Crypto ReDi 220

koystado

New member
14 October 2010
72
Καρδίτσα
Γεια σας. Σκεφτομαι να αγορασω τον ψηφιακό δέκτη Crypto ReDi 220MP ο οποιος πρεπει να ειναι σχετικα καινούριος. Το έχει κανεις να μου πει εντυπώσεις?

 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto ReDi 220MP

Με μια γρήγορη ματιά στο εγχειρίδιο που ενίοτε το αναφέρει ως Redi 200 ή 100 (α ρε επαγγελματισμός Ελληνάρες!), βλέπω πως χρησιμοποιεί HD chip της ALi, ίσως το M3602.

Θα ήθελα να διαβάσω κι εγώ γνώμες, κυρίως για την ταχύτητα αλλαγής καναλιών.
 
Last edited:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto ReDi 220MP

Η Crypto έβαλε στο εγχειρίδιο φωτογραφίες από μενού δεκτών με ALi, αλλά μερικές είναι από το κανονικό, από Nexperia (=Philips)! (Ο επαγγελματισμός που έλεγα προηγουμένως).
Είναι της MiCO, πιθανότατα το μοντέλο HDT-1XXA.
Ένας κλώνος του είναι ο Engel RT0406HD, από το εγχειρίδιο του οποίου μπορούμε να δούμε ένα επιπλέον τεχνικό χαρακτηριστικό για το tuner: SIGNAL LEVEL: -75 ~ -20 dbm

Ένα Γαλλικό φόρουμ με διάφορες πληροφορίες: http://www.tvnt.net/forum/axil-rt0406hd-t23228.html
 

Apollonios

New member
11 February 2011
34
Kastoria
Re: Crypto ReDi 220MP

Η δυνατότητα εγγραφής μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα σε αυτή την τιμή. Παίζει όμως σωστά MKV και str υπότιτλους?? Με τον ήχο τι γίνεται? Είναι οκ με ενισχυτή 5.1 ?
To αγόρασε κάποιος από εδώ να μας πει εντυπώσεις?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto ReDi 220MP

Έκανα λάθος για αυτό που είπα για το εγχειρίδιο του 220 και το Nexperia.
Οι εικόνες είναι όλες από ALi, οπότε άκυρα όσα έγραψα.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Crypto ReDi 220MP

Με μια γρήγορη ματιά στο εγχειρίδιο που ενίοτε το αναφέρει ως Redi 200 ή 100 (α ρε επαγγελματισμός Ελληνάρες!), βλέπω πως χρησιμοποιεί HD chip της ALi, ίσως το M3602.
Επειδή μπερδεύτηκα λίγο οι πληροφορίες για τα chip είναι για τον 220, τον 200, ή τον 100; Οι 100 και 200 είναι παλιοί δέκτες. Βγήκαν πριν ενάμιση χρόνο περίπου. Ο 220 είναι καινούριος.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Crypto ReDi 220MP

Και οι τρεις φαίνεται πως έχουν ALi.
Και ξέρουμε τίποτα για αυτούς; Είνα γρήγοροι; Αν και από οτι βλέπω πιο πάνω, και εσύ την ίδια απορία έχεις.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto ReDi 220MP

Έχει γραφεί στα θέματα των δεκτών με ALi (π.χ. Edision mini-triton, Crypto Redi 50A, Telefunken TFD-4000) ότι οι δέκτες αλλάζουν κανάλι γρήγορα (λίγο πιο αργά από NEC, πολύ ταχύτερα από Mstar).
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: Crypto ReDi 220MP

Εδώ και δύο μέρες είμαι κάτοχος αυτής της συσκευής.

Δεν αγοράστηκε, για χρήση σε σπίτι αλλά για ένα πρότζεκτ σε αυτοκίνητο.

Αν και δεν τον έχω δοκιμάσει σε λειτουργίες που σίγουρα θα θέλατε (εγγραφή για παράδειγμα), o δέκτης αυτός έχει προτερήματα αλλά και μειονεκτήματα.

