Συνάντηση Ακουστικάριωv {split from: Ακουστικά Superlux HD 681...}

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Εχει κανεις ενα απο τα Grado Rs2 , Rs1 , ps500 , ps1000 να τα ακουσουμε ?
Σκεφτομαι προς αγορα αλλα επειδη εχουν δικο τους χαρακτηρα και δεν θελω να παρω γουρουνι στα σακι ειδικα με αυτο το κοστος , λεω μπας και .....

:ernaehrung004:

Σημείωση: Το αρχικό θέμα για τα Superlux HD 681 βρίσκεται εδώ http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=84736
 
Last edited by a moderator:

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,370
Re: Απάντηση: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Εχει κανεις ενα απο τα Grado Rs2 , Rs1 , ps500 , ps1000 να τα ακουσουμε ?
Σκεφτομαι προς αγορα αλλα επειδη εχουν δικο τους χαρακτηρα και δεν θελω να παρω γουρουνι στα σακι ειδικα με αυτο το κοστος , λεω μπας και .....

:ernaehrung004:

Εχω δοκιμασει τα Grado RS1 , RS2 , GS1000 (και sr 60 αλλα αυτο ηταν ενα οικονομικο ζευγαρι)

Γενικα για τα Grado δεν εχω σχηματισει και την καλητερη αποψη.Τα rs2 μου τα ειχε δανεισει και φιλος για λιγες μερες,και τα δοκιμασα πιο προσεκτικα με το δικο μου εξοπλισμο.Τα συγκεκριμενα,ενω δεν ηταν παλι ασχημα στα δικα μου αυτια,ωστοσο δε μου αρεσαν πολυ.Σε σχεση με τα senn hd 600 που εχω,ο ηχος των grado ηταν πιο σκληρος και λιγοτερο smooth,ενω δεν ηταν και ιδιατερα μουσικο και ισορροπημενο το ακουσμα,ειχαν γενικα ενα χαρακτηρα λιγο "φτηνιαρικο",ενω και η εφαρμογη των earpads ηταν παραξενη.
Τα rs1 μου φανηκαν πιο καλα παλι μια φορα που τα δοκιμασα,αλλα και αυτα ξεφευγανε καπως απο αυτο που θεωρω εγω σαν hi fi ηχο.

Τα GS 1000 ομως,τα οποια ηταν και τα πιο ακριβα grado που εχω δοκιμασει,ηταν πολυ χαλια,σε σημειο να πιστευω οτι το ζευγαρι που δοκιμασα ηταν χαλασμενο.Θυμαμαι τα ειχα δοκιμασει σε μια εκθεση hi end που ειχε γινει,με ενα μικρο ενισχυτακι της grado και ενα player advance νομιζω το 203.Πραγματικα για αυτο που ακουσα δεν εδινα ουτε 20 ευρω...οχι 1000.

Βεβαια η Grado ειχε βγαλει και τις σειρες i των ιδων μοντελων,μηπως διαφοροποιουνται αυτα.

Παντως η εντυπωση που μου εχουν δωσει τα grado ειναι οτι προκειται περι υπερεκτιμημενων ακουστικων,τοσο απο τιμη,οσο και απο ποιοτητα ηχου,και η εταιρια βασιζεται στο οτι τα φτιαχνει χειροποιητα και εχουν ενα εκλεπτυσμενο look με τα ξυλα κτλ.

Γενικα αν αναζητας ενα ζευγαρι ακουστικα με σωστο,ισορροπημενο,smooth και ομοιογενες ακουσμα,με καλη εικονα/σκηνη και φυσικο ηχο,κατα τη γνωμη μου καλητερα να ψαχτεις σε καποια καλα μοντελα αλλων εταιριων οπως AKG,SENNHEISER,BEYER,SHURE κτλ.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,370
Re: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Ξαναδιαβαζοντας το ποστ μου παραπανω,ισως τοποθετηθηκα λιγο απολυτα,μπορει και να τα αδικω,ισως και οι περιστασεις που τα δοκιμασα ή και οι προσωπικες μου προτιμησεις να παιζουν ρολο.

