Μεταφορά επαφών από Outlook/windows mobile σε Android/Gmail

17 June 2006
9,806
Εδώ και 10 χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα στη διαχείριση των επαφών μου. Το πρώτο κινητό που μου έλυσε τα χέρια ήταν με συγχρονισμό με το Outlook ήταν το ERICSSON T39m και από εκεί και πέρα κάθε φορά που άλλαζα τηλέφωνο οι επαφές μεταφέρονταν σε δευτερόλεπτα.
Αγοράζοντας Android κινητό όχι από την HTC (δεν δοκίμασα με HTC Sync) έψαξα να δω πως μπορώ να περάσω τις επαφές μου από το outlook εκεί. Σε διάφορα φόρουμ έγραφε πως είναι τρομερά εύκολο κάνοντας απλώς export από το outlook τις επαφές σε csv (DOS) και αυτό το αρχείο το ανέβαζες στο gmail σου, από όπου και συγχρόνιζες το κινητό σου. Το πρόβλημα που είχα είναι ότι έχω επαφές στο τηλέφωνο από την εποχή του Τ39m που σημαίνει ότι πολλά ονόματα είναι μίξη ελληνικών και αγγλικών κεφαλαίων χαρακτήρων (όπως γράφουμε στα sms για να έχουμε 160 χαρακτήρες). Όπως και να έκανα export είχα ερωτηματικά και θαυμαστικά σε αρκετές επαφές σε διάφορους χαρακτήρες (κοινώς δεν υπήρχε σωστή υποστήριξη unicode). Πρόγραμμα φυσικά για συγχρονισμό δεν θα αγόραζα (είδα ότι υπάρχουν μερικές εμπορικές εφαρμογές) οπότε έψαξα να βρω άλλο τρόπο. Δεν ήταν τελικά άλλος από απευθείας συγχρονισμό του παλιού μου windows mobile κινητού με το gmail και μετά κατέβασμα από εκεί. Αν δεν σας κάτσει με την πρώτη σωστά η μεταφορά των επαφών σκεφτείτε και αυτόν τον τρόπο...
Οδηγίες αναλυτικά στον τόπο της google
http://www.google.com/support/mobile/bin/answer.py?answer=138636&topic=14299
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Το HTC Sync δεν παίζει με "ψημένη" rom.....

Ένα πολύ μικρό(σε απαιτήσεις) και πολυ απλό προγραμματάκι, που κάνει όμως πολύ καλή δουλειά(επαφές, προγράμματα, κλπ) είναι το...

My Phone Explorer.

http://www.fjsoft.at/en/downloads.php

Για οποιοδήποτε android....
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,178
Εκεί ψηλά.....
τσαμπε που να συγχρονιζει microsoft outlook και calendar της ταμπλετας δεν υπαρχει κατι ?

Χωρις να μεσολαβησει το google calendar