LG BD670 3D Bluray Player (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
H LG Electronics, παρουσιάζει το BD670, ένα Blu-ray 3D Player που συνδυάζει την καλύτερη ποιότητα τρισδιάστατης προβολής, όλες τις επιλογές περιεχομένου της πλατφόρμας Smart TV της LG και αυξημένη συνδεσιμότητα με άλλες ψηφιακές συσκευές.

Βασισμένο στις μοναδικές λειτουργίες της LG Smart TV, το BD670 ενσωματώνει ένα εύχρηστο interface που προβάλλεται στην οθόνη, το οποίο προφέρει άμεση και εύκολη πρόσβαση σε μια ευρεία ποικιλία αξιόλογου περιεχομένου. Εκτός από το πλούσιο περιεχόμενο από διεθνείς προμηθευτές – συμπεριλαμβανομένων του YouTube και των διεθνών εταιρειών VOD – το BD670 παρέχει πρόσβαση και σε τοπικές πηγές περιεχομένου, ώστε οι θεατές να απολαμβάνουν τις καλύτερες εκπομπές και ταινίες της προτίμησής τους.

Παράλληλα, οι λειτουργίες Smart TV του BD670 επιτρέπουν στους χρήστες να αξιοποιούν και τις συνεχώς αυξανόμενες εφαρμογές της LG. Ειδικότερα, οι εφαρμογές αυτές χωρίζονται σε πέντε κατηγορίες – Ζωή, Ψυχαγωγία, Παιχνίδια, Ενημέρωση και Εκπαίδευση – και είναι ειδικά σχεδιασμένες για χρήση σε τηλεοράσεις, προσφέροντας ψυχαγωγία και εκπαιδευτικές επιλογές για όλη την οικογένεια.

Επιπλέον, οι χρήστες έχουν πρόσβαση σε μια ειδική εφαρμογή για iPod touch, iPhone ή κινητή τηλέφωνο με λειτουργικό Android, που μετατρέπει τη συσκευή σε τηλεκοντρόλ για το BD670. Με αυτή την εφαρμογή, οι θεατές έχουν τη δυνατότητα να χειρίζονται όλες τις λειτουργίες του Blu-ray player, από την ένταση του ήχου μέχρι την αναζήτηση περιεχομένου μέσω της οθόνης αφής με πληκτρολόγιο QWERTY.

Το BD670 διαθέτει, επίσης, δυνατότητα αναπαραγωγής δίσκων Blu-ray 3D. Με την ταχύτατα αυξανόμενη γκάμα περιεχομένου σε 3D Blu-ray, το BD670 αποτελεί ιδανική πλατφόρμα για την θέαση 3D ταινιών και εκπομπών, με πολύ καθαρές και ρεαλιστικές τρισδιάστατες εικόνες.

Αναφορικά με τη συνδεσιμότητα, το BD670 διαθέτει τη λειτουργία Wi-Fi Direct που παρέχει τη δυνατότητα μετάδοσης streaming multimedia περιεχομένου απευθείας σε άλλες συσκευές, χωρίς την ανάγκη ύπαρξης ξεχωριστής σύνδεση Internet. Επιπλέον, η συμβατότητα με το Digital Living Network Alliance (DLNA), διευρύνει τις επιλογές περιεχομένου με την εύκολη πρόσβαση σε ταινίες και εικόνες που είναι αποθηκευμένες σε άλλες συμβατές με DLNA συσκευές, όπως ψηφιακές κάμερες και ηλεκτρονικοί υπολογιστές.

«Η παροχή καλού περιεχομένου, τρισδιάστατης προβολής και εύκολης πρόσβασης στο Internet δεν είναι πλέον αρκετά για να καλύψουν τους σύγχρονους καταναλωτές. Σήμερα, οι χρήστες απαιτούν τα πάντα από μια πηγή, που να είναι εύκολη στη χρήση και διαισθητική», δήλωσε ο κ. Havis Kwon, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της LG Home Entertainment Company. «Με αυτά τα δεδομένα, το BD670 αποτελεί το μέλλον της οικιακής ψυχαγωγίας, προσφέροντας όλο το περιεχόμενο που χρειάζεται ο θεατής μέσα από μια συσκευή τόσο λεπτή και κομψή, που σχεδόν κανείς δεν προσέχει ότι βρίσκεται τοποθετημένη στο χώρο».

