CD Player έως 1000

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι και σε γειτονική περιοχή με το thread ''Παντρεύομαι παιδιά. Ηχεία+ενισχυτή+πηγή. Βοήθεια!''

Το λοιπόν μετά απο ψάξιμο, και επηρεαζόμενος και απο τελεταία έκδοση γνωστού περιοδικού, είχα καταλήξει στο Audiolab 8200cd, το οποίο έχει μια λειτουργία που με ενδιαφέρει πολύ [Λειτουργία DAC για εξωτερικό ψηφιακό σήμα (και απο PC μέσω USB)].

To θέμα είναι είναι ότι τα πάει πάρα πολύ καλά και το XTZ CD-100, στα μισά λεφτά.

Βεβαίως υπάρχουν υποψήφια ακόμα κάποια μοντέλα απο Marantz, Pioneer, Harman Kardon.

Έαν έχει κάποιος κάποια εμπειρία μπορεί να την πεί.
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Απάντηση: Re: CD Player έως 1000

στα 3000 αν δώσεις 1000 γιά την πηγή τί μένει γιά τα ρέστα?

Εχει ανέβει το budget στα 4000 εδώ και καιρό, εξάλλου την κρυάδα την έφαγα εχθές με τα ATC, όρεξη για συζήτηση πολλή. Τα XTZ είναι στα 480 και το Audiolab 8200CD στα 900 (οριακά είμαι).
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Στα χαρτιά το 8200 είναι καλύτερο.
Αλλά θα πρέπει να μοιραστείς μαζί μας τους διάφορους συνδυασμούς που έχεις καταλήξει.
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Αχ πονεμένη ιστορία.

Λοιπόν από ακροάσεις τα ηχεία που είμαι ανάμεσα είναι τα εξής:

1)B&W CM9
2)Monitor Audio RX8
3)ATC SCM40 (?) μάλλον δεν κάνουν για τα ακούσματα μου.
4)Περιμένω να ακούσω και με αυτιά μου τα Klipsch.
5)PMC
6)Μου έιχαν προταθεί και Dali Ikon

(Να σου δώσω να καταλάβεις είχα καταλέξει στα ATC SCM40, και θα έπερνα η των ομώνυμο ενισχυτή, ή των Krell s300i, δηλ. θα τα έχωνα παραπάνω για ενισχυτή διότι και είναι δυσκολα στην οδήγηση, αλλα και τα είχα βρεί σε πολύ χαμημή τιμή)

Anyway.

Με τις 4 εκδοχές ηχείων τώρα ενισχυτές είναι αρκετοί.
1)Cambridge Audio 840A V2.0
2)Naim
3)XTZ
4)Audio Flight Three

Δηλαδή μπορεί να ακουμπήσω και στα 4000 χιλιάρικα μπορεί να μείνουν και άνετα για να πάρω κουφέτα!!
Χαχαχαχα.
 

bower

Senior Member
19 October 2010
497
τα Monitor Audio RX8 θα πρότεινα να μην τα συμπεριλαμβάνεις στις επιλογές σου. ανηκουν περισσοτερο στον εντυπωσιασμο, παρα στην υψηλη πιστοτητα
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
IMO δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα πολλά για ένα cd player..... Καλύτερα να παεις ένα φθηνό dvd player που θα παίζε τον ρόλο του transport και τα υπόλοιπα να τα επενδύσεις σε ένα καλό εξωτερικό dac. Θα έχεις μεγαλύτερη ευελιξία για μελλοντικές προσθήκες στο σύστημά σου έτσι....
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Re: Απάντηση: CD Player έως 1000

Αχ πονεμένη ιστορία.

