Απόψεις για παθητικό με chip (PGA2311U) για volume

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

YioCha

Established Member
5 April 2008
210
Ζωγράφου
Βρήκα στο e-bay αυτό: http://cgi.ebay.com/Audio-Pre-ampli...742?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aa4f0744e :chinscratch:Επιλογέας εισόδων με ρελέ, chip στο volume (Burr Brown PGA3211U) και τηλεχειρισμό! Η LCD οθόνη κερασάκι :cool4:. Αν δεν είναι πατάτα με ενδιαφέρει (for the money).

  1. Έχει κανείς εμπειρία ή άποψη?
  2. Τι απόδοση έχει το συγκεκριμένο chip (Burr Brown PGA3211U) συγκριτικά με ένα μπλέ Alps ή ένα οικονομικό stepped attenuator?
  3. Έχει το chip κάποια έστω στοιχειώδη συμπεριφορά ως buffer, εμφανίζοντας σταθερή αντίσταση προς την πηγή?
  4. Έχει κανείς υπ' όψη του κάτι ανάλογο αλλά με χρήση ρελέ και στο volume και προσγειωμένη τιμή?
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
αν ψαξεις σε προηγουμενα θρεντ νομιζω το πηρε ο kokar και κατι δεν πηγαινε καλα. κανε ενα search
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
o kpaiss έχει εδώ και μήνες ένα , αλλά δεν το έχει μοντάρει ακόμα.
Είμαι και γω περίεργος να δω τι μπορεί να κάνει το πλακετάκι αυτό.

Όσο για τις "επιδόσεις" του 2311, καμία σχέση με τα κοινά ποτ.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Το μόνο " πρόβλημα" (διυλίζοντας τον κώνωπα εννοείται) είναι οτι θα πρέπει να οδηγήται απο ένα στάδιο με μικρή σχετικά εμπέδηση εξόδου (μαξιμουμ 600 Ωμ) ωστε να ισχύουν οι εντυπωσιακές επιδόσεις του ολοκληρωμένου.

Σε διαφορετική περίπτωση, θα χρειαστεί ένα επιπλέον στάδιο απομόνωσης στην είσοδο.
Στην έξοδο, έχει τελεστικό.

Η μοναδική επλίδα ΙΜΟ να λύσει το αιώνιο πρόβλημα των ποτ, με χαμηλό κόστος.
Διαφορετικά πάς σε λύσεις του στυλ ΕΛΜΑ η πιο "εξωτικές" με μετασχηματιστές.
Τα φτηνα κινέζικα λάντερ παίζουν για λίγο στην αρχη και μετα αυτοδιαλύονται ...
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
το πρόβλημα που είχα εγω είναι οτι το ψιψιψινι αυτό άλλαζε
με το remote control και της Τν και με του DVD και με του eGreat.......
εάν στο μέρος που θα το βάλεις δεν εχεις αλλες συσκευές με remote τοτε ειναι οκ

υ.γ
μπορεί να εχουν διορθώσει τον κώδικα στον AVR που έχει
άλλωστε η τιμή ειναι πολύ καλή για να το ρισκάρεις
 

YioCha

Established Member
5 April 2008
210
Ζωγράφου
Kokar θα έχει και άλλα remote στη γειτονιά του αλλά κατάλαβα ότι αξίζει σαφώς να το ρισκάρω.

Όταν το δουλέψω θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Σας ευχαριστώ όλους.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Κάπου εκεί στις φώτο της αγγελίας του, έχει διάφορα σημεία (μεταξύ των οποίων και ο δέκτης) που γράφει "βελτιωμένο".

Πιθανόν να έχει διορθώσει το πρόβλημα. Προτείνω να τον ρωτήσεις ευθέως, ρωτώντας τον kokar το πότε είχε πάρει το δικό του κιτ.
 

m_v_

Established Member
2 July 2008
102
Πριν από μερικά χρόνια άλλαξα τα CS3310 σε 2 προενισχυτές Audio Alchemy DLC με PGA2311A, το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό, αντίστοιχο των προδιαγραφών του PGA2311.
Έχω πάρει τον συγκεκριμένο προ (η πλακέτα γράφει: yangjink) ο οποίος χρειάζεται μόνο ένα τροφοδοτικό για να τεθεί σε λειτουργία αλλά δεν έχω βρει ακόμα χρόνο για να ασχοληθώ.
 