Τέλος, για τους καταναλωτές που ήδη διαθέτουν μια πλούσια βιβλιοθήκη με απλούς δίσκους DVD και Blu-ray, τα LG players διαθέτουν upscaling 1080p, για μία σχεδόν υψηλής ευκρίνειας εμπειρία – ανεξάρτητα με το format του προβαλλόμενου περιεχομένου.

Πηγή: http://www.ictplus.gr/default.asp?pid=30&rID=14110&ct=7&la=1
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Πρώτο review απ' το fullhd.gr


BD670_a.jpg








SAM_0599.JPG



Το LG BD670 αποτελεί μία αξιοπρεπή επιλογή στην κατηγορία του. Ταχύτατο (μην το παραβλέπετε διόλου αυτό) με ικανοποιητικές δυνατότητες σε επίπεδο ρυθμίσεων, τυπικές on line υπηρεσίες & δυνατό multimedia προφίλ, συνδυάζει μία εικόνα στα ανώτερα πλαίσια της κατηγορία που κινείται και τυπικό ήχο.


http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/blu-ray-players/8022-lg-bd670-review.html
 

giorginho

Established Member
20 January 2009
296
Στα ιδια λεφτα υπαρχουν και τα νεα Samsung.... δεν ακουμπαω LG ποτέ ξανα...
 

mafgr

New member
18 February 2008
30
Oυτε τα samsung ειναι οτι καλυτερο απο πλευρας "διαβασματος" δισκων σε βαθος χρονου.


Φιλε kyrliot επετρεψε μας να ξερουμε καλυτερα εχοντας στειλει το bd570 3 φορες στο service χωρις αποτελεσμα
 

MICRON

Established Member
30 March 2011
112
Καλος player, τον αγορασα προσφατα. Βεβαια δεν θα τον ελεγα γρηγορο(μη πω ο ποιο αργος που εχω συναντησει, πατας το stop τωρα και το εκτελει μετα απο 2-3 δευτερα), και ουτε παιζει οτι του δινεις (κατι mkv τοσο ταινιες οσο και 3D, περιέργως όμως το κανει μονο στα παιδικα), και φυσικα ειναι αντιαισθητικος. Ομως σε ποιοτητα εικονας τα σπαει (σε συγκριση με τον Xtreamer) και η συνδεση του με ntfs δισκους ειναι άμεση. Smart apps δεν δινει, για οσους ενδιαφερονται, μην τα λιγουρευονται, ουτε περιηγηση στο ιντερνετ. Και δεν διαβαζει υποτιτλους 3D στα MKV.

Εχω μια απορια ομως ρε παιδια, αν υπαρχει αλλος που τον εχει, η οθονη του δινει πληροφοριες ; γιατι σε μενα διχνει ενα τετραγωνο μονο... χεχε
Το κοβω να εχω παρει παλι προβληματικο κομματι.
 
Last edited:

jimaco_1

New member
5 November 2010
23
Καλος player, τον αγορασα προσφατα. Βεβαια δεν θα τον ελεγα γρηγορο(μη πω ο ποιο αργος που εχω συναντησει, πατας το stop τωρα και το εκτελει μετα απο 2-3 δευτερα), και ουτε παιζει οτι του δινεις (κατι mkv τοσο ταινιες οσο και 3D, περιέργως όμως το κανει μονο στα παιδικα), και φυσικα ειναι αντιαισθητικος. Ομως σε ποιοτητα εικονας τα σπαει (σε συγκριση με τον Xtreamer) και η συνδεση του με ntfs δισκους ειναι άμεση. Smart apps δεν δινει, για οσους ενδιαφερονται, μην τα λιγουρευονται, ουτε περιηγηση στο ιντερνετ. Και δεν διαβαζει υποτιτλους 3D στα MKV.