Καποιες φορες,το εχω ξαναπει στο φορουμ εδω,πρεπει να ζησεις λιγο και με ενα ζευγαρι ακουστικων,να στρωσουν λιγο,να πειραματιστεις με την τοποθετηση στο κεφαλι,με διαφορετικους εξοπλισμους κτλ.

Παντως επειδη ρωτησες kpaiss,ειπα την αποψη μου απο την εμπειρια που ειχα με τα grado μεχρι τωρα.Καλο ομως ειναι αν μπορεις να δοκιμασεις κατι πριν δωσεις ενα μεγαλο ποσο καπου.
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Απάντηση: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Να εισαι καλα για τον χρονο σου.
Εχω κατι παλια sennheiser HD-270 που παιζουν ομορφα αλλα ψαχνομαι για καινουργια , πιο τοπ λεβελ αφου εχω θεμα με τους γειτονες σε σημειο να μην ακουω οσο συχνα θελω την μουσικη μου.
Στην πραγματικοτητα ομως δεν γνωριζω τι μου αρεσει απο ακουστικα και προσπαθω να καταλαβω διαβαζοντας.
Εχω καταληξει διαβαζοντας οτι τα πιο popular ειναι τα sennheiser 558 - 600 - 650 , 800 , τα AKG-710 και τα Grado Rs2 και πανω οπου ειδικα για τα Grado πολλοι ορκιζονται οτι ισως ειναι και τα καλυτερα ακουστικα που υπαρχουν.
Απο αυτα δεν εχω ακουσει κανενα με εξαιρεση τα 701 που θα μου φερει ο Μιχαλης (DomieMic65) απο εβδομαδα να ακουσω.

Εχω υποψιν οτι παιζει θεμα με ενισχυτες , ματσαρισματα , ανοικτου/κλειστου τυπου , ποσο βολικα ειναι κτλπ αλλα δεν πειραζει αφου τα περασαμε και στο δικαναλο εφιαλτη :flipout:

Το ερωτημα ειναι να ξεκινησω με entry level ή παλι σε 3 μηνες θα πουλαω για να αγορασω τα ακριβοτερα?
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Καποιες φορες,το εχω ξαναπει στο φορουμ εδω,πρεπει να ζησεις λιγο και με ενα ζευγαρι ακουστικων,να στρωσουν λιγο,να πειραματιστεις με την τοποθετηση στο κεφαλι,με διαφορετικους εξοπλισμους κτλ.

Πολύ σωστή τοποθέτηση...

εμένα δεν μου λέει τίποτε πια, όταν διαβάζω κάποιον να λέει: "άκουσα το τάδε ακουστικό και έχει αυτά τα χαρακτηριστικά ή μου άρεσε ή δεν μου άρεσε...".

Αν δεν ζήσεις μαζί τους κάποιες μέρες, τις οποίες μέρες θα ακούς ΜΟΝΟΝ αυτά και όχι συνεχώς συγκρίνοντάς τα με άλλα τότε ίσως καταλήξεις σε ασφαλή συμπεράσματα.

Αυτό δυστυχώς σημαίνει κάποιον μακροχρόνιο δανεισμό, αν είσαι τυχερός... ή κάποιες αγοραπωλησίες μέχρι να βρεις αυτό που θέλεις, ή/και κατοχή πάνω από ένα ζεύγος ακουστικών.
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Απάντηση: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Για κλασικη μουσικη τι θα προτεινατε?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,357
Re: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

