Άφιξη πτήσης Audia FL One!

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Το "σκάφος" κατέφθασε και η πρώτη εντύπωση είναι ότι θα μείνει αρκετό καιρό προσγειωμένο στο σαλόνι μου! (ελληνικό ή καναδικό... :D)

Δεν θα μπω σε συγκρίσεις με τα προηγούμενα μηχανήματα διότι είναι 100% δεδομένο ότι είχα κακοματσάρει.

Σας παραθέτω τις πρώτες φωτογραφίες (σόρρυ για το μπάχαλο στο σαλόνι) και αναμένω με χαρά τις διπλές ευχές σας,
μια που συνέπεσε να είναι και δώρο γενεθλίων... :music-smiley-004:


DSC08962.JPG

View attachment 63833

DSC08974.JPG
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
καλο ακουστο και πολυχρονος
πες και τις εντυπωσεις σου, οσο για το μπαχαλο ελα απο στο δικο μου να δεις τι σημαινει
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Χρόνια πολλά και καλορίζικος! Αυτός είναι ο μεγάλος ολοκληρωμένος της AF;

Υ.Γ. Υπάρχουν άτομα που κάνουν δώρο τέτοιους ενισχυτές; :grinning-smiley-043
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Απάντηση: Re: Άφιξη πτήσης Audia FL One!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές :smile:



καλο ακουστο και πολυχρονος
πες και τις εντυπωσεις σου, οσο για το μπαχαλο ελα απο στο δικο μου να δεις τι σημαινει

Πολύ διαυγής, με ωραίο χαμηλό (εκτεταμένο χωρίς να κρεμάει), και όσο γλυκός χρειάζεται
από τη μέση και πάνω για να κελαηδήσουν τα esotar όπως τους αρμόζει!
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές. Οι υπόλοιπες (ανάλυση, βάθη-πλάτη-μήκη, εν καιρώ...)

Εσύ φίλε μου είσαι και μάστορης, δικαιολογείσαι (κι αν είσαι και εργένης, δικαιολογείσαι δις).

Καλορίζικος !!!
ΥΓ περιμένουμε τις "γνωστές" φωτό από τη σύνδεση του ενισχυτή........

Για το νέο...στήσιμο μιλάς; Την ψήνω νά 'ρθει και με μαύρες...γρίλιες!!
Θα δούμε... ;)

Χρόνια πολλά και καλορίζικος! Αυτός είναι ο μεγάλος ολοκληρωμένος της AF;

Υ.Γ. Υπάρχουν άτομα που κάνουν δώρο τέτοιους ενισχυτές; :grinning-smiley-043

Αυτός είναι φίλε karavan!

ΥΓ. Κι όμως... υπάρχουν!
:grinning-smiley-043 κι από μένα!
 
Last edited:

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Δεύτερες εντυπώσεις…

Άψογο ματσάρισμα!

Ένα ολόκληρο έτος προσβεβλημένος από την ευλογημένη (για την ψυχή) και καταραμένη (για το νου – την τσέπη – τις συζύγους) ίωση της αναβάθμισης, μπορώ πια να πω ότι επιτέλους ανάρρωσα!
Ξέρω, θα αρχίσετε να με περιπαίζετε τώρα, οπότε το συμμαζεύω… «Δεν θα έλεγα όχι για μια αναβάθμιση στα καλώδια των ηχείων»!
Καλό! Αυτή όμως είναι η…ουρά. Ο γάιδαρος καλοί μου συμφορουμίτες εφαγώθη! :HTEHEH56:

Όσο περίεργο κι αν ακούγεται, θα ομολογήσω πως νοιώθω σαν μικρό παιδί. Κι όχι μόνο από χαρά...
Ο ήχος μου θυμίζει έντονα τον ήχο που πρωτογνώρισα και αγάπησα ως πιτσιρικάς από κάποια 80ας τζαπανίζ διαμαντάκια.
Αναβίωσα εκείνη ακριβώς την αίσθηση αλλά...on steroids!
Τα στοιχεία που εξακολουθούν να με συναρπάζουν από χθες το βράδυ (πέρα από τις υπέροχες «80ας» χροιές), είναι η έκταση στα δυο άκρα του φάσματος, η καθαρότητα, η λεπτομέρεια και ο έλεγχος πάνω στις Φοντάνες, ακόμα και σε πολύ υψηλές εντάσεις (να αναφέρω σ’ αυτό το σημείο ότι το μηχάνημα είναι στρωμένο).
Δεν «φωτίζει», δεν κουράζει (μα τι λεω;!!), δεν χρειάζεται να είναι ή να το παίξει macho... Απλά «τις έχει».
Αξιοσημείωτο είναι επίσης το γεγονός ότι και σε χαμηλές εντάσεις δεν χάνεται τίποτα από τη λεπτομέρεια ή την ισορροπία (όσοι έχουν τα συγκεκριμένα ηχεία καταλαβαίνουν ακριβώς τι εννοώ) του ηχητικού αποτελέσματος... Και στο -10, και στο -40, όλα «είναι εκεί».
Και κυρίως τα χαμηλά...
Θυμάμαι όταν ήταν να αγοράσω τα ηχεία, μου έλεγε ένας πολύ αγαπητός (και δεκάκις φορές σχετικότερος με το «σπορ») φίλος…
«Τα έχω ακούσει… εξαιρετικά ηχεία! με τα πρίμα τους, τα μπάσα τους…».
Από το φθινόπωρο κυρίως, που επέστρεψα στην Ελλάδα, υπήρξαν ώρες που αναρωτιόμουν αν αυτά τα ηχεία έχουν πράγματι μπάσα ή αν θα πάθω λουμπάγκο και κήλη από την άλλη μεριά (από τη μια απέκτησα ήδη) κουβαλώντας από χώρα σε χώρα ηχεία με βάρος δαπέδου και χαμηλά βάσης!
Τελικά ο αγαπητός μου φίλος δικαιώνεται 100% (προς μεγάλη μου τέρψη), και από την άλλη μάλλον ξεφτιλίζονται κάποιοι αμερικανοί που διάβαζα τις προάλλες, οι οποίοι έγραφαν ότι ο One «πονάει» στα χαμηλά! Από χομπίστες όμως -ή μη- που ψωνίζουν ηχεία και ενισχυτικά «με το κιλό», ελπίζοντας να τους κλωτσήσουν δυνατά το στομάχι και να τους αδειάσουν το πρόγραμμα στη μούρη για να χαρούν, τι περίμενα κι εγώ να διαβάσω;

Τεσπα… Γούστα είναι αυτά…

Τα Fontaine πάντως δεν είναι τέτοια ηχεία... Είναι elegant τόσο στον ήχο, όσο και στην όψη τους, και διψάνε για παρτενέρ με αντίστοιχα χαρίσματα.
Γι αυτό παίδες μου φοντανάκηδες μη βασανίζεστε άδικα... λαμπίτσα, τάξη Α και ξεμπερδέψατε. Μακριά από βαρβατίλες, σκληρούς του Μαιάμι και στεγνό καθάρισμα. Ούτε δύσκολα ηχεία είναι άλλωστε, ούτε αναίσθητα.

Όπως προείπα βέβαια, όλα είναι θέμα γούστου...


Αυτά προς το παρόν. Συνέχεια ακρόασης...και ύπνος αύριο βράδυ! (μίλησε κανείς για βρυκόλακες; ;))
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Χίλια ευχαριστώ Στέργιο, Database Error, Jadisboy και Μιχάληδες!!

Υγεία και καλές ακροάσεις να έχουμε όλοι ;)
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,919
επαρχια
Xρόνια πολλα, καλοάκουστος! Να κανω και μια ερώτηση έχεις ηχεια dynaudio ?
Γιατί αναφέρθηκες κάπου στο esotar
από τη μέση και πάνω για να κελαηδήσουν τα esotar όπως τους αρμόζει
Αν ναι θα ήθελα τη γνώμη σου για αυτά..
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,083
Εν πλώ
Χρόνια σου πολλά Μάνο μας!

