ηχεια suround

superbike

New member
17 September 2007
66
λοιπον το προβλημα μου ειναι το εξης εχω ενα δωματιο 15 τμ και η θεση "ακροασης" ειναι δεξια κολητα στον τοιχο
θελω να παρω ηχεια και σκεφτομαι τα πισω θα ειναι καλυτερα διπολα ?για διαχυση του ηχου μικρα η δαπεδου?
δαπεδου ηθελα αλλα ακουσα οτι δεν θα προλαβαινει να εχει διασπορα σε τοσο μικρη αποσταση
το δωματιο ειναι 4,2 μηκος χ 3,6 πλατος
υψος περιπου 2,5 μετρα αν εχει σημασια
 

superbike

New member
17 September 2007
66
εκει που ειναι μπλε ειναι η θεση θεασης τα μαυρα επιπλα που υπαρχουν
 

Attachments

  • hc.JPG
    hc.JPG
    11.8 KB · Views: 58

superbike

New member
17 September 2007
66
και πως να τα τοποθετησω που ειμαι κολητα στον τοιχο?
να βαλω το δεξι απο πισω και να κοιταει εμενα και το αριστερο μετα? στον αλλο τοιχο η προς την μεση του δωματιου?

ελεγα διπολα γιατι μπαινουν 60 εκατοστα πανω απο την θεση ακροασης και επειδη λειτουργουν με αντανακλασεις ελεγα μηπως βγανει κανονικο αποτελεσμα
 
Last edited:

superbike

New member
17 September 2007
66
οποτε να τα τοποθετησω οπως αν ειμουνα κεντρο και μετα τα ρυθμιζω να αποδιδουν το ιδιο στην θεση που ειμαι (δηλαδη πιο δυνατα το αριστερο και πιο σιγα το δεξι)αλλα τα ιδια db στο αυτι μου σωστα?
 

superbike

New member
17 September 2007
66
συγνωμη που το ψειριζω
οποτε να παω σε ηχεια βασης οχι δαπεδου σωστα?
 

ampalaeos

AVClub Enthusiast
15 January 2008
1,134
Αθήνα
Ξέχασε τα δίπολα. Προσανατολίσου σε ηχεία βάσης.

Για πιο λογο?
Εχω το ιδιο θεμα με τον φιλο, δλδ εχω μικρο χώρο και πισω μου εχω τοιχο οποτε και δεν μπορω να τοποθετησω τα ηχεια απο πισω μου.. Γιαυτο ειχα αποφασισει και εγω να παρω διπολα και να τα βαλω αριστερα και δεξια απο την θεση ακροασης..
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ακριβώς επειδή πίσω απ' την θέση ακρόασης υπάρχει τοίχος. Τα δίπολα τοποθετούνται όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:


5-1-speaker-setup-400x300.jpg



Οπως βλέπεις απαιτείται ελεύθερος χώρος πίσω απ' την θέση ακρόασης.
 
Last edited:

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
... εχω μικρο χώρο και πισω μου εχω τοιχο οποτε και δεν μπορω να τοποθετησω τα ηχεια απο πισω μου....

Δεν χρειάζεται, ούτε απαιτείται να τοποθετήσεις τα ηχεία πίσω σου, αλλά δεξιά και αριστερά της θέσης ακρόασης:


11606d1231860592-corner-setup-problem-ht-speaker-arrangement-5.1.gif
 

ampalaeos

AVClub Enthusiast
15 January 2008
1,134
Αθήνα
Ευχαριστω πολυ kblachos. Κατατοπιστηκοτατος.:smile:

Βεβαια τωρα με εβαλες σε σκεψεις γιατι ειχα αποφασισει για ενα συνδιασμο ηχειων απο την crystal audio με bps διπολα πισω και tx-b1 μπροστα, και τωρα δεν ξερω τι να κανω. Τα tx-b1 ειναι αρκετα ακριβα για να παρω 2 ζευγαρια.. πφφ.. προβλημα γμτ..
 

Chrpep

AVClub Enthusiast
18 June 2010
1,200
Ακριβώς επειδή πίσω απ' την θέση ακρόασης υπάρχει τοίχος. Τα δίπολα τοποθετούνται όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:


5-1-speaker-setup-400x300.jpg



Οπως βλέπεις απαιτείται ελεύθερος χώρος πίσω απ' την θέση ακρόασης.

Δηλαδη Κωστα εγω που εχω διπολα και ο καναπες ειναι κολλητα στον τοιχο πισω να αλλαξω το διακοπτη τους απο dipole σε bipole ωστε να παιζουν σαν κατευθυντικα; Τα ηχεια απεχουν απο τον πισω τοιχο καμια 30αρια ποντους και σχηματιζουν γωνια 90-95 μοιρες. (ελαχιστοποιησα τη γωνια μεταξυ των 90-110 μοιρων στις 90 ωστε να μην πλησιασουν πολυ τον πισω τοιχο)
 
Απάντηση: Re: ηχεια suround

συγνωμη που το ψειριζω
οποτε να παω σε ηχεια βασης οχι δαπεδου σωστα?

Ετσι.Οπως έχουμε πεί αρκετές φορές, όταν ο χώρος μας δεν μπορεί να υποστηρίξει σωστά ηχεία δαπέδου,δεν πρέπει να τα προτιμούμε απλά και μόνο γιά να λέμε ότι έχουμε μεγάλα ηχεία, μιά και στην ουσία θα φανούν πολύ πιό μικρά απο τα μικρά!!
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Δηλαδη Κωστα εγω που εχω διπολα και ο καναπες ειναι κολλητα στον τοιχο πισω να αλλαξω το διακοπτη τους απο dipole σε bipole ωστε να παιζουν σαν κατευθυντικα;

Το δοκιμάζεις και βλέπεις.....

-bye-
 

ampalaeos

AVClub Enthusiast
15 January 2008
1,134
Αθήνα
Να ρωτησω κατι ακομα? αν λαβω υποψην μου το σχημα των bps απο την crystal audio, μαλλον μπορουν να κατσουν και καθετα ωστε να μην τα ενοχλει ο τοιχος διπλα απο αυτα.. βεβαια ετσι ριχνουν τον ηχο κατ'υψος, αλλα σκεφτηκα πως αν τους δωσω μια κληση προς τα κατω (προς τα εμενα δλδ), μπορει και να ειναι οκ... Γινετε αυτο ή παλι πατατα θα γινει?

http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/0f441ce3-c0f2-40f0-9c73-654fd069fc6b.aspx