αν βρεις μεταχειρισμένο K340....
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Απάντηση: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Αν δεν βρω ..?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Re: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Kώστα υπ' όψιν οτι όσο πιο πάνω στοχευεις τόσο πιο επιτακτική είναι η αγορά και ενισχυτή μαζι με τα ακουστικά... οχι οτι κάποια μοντέλα δεν θα παίξουν χωρις εν/τη αλλά σαφως θα δειξουν τι πραγματικά μπορουν να κάνουν με! Υπάρχουν βεβαια κ περιπτώσεις που αν τα ακουσεις χωρις εν/τη (βλεπε Κ/Q701 και Κ340 αν δεν κάνω λάθος) απλά ακους "άλλα" ακουστικά.. προς το χειρότερο εννοώ!! Το λέω για να υπολογίζεις το budget σου...
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Re: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Kώστα υπ' όψιν οτι όσο πιο πάνω στοχευεις τόσο πιο επιτακτική είναι η αγορά και ενισχυτή μαζι με τα ακουστικά... οχι οτι κάποια μοντέλα δεν θα παίξουν χωρις εν/τη αλλά σαφως θα δειξουν τι πραγματικά μπορουν να κάνουν με! Υπάρχουν βεβαια κ περιπτώσεις που αν τα ακουσεις χωρις εν/τη (βλεπε Κ/Q701 και Κ340 αν δεν κάνω λάθος) απλά ακους "άλλα" ακουστικά.. προς το χειρότερο εννοώ!! Το λέω για να υπολογίζεις το budget σου...

Το εχω υποψιν μου αλλα σαν κοστος δεν το βλεπω απαγορευτικο.
Ειδικα για τα Grados ολοι μιλανε για σουπερ ματσαρισμα με τον υβριδικο Little dot των 110 δολλαριων.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,370
Re: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

kpaiss,για τι ποσο περιπου σκεφτεσαι?
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Re: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

kpaiss,για τι ποσο περιπου σκεφτεσαι?


Αν προκειται για κατι εξαιρετικο , εχω βαλει ταβανι μεχρι τα 600 ευρω μονο για ακουστικα.
Δεν θα με χαλασει καθολου βεβαια αν δωσω τα μισα και παρω το 90% της αποδοσης του ακριβου....
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Απάντηση: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Το ερωτημα ειναι να ξεκινησω με entry level ή παλι σε 3 μηνες θα πουλαω για να αγορασω τα ακριβοτερα?

Εξαρταται..
Το να ξεκινησεις απο χαμηλα και να καταληξεις σε καποιο high end ακουστικο ακολουθοντας την αλυσιδα της επεκτασιμοτητας εχει την δικη του μαγεια..
Ετσι θα αποκτησεις εμπειρια/αποψη και το αυτι σου θα εκπαιδευτει στο να πιανει λεπτομερειες και να τις συγκρινει με οτι αλλο εχει ακουσει στο παρελθον..
Αυτη η διαδικασια της αναβαθμισης ειναι απαραιτητη μεχρι να καταληξεις στο ακουστικο που θα ταιριαζει στα γουστα σου...
Μπορει ομως παλι να πεις οτι σιγα μην χαλασεις ενα καρο λεφτα και να αγοραζεις ακουστικα τα οποια θα υποψιαζεσαι εξ'αρχης οτι δεν ειναι για σενα και να πας σε ενα πιο high end κατευθειαν..
Εαν το κανεις αυτο φροντισε να το εχεις ακουσει πρωτα γιατι εαν δεν σου αρεσει ο ηχος του θα το φορτωθεις καθως σπανια θα βρεις καποιον να θελει να αγορασει ακριβα μεταχειρισμενα ακουστικα..
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

+1 :a0210:

με μια υποσημείωση... νομίζω ότι τα ακριβά ακουστικά , και αυτά θα μπορέσουν να πουληθούν σε περίπτωση που δεν του κάνουν, βέβαια με λιγότερη τιμή απότι τα πήρε.

Πχ εγώ κάλλιστα θα αγόραζα κάποιο ενδιαφέρον ακουστικό μεταχειρισμένο εάν είχε προνομιακή τιμή, και δεν είχε ζημιά.
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Απάντηση: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Τα 701 εχουν εδω 340 ευρω και 195 στον Thomann ή κατι δεν βλεπω καλα ?????

Τα συγκεκριμενα πως θα τα χαρακτηριζατε? Λαμπρα στον ηχο?

Ενας Rotel με εξοδο ακουστικων κανει την δουλεια για ενισχυση?
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Ναι τόσο έχουν.