Είναι μικρός, έχει hdmi, scart, composite. Είναι δέκτης full HD.
Εξωτερικά δεν είναι εντυπωσιακός και διαθέτει μια είσοδο usb.
Εσωτερικά όμως έχει μια πολύ περιποιημένη πλακέτα, με παντελή απουσία καλωδιώσεων.
Είναι πιο ευαίσθητος ο δέκτης του, από του Crystal Audio HD για παράδειγμα και σε δυνατό σήμα, αλλάζει ελαφρώς πιο γρήγορα τα κανάλια.
Από ότι μέτρησα με χρήση usb stick τραβά μέγιστο περίπου 1Α ρεύμα (στο ψηφιακό μέρος του, δηλ. τάση 5V και κάτω), ενώ όταν συνδεθεί εξωτερικός δίσκος χωρίς δική του τροφοδοσία, τραβάει μέχρι και 1.6Α κορυφή (δοκιμή με WD Passport 80Gb).
Παίζει αρκετά μεγάλο πλήθος ταινιών και δεν κολλάει ή ξεσυγχρονίζεται με τον ήχο.
Μην περιμένετε αναπαραγωγή iso, ή blue-ray rip, αλλά ματρόσκες, avi, mpeg2/4, divX κ.α αέρα...
Επίσης μην περιμένετε αναπαραγωγή dts.
Όριο θέτω τις πολύ μεγάλες ματρόσκες, για παράδειγμα την παιδική ταινία Despicable ή οποία είναι 1080p και 10Gb, την παίζει αλλά σε κάποια στιγμή στις πολλές δοκιμές έβγαλε μήνυμα για όριο.

Το μενού του έχει ένα πλεονέκτημα για χρήση σε μικρές τηλεοράσεις ή μικρές TFT οθόνες αυτοκινήτου (ο λόγος που αγοράστηκε), εμφανίζεται πάρα πολύ καλά σε ανάλυση, ακόμα και σε 5" lcd με ανάλυση 320Χ240pixel, κάτι που άλλες συσκευές HD που δοκιμάστηκαν δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση των λιστών.

Μειονεκτήματα που διαπίστωσα το πολύ μικρό μέγεθος γραμματοσειρών, η οποία δεν αλλάζει σε μέγεθος ούτε και σε μορφοποίηση, εντούτοις εμφανίζεται σωστά και ίσως το κάπως διάσπαρτο στα κουμπιά τηλεχειριστήριο που στην αρχή ξενίζει αρκετά μέχρι να το συνηθίσεις.
 

vanesavita

New member
7 January 2010
15
Re: Crypto ReDi 220MP

Παίζει αρκετά μεγάλο πλήθος ταινιών και δεν κολλάει ή ξεσυγχρονίζεται με τον ήχο.
Μην περιμένετε αναπαραγωγή iso, ή blue-ray rip, αλλά ματρόσκες, avi, mpeg2/4, divX κ.α αέρα...

Eπειδή σκέφτομαι να αγοράσω τον συγκεκριμένο δέκτη.
Δεν καταλαβα κάτι, παίζει τελικά μέσω USB divx ταινίες mpeg2 και mpeg4 ή όχι?
Και τους ελληνικούς υπότιτλους τους παίζει κανονικά ?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto ReDi 220MP

Καλορίζικος ο νέος σου δέκτης!

Αν μπορείς, ανέβασε φωτογραφίες του εσωτερικού του.
Το μέγεθος των υποτίτλων το έλεγξες και σε μεγάλη τηλεόραση;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: Crypto ReDi 220MP

Λυπάμαι που δεν είμαι σε θέση να σας δώσω όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για τον δέκτη.
Όπως εξήγησα ο κύριος λόγος αγοράς του είναι η χρήση στο αυτοκίνητο και όχι στο σπίτι, με αποτέλεσμα να μην μπορώ εύκολα να κάνω τις δοκιμές που θέλετε...

Το εσωτερικό της συσκευής είναι το παρακάτω. Απουσία καλωδίωσης και αρκετά περιποιημένο layout.

attachment.php



Το πως είναι σε μέγεθος και εμφάνιση η συσκευή, φαίνεται στις παρακάτω δύο φωτογραφίες, έχει συγκριθεί με τον Crystal Audio HD. Στο πίσω μέρος το επίχρυσο rca που διακρίνεται με τη λοιπή καλωδίωση είναι μέρος της μετατροπής που έχει δεχθεί.

attachment.php


attachment.php


Για το πως φαίνονται οι υπότιτλοι σε μια μεγάλη οθόνη (42" για παράδειγμα), φαίνεται στο απαράδεκτο αρχείο που σας επισυνάπτω που τραβήχτηκε στο χέρι με πολύ αργή ταχύτητα...Όπως προανέφερα σε αυτό το fw δεν μεγαλώνουν ούτε επιδέχονται αλλαγή στη μορφοποίησή και θέση.

