Edision mini-triton

droulis

Established Member
13 March 2010
280
Πατρα
Μεχρι τελος της εβδομαδας στο crazysundays ειναι σε προσφορα στα 28 ευρω . Τον πηρε φιλος για μια δεκατεσσαρα tv και φυσικα δεν εχασα την ευκαιρια να τον τεσταρω για λιγο .

Πρωτα τα γνωστα . Ενα απλος sd δεκτης .
Εξοδοι:Σκαρτ , ant in , loop out, RF out , SPDIF .

Ποιοτητα κατασκευης : Τυπικη , μεγεθος δεκτη πολυ μικρο.
Ποιοτητα εικονας : Καλη , στα πλαισια της κατηγοριας .
Τηλεκοντρολ : Πιανει απο μακρια χωρις προβλημα και μεγαλο σε μεγεθος .

Υποστηριζει εγγραφη με timeshift . Κατα την διαρκεια της εγγραφης μπορει να παιζει αλλο καναλι απο το ιδιο multiplex .
Υπαρχει δυνατοτητα επιλογης για χρονικη διαρκεια εγγραφης ειτε χειροκινητα ειτε προγραμματισμενη .Τα αρχεια ειναι σε μορφη TS/PS . Με προγραμματισμενη εγγραφη ανοιγει ο δεκτης γραφει και μετα κλεινει παλι . Αναγνωριζει 2.5 και 3.5 εξωτερικους σε ntfs και fat .

Media player (οχι δεν ειναι τυπογραφικο λαθος ) :
Παιζει αρχεια βιντεο σε avi , mpg (ακομα και δορυφορικη εγγραφη απο skystar ) , mp4 ( πχ απο youtube ), mkv ( κουλο ε ;; ) αρκει τα βιντεο να ειναι σε αναλυση sd , δηλαδη μεχρι 720χ576 . Δεν αναγνωριζει υποτιτλους srt οποτε στα avi πρεπει να ειναι ενσωματωμενοι . Δεν αναγνωριζει ενσωματωμενους στα mkv με mkvmerge .

Σιγουρα απο τις καλυτερες επιλογες για καποιον που θελει εναν απλο sd και οσο γινεται πιο οικονομικο δεκτη .
 
Last edited:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Πήρα εχθές τον δέκτη από το e-shop. Τις επόμενες μέρες θα δώσω εντυπώσεις και φωτογραφίες

Πολύ καλός για τα λεφτά του.
Το τηλεχειριστήριό του είναι πάρα πολύ καλό! Στοχεύεις όπου θέλεις, ταβάνι, πάτωμα, τον διπλανό σου.. "Πιάνει" από παντού. Είναι πολύ άνετο στο χέρι και «κάθεται» καλά πάνω του, χωρίς να κουράζει ακόμη κι αν το κρατάτε όλη την ώρα. Είναι παράδειγμα προς μίμηση για άλλους δέκτες και όχι μόνο.

Μπορείτε να κάνετε αναβάθμιση με το firmware update (31/1/11)
www.edision.gr/software/mini-triton.rar
Το εγχειρίδιο υπάρχει και σε pdf στο
http://www.edision.gr/manual/Mini-triton_manual.pdf

Είναι αρκετά μικρός. Έχει μικρότερο πλάτος και μεγαλύτερο μήκος από τους sd Funai/CrystalAudio/Crypto, HD Lifeview/παλιός CrystalAudio αλλά μεγαλύτερος από κάθε άποψη από τον λιλιπούτειο Telefunken TFD-4000.

Όποιος σκέφτεται να τον αγοράσει και θέλει προηγουμένως να ρωτήσει κάτι ή να δοκιμάσω κάτι γι' αυτόν, πολύ ευχαρίστως. Για media player όμως δοκιμές να δώσει link προς αρχείο γιατί δεν ασχολούμαι με το θέμα.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Ο επεξεργαστής που χρησιμοποιεί είναι ALi M3105D. Δεν τον βρήκα στο site της ALi, αλλά είναι μικρότερος από τον M3381 και υποστηρίζει αναπαραγωγή βίντεο, οπότε ίσως είναι αντικαταστάτης του ή ανώτερο SD μοντέλο.
Το μενού είναι λίγο διαφορετικό από αυτό των δεκτών με το Μ3381.