YioCha

Established Member
5 April 2008
210
Ζωγράφου
Απάντηση: Re: Απόψεις για παθητικό με chip (PGA2311U) για volume

Το μόνο " πρόβλημα" (διυλίζοντας τον κώνωπα εννοείται) είναι οτι θα πρέπει να οδηγήται απο ένα στάδιο με μικρή σχετικά εμπέδηση εξόδου (μαξιμουμ 600 Ωμ) ωστε να ισχύουν οι εντυπωσιακές επιδόσεις του ολοκληρωμένου.

Σε διαφορετική περίπτωση, θα χρειαστεί ένα επιπλέον στάδιο απομόνωσης στην είσοδο.
Στην έξοδο, έχει τελεστικό.

Σ' ευχαριστώ για τις χρήσιμες διευκρινήσεις σου. Στην περιγραφή ο Κινέζος αναφέρεται στους opa και τα 600Ω αλλά με τρόπο που δεν έβγαζα συμπέρασμα.

Κάπου εκεί στις φώτο της αγγελίας του, έχει διάφορα σημεία (μεταξύ των οποίων και ο δέκτης) που γράφει "βελτιωμένο".

Πιθανόν να έχει διορθώσει το πρόβλημα. Προτείνω να τον ρωτήσεις ευθέως, ρωτώντας τον kokar το πότε είχε πάρει το δικό του κιτ.

Θα ρωτήσω τον Κινέζο αν γνωρίζει το πρόβλημα και αν έχει διορθωθεί. Πάντως η "βελτίωση" που αναφέρει είναι μόνο για τον τύπο του δέκτη (ο νέος εξέχει περισσότερο και ταιριάζει καλύτερα σε κουτιά με φάτσα από χοντρό αλουμίνιο). Η ενεργοποίηση από άλλα rc μάλλον έχει να κάνει με τον controler, όπως λέει και ο Δημήτρης Δ. και περί αυτού δεν αναφέρεται τίποτα.


Πριν από μερικά χρόνια άλλαξα τα CS3310 σε 2 προενισχυτές Audio Alchemy DLC με PGA2311A, το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό, αντίστοιχο των προδιαγραφών του PGA2311.
Έχω πάρει τον συγκεκριμένο προ (η πλακέτα γράφει: yangjink) ο οποίος χρειάζεται μόνο ένα τροφοδοτικό για να τεθεί σε λειτουργία αλλά δεν έχω βρει ακόμα χρόνο για να ασχοληθώ.

Σκαλίζοντας το datasheet του chip (http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/pga2311.pdf) είδα ότι έχει δύο επίπεδα ποιότητας, την PGA2311A που χρησιμοποίησες εσύ στον Audio Alchemy και και την PGA2311U που φαίνεται στις φωτογραφίες του Κινέζου (ναί yangjink γράφει η πλακέτα). Η καλή είναι η Α-grade, έχοντας τη μισή παραμόρφωση από τη U-grade, πάντα με βάση τις προδιαγραφές. Θα τον ρωτήσω αν μπορεί να το στείλει με την Α-grade (αμφιβάλω όμως). Όσο για την τροφοδοσία, νομίζω επιβάλλεται και η δοκιμή με μπαταρία.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Απάντηση: Re: Απόψεις για παθητικό με chip (PGA2311U) για volume

Σ' ευχαριστώ για τις χρήσιμες διευκρινήσεις σου. Στην περιγραφή ο Κινέζος αναφέρεται στους opa και τα 600Ω αλλά με τρόπο που δεν έβγαζα συμπέρασμα.



Θα ρωτήσω τον Κινέζο αν γνωρίζει το πρόβλημα και αν έχει διορθωθεί. Πάντως η "βελτίωση" που αναφέρει είναι μόνο για τον τύπο του δέκτη (ο νέος εξέχει περισσότερο και ταιριάζει καλύτερα σε κουτιά με φάτσα από χοντρό αλουμίνιο). Η ενεργοποίηση από άλλα rc μάλλον έχει να κάνει με τον controler, όπως λέει και ο Δημήτρης Δ. και περί αυτού δεν αναφέρεται τίποτα.




Σκαλίζοντας το datasheet του chip (http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/pga2311.pdf) είδα ότι έχει δύο επίπεδα ποιότητας, την PGA2311A που χρησιμοποίησες εσύ στον Audio Alchemy και και την PGA2311U που φαίνεται στις φωτογραφίες του Κινέζου (ναί yangjink γράφει η πλακέτα). Η καλή είναι η Α-grade, έχοντας τη μισή παραμόρφωση από τη U-grade, πάντα με βάση τις προδιαγραφές. Θα τον ρωτήσω αν μπορεί να το στείλει με την Α-grade (αμφιβάλω όμως). Όσο για την τροφοδοσία, νομίζω επιβάλλεται και η δοκιμή με μπαταρία.

