Βουβάλια 3 επιλογές αναλογικής εξόδου

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Μετά από αρκετό καιρό απραξίας με το βουβάλι μου, που στο διάστημα αυτό το άκουγα με το legato, αποφάσισα να κάνω μερικές αναδιατάξεις.
Πρόβλημα δεν υπήρχε, απλά είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα.
Το legato (που το βλέπετε παρακάτω) στο στάδιο balanced to SE χρησιμοποιεί έναν τελεστικό και φυσικά πριν από αυτό υπάρχουν στο σήμα πυκνωτές ηλεκτρολυτικοί αν και bipolar.

legato_full.jpg


1. Ετσι σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω από το legato μόνο το ενεργό στάδιο i/v να παρακάμψω τους πυκνωτές και μετά να στείλω το σήμα στο λαμπάτο τελικό στάδιο του diyhifisupply.

Ετσι από εδώ
http://www.twistedpearaudio.com/docs/linestages/legato2_schematic.pdf
πριν από τους C7, C8 πήρα με ένα belden και έδωσα στη λάμπα.

2. Στη συνέχεια έκανα μερικές τοπολογικές ανακατατάξεις μιά και το προηγούμενο στάδιο ήταν προσωρινό. Ετσι ήρθε το dac στη μέση αν και ακόμα οι τροφοδοσίες δεν έχουν τελικές τρύπες στο σασί. Τουλάχιστον πιάνονται από μιά ή δυό βίδες και πλέον μπορεί και να ταξιδέψει....Αφαιρέθηκε το volumite μιά και ο F5 ακόμα δεν αποφασίστηκε και έμειναν μόνο οι αναμονές του που φαίνονται στην πλεξούδα αριστερά.

3. Μετά σκέφτηκα διατηρήσω γιά λόγους σύγκρισης και τις εξόδους του legato.

4. Τέλος μού ήρθε η ιδέα, μιά και υπήρχαν οι αναμονές με τα xlr, να δώσω και μιά balanced έξοδο και έτσι τα συνέδεσα, μιά και το legato μπορεί να χρησιμοποιήσει και την balanced και την SE έξοδο παράλληλα. Φυσικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως true balanced μόνο με αντίστοιχο προ ή τελικό αλλά παίζουν με μόνο το L+R+ πχ...

Ετσι τώρα έχω να διαλέγω από 3 εκδόσεις αναλογικών σταδίων.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές υπέρ της λάμπας και υπέρ της κουτσουρεμένης balanced.
Φυσικά είναι νωρίς μιά και η λάμπα έχει να παίξει πάνω από 3-4 μήνες...
Μόνο προβληματάκι γιά την ώρα η χαμηλότερη έξοδος σε σχέση με την έξοδο του τελεστικού.

Μένει φυσικά κάποια στιγμή να γίνουν οι τελικές τρύπες (τελικές γιά ένα διάστημα ελπίζω ενός έτους) και να περιοριστούν κάποια μήκη καλωδίων στις τελικές θέσεις)
Ελπίζω τις επόμενες μέρες να έχω περισσότερα.

attachment.php
 

Attachments

  • P1010353s.JPG
    P1010353s.JPG
    164.2 KB · Views: 415
Last edited:

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Ενδιαφέρον, σε λίγες μέρες θα μπορείς να έχεις και κατασταλαγμένη άποψη

Στο δικό μου έκανα μια δοκιμή χρησιμοποιώντας βύσματα XLR->RCA πέρνωντας το σήμα από την balanced έξοδο και μετά από την SE έξοδο δηλαδή μέσα από τον τελεστικό. Κάπου νομίζω ο τελεστικός αλλοιώνει το σήμα κυρίως στα μεσοχαμηλά, από την balanced ο ήχος είναι πιο αέρινος.

Ο ήχος του Legato μετά από 50 ώρες, ιδίως με τους ηλεκτρολυτικούς, είναι λαμπάτος. Από την αρχή μάλιστα δεν ενοχλούσαν καθόλου τα πρίμα, άστροτο ακόμα. Αλλάζοντας τους πυκνωτές σε Vishay πολυεστέρα πολύ καλής ποιότητας δεν μου άρεσε καθόλου ο ήχος, οπότε θα γυρίσω πίσω στους ηλεκτρολυτικούς ώσπου να έρθουν άλλοι καλύτεροι. Δεν είχα άλλο στάδιο εξόδου να δοκιμάσω αλλά σιγά σιγά μαζεύονται τα υλικά για ένα πλήρες λαμπάτο στάδιο με κέρδος (πρόκειται να οδηγήσει unity gain προ οπότε είναι απαραίτητο).

Το κακό είναι ότι χάνει στα δυναμικά από το DDDAC, δεν ξέρω ίσως είναι νωρίς ακόμα, θα δούμε.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Ενδιαφέρον, σε λίγες μέρες θα μπορείς να έχεις και κατασταλαγμένη άποψη

Στο δικό μου έκανα μια δοκιμή χρησιμοποιώντας βύσματα XLR->RCA πέρνωντας το σήμα από την balanced έξοδο και μετά από την SE έξοδο δηλαδή μέσα από τον τελεστικό. Κάπου νομίζω ο τελεστικός αλλοιώνει το σήμα κυρίως στα μεσοχαμηλά, από την balanced ο ήχος είναι πιο αέρινος.

έτσι έκανα και εγώ και κάπου εκεί κατέληξα



Ο ήχος του Legato μετά από 50 ώρες, ιδίως με τους ηλεκτρολυτικούς, είναι λαμπάτος. Από την αρχή μάλιστα δεν ενοχλούσαν καθόλου τα πρίμα, άστροτο ακόμα. Αλλάζοντας τους πυκνωτές σε Vishay πολυεστέρα πολύ καλής ποιότητας δεν μου άρεσε καθόλου ο ήχος, οπότε θα γυρίσω πίσω στους ηλεκτρολυτικούς ώσπου να έρθουν άλλοι καλύτεροι. Δεν είχα άλλο στάδιο εξόδου να δοκιμάσω αλλά σιγά σιγά μαζεύονται τα υλικά για ένα πλήρες λαμπάτο στάδιο με κέρδος (πρόκειται να οδηγήσει unity gain προ οπότε είναι απαραίτητο).

έχει μια χροιά λάμπας στις μεσσαίες και ψηλές ο λεγκάτος όντως. Γι αυτό και το ακούω σερί μήνες τώρα.
Απλά θέλω τώρα να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα και να λύσω και τα ψυχολογικά που λέγαμε, αν και οι αχλάδες λένε ότι το ψάξανε πάρα πολύ με τους bipolar και τους πιστεύω.



Το κακό είναι ότι χάνει στα δυναμικά από το DDDAC, δεν ξέρω ίσως είναι νωρίς ακόμα, θα δούμε.


κάπου θα βρώ και τις ρυθμίσεις του gain της λάμπας....
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Όσον αφορά αυτό το σύριαλ της μετατροπής σε unbalanced, αν καταλήξω στο legato, θα παραγγείλω το Ventus από τον αχλαδάκια, αν και δεν υπάρχει αρκετό feedback απ' αυτήν την υλοποίηση (διακριτό στάδιο να θυμήσω)

(Καλά ρε Μήτσο, θα κάνεις ΚΑΙ ενισχυτή ; Ο F5 μπορεί να οδηγήσει τα ηχεία σου; Για θύμησέ μου τι χρησιμοποιείς ως προενισχυτή)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Όσον αφορά αυτό το σύριαλ της μετατροπής σε unbalanced, αν καταλήξω στο legato, θα παραγγείλω το Ventus από τον αχλαδάκια, αν και δεν υπάρχει αρκετό feedback απ' αυτήν την υλοποίηση (διακριτό στάδιο να θυμήσω)

(Καλά ρε Μήτσο, θα κάνεις ΚΑΙ ενισχυτή ; Ο F5 μπορεί να οδηγήσει τα ηχεία σου; Για θύμησέ μου τι χρησιμοποιείς ως προενισχυτή)

Τα ξέρω. Το είχα σκεφτεί και εγώ κάποτε.
Ο ίδιος λέει καλά λόγια γι αυτά.

Το αν θα κάνω παίζεται (ακόμα).
Τα ηχεία μου τα οδηγεί και ο trends. Γιατί όχι κι ο Φ5

Προ έχω τον MBL. Τον έχεις ακούσει, τότε στου Κακαλιού πριν χρόνια που κάναμε ένα συγκριτικό, αν θυμάσαι....
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
εγω παντως για dc block εχω τους Obligatto copper και ειναι φοβεροι.

δημητρη σε ενα review ειχα διαβαση οτι ο hypex 180 ειναι καλυτερος απο τον f5.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
εγω παντως για dc block εχω τους Obligatto copper και ειναι φοβεροι.

δημητρη σε ενα review ειχα διαβαση οτι ο hypex 180 ειναι καλυτερος απο τον f5.

πιό ακριβός όμως...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
500-1000 ανάλογα με το τι βάζεις...από όσο έχω (λίγο) ασχοληθεί.
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Απάντηση: Re: Βουβάλια 3 επιλογές αναλογικής εξόδου

500-1000 ανάλογα με το τι βάζεις...από όσο έχω (λίγο) ασχοληθεί.

και θα εχεις και οικονομια στο ρευμα με τον hypex :BDGBGDB55:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Απάντηση: Re: Βουβάλια 3 επιλογές αναλογικής εξόδου

και θα εχεις και οικονομια στο ρευμα με τον hypex :BDGBGDB55:

ο Φ5 καταναλώνει 180 βατ.

Αν είναι να μπω στην λογική της κατανάλωσης θα κάτσω στα αυγά μου (trends) που άλλωστε παίζουν και με την μπαταρία.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Διαολεμένοι Hypex, πάντα έρχεται κάποιος να μου τους θυμήσει.
Obligatto (τους απλούς μαύρους Oil) έχω χρησιμοποιήσει σε ενισχυτή και ηχεία αλλά δεν θα έλεγα ότι με ικανοποίησαν απόλυτα . Copper ε; Χμ, άλλος ένας για τον κατάλογο δοκιμών.
Πάντως οι Muse που έρχονται μαζί με το Legato είναι πολύ καλοί, γλυκόηχοι, καθόλου λασπόδες όπως οι άλλοι ηλεκτρολυτικοί που έχω δοκιμάσει για σύζευξη - ανάδραση.
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Διαολεμένοι Hypex, πάντα έρχεται κάποιος να μου τους θυμήσει.
Obligatto (τους απλούς μαύρους Oil) έχω χρησιμοποιήσει σε ενισχυτή και ηχεία αλλά δεν θα έλεγα ότι με ικανοποίησαν απόλυτα . Δεν Copper ε; Χμ, άλλος ένας για τον κατάλογο δοκιμών.
Πάντως οι Muse που έρχονται μαζί με το Legato είναι πολύ καλοί, γλυκόηχοι, καθόλου λασπόδες όπως οι άλλοι ηλεκτρολυτικοί που έχω δοκιμάσει για σύζευξη - ανάδραση.


AC-coupling capacitors at the balanced outputs are Nichicon MUSE ES 100uF bipolar audio capacitors (which actually tied as our favorite with Elna RFS (SilmikII) capacitors).
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
500-1000 ανάλογα με το τι βάζεις...από όσο έχω (λίγο) ασχοληθεί.


800 θα σου παη με ξεχωριστα τροφοδοτικα ανα καναλη η 650 με κοινο.

για τους muse μιλαη σε σχεση με ηλεκτρολυτικους ενω και ιδιος προτεινη

αλλαγη με mkp.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
800 θα σου παη με ξεχωριστα τροφοδοτικα ανα καναλη η 650 με κοινο.

για τους muse μιλαη σε σχεση με ηλεκτρολυτικους ενω και ιδιος προτεινη

αλλαγη με mkp.

αυτό λεω.
το έχει ψάξει.
Φαντάζομαι έχει ψάξει και άλλα.
Οπότε γιατί να τυρανιόμαστε?
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
σαββα δεν εκανα ΑΒ αφου δεν εβαλα καθολου τους Muse αλλα σε
συγκριση με τους solen ειναι πολυ πιο αναλυτικοι και χωρις γρεζη.
θα ελεγα οτι ειναι ουδεροι.