HiMedia 200A, 200B

xrthammp

Senior Member
6 June 2008
495
Μια νέα εταιρεία αντιπροσωπεύει πλέον η Net Explorer ΕΠΕ. Η γνωστή στο forum HiMedia από το πολυπληθές thread του HiMedia 300+, ανήκει πλέον στο δυναμικό της εταιρείας μας.

Αυτό που μας εντυπωσίασε στα μηχανάκια της συγκεκριμένης εταιρείας είναι η υποστήριξη χαρακτηριστικών που βλέπουμε μόνο σε μηχανήματα σε πολύ μεγαλύτερα επίπεδα τιμών όπως: playback απευθείας BDMV και bluray ISO με simple navigation, high definition ήχος (DTS Master Audio και True-HD) και φυσικά downmix, USB3 ports κ.α. Και όλα σε διψήφια επίπεδα τιμών.

Επειδή δοκιμάζουμε τα συγκεκριμένα μηχανήματα τον τελευταίο 1,5 μήνα εντυπωσιακή ήταν και η ανταπόκριση της εταιρείας στις διορθώσεις που ζητήσαμε. Μακάρι να συνεχίσει και στο μέλλον με αυτό το ρυθμό.

Αρχικά τα μηχανήματα που θα φέρουμε είναι το 200Α με δυνατότητα για εσωτερικό σκληρό 2.5", high def ήχο, USB 3 slave και το 200Β με αντίστοιχες προδιαγραφές χωρίς όμως δυνατότητα εσωτερικού σκληρού.

Σύντομα θα είναι διαθέσιμο και το 560Β με διπλό ψηφιακό tuner (γράφω-βλέπω ή γράφω-γράφω), easy access tray για δίσκο 3.5", εξωτερικό sata interface, coaxial και optical, USB 3 slave, high def ήχο κ.α. Μόλις λυθούν κάποια θέματα με τα Ελληνικά στο EPG έρχεται και αυτό.

Η εγγύηση όλων των συσκευών είναι στα 2 έτη.
 

dfoust

AVClub Enthusiast
2 April 2009
785
ΧΙΟΣ
μπράβο καλή κίνηση.
πιστεύω και οι τιμές να ανταποκρίνονται στα δεδομένα τις Ελλάδας.
σαν κάτοχος hd300A+ (77 ebay) μπορώ να πω ότι το μηχάνημα σκίζει είμαι απόλυτα ικανοποιημένος
 

xrthammp

Senior Member
6 June 2008
495
Παρότι περιμένουμε την εισαγωγή τέλος της βδομάδας για το μοντέλο που δέχεται δίσκο υπολογίζουμε εκατό παρά ένα και για το μοντέλο που δεν παίρνει δίσκο 15 φθηνότερα. Εντυπώσεις;
 

xrthammp

Senior Member
6 June 2008
495
Re: Απάντηση: HiMedia 200A, 200B

Ορίστε και οι προδιαγραφές των δύο μοντέλων.

Hardware
CPU
Realtek RTD1055DD
RAM
128MB
Flash
128MB NOR
USB
200B: 2 x USB 2.0 host
200A: 1 x USB host, 1 x USB 3.0 slave
SATA
200A: Internal Hot Swap SATA for 2.5” HDD
Output
200B: Composite, HDMI 1.3, L/R Stereo, Optical SPDIF, Coaxial SPDIF
200A: Composite, HDMI 1.3, L/R Stereo, Headphone
Card Reader
MMC/SD/MS 3 in 1 card reader
Remote
28 key remote
MCU
Power on/off by remote

Functions
Video Decoder
MPEG1/2/4, WMV9/VC1, DivX, H.264, AVC, RM/RMVB
Audio Decoder
MPEG1 Layer 1/2/3, MPEG2 Layer 1/2, MPEG2/4 LC-ACC, FLAC, AC3, DTS, DTS-HD, LPCM, Dolby True-HD, RA1/RA-cook/RA lossless, OGG
Picture Decoder
JPEG, GIF, BMP, PNG
Video File
MTS, M2TS, TS, TP, MKV, AVI, WMV, MPG, MOV, VOB, MP4, FLV, IFO, BD-ISO/folder, DAT. DVD ISO/folder, DVD with CSS
Audio File
MP3, FLAC, WAV(PCM/DTS)
Picture File
JPEG, GIF, BMP, PNG and TIFF
Subtitle
SRT, SMI, SUB, SSA, IDX+SUB, BD PGS, DVD SUB, BOB SUB, MKV SUB
Sub Option
Fill Color, Outline Color, position, size, delay/advance, codepage
Seek Function
Time slide bar, Bookmark, Chapter selection for MKV/DVD/BD, playlist selection for MKV/DVD/BD
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,486
Μεταμορφωση
Το δυσκολοχωνευτο ειναι η ελλειψη δικτυακης συνδεσης.
Κατα τα αλλα νομιζω οτι θα ειναι πολυ τιμια μηχανακια.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: HiMedia 200A, 200B

Το δυσκολοχωνευτο ειναι η ελλειψη δικτυακης συνδεσης.
Κατα τα αλλα νομιζω οτι θα ειναι πολυ τιμια μηχανακια.

