Αγορά νέου ασύρματου DSL Router

Δημήτρης Αντωνόγλου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,493
Χίος
Ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω τον παλιό μου ασύρματο router Linksys 200 Wag.
Ποιόν προτείνετε από τους καινούριους;

Θα μπει σε γραμμή PSTN της forthnet 24Mbps.

Ευχαριστώ.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,564
Μεταμορφωση
Ακριβως.Σταθερο σαν βραχος!
Αν καποιος θελει draft n ας παρει αυτο http://www.plaisio.gr/Peripherals/N...m-Router-N-300Mbps-Annex-A-DGN2200-100PES.htm

Φοβερη τιμη και φοβερο ρουτερ με απιστευτες επιδοσεις σε wifi n.

Τα εχω δοκιμασει και τα 2 στην γραμμη μου πολυ προσφατα.
Το draytek κλειδωνε περιπου 0.7mbps πιο ψηλα αλλα κρατησα τελικα το netgear επειδη ηθελα πολυ καλο draft n (το draytek δεν εχει n.)
Και τα δυο σταθεροτατα...
 

Δημήτρης Αντωνόγλου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,493
Χίος
Τι εστί draft n?
Τι θα πει γίνεται μαμά;
Με ενδιαφέρει πρωτίστως όχι κολλήματα και μπουκώματα σε torrent και επιδώσεις σε Online gaming (να αντέχει μεγάλο αριθμό συνδέσεων και καλά ping).
Δευτερευόντως ταχύτητα wifi και τελευταίο η ταχύτητα κλειδώματος (αυτό που έχω τώρα κλειδώνει 12-14)
 
Το παραπάνω router είναι κατασκευής DrayTek για λογαριασμό της Altec Telecoms, οπότε "φοράει" custom firmware το οποίο εμφανίζει το λογότυπο της Altec, το οποίο επίσης βρίσκεται τυπωμένο και πάνω στο router.

Υπάρχει διαδικασία με την οποία μπορεί να περαστεί το "μαμά" firmware της DrayTek ώστε να εξαφανιστούν τα λογότυπα της Altec και να γίνει το router up to date.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,564
Μεταμορφωση
Τι εστί draft n?
Τι θα πει γίνεται μαμά;
Με ενδιαφέρει πρωτίστως όχι κολλήματα και μπουκώματα σε torrent και επιδώσεις σε Online gaming (να αντέχει μεγάλο αριθμό συνδέσεων και καλά ping).
Δευτερευόντως ταχύτητα wifi και τελευταίο η ταχύτητα κλειδώματος (αυτό που έχω τώρα κλειδώνει 12-14)

Το draytek με κλειστα ματια και τωρα που το προλαβαινεις σε αυτη τη τιμη.
Το συγκεκριμενο μοντελο ηταν το κορυφαιο της προηγουμενης γεννιας των modem/router της draytek και εκανε περιπου 150-200
 
17 June 2006
23,848
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αγορά νέου ασύρματου DSL Router

Το παραπάνω router είναι κατασκευής DrayTek για λογαριασμό της Altec Telecoms, οπότε "φοράει" custom firmware το οποίο εμφανίζει το λογότυπο της Altec, το οποίο επίσης βρίσκεται τυπωμένο και πάνω στο router.

Υπάρχει διαδικασία με την οποία μπορεί να περαστεί το "μαμά" firmware της DrayTek ώστε να εξαφανιστούν τα λογότυπα της Altec και να γίνει το router up to date.

Σ' αφήνει να πειράξεις το SNR; ;)
 
17 June 2006
23,848
Αθήνα
Ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω τον παλιό μου ασύρματο router Linksys 200 Wag.
Ποιόν προτείνετε από τους καινούριους;

Θα μπει σε γραμμή PSTN της forthnet 24Mbps.

Ευχαριστώ.


Δημήτρη Αν βρεις κανά stock πάρε αυτό:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616074

Το έχω εδώ και κανά χρόνο σε Conn-X 24άρα PSTN

μόνο ένα σου λέω: έχω κερδίσει 3Mbit ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΓΜΑ ΤΟΥ SNR. Default SNR:9,0 και το κατεβάζω 3,0 με ένα αποσυγχρονισμό την μέρα. Attenuation 38.
 
Last edited:

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Υπάρχει διαδικασία με την οποία μπορεί να περαστεί το "μαμά" firmware της DrayTek ώστε να εξαφανιστούν τα λογότυπα της Altec και να γίνει το router up to date.

Παιδιά, τώρα το διάβασα και παρήγγειλα ήδη 3 :) και για φίλους μου.