Το ίδιο τσιπ πρέπει να χρησιμοποιεί και ο Crypto ReDi 25 MP, αφού κι εκείνος έχει ALi, αναπαράγει αρχεία βίντεο και λείπει και από τους δύο το... τέτρις (θέλω να πω ότι φαίνεται πως έχουν ίδιο μενού).

Από το εγχειρίδιο του Crypto λοιπόν, έχουμε τον παρακάτω πίνακα:

File type: *.ts /*.tp/*.trp
Video Codec: MPEG2 MP@ML H.264 MP/HP
Max Resolution: 720 x 576 x 30
Audio: MPEG layer 1/2/ AC3/ AAC

File type: *.mpg
Video Codec: H.264 BP/MP/HP MPEG4 SP/ASP,Xvid
Max Resolution: 720 x 576 x 30
Audio: MPEG layer 1/2/ AC3

File type: *.mp4
Video Codec: MPEG2 MP@ML, H.264 MP/HP MPEG4
SP/ASP,H.263/Xvid
Max Resolution: 720 x 576 x 30
Audio: MPEG layer 1/2/ AC3/ AAC

File type: *avi
Video Codec: MPEG2 MP@ML, H.264 MP/HP MPEG4
SP/ASP,H.263/Xvid
Max Resolution: 720 x 576 x 30
Audio: MPEG layer 1/2/ AC3/ AAC

File type: *mkv
Video Codec: H.264 BP/MP/HP
MPEG4 SP/ASP,Xvid, MPEG2 MP@ML, H.264 MP/HP, MPEG4
SP/ASP,H.263/Xvid
Max Resolution: 720 x 576 x 30
Audio: MPEG layer 1/2/ AC3/ AAC
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Μου έπαιξε srt υπότιτλους σε ένα avi με XviD.
Έπαιξε και αρχεία από dvd rip.

Δεν μου αρέσει που θέλει παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου για να ξεκινήσει και κυρίως ότι όταν τελειώσει μια εγγραφή κλείνει πάντα, ανεξαρτήτως της προηγούμενης κατάστασης.
Επιπλέον, εκτός από την ρύθμιση on/off που έχει για το timeshift όπως όλοι οι δέκτες με ALi έχει άλλη μια που πρέπει να ενεργοποιήσεις, στην οποία ρυθμίζεις αν θα μπορεί να κάνει record, timeshift ή και τα δύο. Τί την έχουν τότε την παλιά ρύθμιση; 'Η μάλλον, σε τί χρησιμεύει η καινούρια;

Η έκδοση λογισμικού πριν Και μετά την αναβάθμιση:
bootloader 1.0.0 2010-12-7 -> 1.0.0 2010-12-7
maincode VCP102B008 2010-12-20 -> VCP102B009 2010-1-30
radioback 1.0.0 2010-12-20 -> 1.0.0 2010-1-30
countryback 1.0.0 2010-12-20 -> 1.0.0 2010-1-30
userdb 1.0.0 2010-12-20 -> 1.0.0 2010-1-30

Αφαιρώντας την ζελατίνα που τυλίγει τον δέκτη ξεκολλάει εύκολα το αυτοκόλλητο της εγγύησης, αφού το μισό είναι κολλημένο πάνω της.
Αφαιρώντας την ζελατίνα στην εμπρός πλευρά δεν υπάρχει πρόβλημα και φαίνεται πιο όμορφος.

