Τελικα υπαρχει 3d οικονομικο.ACER H5360BD

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Highlights:

- Acer ColorBoost II+ Technologie
- DLP BrilliantColor 0.62" DarkChip 3
- DLP 3D mit HDMI 1.4a
- Brillantes 6 Segment-Farbrad
- Auflösung Native 720p (1.280 x 720)
- Leuchtstarke 2.500 ANSI Lumen
- Scharfer 3.200:1 Kontrast
Native 24P Wiedergabe
Lampenlebensdauer bis 4.000 Stunden
1 Jahr Garantie auf die Lampe
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
υπαρχει σχετικό μηνα http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=63459 εκτος αν ο ΒD είναι άλλο μοντέλο αν και από οτι είδα πρόκειται για τον ίδιο. Σε 3D δεν τον δοκίμασα πάντως σε 2D για τα λεφτά του ήταν πολύ καλός, φοβερά φωτεινός, καλό κοντραστ, πολυ τίμιος στα λεφτά του. Στα μείον το μικρό ζουμ, που δυσκολευει την εγκατασταση, τα πολυ λιγα ρυθμιστικα, και καποια θεματάκια με τις επαφες του την vga και hdmi.
 

forte

Established Member
26 November 2006
175
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
υπαρχει σχετικό μηνα http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=63459 εκτος αν ο ΒD είναι άλλο μοντέλο αν και από οτι είδα πρόκειται για τον ίδιο. Σε 3D δεν τον δοκίμασα πάντως σε 2D για τα λεφτά του ήταν πολύ καλός, φοβερά φωτεινός, καλό κοντραστ, πολυ τίμιος στα λεφτά του. Στα μείον το μικρό ζουμ, που δυσκολευει την εγκατασταση, τα πολυ λιγα ρυθμιστικα, και καποια θεματάκια με τις επαφες του την vga και hdmi.

Ειναι αλλο μοντελο, βασισμενο σε αυτο,απλα με ενα ps3 η bd 3d παιζει αμεσα 3d υλικο χωρις ανταπτορα.Απο οτι ειδα εχει και καποιες διαφορες απο τον απλο H5360.
 

forte

Established Member
26 November 2006
175
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Σημερα έναν προβολεα με ανάλυση 720 πως τον χρησιμοποιούμε;
Α) Του δίνουμε υλικο 720 σεταρωντας το player να δινει 720p 50 η 60 hz;
Β)Του δίνουμε υλικο 1080 και σεταρουμε το player να δινει 720p 50 η 60 hz;;
Γ) Του δίνουμε υλικο 1080 στα 24hz και αν είμαστε τυχεροι και το δέχεται το προβόλι το αφηνουμε ως εχει ανεξάρτητα αν ο προβολέας είναι 720;

Στη πρωτη περίπτωση επειδή δεν υπάρχει πρωτόκολλο με ανάλυση 1280Χ720 που να δέχεται 24hz η κίνηση στην εικονα θα ειναι χαλια.
Εφόσον θα είμαστε αναγκασμένοι να παιζουμε σε 50 η 60 hz τοτε θα παρατηρούμε ενοχλητικά και συχνα σπασίματα στη κίνηση ( το φαινόμενο αυτο διαφέρει σε ενταση από προβολεα σε προβολεα και από player σε player).

Στη δευτερη περίπτωση το player κανει down scale και ετσι εκτός του ότι θα εχουμε προβλημα στη κινηση χανουμε και την επιπλέον αναλυση του 1080 εναντι του 720.

Τελος στη τριτη περίπτωση αν ο προβολεας μας δέχεται ανάλυση 1080 στα 24hz μεν θα γλιτώσουμε τα προβληματα με την κακη κινηση αλλα η ευκρίνεια θα παει περίπατο αφου η ανάλυση του πανελ του προβολεα είναι 720 και όπως είναι γνωστο χωρις αντιστοιχία πιξελ προς πιξελ ακομα και μεγαλύτερης ανάλυσης video δείχνει κατώτερο.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν ειμαι κατά της αγορας ενός προβολέα 720.
Κάθε άλλο αφου είναι ότι οικονομικότερο σε βιντεοπροβολη με αξιοπρεπέστατη εικονα.
Παρολα αυτά ομως καλο είναι να γνωρίζουμε τι μας περιμένει…
Αν υπηρχε ενας προβολεας 720 που θα έπαιζε στα 24hz με την αναλυση του τα περισσότερα από τα παραπανω δεν θα ηταν προβλημα.
Δυστυχώς όμως δεν είναι ετσι.
 
