TC Impact Twin

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Μια φορά και έναν καιρό, για καποιο μικρό διάστημα, επεσε στα χέρια μου ενας απο τους καλυτερους συνδυασμους ψηφιοαναλογικου μετατροπεα και τρανσπορτ. Ενας συνδυασμος αξιας τοσο ως προς την τιμη (απλησιαστα ακριβος) οσο και ως προς την αποδοση.
Για καποιους οπως ο Νικος Κορακακης, «το καλυτερο ΜΑΚΡΑΝ ψηφιακο συνολο που εχουν ακουσει ανεξαρτητου τιμής.»

http://www.ypsilonelectronics.com/press/CDT-100-DAC-100 REVIEW-in-HI-FIDELITY.pdf


Επειτα απο καποιες συγκυριες ειχαν την ΕΥΤΥΧΙΑ να γινω κατοχος μιας παραλλαγης (περιπου ιδιας με του τεστ του high fidelity) του dac.
Βασισμενο στο ad1865nk και χωρις καθολου upsampling oversampling και φιλτρα στην εξοδο, μια «πιουριστικη» κατασκευη με λαμπατο διακριτο αναλογικο σταδιο, που αλλοι θαυμαζουν και αλλοι φυσικα κοροιδεύουν (κάτι θα ξερουν...)
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Τοτε αρχισε η ευτυχία αλλα και το μαρτυριο μου....
Βλέπετε ειχα το dac αλλα οχι το transport!
Δοκιμασα να πάρω έστω ενα κλασμα του ηχου που ηξερα αλλα... ματαια...
Δικιμαζα τα διαφορα τρανσπορτ το ενα μετα το αλλο αλλα το βασισμενο στο cdpro2 αρχικο δεν το πλησιαζα με τιποτα...
Διαβασα, ξαναδιαβασα και καταλαβα...
Η λεξη που αργοτερα εγινε μοδα ηταν η αιτια...
JITTER.
Σφαλματα στον χρονισμο του σηματος!
Το ξερετε το ακουτε το διαβασατε, δεν θα πω τιποτα για αυτο... οποιος θελει το δικτυο ειναι γεματο jitter, το φορουμ επισης...
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Τοτες ηρθε η λυση (παλι της μοδας....)
Τα ψηφικα τρανσπορτ (παιζουν καλυτερα απο ολα τα βασισμενα σε ασημενα δισκακια...)
Αρχισαν οι δοκιμες....
Αγορασμενο απο αμρικη, ενα απο τα πρωτα κοματια το 2008..
Wadia itranport 170
Οποία απαγοητευση.
Τι aiff τι wav εις ματην.
ηχος καλος, αναλυτικος, αλλα συγκεχημενος ψηλα και οχι οπως τον ειχα ακουσει.


P1010448.jpg


Ας μην μιλησω για αλλες κατασκευες διαφημιζομενες στα διαφορα φοορουμ ως τα καλυτερα τρανσπορτ (μην ξαναακουσω για airport extreme…)
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
μια μικρη απαγοητευση ηταν και το hiface!
τελικα ομως ειχε καποια δικαιλογια!
λογω επαγγελματος του εβγαλα ακτινογραφια!!!!

IMG_0677.jpg


ηταν η "βλαμενη" παρτιδα με το "κακο" ρολοι!!
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Τελικα ξαναγυρισα στα ασημενια δισκακια και βρηκα την λυτρωση.
Esoteric!
Ναι καλα ακουτε...
Πηρα ενα Sa-60 και το εχω για τρανσπορτ και φυσικα για sacd player!
Οπως καταλαβαινετε ο ηχος του dac ειναι κατα πολυ ανωτερος απο αυτον του esoteric ωστε να δικαιολογει μια τετοια κινηση.
Το Esoteric μαλιστα παιζει και 24/96. καις ενα δισκακι με την μορφη dvd-v και σου βγαζει και απο την ψηφιακη του εξοδο 24/96!

IMG_0443.jpg
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Ελα ομως που ενας music server μου ελειπε?
Η ευκολια (ετσι νομιζα...) ,και γιατι οχι η Amarra? (τρομαρα μου...)
Και την λυση εδωσε οοο Daniel Weiss!!
Int202
Τεχνολογια jettpll χτισμενη γυρω απο το dice τσιπακι για ελαχιστοποιηση του jitter. Πoιου jitter δηλαδη που η firewire συνδεση εξορισμου δουλευει και ασυγχρονα, με την συσκευη και το ρολοι της να καθοριζουν την μεταφορα δεδομενων αυτα και οχι ο υπολογιστης, με εκπληκτικα αποτελεσματα.