Την διαδικασία θα μας την πείτε κι εμάς να την έχουμε έτοιμη;
 
Υπάρχει εκτενής συζήτηση στο adslgr.com: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=305573

Επειδή είναι πολλές οι σελίδες, και εγώ δεν είχα τα αναμενόμενα αποτελέσματα με τις περισσότερες από τις μεθόδους που περιγράφονται, θα γράψω εδώ επιγραμματικά πως τα κατάφερα:

- Κατεβάζετε από αυτό το μήνυμα http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3793563&postcount=12 το αρχείο που σας χρειάζεται (v2k7v_AT_a1_001.rar για Annex A (PSTN) ή v2k7v_AT_b1_001.rar για Annex B (ISDN)).

- Κατεβάζετε από το site της DrayTek το επίσημο firmware για το 2700.

- Κατεβάζετε από την ebw.gr το προγραμματάκι που εμφανίζει το admin pass δίνοντας την mac address που φαίνεται στο κάτω μέρος του router. Κάνετε τη διαδικασία ώστε να βρείτε το admin pass (υπάρχουν οδηγίες μέσα στο αρχείο που θα κατεβάσετε).

- Με αυτόν τον κωδικό μπαίνετε στο μενού του router ως admin και κάνετε ακριβώς ότι λέει εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3932912&postcount=89
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Ψώνισα και εγώ ένα
Αλλά από ότι διαβάζω στο adsl " πέφτουν κορμιά " , ψοφάνε και αρκετά μηχανάκια κατά την επέμβαση ...

μωρέ ας κλειδώσει παραπάνω από ένα linksys am300 που έχω και ας γράφει επάνω ότι θέλει

απλά αν κατάλαβα το εργοστασιακό fw δίνει καλύτερα κλειδώματα
 

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Ευχαριστώ πολύ. Είναι πολύ αναλυτικές και κατανοητές οι οδηγίες σας. Αλλά έχω μια ερώτηση: Με το τρέχον firmware δεν παίζει καλά; Γιατί να το κάνουμε μαμίσιο; Κερδίζουμε κάτι; (όπως λέει ο φίλος modis παραπάνω, καλύτερα κλειδώματα μόνο; )
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Ευχαριστώ πολύ. Είναι πολύ αναλυτικές και κατανοητές οι οδηγίες σας. Αλλά έχω μια ερώτηση: Με το τρέχον firmware δεν παίζει καλά; Γιατί να το κάνουμε μαμίσιο; Κερδίζουμε κάτι; (όπως λέει ο φίλος modis παραπάνω, καλύτερα κλειδώματα μόνο; )

Λοιπόν το παρέλαβα , το " έσπασα " , αφού πρώτα μου " έσπασε " και εκείνο τα νεύρα , κλειδώνει από 0,5 έως 1 παραπάνω από το παλιό ,
το μαμίσιο fw ανοίγει-δίνει και κάποιες άλλες επιλογές που δεν είχε με της altec.

Μετά το 1ο βήμα και το πρώτο κόλλημα (υπ' όψην εκεί η συσκευή είναι άχρηστη)
σε ping δίνει total transmit failure :music-smiley-005:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,694
Εκεί ψηλά.....
Μετα απο ενα αποτυχημενο περασμα σε αλλη κορυφαια εταιρεια που ομως δεν με ηθελε αποφασισα να το παρω και εγω για να αντικαταστησω τα παλαια μου USR 9112/9108 με ενα νεο ρουτερ.
Εκτος οτι μου εβγαλε τα αντερα κυριως γιατι ο οδηγος που παρεθεσε ο Δημητρης ειναι ακριβειας (πχ οταν λεει οτι στελνουμε το fw μεσω του utility firmware της εταιρειας οταν δουμε τα λαμπακια των LAN να αναβοσβηνουν ΑΜΕΣΑ ειναι αληθεια. Το εκανα ισα με 20 φορες και επειδη καθυστερουσα 1-2 δευτερα δεν το δεχοταν....Οταν το εκανα αμεσα ξεκλειδωσε.)
Εχει εξαιρετικο μενου και μου αρεσε η online ανανεωση των δεδομενων του χωρις να το ζητω εγω.
Με το ασυρματο επειδη δεν εχω την παραμικρη ιδεα - για ενσυρματο το χρησιμοποιω 99%- μπορει κανεις να δωσει καμια βοηθεια για ρυθμιση του WLAN εξ'αρχης ?
 
Για το ασύρματο, δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις τίποτα τραγικό..

Πήγαινε Wirelss LAN -> General Setup και κάνε τικ το Enable Wireless LAN. Άλλαξε και το SSID σε ότι θέλεις.

Μετά πήγαινε στο Security και επέλεξε Mode WPA2/PSK ή mixed και δώσε από κάτω και ένα passphrase (κατά προτίμηση ολόκληρη φράση στα αγγλικά).

Λίγο πολύ αυτά.. Τα υπόλοιπα είναι είτε πολύ advanced features (δεν τα χρειάζεσαι..) είτε για αυξημένη ασφάλεια (επίσης IMHO δεν τη χρειάζεσαι).