Εχω μια απορια ομως ρε παιδια, αν υπαρχει αλλος που τον εχει, η οθονη του δινει πληροφοριες ; γιατι σε μενα διχνει ενα τετραγωνο μονο... χεχε
Το κοβω να εχω παρει παλι προβληματικο κομματι.

Καλορίζικο....

Μπορείς να τσεκάρεις σε audio-cd με συνεχόμενα τραγούδια αν κάνει κένο μεταξύ των tracks.
 

MICRON

Established Member
30 March 2011
112
Καλορίζικο....

Μπορείς να τσεκάρεις σε audio-cd με συνεχόμενα τραγούδια αν κάνει κένο μεταξύ των tracks.

Θα το δω και θα σου πω φιλε.
 

sakis100

New member
29 September 2011
10
Να ρωτησω κι εγω κατι απο την μερια μου το εν λογο player σκεφτομαι να το παρω κι εγω μαζι με μια τηλεοραση για το υπνοδωματιο διαβασα πολυ καλα λογια στο τευχος ιουνιου 2011 στο περιοδικο hitech το οποιο λεει οτι to media player που διαθετει κι εγω κυριως γι αυτο το θελω και μετα σαν blu ray player παιζει τα παντα και με υποτιτλους -ας μας πει καποιος αν ξερει κατι περισσοτερο γι' αυτο- εγω θα το συνδεσω στο οικιακο μου δικτυο και θα τραβαει απευθειας απο τον υπολογιστη. Τωρα, αυτο εχει θυρα 1.4 σαν 3D που ειναι οκ? Η τηλεοραση που θα παρω θα ειναι το πολυ 23" λογο περιορισμου χωρου και το πιθανοτερο θα εχει hdmi 1.3 αφου τι 3D να δεις στις 23" ασε που δεν με ενδιαφερει για το υπνοδωματιο κιολας. Αυτες λοιπον οι δυο θυρες συνεργαζονται μεταξυ τους? Αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει στο τευχος δεκεμβριου 2010 παλι στο hitech οτι η 1.4 μπορει να δεχτει σημα απο την 1.3 αλλα η 1.3 δεν μπορει απο την 1.4. Απο αλλους παλι ακουω οτι μπορει η 1.3 να δεχτει σημα απο την 1.4 αλλα δεν θα περασει το 3D και τον ασυμπιεστο πολυκαναλο ηχο πραγμα που στην προκειμενη περιπτωση δεν με ενδιαφερει. Αν το εχει δοκιμασει καποιος ας μας πει. Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν κουρασα.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Αυτες λοιπον οι δυο θυρες συνεργαζονται μεταξυ τους? Αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει στο τευχος δεκεμβριου 2010 παλι στο hitech οτι η 1.4 μπορει να δεχτει σημα απο την 1.3 αλλα η 1.3 δεν μπορει απο την 1.4.

Εγραψε το Hitech τέτοιο πράγμα; :chinscratch:

Ασφαλώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Οι συσκευές με HDMI 1.4 είναι πλήρως συμβατές με συσκευές που βασίζονται στις προηγούμενες εκδόσεις HDMI (v.1.0 - 1.3)....
 

dimk

New member
4 August 2011
7
Αθήνα
Επειδή έχω το συγκεκριμένο player συνδεδεμένο (με καλώδιο hdmi) σε μια sony 40αρα οχι 3d, σε διαβεβαιώ ότι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Σε περίπτωση που το αγοράσεις, έλεγξε αν στο παίξιμο των dvd σε κάθε αλλαγή κεφαλαίου σου κάνει μια μικρή διακοπή ήχου, αν ναι τότε αυτό διορθώνεται με την ενημέρωση του firmware (ver 334E και μετά).
 