Μερικά χρήσιμα συμπεράσματα απο το datasheet. (Σελίδα 5)
Τελικά η αντίσταση του προηγούμενου σταδίου δεν είναι και τόσο κρίσιμη. Απο τα 600Ωμ στα 2ΚΩ η παραμόρφωση απο 0,0003 πήγε 0,0004. Τρίχες κατσαρές, το οδηγεί μια χαρά απευθείας, οποιαδήποτε πηγή .
Η μέτρηση στα 600Ω και στα 100Κ φορτίο, είναι ίδια, θα νόμιζε κανείς οτι βάλανε το ίδιο ακριβώς διαγραμμα.
Το "πρόβλημα"? Πάει μέχρι τα 2Βολτ ΡΜΣ απο κεί θα χρειαστεί ένα επιπλέον στάδιο με κέρδος εκτός αν ο τελικός είναι πολύ ευαίσθητος.
Πάντως, "πλήρης" προενισχυτής, δεν μπορεί να θεωρηθεί .....

ΥΓ. Το πιο "μεγάλο" PGA (2310 νομίζω +/- 15 Volt) είναι pin compatible ?
 

YioCha

Established Member
5 April 2008
210
Ζωγράφου
Sorry, η συγκεκριμένη πλακέτα δεν γράφει yuangjing. Υπάρχει άλλη στο e-bay με αυτή την "μάρκα" αλλά χρησιμοποιεί το CS3310 και είναι -φυσικά- φθηνότερη.
 

YioCha

Established Member
5 April 2008
210
Ζωγράφου
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απόψεις για παθητικό με chip (PGA2311U) για volume

Μερικά χρήσιμα συμπεράσματα απο το datasheet. (Σελίδα 5)
Τελικά η αντίσταση του προηγούμενου σταδίου δεν είναι και τόσο κρίσιμη. Απο τα 600Ωμ στα 2ΚΩ η παραμόρφωση απο 0,0003 πήγε 0,0004. Τρίχες κατσαρές, το οδηγεί μια χαρά απευθείας, οποιαδήποτε πηγή .
Η μέτρηση στα 600Ω και στα 100Κ φορτίο, είναι ίδια, θα νόμιζε κανείς οτι βάλανε το ίδιο ακριβώς διαγραμμα.
Το "πρόβλημα"? Πάει μέχρι τα 2Βολτ ΡΜΣ απο κεί θα χρειαστεί ένα επιπλέον στάδιο με κέρδος εκτός αν ο τελικός είναι πολύ ευαίσθητος.
Πάντως, "πλήρης" προενισχυτής, δεν μπορεί να θεωρηθεί .....

ΥΓ. Το πιο "μεγάλο" PGA (2310 νομίζω +/- 15 Volt) είναι pin compatible ?

Σκοπεύω να τον χρησιμοποιήσω με 2 Χ gainclone monoblocks (το κιτ του Peter Daniels) και δεν νομίζω να έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την έξοδο του pre. Εφόσον έχει opa στην έξοδο είναι ήδη πολύς για τον gainclone που παίζει OK και με σκέτο pot. Μάλιστα επειδή τους οδηγούσα με ενεργό λαμπάτο pre, τους έχω μειώσει το -τεράστιο- gain μειώνοντας την ανάδραση. Το πολύ να χρειαστεί να την επαναφέρω στην original τιμή της, ή κάπου ενδιάμεσα. Αν ο pre δουλέψει σωστά ως κύκλωμα και δεν βγάλει παραξενιές, θα τον χρησιμοποιήσω και με Trends TA10 (ως τελικό, παράκαμψη pot) όπου επίσης δεν αναμένονται προβλήματα.

Η πλακέτα φαίνεται να έχει θέση και για το πιο μεγάλο chip, οπότε πιθανότατα θα είναι pin compatible.
 