Ετσι. Το "μικρό" βρίσκει αντίπαλο το picoHD51...

υγ. συμπαθές GUI τα μικρά realtek, αν και έτσι από τα screeshots που βλέπω δεν μπορώ να καταλάβω τις πλήρεις δυνατότητες τους...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,486
Μεταμορφωση
δεν ειμαι σιγουρος οτι το 1073 ειναι πιο γρηγορο, ουτε οτι εχει καλυτερη υποστηριξη σε 23,976.Το δικτυο παραμενει δικτυο ομως...
 

ambientc

Established Member
6 November 2006
122
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: HiMedia 200A, 200B

Το 300Α+ της HiMedia είναι σαφώς ανώτερο.
Υπερέχει σε τσιπάκι (1073+), συν την θύρα ethernet κλπ.κλπ.

Realtek 1055/1085/1185 2010-11 1055 500MHZ NONE(LAN) DTS, DD, DTSMA, TrueHD Lower heat, 20% faster than 107x
Πηγή το iboum. Σύμφωνα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά η μοναδική υπεροχή είναι η ethernet.Στα υπόλοιπα υπερέχει το 1055.
Και μια ερώτηση προς τους εισαγωγείς. Υπάρχει περίπτωση να εισαχθεί το Hi-Media 800B και αν ναι σε ποια τιμή προβλέπεται;
 
Last edited:

xrthammp

Senior Member
6 June 2008
495
Re: Απάντηση: HiMedia 200A, 200B

Το 300Α+ της HiMedia είναι σαφώς ανώτερο.
Υπερέχει σε τσιπάκι (1073+), συν την θύρα ethernet κλπ.κλπ.

Μάλλον κάνεις λάθος. Το 1055DD και πιο γρήγορο είναι και νεότερης σχεδίασης με 50% μικρότερο die

index.php


Με πρόλαβε ο φίλος ambientc. Έστω υπερθεματίζω..
 
Last edited:

xrthammp

Senior Member
6 June 2008
495
Re: Απάντηση: HiMedia 200A, 200B

Realtek 1055/1085/1185 2010-11 1055 500MHZ NONE(LAN) DTS, DD, DTSMA, TrueHD Lower heat, 20% faster than 107x
Πηγή το iboum. Σύμφωνα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά η μοναδική υπεροχή είναι η ethernet.Στα υπόλοιπα υπερέχει το 1055.
Και μια ερώτηση προς τους εισαγωγείς. Υπάρχει περίπτωση να εισαχθεί το Hi-Media 800B και αν ναι σε ποια τιμή προβλέπεται;

Για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω. Από την τιμή μονάδας που μας έδωσαν, η τιμή που θα έφτανε στην αγορά θα ήταν παρόμοια με εκείνη του PCH-210. Δεν βλέπω τον λόγο να έχουμε 2 ανταγωνιστικά high end προϊόντα, τη στιγμή μάλιστα που λόγω κρίσης το τμήμα αυτό έχει κάτσει. Τώρα βέβαια αν αλλάξει κάτι σημαντικά σε σχέση με την τιμή - ποτέ μη λες ποτέ.
 

xrthammp

Senior Member
6 June 2008
495
Εννοείται πως όχι.

Ακόμα και ανταγωνιστικά να ήταν τα προϊόντα των δύο εταιρειών - γνώμη μας είναι πως δεν είναι (τουλάχιστον ακόμα) - το iamm παραμένει ένα πολύ δυνατό προϊόν που θα συνεχίσουμε να υποστηρίζουμε και να εισάγουμε. Απλά καλύψαμε ένα κομμάτι της αγοράς που το iamm δεν μας επέτρεπε να ακουμπήσουμε λόγω κόστους.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,744
Clermont-Ferrand, France
Από σήμερα έχω στα χέρια μου ένα 200Α. Δεν το έχω δουλέψει 20 λεπτά και έχω απλά ενθουσιαστεί.
Θα ακολουθήσει full review με φωτογραφίες, αλλά εάν η τιμή που έμαθα ισχύει, τότε μιλάμε για καταπληκτικό μηχανάκι.
Αρκεί να πω ότι παίζει και bdrip (χωρίς μενού), Flac, βγάζει DTS-HD και άλλα.
Μακάρι να μην με απογοητεύσει.
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,366
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Θα περιμένουμε να δούμε και να δοκιμάσουμε αυτό με το διπλό tuner ένεκα και ψηφιακόν καναλιών.