Λοιπόν από ακροάσεις τα ηχεία που είμαι ανάμεσα είναι τα εξής:

1)B&W CM9
2)Monitor Audio RX8
3)ATC SCM40 (?) μάλλον δεν κάνουν για τα ακούσματα μου.
4)Περιμένω να ακούσω και με αυτιά μου τα Klipsch.
5)PMC
6)Μου έιχαν προταθεί και Dali Ikon

(Να σου δώσω να καταλάβεις είχα καταλέξει στα ATC SCM40, και θα έπερνα η των ομώνυμο ενισχυτή, ή των Krell s300i, δηλ. θα τα έχωνα παραπάνω για ενισχυτή διότι και είναι δυσκολα στην οδήγηση, αλλα και τα είχα βρεί σε πολύ χαμημή τιμή)

Anyway.

Με τις 4 εκδοχές ηχείων τώρα ενισχυτές είναι αρκετοί.
1)Cambridge Audio 840A V2.0
2)Naim
3)XTZ
4)Audio Flight Three

Δηλαδή μπορεί να ακουμπήσω και στα 4000 χιλιάρικα μπορεί να μείνουν και άνετα για να πάρω κουφέτα!!
Χαχαχαχα.

Λίγο μπλεγμένα τα πράγματα. Όσον αφορά τα ηχεία, για να μιλάμε για την ίδια κατηγορία -ή στο περίπου- πρέπει στα Monitor Audio να πας στη σειρά GS, και στη σειρά Mentor από Dali. Φαντάζομαι ότι από PMC εννοείς τα FB1i.

Επίσης στους ενισχυτές έχεις μαζί διαφορετικές κατηγορίες. Αποφάσισε πού θα κινηθείς, και μετά κάνεις τις επιλογές σου. Το να έχεις στη λίστα μηχανήματα ΚΑΙ του χιλιάρικου ΚΑΙ του διχίλιαρου δεν θα σε βοηθήσει να βγάλεις άκρη. ΚΤΤΜΓ, με 1200-1500 ευρώ βρίσκεις άνετα καλό ενισχυτή (ακόμα και καινούργιο, πόσω μάλλον μτχ) για να οδηγήσεις ηχεία των 2000 ευρώ.

Από πηγή, με δεδομένα αυτά, δε νομίζω ότι το χιλιάρικο είναι overkill. Αν πάλι βρεις ενισχυτή με ενσωματωμένο DAC (όπως ο Leema Pulse III ή ο Primare I32) τότε καθάρισες. Κατά τη γνώμη μου, οι ψηφιακές είσοδοι είναι πλέον εκ των ων ουκ άνευ. Το "σκέτο" CD player είναι το μόνο που πρέπει να αποκλείσεις ως λογική.
 
Re: Απάντηση: Re: CD Player έως 1000

Εχει ανέβει το budget στα 4000 εδώ και καιρό, εξάλλου την κρυάδα την έφαγα εχθές με τα ATC, όρεξη για συζήτηση πολλή. Τα XTZ είναι στα 480 και το Audiolab 8200CD στα 900 (οριακά είμαι).

Σκέψου και το audiolab 8200 cdq (cd + dac + προενισχυτής) όπου σε συνδυασμό με τα αντίστοιχα 8200 μονομπλοκ 250 wat (νομίζω σύνολο 3000 euro list price) καθαρίζεις με πηγή και ενίσχυση
 

George35

Established Member
27 August 2010
223
Re: Απάντηση: CD Player έως 1000

τα Monitor Audio RX8 θα πρότεινα να μην τα συμπεριλαμβάνεις στις επιλογές σου. ανηκουν περισσοτερο στον εντυπωσιασμο, παρα στην υψηλη πιστοτητα

Ενώ τα δικά σου τα Monitor Audio RX6 ανήκουν περισσότερο στην υψηλή πιστότητα :flipout:


@loudobic
Προσωπικά, έχω τα RX8, μαζι με με εναν Musical fidelity m3i και ειμαι ευχαριστημενος. Βεβαια περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Παιζει ρόλο και ο χώρος σου βέβαια. Από πηγή, μπορεις να δεις και το M1 DAC (400-450 ευρω) σε συνδυασμο με ενα φτηνο CD player.
 