Δεν έχει Ελληνικά σε κάποια μενού και μηνύματα. Κάποια λένε και το ανάποδο.
Δεν έχει δυνατότητα εβδομαδιαίου προγραμματισμού εγγραφής.
Κατά την εγγραφή το σηματάκι REC δεν φεύγει με ΕΧΙΤ.
Όταν γράφει, δεν έχει σημάδι στη λίστα καναλιών ποιό κανάλι γράφει.
Όταν πατήσουμε ένα κανάλι που δεν υπάρχει, το μήνυμα λάθους δεν φεύγει αυτόματα.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Να προσθέσω ένα προβληματάκι.
Όταν στο EPG επιλέγουμε κάποιον σταθμό, αλλάζει σε αυτόν και το πρόγραμμα που παρακολουθούμε.
 

noulis4

New member
17 March 2011
6
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Καλησπέρα.

Καταρχήν να ευχαριστήσω τον talos_2002 για τις πληροφορίες που μου έδωσε.

Τον πήρα και εγώ σήμερα και για αρχή μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Το σήμα είναι τέλειο. Για αυτό τον πήρα άλλωστε γιατί η κεραία δεν είναι καλή και με το αναλογικό τρεμόπαιζε το σήμα και δεν μπορούσες να διαβάζεις υπότιτλους και λεζάντες.

Δεν είχα χρόνο να τον δοκιμάσω οπότε έχω λίγες παρατηρήσεις:

- Τα κανάλια αλλάζουν γρήγορα σε λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο (η tuner μου στον υπολογιστή θέλει 3-4).
- Η εγγραφή δουλεύει τζάμι σε flashάκι που δοκίμασα για αρχή. Για 4 λεπτά εγγραφή το αρχείο βγήκε 108MB οπότε βαριά βαριά 30MB το λεπτό.
- EPG και Teletext όλα βγαίνουν μια χαρά στα Ελληνικά.


Τρία αρνητικά έχω να πω τα οποία 99% οφείλονται σε δική μου χαζομάρα.

- Δεν βρήκα ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3 που είναι Mpeg2

- Στην μία τηλεόραση, κόβεται η κάτω γραμμή στις λεζάντες των δελτίων ειδήσεων στο αναλογικό και νόμιζα ότι το PanScan ή το Letterbox διορθώνουν αυτό το πράγμα αλλά και στο ψηφιακό πάλι κόβεται η λεζάντα. Ίσως όμως να μην κατάλαβα καλά την λειτουργία τους.

- Στο εγχειρίδιο λέει να συνδέσεις την είσοδο για κεραία της τηλεόρασης στο RF Out για να έχεις τα αναλογικά. Σε μένα όμως δεν είχα καθόλου σήμα χρησιμοποιώντας το RF Out. Για να παίξουν τα αναλογικά έπρεπε να την συνδέσω στο Loop out το οποίο είναι για να συνδέσεις άλλο δέκτη. Ίσως να έκανα κάποια χαζομάρα όμως :)

Γενικά πάντως φαίνεται πάρα πολύ καλός δέκτης.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Το Letterbox και PanScan είναι χρήσιμο στις τηλεοράσεις με αναλογία οθόνης 4:3, δηλαδή στις τετράγωνες (παλιές), όχι στις ευρείας εικόνας (wide screen).

Όταν λαμβάνει σήμα 16:9, δηλαδή ευρείας εικόνας (wide screen), αντί να μετατρέψει την εικόνα σε 4:3 τραβώντας την εικόνα προς τα πάνω και κάτω ώστε να γεμίσει εικόνα εκείνες τις περιοχές αλλά αλλοιώνοντάς την (αυγοκέφαλοι και πολύ λεπτοί άνθρωποι, ωοειδή σχήματα),
- Το Letterbox δεν την τραβάει, απλά. Γι' αυτό βλέπουμε τα κενά τμήματα πάνω και κάτω.
- Το PanScan κόβει τα πλαϊνά τμήματά της που «περισσεύουν» και δεν χωράνε.


Στις εγγραφές μου έπιανε τον λιγότερο χώρο με το PS format όταν τα συνέκρινα, απ' ότι θυμάμαι.
 