Attachments

  • LCD_KIT_005.jpg
    LCD_KIT_005.jpg
    60 KB · Views: 515

YioCha

Established Member
5 April 2008
210
Ζωγράφου
Η extra θέση στην πλακέτα μάλλον είναι για το PGA2311 στη μορφή με ποδαράκια για βάση και όχι για το PGA2310. Ούτως ή άλλως το δεύτερο έχει κατώτερες επιδόσεις σε παραμόρφωση, crosstalk κλπ. Τι μπορεί να ωφελήσει η χρήση του?
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Από μετασχηματιστή τι απαιτεί, έξοδος ±6V/1A (μεσαίας λήψης) ή δύο +6V;
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Απάντηση: Απόψεις για παθητικό με chip (PGA2311U) για volume

Η extra θέση στην πλακέτα μάλλον είναι για το PGA2311 στη μορφή με ποδαράκια για βάση και όχι για το PGA2310. Ούτως ή άλλως το δεύτερο έχει κατώτερες επιδόσεις σε παραμόρφωση, crosstalk κλπ. Τι μπορεί να ωφελήσει η χρήση του?

Για να έχεις (υποθέτω απο το +/-15, δεν έχω δει τα datasheet) περισσότερη έξοδο. Επίσεις η παραμόρφωση είναι ήδη πολύ χαμηλή δεν νομιζω οτι έχει νόημα να κυνηγάμε και να τρελενόμαστε με τρίτα δεκαδικά, κατά τη γνώμη μου πάντα.

Εσυ βέβαια με τον κλώνο δεν θα έχεις πρόβλημα ευαισθησίας.

Με το 2311 παλεύει επίσης εδω και καιρό ο φίλτατος Βαγγέλης Σ. - ένα θέμα που μπορεί να έχει ενδιαφέρον εδώ:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=69799
 

YioCha

Established Member
5 April 2008
210
Ζωγράφου
Παραθέτω απαντήσεις του προμηθευτή σχετικά με:

1) το πρόβλημα του remote. Λέει ότι ποτέ δεν του έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο (!?)
2) το grade του chip. Διευκρινίζει ότι το τελευταίο γράμμα στον κωδικό δεν αφορά το grade αλλά τη μορφή του chip. Το U είναι για την έκδοση SMD και το A είναι για την DIP. Το ενδιαφέρον μου και τελικά η παρανόηση σχετικά με το grade οφείλεται στο ότι το datasheet αναφέρει:
...
LOW NOISE AND DISTORTION
120dB Dynamic Range
0.0004% THD+N at 1kHz (U-Grade)
0.0002% THD+N at 1kHz (A-Grade)
 

YioCha

Established Member
5 April 2008
210
Ζωγράφου
Απάντηση: Re: Απάντηση: Απόψεις για παθητικό με chip (PGA2311U) για volume

Για να έχεις (υποθέτω απο το +/-15, δεν έχω δει τα datasheet) περισσότερη έξοδο. Επίσεις η παραμόρφωση είναι ήδη πολύ χαμηλή δεν νομιζω οτι έχει νόημα να κυνηγάμε και να τρελενόμαστε με τρίτα δεκαδικά, κατά τη γνώμη μου πάντα.

Εσυ βέβαια με τον κλώνο δεν θα έχεις πρόβλημα ευαισθησίας.

Με το 2311 παλεύει επίσης εδω και καιρό ο φίλτατος Βαγγέλης Σ. - ένα θέμα που μπορεί να έχει ενδιαφέρον εδώ:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=69799

Έχεις δίκιο. Το ματσάρισμα με τον τελικό είναι πολύ σημαντικότερο από λίγα δεκαδικά παραμόρφωσης.
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
η δικιά μου πλακέτα ειναι η παρακάτω

remote0.jpg


και ο ενισχυτής είναι μέσα σε ενα παλιό κουτί DVD... ( ανακύκλωση γαρ ) :grandpa:

lm3886a.jpg


img6156.jpg
 

YioCha

Established Member
5 April 2008
210
Ζωγράφου
Απάντηση: Re: Απόψεις για παθητικό με chip (PGA2311U) για volume

η δικιά μου πλακέτα ειναι η παρακάτω

remote0.jpg


και ο ενισχυτής είναι μέσα σε ενα παλιό κουτί DVD... ( ανακύκλωση γαρ ) :grandpa:

lm3886a.jpg


img6156.jpg
Πολύ ωραίος! Αλλά η φωτό είναι από άλλο κιτ, που χρησιμοποιεί το Crystal CS3310 και όχι το Burr Brown. Δες http://cgi.ebay.com/CS3310-Crystal-...408?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb34fd958. Μήπως δεν μιλάμε για την ίδια πλακέτα?