19 June 2006
35,671
Με τη λογική αυτή, Ανδρέα, των down-up scaling του υλικού, κανείς δεν θ' αγόραζε φλατ τηλεόραση αφού το σήμα ακόμα είναι 576 γραμμές.

Όσον αφορά τα 720 μηχανάκια, ακόμα και να τα τροφοδοτήσεις με 24Hz μέσω 1080 ανάλυσης δεν είναι βέβαιο ότι θα τα παίξουν στα 72 ή 96 Hz, οπότε το telecine judder δεν το γλυτώνεις. Τώρα, αν παίζεις από PC, μπορείς να παίξεις μέσω ρικλόκ κλειδώνοντας στα 50 είτε εφαρμόζοντας ένα F.I. (σε χαμηλή στάθμη 30 καρέ) μέσω ffdshow και avisynth που θα καλυτερέψει πάρα πολύ την αποδιδόμενη κίνηση. Φυσικά, για το pixel mapping 1:1 δεν γίνεται λόγος αν το υλικό είναι είτε BD είτε mkv 1080 γραμμών.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Βρε Γιαννη δε πιστεύω πως αυτος που θα αγοράσει η ψάχνει προβολέα και μαλιστα 3D φθηνο ( δηλαδη 720) θα το κανει για να δει τηλεόραση…
Οσον αφορα το judder μπορεις να εχεις και σε 1080 αναλογα της κατηγορίας του προβολεα ,ομως δε μιλω για αυτό αλλα για πηδήματα στην κινηση και όχι απλως για judder.

Οσον αφορα την χρήση pc και reclock θα συμφωνήσω αφου μαλιστα ηταν κατι που δουλευα τα πρωτα χρονια που ειχα προβολεα 720 και η κινηση ηταν πραγματικά πολύ καλη…
Αυτό όμως προϋποθέτει χρηση pc ( που δεν είναι σίγουρο ότι θα εχει καποιος που ξεκινα σημερα με βιντεοπροβολη) και να αποχαιρετήσει τον ψηφιακό ηχο καθως αν θυμάμαι καλα το σύστημα αυτό δουλεύει μονο με αναλογικο ηχο.
 

sdrolito

Established Member
28 August 2009
243
Πω πω ρε παιδιά ειλικρινά. Δεν θα μπορούσε να υπάρχει μαγαλύτερη εφαρμογή του ρητού: '' Βλέπουμε το δέντρο ..και χάνουμε το δάσος''.
Είμαι κάτοχος ενός 720p εδώ και 4 χρόνια .Είχα έναν BenQ 7700 (δούλευα στην αντιπροσωπεία που τους είχε και έχω δει να παίζουν χιλιάδες προβολείς πριν καταλήξω σε αυτή την αγορά) και πρόσφατα που 'παρέδωσε πνεύμα' αγόρασα ένα μεταχειρισμένο πάλι 720p.
Ο λόγος που πήρα πάλι 720p είναι γιατί βλέπω από αρχεία που κατεβάζω 1280χ720 (πολύ μικρότερα από 1920χ1080) και η εικόνα που βλέπω είναι κλάσεις μπροστά από αυτή που έβλεπα προ 2ετίας με DVD.
ΔΕΝ μπήκα στο τρυπάκι να αγοράσω 1080p προβολέα για τους εξής λόγους:
1. Δεν έχω φράγκα!!
2. Αν έπαιρνα 1080 θα έπρεπε να κατεβάζω 1080 αρχεία (τουλαχιστον 3πλάσιος χρόνος και χώρος)
3. Η εικόνα μεταξύ των 2 ´(1080 vs 720) δεν δικαιολογεί τον παραπάνω κόπο και χρόνο.