Jitter handling in the INT202

The Jitter Elimination Technologies (JET) PLL on the chip used in the INT202 feature state-of-the art jitter rejection abilities and extremely low intrinsic jitter levels.
http://www.weiss-highend.ch/int202/INT202TechnicalBackground.html


Weiss built the INT 202 around a specialized and powerful very large-scale integrated circuit (VLSI), the TC Communications TCD2220 DICE (digital interface communication engine). Inside this chip, there’s a complete 32-bit ARM reduced instruction set computer (RISC) microprocessor, I²S and AES ports; an IEEE 1394a controller; and a specialized JET (jitter-elimination technology) phase-locked loop (PLL) that hybridises analogue and digital technology.

http://www.6moons.com/audioreviews/weiss5/1.html
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
ΟΜΩΣ

1000ΕΥΡΟ?

Ημαρτον... κριση ...η αγορα στα ψηφιακα αλλαζει ταχιστα... κλπ κλπ κλπ

Ουφφφ

Και τοτεςςςςςς................
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
impact_twin_small.jpg


Introducing Impact Twin...

Impact Twin is a brand new, state of the art audio interface that features ground-breaking technology to ensure that the music you record sounds as good on the inside of your computer as it does on the outside. How?



TCAT DICE II, handling all IO formats

Clock and Jitter
Internal Sample Rates

44.1, 48, 88.2, 96, 176.4 and 192 kHz

External Sample Rates

43 to 193 kHz, jitter rejection at all rates

Jitter Rejection Engine

JET™ technology in TCAT DICE II

Jitter Rejection Filter (4th order)

> 3 dB @ 10 Hz, > 100 dB @ 600 Hz

DIO Interface Jitter

< 1 ns peak, BW: 700 Hz to 100 kHz

AD/DA Conversion Jitter

< 42 ps RMS, BW: 100 Hz to 40 kHz
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Ενα Firewire DAC βασισμενο στην τεχνολογια του weiss (θα πουμε μετα για τις λεπτομερειες που ισως κανουν την διαφορα...)
Με ψηφιαkη εξοδο αλλα και αναλογικη (αναλογικες για την ακριβεια)
Mε αναλογικη εισοδο Hiz και προενισχυτες μικροφωνων.
(Τι θα το κανουμε αυτο? θα παιξουμε κιθαρα? ή θα τραγουδησουμε? ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ....)
Και ADC (αναλογικοψηφιακος μετατροπεας).
Και τελος... με τιμηηη
400Ευρων!

Τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια
-Ελα εχουμε ενα κοματι ακομα...

σε 30λεπτα ημουν εκει
σε 2ωρες και 30λεπτα εφευγα με το TC impact twin αγκαλια, 2 ωρες πλουσιοτερος σε εμπειρια ακροασης του στουντιο της athensmastering με τα lipinski το medea κλπ κλπ κλπ και το κυριοτερο 2 ωρες συναρπαστικης γνωριμιας-συνομιλιας με τον Χρηστο Χατζησταμου. Δεν θα πως τιποτα για αυτον απλως να ξερετε οτι εαν ακουτε Ελληνικη μουσικη (πχ Χατζηδακη) ακουτε τα master του.
 
Last edited:

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
το tc impact twin πηρε θεση στο ραφι τοιχου μαζι με τις πηγες.

tc.jpg


Συνδεθηκε ψηφιακα (s/pdif) στο dac, αλλα και αναλογικα κατευθειαν στον προενισχυτη και με firewire στον iMac μου.
(Τα κοκκινα καλωδια θα τα αναλυσουμε αργοτερα...)

και αρχισαν οι ακροασεις και τα πειραματα....
 
Last edited:

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Αρχικα ας δουμε πως παιζει ως απλο firewire dac.

Η συγκριση καλο θα ηταν να γινει με ενα αντιστοιχης τιμης dac.
Αν ειναι δυνατον και Firewire.
Και να παιζει σε μακ.