Last edited:

akoufou

Senior Member
14 March 2010
394
Ρόδος
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Να προσθέσω ένα bug σοβαρό κατά τη γνώμη μου:
όταν ο δέκτης είναι σε κατάσταση off από το τηλεχειριστήριο (ανάβει
το κόκκινο λαμπάκι) "περνάει" εξαιρετικά έντονος θόρυβος στο σήμα
των αναλογικών καναλιών, ενώ μόλις τον ανάψω "συνέρχονται" όλα.

Μου μυρίζει τάση στο καλώδιο της κεραίας όταν είναι σβηστός ή λάθος κάνω ???:drummer:
 

akoufou

Senior Member
14 March 2010
394
Ρόδος
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Στη Loop out συμβαίνει. Στην RF out έχει ο δικός μου δε βγάζει
καθόλου σήμα ...
 

noulis4

New member
17 March 2011
6
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Στη Loop out συμβαίνει. Στην RF out έχει ο δικός μου δε βγάζει
καθόλου σήμα ...

Όπως και σε μένα δηλαδή. Στο RF Out δεν δείχνει τίποτα στην τηλεόραση πατώντας το tv/av
 

akoufou

Senior Member
14 March 2010
394
Ρόδος
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Λεπτομέρεια που ίσως έχει σημασία: Το δέκτη μου τον "χάρισε"
γνωστός που έχει μαγαζί, όπως χάρισε και πάρα πολλούς ίδιους σε
κάθε γνωστό και άγνωστο.

Λετε τα ελαττωματάκια του να ήταν η αιτία που φάνηκε τόσο
ανοιχτοχέρης; :idea:

Άλλωστε αν σου χαρίζουν κάτι από θέμα αρχών/ντροπής ή όπως θέλετε πείτε το
δεν πας να ζητήσεις αντικατάσταση για τέτοια ελαττωματάκια, αφού θα σου
πει "βλέπεις, δε βλέπεις!". -bye-
 

akoufou

Senior Member
14 March 2010
394
Ρόδος
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Που τον μοιράζουν να πάρω έναν; :) (Αυτός πήγε στην γιαγιά πια)

Τώρα αν σου πώ πως του μοίρασε σε δημόσια υπηρεσία εν ώρα
λειτουργίας σε υπαλλήλους και σε όσους πελάτες γνώριζε λιγάκι θα με πιστέψεις; Καμιά 20αριά θα έδωσε επιτόπου. :singer:
Ούτε για δήμαρχος να κατέβαινε το παλικάρι!!
 

noulis4

New member
17 March 2011
6
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Έστειλα χτες το βράδυ e-mail και είπα ότι το manual μου έδωσε την εντύπωση ότι η τηλεόραση πρέπει να συνδεθεί στο RF Out για να λειτουργούν τα αναλογικά κανάλια, αλλά παρόλα αυτά λειτουργούν μόνο στο Loop Out.

Μου απάντησαν πάρα πολύ γρήγορα και παραθέτω την απάντηση.

Λογω επιβολης περιβαντολλογικου νομου περι καταναλωσης ενεργειας και ρευματος ηρεμιας ολα τα tuner πλεονδουλευουν μονο με ανοιχτο δεκτη.
Η καλυτερη λυση ειναι να παρετε ενα διακλαδωτη (Τ) ταφ....και να δωσετε ενα καλωδιο κατευθειαν στη TV και ενα καλωδιο κατευθειαν στο δεκτη για να παιξει καλα και χωρις προβλημα.Το rf out ειναι εξοδος για συνδεση μονο με παλιοτερες συσκευες που δε διαθετουν scart η για εγκαταστασεις με modulator.
Το αρχικό κομάτι με τον ανοικτό δέκτη δεν ξέρω γιατί το αναφέρουν μια και ήξερα ότι πρέπει να είναι ανοιχτός και δεν ρώτησα κάτι τέτοιο. Από ό,τι κατάλαβα από το υπόλοιπο, η RF Out δεν χρησιμεύει στις σημερινές τηλεοράσεις για αυτό και δεν έδινε σήμα (Η περίπτωση με το modulator δεν ξέρω τι είναι αλλά μάλλον δεν αφορά τη περίπτωση τη δική μου και του akoufou).