Ναι είναι λαμπρά αέρινα με μεγάλη στερεοφωνική εικόνα.

Δεν θα τα χαρακτήριζα ευκολοδήγητα, αλλά ούτε πολύ δύσκολα.

Θέλουν καλό ενισχυτή.

Οποιοσδήποτε (ακόμα και οι πανάκριβοι) ενισχυτές (ολοκληρωμένοι ή προενισχυτές) έχουν πολύ απλό ενισχυτή ακουστικών, και ποτέ μα ποτέ ξεχωριστή τροφοδοσία για αυτόν...

οπότε για να κάνεις την δουλειά σου μπορείς κάλλιστα,... αλλά θα χρειαστείς και ξεχωριστό ενισχυτή για να αποδώσουν τα μέγιστα τα ακουστικά σου.

Εγώ έχω τα Q701 και ο Δημήτρης τα Κ701... αν θες μπορείς εύκολα να τα ακούσεις.

Κανονίστε μια συνάντηση... εγώ είμαι μέσα, απλά να το πείτε μερικές μέρες πριν, για ευνόητους λόγους.
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Απάντηση: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Χμμμ με τα λαμπρα εχω θεμα....

Παντως μια συναντηση θα ηταν οτι πρεπει....

Που θα θελατε να γινει?

Με χαρα βαζω τον χωρο....
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,370
Re: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Αν εχεις θεμα με το λαμπρο ηχο,τοτε ισως να κοιτουσες καλητερα στα sennheiser hd600/650,που ειναι ακουστικα τα οποια ειναι κλασικα καλα μοντελα,και αν οδηγηθουν σωστα,εχουν πολυ καλη ποιοτητα ηχου,και ειναι smooth σε γενικες γραμμες.
Και για την κλασικη μουσικη που ρωτησες,τα συγκεκριμενα γενικως προτεινονται,λογω και του ελαφρως laidback χαρακτηρα τους,και την καλη εικονα/imaging και ηχητικη σκηνη αν οδηγηθουν σωστα.

Οσο για τον rotel που ρωτησες δεν ειμαι σιγουρος,απλα μια φορα που δοκιμασα τα hd 600 που εχω σε εναν cambridge audio 840 ολοκληρωμενο δικαναλο ενος φιλου,τα ακουστικα οδηγηθηκαν καλα τοσο απο σταθμες,οσο και απο ποιοτητα ηχου.Το ιδιο ομως δε συμβαινει και απο τον πολυκαναλο sony str db 840 που εχω...Αυτο θα πρεπει να το δεις.

Παντως να ξερεις οτι τα hd 600 ειδικα και λογο τιμης,θεωρουνται ενα απο τα ακουστικα που κινουνται καπου στη χρυση τομη λογου αποδοσης προς τιμη,για σοβαρα ακουστικα hi fi.

Ευχαριστως να τα εφερνα σε καποια συναντηση,αλλα δυστυχως ειμαι Κρητη και οχι Αθηνα...
Νομιζω ο paulmarinis εχει τα 650...
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

O λαμπρος ηχος μπορει να διορθωθει με εναν 'ζεστο' ενισχυτη..
Ενας καλος λαμπατος μπορει να βοηθησει..
Και εγω ειχα αυτο το θεμα με τα πριμα στα δικα μου ακουστικα και το περιορισα καπως με τον M-Stage..
Δεν ειναι λαμπατος αλλα βγαζει μια ζεστασια στον ηχο...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Παίδες έχω και εγώ 650 οπότε εάν κανονίσετε κάτι στην Αθήνα ευχαρίστως να έρθω, άλλωστε θα ήταν χαρά μου να ακούσω και κάποιους από τους ενισχυτές σας. Μαζί μπορώ να φέρω και ένα benchmark dac-1 όχι ότι καλύτερο θα πείτε μερικοί ειδικά για τα 650 και συμφωνώ μεν αλλά έχει έξοδο για δυο ακουστικά και άρα γίνεται και ένα εύκολο A/B.