Παίζω από PC στην ανάλυση του προβολέα και δεν παρατειρώ κανένα πρόβλημα στην κίνηση όπως λέει ο παραπάνω φίλος Cinemusic.

ΚΑΙ ΣΤΟ FINALE .Σαφώς και η εικόνα που θα έχει ο Τάκης με τον JVC και το setup του ,αλλά και ο Cinemusic , ΣΙΓΟΥΡΑ θα είναι καλύτερη από την εικόνα που έχω, αλλά δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι δεν βλέπουν καλά.

Όσον αφορά το αρχικό σχόλιο για το 'δέντρο και το δάσος' : Προχθές εβαλα στον γιό μου (8 ετών) να δει για άλλη μια φορά μια παιδική στον 2ο προβολέα που έχω ο οποίος είναι μόνο 480p (Χριστέ μου!) και δεν σταμάτησε να γελάει κα να διασκεδάζει καθόλη τη διάρκεια της ταινίας. Ο λόγος απλός. ΔΕΝ ασχολήθηκε καθόλου με την ποιότητα της εικόνας αλλά με την καθε αυτού υπόθεση της ταινίας. Κάτι που δυστυχώς δεν κάνουμε πολλοί από εμάς. ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ . Έτσι απλά!
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Δεν είμαι ειδικός αλλα νομίζω ότι σημαντικός παράγοντας είναι και το μέγεθος τις εικόνας που βλέπεις, έτσι?
Πάντως εγώ στις 135" η διαφορα από 720p σε 1080p είναι μεγάλη.
 

sdrolito

Established Member
28 August 2009
243
Πράγματι , παίζει μεγάλο ρόλο το μέγεθος της εικόνας και προφανώς αυτοί που βλέπουν την διαφορά σίγουρα δεν θα έχουν 70'' οθόνη.
Πες μου όμως . Η εικόνα που βλέπουμε στο σινεμά - όσοι από εμάς πηγαίνουμε - μπορεί να συγκριθεί με την εικόνα έστω κι ενός 720π σε 100'' ?
Σίγουρα όχι. Κι όμως πηγαίνουμε σινεμά γιατί εκεί δεν μπάινουμε στο τρυπάκι της καλής εικόνας ,αλλά της καλής ταινίας.
 

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
Πράγματι , παίζει μεγάλο ρόλο το μέγεθος της εικόνας και προφανώς αυτοί που βλέπουν την διαφορά σίγουρα δεν θα έχουν 70'' οθόνη.
Πες μου όμως . Η εικόνα που βλέπουμε στο σινεμά - όσοι από εμάς πηγαίνουμε - μπορεί να συγκριθεί με την εικόνα έστω κι ενός 720π σε 100'' ?
Σίγουρα όχι. Κι όμως πηγαίνουμε σινεμά γιατί εκεί δεν μπάινουμε στο τρυπάκι της καλής εικόνας ,αλλά της καλής ταινίας.

σωστο αυτο !!!
Παρολο αυτα , οταν παιρνουμε κατι για το σπιτι θελουμε (επειδη εμεις το πληρωνουμε) να ειναι οσο το δυνατον καλυτερο.
Το 720p απο το 1080p εχει διαφορα και μαλιστα μεγαλη , στις 100+ ιντζες.Προς το παρων εχω 55αρα τηλεοραση και εδω μπορω να πω οτι η διαφορα ειναι με μικροσκοπιο.Οταν ειχα προβολεα ομως , φαινοταν και δεν χωρα συζητηση αυτο.Ειδικα αν προσθεσουμε και τα 24 στην κινηση ειναι μονοδρομος.
Αν τωρα επαιρνα προβολεα (θελω σαν τρελλος) , θα τον επερνα 3d.Ειναι υπερ σιγουρο οτι αν πεισω τον ευατο μου οτι ΔΕΝ το χρειαζομαι το 3D , ειναι δεδομενο οτι καποια στιγμη θα ζηλεψω!! (ανθρωπος ειμαι).
Οι τιμες ομως ειναι απογορευτικες (για μενα) προς το παρων.
Παιδια ειλικρινα χωρις κανεναν ενθουσιασμο που να με τυφλωνει, θα σας πω για το avatar 3D με μονο 20GB μεγεθος , στην φτωχολογια τηλεοραση μου , στις λιγες ιντζες που διαθετω εναντι προβολεα , οτι η εικονα και το αποτελεσμα ειναι επιεικως Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο.
Αν ψαξεις να βρεις ατελειες θα βρεις.Αδιαφορουμε αν ειναι plasma ή Lcd , και αυτο που βλεπω στα δικα μου ματια , αλλα και φιλων ειναι τρομερο.
Αυτα
 