sakis100

New member
29 September 2011
10
Σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας. Οποτε αγοραζω τηλεοραση με hdmi 1.3 το συνδεω και κανενα προβλημα. Σαν media player φιλε μου dimk τι λεει? το εχεις δουλεψει δικτυακα? κανει οτι υποσχεται παιζει mkv avi κ.τ.λ. με υποτιτλους και εξωτερικους σε ξεχωριστο αρχειο? γιατι ετσι λεει οτι κανει τουλαχιστον.
 

sakis100

New member
29 September 2011
10
Για τον kblacho φιλε μου εχω διαβασει δεν το εχω δει στην πραξη ομως οτι η 1.4 δεχεται σημα απο την παλαιοτερη εκδοση 1.3 ενω το αντιθετο δηλαδη η 1.3 δεν μπορει να δεχτει σημα απο την 1.4 εκει προβληματιζομουν αλλα εφοσον μου λετε οτι συνεργαζονται τοτε ολα καλα.
 

dimk

New member
4 August 2011
7
Αθήνα
Ναι παίζει mkv και avi είτε από τo usb (διαβάζει και ntfs file system) είτε δικτυακά. Δικτυακά το δοκίμασα με ενσύρματη σύνδεση και όχι ασύρματη.
Αναγνωρίζει εξωτερικούς υπότιλους srt. Δεν διαβάζει όμως iso images. Σε γενικές γραμμές είναι εντάξει σαν media player.
 

sakis100

New member
29 September 2011
10
Κι εγω ενσυρματα θα το συνδεσω σ' ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.
 

anexas

New member
13 September 2011
16
Γεια σας και απο μενα!
Επειδη με ενδιαφερουν 3D αρχεια, μπορει καποιος να μου πει αν αναγνωριζει αρχεια υποτιτλων idx/sup, απο εξωτερικο σκληρο δισκο?
Ο ενσωματωμενος player της TV μου (LW4500 3D) δεν τους αναγνωριζει και η παρακολουθηση mkv 3D αρχειων SBS με srt υποτιτλους ειναι απο κουραστικη εως αδυνατη...
Αναφερομαι σε αρχεια κατεβασμενα απο internet γιατι προς το παρον εχω εξαντλησει ολες τις ταινιες 3D που κυκλοφορουν σε BR δισκακια με δανεικο PS3...
Να προτιμησω καποιο ξεχωριστο media player? Αν ναι, ποιον προτεινετε για μειωμενο budget, θυσιαζοντας τα γνησια 3D δισκακια?

Ευχαριστω πολυ!!!
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: LG BD670 3D Bluray Player (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

Ο ενσωματωμενος player της TV μου (LW4500 3D) δεν τους αναγνωριζει και η παρακολουθηση mkv 3D αρχειων SBS με srt υποτιτλους ειναι απο κουραστικη εως αδυνατη...
Ο ενσωματωμένος player της TV σου μπορεί και αναπαράγει απλούς srt υπότιτλους προσαρμόζοντας τους αυτόματα σε 3D. Δεν χρειάζεται να τους μετατρέψεις σε idx/sub.
Το μεγάλο μειονέκτημα του είναι η μη αναγνώριση ήχου dts.
 

dionysis11

Established Member
10 February 2007
275
αν του βαλω ενα δισκακι αγορασμενο απο εξω και τους ελληνικους υποτιτλους απο στικακι θα τους διαβασει;
 

skorpios

New member
8 November 2010
47
Προσφατα αγορασα και εγω το BD670 ( 147 ευρω με δωρεαν μεταφορικα), ικανοποιημενος σε μεγάλο βαθμο και πανω -κατω επιβεβαιώνω αυτα που εχουν γραφει .Προσωπικα με ενοχλει η καθυστερηση στην απόκριση απο το τηλεκοντρολ και μαλλον το αργο διαβασμα καταλόγου του εξωτερικού σκληρου ( WD 1TB) ,για τον φιλο @anexas πιο πανω που ρωτησε δεν εχω καταφερει να παιξω και εγω ακόμη idx/sub από εξ.δισκο ,κάνω κατι λάθος ( ? ) ,δεν ξερω ασχοληθηκα αρκετα ,δεν τα καταφερα , όλα τα άλλα Οκ !
 
Last edited: