Panasonic DMP-BDT310 BD Player (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manos560

New member
24 January 2010
36
Αγαπητοί φίλοι
παρέλαβα χτες το 310 και το σύνδεσα με την τηλεόραση (Panasonic u10 50"),
σε σύγκριση με το panasonic 65 που επίσης έχω, βλέπω (νομίζω!) διαφορά στην ευκρίνεια και στα χρώματα, επίσης νομίζω ότι βγάζει μεγαλύτερο βάθος στην εικόνα,
σήμερα θα προσπαθήσω να το συνδέσω με τον projector (panasonic 3000) και θα γράψω τις εντυπώσεις μου (δυστυχώς δεν έχω 3D)

αυτά προς το παρόν, αν χρειαστείτε κάτι πείτε μου
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Panasonic DMP-BDT310 Review








15303-remote.jpg
 

manos560

New member
24 January 2010
36
ευχαριστώ Νάσο
το πήρα προσφορά από skroutz (259) με δώρο καλώδιο fast ethernet
 

manos560

New member
24 January 2010
36
για να πω την αλήθεια δεν γνωρίζω, καθώς μέχρι τώρα ενοικιάζω ή αγοράζω bluray ταινίες

αν όμως θέλεις στείλε ενα link για να κατεβάσω κάποιο αρχείο στη μορφή που θέλεις (MKV ή H264) ώστε να το βάλω σε usb και να δοκιμάσω αν το παίζει
 

manos560

New member
24 January 2010
36
όντως, να φανταστεις ότι τώρα έχει αποσύρει το δώρο (καλώδιο 1.4) το προγγρεσιβε
 

saturnchris

New member
12 February 2011
41
Αθηνα
Ερώτηση:Exω ενισχυτή(7.1) χωρίς HDMI και δίνω ήχο μέσω οπτικής ίνας.
Τι ρύθμιση να κάνω;PCM ή BITSTREAM?

(Σήμερα το πήρα κι εγώ το DMP-BDT310.Παιζει στην Κuro5090h.)
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Έτσι και αλλιώς από οπτική δεν παίρνεις hd audio οπότε βάλε bitstream.
Aν ο ενίσχυτης και το 310 έχουν αναλογικες πολυκαναλες τσεκάρε μήπως το blu ray μπορει να σου κάνει hd audio decoding.
 

PARASOL

Established Member
9 November 2008
170
Σε συγκριση με το περσινο μοντελο 300 που ειχε καπου στα 460-500 ευρω επεσε πολυ η τιμη!.....δεν λεω καλο ειναι αυτο αλλα μηπως ''επεσε'' μαζι με την τιμη και η ποιοτητα κατασκευης και η συνολικη ποιοτητα?
Ποιος επεξεργαστη για την εικονα φοραει ξερουμε?.....
Ηθελα να παρω το 300 αλλα ειχε ανακληθει σαν μοντελο,αλλα τωρα η πολυ χαμηλη τιμη του 310 με βαζει σε σκεψεις......
 

agorigym

Established Member
15 February 2009
164
απο τι εχω διαβάσει φωράει τον ίδιο επερξεγαστή με το προηγούμενο και απ ότι λέει ή panasonic είναι αναβαθμισμένος με καλύτερη εικόνα και απ ότι κατάλαβα έχει κατώτερη ποιότητα πλαστικών και σε dac ήχου όπως δεν έχει και αναλογικές 7,1 για αυτό έριξε πολύ την τιμή
 

saturnchris

New member
12 February 2011
41
Αθηνα
O επεξεργαστής είναι ο "Uniphier"όπως τον ονομάζει η panasonic.
Η ποιότητα κατασκευής είναι πιο κάτω από το 300,αλλα η εικόνα και ο ήχος βελτιωμένα!
Εχει 2 HDMI εξόδους,αλλά δεν έχει αποκωδικοποιητή 7.1 και σαφώς ούτε 7.1 αναλογικές εξόδους.
Παρόλο που δεν έχω 3d τηλεόραση,για να ανακαλύψω κι άλλα χαρακτηριστικά του,έμεινα εντυπωσιασμένος από τα πολλά "έξτρα" που προσφέρει για βελτίωση!
 

manos560

New member
24 January 2010
36
Συμφωνώ με την ποιότητα κατασκευής, φαίνεται υποδεέστερη από το 65 που επίσης έχω, αλλά η εικόνα είναι σαφώς καλύτερη
Διαβάζοντας το manual αναφέρει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις Skype αρκει να συνδέσεις την κατάλληλη κάμερα
θα προσπαθήσω να το διερευνήσω τις επόμενες μέρες.
 

PARASOL

Established Member
9 November 2008
170
Περιμενουμε καποιο review λοιπον να δουμε τι ψαρια πιανει.......
Παντως η ελληψη αναλογικων 7.1 προσωπικα δεν με χαλαει γιατι θα φευγει ο ηχος απο την HDMI......Αρα ουτε και τα DAC 7.1 και οι οποιοι αποκοδικοποιητες.......Θα τα κανει ολα αυτα ο ενισχυτουλης μου!
Παντως παρα ειναι slim και με χαλαει......ειμαι περιεργος ε?χαχαχαχα
 

agorigym

Established Member
15 February 2009
164
πάντος δύσκολο να πιστέψω να έχει καλύτερη εικόνα απο το 300 γιατί είδη ήταν το καλύτερο blu-ray του 2010 ακόμα και απ´το κορυφαίο philips 9600 με επεξερξαστή Qdeo σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα περιοδικών και site
 

andrdive

Established Member
19 June 2006
203
Μεταμόρφωση
Λοιπόν οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές, από ποιότητα κατασκευής βέβαια δεν είναι και ότι καλύτερο, σε σχέση με το Pioneer LX54 που είχα είναι σαφώς υποδυέστερη.
Στο θέμα της εικόνας από μια γρήγορη ματιά είναι πολύ καλό η δε μετατροπή 2D se 3D κορυφαία, φορτώνει πολύ γρήγορα και επίσης δούλεψε άξογα το Wi-Fi, εντύπωση μου έκανε ότι βρήκε αμέσως και αναβάθμιση στο software.