Πάντα να είσαι καλά και να βλέπεις τα όνειρά σου να πραγματοποιούνται!!

Καλοάκουστο το καινούριο τέκνο και να το χαρείς πολλά -πολλά χρόνια!!
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Απάντηση: Re: Άφιξη πτήσης Audia FL One!

Χρόνια σου πολλά Μάνο μας!

Πάντα να είσαι καλά και να βλέπεις τα όνειρά σου να πραγματοποιούνται!!

Καλοάκουστο το καινούριο τέκνο και να το χαρείς πολλά -πολλά χρόνια!!

Ευχαριστώ πολύ καπετάνιε μας!!!

Υγεία να μας χαρίζει ο Παντοδύναμος και το σκάφος αξιόπλοο, κι όλα τα άλλα απ' ότι φαίνεται γίνονται!!

:party:

Xρόνια πολλα, καλοάκουστος! Να κανω και μια ερώτηση έχεις ηχεια dynaudio ?
Γιατί αναφέρθηκες κάπου στο esotar

Αν ναι θα ήθελα τη γνώμη σου για αυτά..

Σ' ευχαριστώ φίλε μου!

Έχω ηχεία της Eggleston (το Fontaine II) τα οποία φοράνε esotar tweeter και mid του Morel.

Τόσο τα esotar, όσο και τα ηχεία της Dynaudio γενικότερα, είναι γνωστά... και μάλλον δεν χρειάζονται τη γνώμη μου! ;)

(τα συστήνω ανεπιφύλακτα όπως κατάλαβες! :earmuffs:)
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,919
επαρχια
Re: Απάντηση: Re: Άφιξη πτήσης Audia FL One!

Σ' ευχαριστώ φίλε μου!

Έχω ηχεία της Eggleston (το Fontaine II) τα οποία φοράνε esotar tweeter και mid του Morel.

Τόσο τα esotar, όσο και τα ηχεία της Dynaudio γενικότερα, είναι γνωστά... και μάλλον δεν χρειάζονται τη γνώμη μου! ;)

(τα συστήνω ανεπιφύλακτα όπως κατάλαβες! :earmuffs:)


Σ' ευχαριστώ πολύ.
 

gas gas

Senior Member
23 March 2008
443
Νέα Σμύρνη
Επειδή αυτή η ιστορία μας κερνάει συνήθως μεγάλες αγωνίες και πίκρες, κάτι τέτοιες στιγμές μπορούμε εύκολα να τις συμμεριστούμε. Επειδή υπήρξες κατά καιρούς αναλυτικός και περιγραφικός με την ως τώρα διαδρομή σου, νιώθουμε τη χαρά σου. Μακάρι η μαγεία και η πτήση να κρατήσουν για πολύ-πολύ καιρό. Καλές ακροάσεις, καλή ζωή. Μπράβο και εύγε και γιούπι και ζήτω. :)
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Έτσι είναι καλέ μου φίλε Gas...
Αλλά αφού πετάξουμε 5-6 ντακ, 2-3 ενισχυτικά, τόσα ιντερκονέκτς κι άλλες τόσες πρίζες (χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα),
σκάει από το υπερπέραν μια κέντα τσιριμπίμ τσιριμπόμ, κι επιστρέφει η ηρεμία, η ανακούφιση και η μουσική-ηχητική απόλαυση που τόσο απεγνωσμένα ψάχνουμε!

Σ' ευχαριστώ θερμά για τις ευχές σου :)



Είμαι κατασυγκινημένος σήμερα...
Παίζει κι αυτή η ρημάδα η έξοδος των Άβατον και κοντεύουν να με πάρουν τα ζουμιά... :hahaha: :bigcry: