαμηλές. Έπρεπε να βλέπεις πάνω από 2MB/sec.

Με το WD στο ένα άκρο δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Πρέπει να συνδέσεις κάποιο PC στη θέση του WD για να κάνεις σοβαρές δοκιμές.
 
17 June 2006
23,745
Αθήνα
Εγώ τα κατάργησα τα powerline μέσα σε ένα δεκάλεπτο.
Εντάξει είναι μια βοήθεια για επικοινωνία υπολογιστών για κανά μικρό copy, για να δώσεις internet, αλλά για απαιτητικά streaming 720p ΔΕΝ......
καλά για 1080p το ξεχνάς.

Βρήκα τρόπο και πέρασα καλωδιάκι και ησύχασα.
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,197
Πάντως με zyxel εδώ και 2-3 χρόνια που συνδέονται στα 30-40mbps δεν είχα πρόβλημα ακόμα και σε 1080p mkv. Παίζει ρόλο και η ηλεκτρική εγκατάσταση του καθενός.
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Για περισσότερο θετικά αποτελέσματα.......:
=> 500 mbps
streaming μέσω NFS
Οχι σε πολύμπριζο ( όπως αναφέρθηκε...)
Απ'ότι ακούω τα Devolo είναι καλύτερα....(πάντα από μαρτυρίες - εγώ είχα δοκιμάσει τα Linksys πριν περάσω καλώδιο.)
 

jimaco_1

New member
5 November 2010
23
Καλησπέρα φίλε, μην απογοητεύεσαι..
έχω τα 200ρια τα owerline της Netgear και τα σπάνε. Εδώ και ένα χρόνο μου χουν λύσει τα χέρια. Έχω το pc στο γραφείο σε απόσταση 35 μέτρων από το σαλόνι όπου όλα τα ψηφιακά είναι συνδεδεμένα με hub για να παίρνουν IP από το router του γραφείου. Ταχύτητα 99 - 104 MBS Streamάρεις ότι θες έτσι με PS3 MEDIA SERVER.
Απλά μην τα βάλεις σε πολύπριζο και ωάλε φίλτρα ρεύματος στα πολύπριζα στο σπίτι μην έχεις απώλειες.

ότι καλύτερο ++++++
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,404
Re: Απάντηση: Powerline για media player, ενισχυτη, tv, touch

Εγώ τα κατάργησα τα powerline μέσα σε ένα δεκάλεπτο.
Εντάξει είναι μια βοήθεια για επικοινωνία υπολογιστών για κανά μικρό copy, για να δώσεις internet, αλλά για απαιτητικά streaming 720p ΔΕΝ......
καλά για 1080p το ξεχνάς.

Βρήκα τρόπο και πέρασα καλωδιάκι και ησύχασα.
mkv 1080p, 18 mbps το mkv, μέσω devolo σε τριφασικό ρεύμα, σε διαφορετικές φάσεις, παίξιμο νεράκι από τον player της τηλεόρασης μέσω DLNA