attachment.php


Από ότι είδα στο αυτοκίνητο, μου έκανε εντύπωση ότι δεν μου έδινε δυνατότητα να δώσω μεγαλύτερη ανάλυση από τις 480-576 (που δεν μου χρειάζεται), πιθανόν να φταίει η σύνδεση (scart & composite) που το έχω συνδεδεμένο (στις 2 οθόνες) και ίσως βλέποντας ο οδηγός του ότι η σύνδεση δεν μπορεί να δώσει μεγαλύτερη ανάλυση από αυτό του PAL, να περιορίζεται αυτόματα...αλλά δεν μπορώ να το πω αυτό με βεβαιότητα, γιατί ο αντίστοιχος της Crystal θυμάμαι ότι ανέβαινε και σε μεγαλύτερες αναλύσεις με τις ίδιες αναλογικές εξόδους...

Υπότιτλοι στα ελληνικά, όπως είπαμε τους δείχνει αρκεί να είναι UTF8 (διαφορετικά τους μετατρέπεις).
Εάν όμως η ταινία έχει ενσωματωμένους άλλους, τότε δεν δείχνει τους εξωτερικούς (κάτι που από ότι ξέρω ο Crystal Audio HD το κάνει...αλλά το ένα πάνω στο άλλο).

Για το φίλο που ρωτά εάν παίζει DivX, όπως ήδη έγραψα, ναι τις αναπαράγει κανονικά.
Δομή dvd δεν παίζει απευθείας, αλλά εάν μπεις στον κατάλογο και διαλέξεις το πρώτο, τα παίζει όλα απευθείας με τη σειρά τους.

Όλες αυτοί οι δέκτες απαιτούν συμβιβασμούς σε διάφορα επίπεδα. Για να τα αποφύγεις πρέπει να πας σε λύσεις υβριδικές όπως τα O2media-Ellion-Novatron που είναι καθαρόαιμα media player με προσθήκη δέκτη + PVR, όμως απαιτούν άνω των 160 ευρώ...

Δεν ξέρω εάν σας καλύπτουν, αλλά μου είναι πλέον αρκετά δύσκολο να το βγάζω από το αυτοκίνητο και να το ανεβοκατεβάζω για δοκιμές. Επί του αυτοκινήτου ότι θέλετε...




Λοιπ
 

Attachments

  • pcb.jpg
    pcb.jpg
    141.2 KB · Views: 431
  • front.jpg
    front.jpg
    65.8 KB · Views: 540
  • back.jpg
    back.jpg
    79.3 KB · Views: 533
  • titles.jpg
    titles.jpg
    45.3 KB · Views: 428

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto ReDi 220MP

Επειδή δεν διακρίνω καλά, κάτω από το τσιπ μνήμης γράφει Μ3601Ε;
Εκεί γράφει τον επεξεργαστή της ALi που χρησιμοποιεί.
 

koystado

New member
14 October 2010
72
Καρδίτσα
Απάντηση: Crypto ReDi 220MP

αμα δεν μπορει να αλλάζει το μεγεθος απο τους υποτιτλους ειναι ενα μειον βασικο για καποιους
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: Crypto ReDi 220MP

Επειδή δεν διακρίνω καλά, κάτω από το τσιπ μνήμης γράφει Μ3601Ε;
Εκεί γράφει τον επεξεργαστή της ALi που χρησιμοποιεί.

Ακριβώς και πιο αναλυτικά MC6238-M3601E-VER1.0

αμα δεν μπορει να αλλάζει το μεγεθος απο τους υποτιτλους ειναι ενα μειον βασικο για καποιους

- Για όποιον το θέλει και media player, σίγουρα ναι - αλλά όπως είπα...όλα αυτά είναι στην ουσία μέτρια μηχανάκια ως media player.

Να προσθέσω κάτι σημαντικό για μένα, ότι αναπαράγει και flac 16bit αρχεία ήχου - τα βλέπει ως mp3 αλλά τα αναπαράγει κανονικότατα! Σε αφήνει επίσης όταν αναπαράγει ένα μουσικό κομμάτι, να περιηγηθείς στις λίστες των λοιπών φακέλων της μουσικής σου.

Σε καλό τηλεοπτικό σήμα, ο χρόνος αλλαγής είναι 1" για τα mpeg2 και περίπου 2" για τα mpeg4.