Άρα για αναλογικά κανάλια ή συνδέουμε την τηλεόραση στην έξοδο Loop Out ή ακολουθούμε την πιο δόκιμη λύση που είναι να συνδέσουμε την κεραία σε ένα Ταφ και από εκεί να δώσουμε και την τηλεόραση και τον δέκτη ώστε να έχουμε αναλογικά και με κλειστό το δέκτη.

Εφόσον δεν δημιουργείται πρόβλημα με την χρήση της Loop Out, για την ώρα θα το αφήσω έτσι και όταν πάω στη πόλη παίρνω ένα Ταφ.
 

akoufou

Senior Member
14 March 2010
394
Ρόδος
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Έστειλα χτες το βράδυ e-mail και είπα ότι το manual μου έδωσε την εντύπωση ότι η τηλεόραση πρέπει να συνδεθεί στο RF Out για να λειτουργούν τα αναλογικά κανάλια, αλλά παρόλα αυτά λειτουργούν μόνο στο Loop Out.

Μου απάντησαν πάρα πολύ γρήγορα και παραθέτω την απάντηση.


Το αρχικό κομάτι με τον ανοικτό δέκτη δεν ξέρω γιατί το αναφέρουν μια και ήξερα ότι πρέπει να είναι ανοιχτός και δεν ρώτησα κάτι τέτοιο. Από ό,τι κατάλαβα από το υπόλοιπο, η RF Out δεν χρησιμεύει στις σημερινές τηλεοράσεις για αυτό και δεν έδινε σήμα (Η περίπτωση με το modulator δεν ξέρω τι είναι αλλά μάλλον δεν αφορά τη περίπτωση τη δική μου και του akoufou).

Άρα για αναλογικά κανάλια ή συνδέουμε την τηλεόραση στην έξοδο Loop Out ή ακολουθούμε την πιο δόκιμη λύση που είναι να συνδέσουμε την κεραία σε ένα Ταφ και από εκεί να δώσουμε και την τηλεόραση και τον δέκτη ώστε να έχουμε αναλογικά και με κλειστό το δέκτη.

Εφόσον δεν δημιουργείται πρόβλημα με την χρήση της Loop Out, για την ώρα θα το αφήσω έτσι και όταν πάω στη πόλη παίρνω ένα Ταφ.

Πάντως λες και διαβάζουν το φόρουμ, δες πιο πάνω το πρόβλημα για τον ανοικτο δέκτη που αναφέραμε. Αυτό μτ τη νομοθεσία δεν το κατάλαβα, ίσως εννοούν την κατανάλωση σε stand by, δεν ξέρω.

Αυτό με το ταφ λίγο μπακάλικο πάντως σα λύση, αλλά εκεί θα καταλήξουμε τελικά για όσο ακόμα βλέπουμε αναλογικά. Απλά δε ξέρω κατά πόσο πέφτει η ποιότητα του σήματος των ψηφιακών με μία (ακόμα) διακλάδωση πριν την είσοδο στον αποκωδικοποιητή.
ΝΑ όμως κάτι για να δοκιμάσουμε... :music-smiley-005:
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: EDISION MINI-TRITON MPEG4

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει, εάν η αναπαραγωγή αρχείων βίντεο περιορίζεται στην ανάλυση του PAL δηλ. ότι για να αναπαράγει αρχεία βίντεο αυτά πρέπει να έχουν ανάλυση όχι μεγαλύτερη του PAL.

Ή μήπως εννοεί ότι αναπαράγει αρχεία HD αλλά τα δείχνει στην ανάλυση του PAL;
Δοκίμασε κάποιος κάποια ματρόσκα 720p ή 1080p για να δει πως συμπεριφέρεται;