forte

Established Member
26 November 2006
175
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Δεν είμαι ειδικός αλλα νομίζω ότι σημαντικός παράγοντας είναι και το μέγεθος τις εικόνας που βλέπεις, έτσι?
Πάντως εγώ στις 135" η διαφορα από 720p σε 1080p είναι μεγάλη.

Με ενα jvc x3 σε αυτες τις ιντσες θα θες και μια ακομα λαμπα για να δεις 3d, με τον Acer βλεπεις για χαβαλε, και με τιμη 5 φορες κατω.Εχω την κουρο 5090h, και προτζεκτορ τον pany ax-200, και τα 2 σεταρισμενα απο μενα αρκετα καλα,η ουσια, ολα τα εργα τα βλεπω στον pany και ας ειναι η ποιοτητα του σε οικονα 10 φορες κατω απο την κουρο.Αλλη μαγεια η συσκοτιση και η προβολη σε πανι.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Τελικα υπαρχει 3d οικονομικο.ACER H5360BD

Πω πω ρε παιδιά ειλικρινά. Δεν θα μπορούσε να υπάρχει μαγαλύτερη εφαρμογή του ρητού: '' Βλέπουμε το δέντρο ..και χάνουμε το δάσος''.
Είμαι κάτοχος ενός 720p εδώ και 4 χρόνια .Είχα έναν BenQ 7700 (δούλευα στην αντιπροσωπεία που τους είχε και έχω δει να παίζουν χιλιάδες προβολείς πριν καταλήξω σε αυτή την αγορά) και πρόσφατα που 'παρέδωσε πνεύμα' αγόρασα ένα μεταχειρισμένο πάλι 720p.
Ο λόγος που πήρα πάλι 720p είναι γιατί βλέπω από αρχεία που κατεβάζω 1280χ720 (πολύ μικρότερα από 1920χ1080) και η εικόνα που βλέπω είναι κλάσεις μπροστά από αυτή που έβλεπα προ 2ετίας με DVD.
ΔΕΝ μπήκα στο τρυπάκι να αγοράσω 1080p προβολέα για τους εξής λόγους:
1. Δεν έχω φράγκα!!
2. Αν έπαιρνα 1080 θα έπρεπε να κατεβάζω 1080 αρχεία (τουλαχιστον 3πλάσιος χρόνος και χώρος)
3. Η εικόνα μεταξύ των 2 ´(1080 vs 720) δεν δικαιολογεί τον παραπάνω κόπο και χρόνο.

Παίζω από PC στην ανάλυση του προβολέα και δεν παρατειρώ κανένα πρόβλημα στην κίνηση όπως λέει ο παραπάνω φίλος Cinemusic.

ΚΑΙ ΣΤΟ FINALE .Σαφώς και η εικόνα που θα έχει ο Τάκης με τον JVC και το setup του ,αλλά και ο Cinemusic , ΣΙΓΟΥΡΑ θα είναι καλύτερη από την εικόνα που έχω, αλλά δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι δεν βλέπουν καλά.