Last edited:

bower

Senior Member
19 October 2010
497
Απάντηση: Re: Απάντηση: CD Player έως 1000

προσεχε μη σου κακολογησουμε τις ηχειαρες σου...τα rx6 για 8,5 κατοσταρικα καλα ειναι.
δλδ λες οτι τα rx8 ειναι καλυτερα απο τα atc, dali και b&w που εχει στις επιλογες του? αφου και ο ιδιος εχεις πει οτι προσπαθουν να εντυπωσιασουν
 

George35

Established Member
27 August 2010
223
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: CD Player έως 1000

Ειπα περι ορεξεως κολοκυθόπιτα. Στις ακροασεις μου τα RX8 επαιξαν καλυτερα απο B&W CM7,CM8 , Dali Ikon 6, klipsch WF35, focal 816V. Απο πηγές -μιας κι αυτο ειναι το θεμα του νηματος- ακουσα musica fidelity m3cd, marantz pearl-lite CD. Εξαιρετικά, αλλα και τα 2 λιγο πανω απο 1000 ευρω. Αυτη ειναι η εμπειρια μου, αυτην καταθετω.

προσεχε μη σου κακολογησουμε τις ηχειαρες σου...τα rx6 για 8,5 κατοσταρικα καλα ειναι.
δλδ λες οτι τα rx8 ειναι καλυτερα απο τα atc, dali και b&w που εχει στις επιλογες του? αφου και ο ιδιος εχεις πει οτι προσπαθουν να εντυπωσιασουν
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Αχ πονεμένη ιστορία.

Λοιπόν από ακροάσεις τα ηχεία που είμαι ανάμεσα είναι τα εξής:

1)B&W CM9
2)Monitor Audio RX8
3)ATC SCM40 (?) μάλλον δεν κάνουν για τα ακούσματα μου.
4)Περιμένω να ακούσω και με αυτιά μου τα Klipsch.
5)PMC
6)Μου έιχαν προταθεί και Dali Ikon

(Να σου δώσω να καταλάβεις είχα καταλέξει στα ATC SCM40, και θα έπερνα η των ομώνυμο ενισχυτή, ή των Krell s300i, δηλ. θα τα έχωνα παραπάνω για ενισχυτή διότι και είναι δυσκολα στην οδήγηση, αλλα και τα είχα βρεί σε πολύ χαμημή τιμή)

Anyway.

Με τις 4 εκδοχές ηχείων τώρα ενισχυτές είναι αρκετοί.
1)Cambridge Audio 840A V2.0
2)Naim
3)XTZ
4)Audia Flight Three

Δηλαδή μπορεί να ακουμπήσω και στα 4000 χιλιάρικα μπορεί να μείνουν και άνετα για να πάρω κουφέτα!!
Χαχαχαχα.

+ 8200CD
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Καλησπέρα και πάλι.

Μετα απο χίλια μοίρια στο σαλώνι μου έχω συνδιασμό προ Nad C165BEE και τελικό Nad C275BEE, ο οποίος οδηγεί τα Klipsch RF-7 Classic.

Το μόνο που μου μένει είναι η πηγή.
Διαθέτω 1000 ευρώ, παίζω και σε καινούργιο αλλα και μεταχειρισμένο.

Ακούω ιδέες. (έχω πολύ πράμα σε MP3). Οπότε θέλω το καλύτερο δυνατόν ενσωματομένω DAC.
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Μάλιστα. Λόγω της σύνδεσης USB, αλλα και του καλού DAC ε?

Άραγε υπάρχει κάποιο cd player στα λεφτά αυτά, με ανάλογες ευκολίες?
Αναμένουμε κάτι καινούργιο ίσως?
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Για να πάω για ψώνια, έχουμε και λέμε.

Με budget μέχρι 900 ευρώ, έχουμε κάποιες προτινόμενες διαθέσιμες επιλογές.

1)Audiolab 8200CD (900 ευρώ)
2)Arcam rDac + εισαγωγικό cd player (580 ευρώ)

** βρήκα και ένα μεταχειρισμένο (Unison Recearch Unico cdp) στα 700 ευρώ.

Τι λέτε να πάρω??