Όσον αφορά το αρχικό σχόλιο για το 'δέντρο και το δάσος' : Προχθές εβαλα στον γιό μου (8 ετών) να δει για άλλη μια φορά μια παιδική στον 2ο προβολέα που έχω ο οποίος είναι μόνο 480p (Χριστέ μου!) και δεν σταμάτησε να γελάει κα να διασκεδάζει καθόλη τη διάρκεια της ταινίας. Ο λόγος απλός. ΔΕΝ ασχολήθηκε καθόλου με την ποιότητα της εικόνας αλλά με την καθε αυτού υπόθεση της ταινίας. Κάτι που δυστυχώς δεν κάνουμε πολλοί από εμάς. ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ . Έτσι απλά!



Καταρχάς, τι σόι αφορισμοί είναι αυτοί με τα δέντρα και τα δάση? Εδώ μέσα, φίλε μου, είναι φόρουμ εικόνας και ήχου....όπερ σημαίνει ότι συζητάμε για τα πάντα. Αν έρθει κάποιο παλληκάρι και ζητάει ένα player για να βλέπει καλύτερα τα DVD του, δεν θα του πούμε ότι ζει στην προϊστορία επειδή εμείς εδώ και μια πενταετία απολαμβάνουμε HD. Ούτε αν μπει κάποιος διατεθειμένος ν' αγοράσει τον SIM θα του πούμε ''έλα μωρέ, πάρε τον Benq τον 1000άρη, δεν θα δεις σημαντικές διαφορές και θα γλυτώσεις και τα χρήματά σου....''

Φυσικά και υπάρχουν διαφορές στην εικόνα ανάμεσα στις 720 και 1080 γραμμές που ειδικά σε προβολέα γίνονται άμεσα αντιληπτές και από τον πιο ''αδαή'' (μιλώ για την ευκρίνεια). Τώρα, αν ο άλλος πάει και κάτσει στα 10 μέτρα από ένα 80άρι κάδρο, ναι, δεν θα δει διαφορές...

Όπως, μεγάλες διαφορές υπάρχουν και από τις 576 γραμμές στις 720 (εδώ μάλιστα είναι μεγαλύτερες οι διαφορές).

Εφόσον εσύ (και απόλυτο δικαίωμά σου είναι) δεν θεωρείς ότι πρέπει να αναβαθμιστείς στα 1080 για χ,ψ,ζ, λόγους κανείς δεν μπορεί να σε πείσει για το αντίθετο. Άσε, λοιπόν, τα δέντρα και τα δάση κατά μέρος, διότι με την ίδια λογική κάποιος λάτρης της ποιότητας της εικόνας, θα μπορούσε να πει ότι το set up σου και το υλικό σου είναι για τα μπάζα, μιας και δεν παρατηρείς πόσο κακό κάνει στην προβαλλόμενη εικόνα....

Δεν έγραψε κανείς ότι όλοι οι υπόλοιποι δεν βλέπουν καλά, αλλά, εφόσον τα στάνταρντς αναβαθμίζονται, ερωτάται γιατί να μην βλέπουν καλύτερα επιλέγοντας κάποιο άλλο μηχάνημα......that's all.....-bye--bye-
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Τελικα υπαρχει 3d οικονομικο.ACER H5360BD

Πες μου όμως . Η εικόνα που βλέπουμε στο σινεμά - όσοι από εμάς πηγαίνουμε - μπορεί να συγκριθεί με την εικόνα έστω κι ενός 720π σε 100'' ?
Σίγουρα όχι. Κι όμως πηγαίνουμε σινεμά γιατί εκεί δεν μπάινουμε στο τρυπάκι της καλής εικόνας ,αλλά της καλής ταινίας.

Τι σημαίνει αυτό?

Και σ' ένα φαστ-φουντ μπαίνουμε που και που για να φάμε, δεν ψωνίζουμε όμως, για τα καθημερινά γεύματά μας στο σπίτι σαβούρα...
 

zilmer

AVClub Addicted Member
20 October 2008
2,327
Re: Απάντηση: Re: Τελικα υπαρχει 3d οικονομικο.ACER H5360BD

Τι σημαίνει αυτό?

Και σ' ένα φαστ-φουντ μπαίνουμε που και που για να φάμε, δεν ψωνίζουμε όμως, για τα καθημερινά γεύματά μας στο σπίτι σαβούρα...
+1000