Ας πουμε με το Apogee Duet...

duet.jpg
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Να ξεκαθαρισω κατι.
Ειμαι ενας απλος χομπιστας. Ασχετος με τα ηλεκτρονικοηλεκτρολογικα.
Ασχετος με ακουστικη. Σχετικος λιγο με μουσικη (κιθαρα κλασσικη)
Με μικρη εμπειρια στον χωρο του hifi. Με ελαχιστη στον χωρο του highend (εαν υπαρχει τετοιος)
οτι γραφω το γραφω απο χομπυ. Κανω την πλακα μου, ελπιζω να ενδιαφερει και αλλους και δεχομαι οποιαδηποτε κριτικη σε αυτα που γραφω.
Σκοπος μου ΕΙΝΑΙ να το παιξω πολυξερος ενω δεν ειμαι, και ισως καποιοι να μαθουν απο τα παθηματα μου.
Τελος ελπιζω μεσα απο Υγιη Διαλογο να μαθω και εγω κατι.
Υπαρχουν πραγματικα πολλοι γκουρου και γνωστες εδω μεσα, ελπιζω να υπαρχει και χωρος για εμας τους νεους στο χομπυ.
Θελω σχόλια, θελω να βελτιωνομαι και ελπιζω να πορευτουμε μαζι σε αυτους τους στοχους.
Συγνωμη για την πικρα που βγαζω...
Απλως, οτι διαβαζετε να ξερετε οτι ειναι προσωπικες και ουσιαστικα ΑΧΡΗΣΤΕΣ παρατηρησεις.
Παμε παρακατω...
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
λοιπον.
Σαν firewire dac η αποδοση ειναι πολυ παραπανω απο την αξια του.
Ειναι αναλυτικο και με σαφη χαρακτηρα στουντιακου μηχανηματος.
αψογο τονικα, δεν εχει καθολου ομως απο την αισθηση σκληραδας που ακους τοσο στο apogee duet οσο και στα ποιο ακριβα dac της apogee.
ο ηχος του μου θυμισε benhmark ηταν ομως ποιο μεστος. δεν εγινε α/β αλλα απο οτι θυμαμε μαλλον θα προτιμουσα το tc.
πλησιασε πολυ τον ηχο απο τις αναλογικες εξοδους του esoteric!
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
τωρα.
ως προς αυτο για το οποιο το πηρα...
αψογος firewire to s/pdif converter.
πραγματικα αψογος!
τουλαχιστον ισαξιο τρανσπορτ σαν το θρυλικο τρανσπορτ του esoteric.
τρομερη περιγραφη εικονας (soundstage), και για πρωτη φορα αβιαστη ροη συγκρισημη μονο με το κορυφαιο τρανσπορτ που ειχα δοκιμασει.
Η ροη ειναι για καποιους κατι που αξιζει χλευασμο (prat κλπ αστεια..)
για οσους αισθανονται την "ελειψη" της ας το δοκιμασουν!
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
ολες οι συγκρισεις εγιναν με το amarra η το Pure Vinyl.
Demo αρχικα αλλα πλεον αγορασμενο το δευτερο.
Το Pure Vinyl εχει την δυνατοτητα να μετατρεπει τετοιες συσκευες σε phonostage.
Το σημα ενισχυεται απο τους ενισχυτες οργανων ή μικροφωνων και ψηφιοποιητε.
στη συνεχεια το Pure Vinyl εφαρμοζει Ψηφιακη RIIA, την τελειοτερη ουσιαστικα υλοποιηση της.
Το μονο που χρειαζεται ειναι ενα καλωδιο με εναν πυκνωτη η μια αντισταση (αναλογα εαν ειναι mm ή mc η κεφαλη)

IMG_0814.jpg


Τα αποτελεσματα ειναι ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ!
τα phono του χιλιαρικου πλεον εχουν τεραστιο αντιπαλο!
Αλλα αυτο ειναι θεμα για αλλο νημα!
 
Last edited:

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
και για οσους δεν τους φτανουν τα παραπανω...
υπαρχει πολυυυ παιχνιδι....

impact_twin_control_panel.jpg


ειδικα τα style οπου υπαρχουν ετοιμες ρυθμισεις για ανδρικες ή γυναικειες φωνες και αλλα τετοια ειναι πολλυ διασκεδαστικα...
φυσικα εγω τα παρακαμπτω ολα γιατι ειμαι πιουριστας! (κοροιδευω τον ευατο μου, ετσι?)
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Κατ' αρχήν Συγχαρητήρια για την παρουσίαση! Ανυπομονούμε για τη συνέχεια... :smile:

Η TC Electronics γνωρίζει την ψηφιακή τεχνολογία ήχου σε βάθος, όσο λίγοι. Αρκεί να ρίξει κανείς μιά ματιά στον κατάλογο των προϊόντων της. Ένα interface λιτό μεν, αλλά με όλα τα απαραίτητα ως προς τις εισόδους εξόδους και σ' αυτή την κατηγορία τιμής έλειπε και η δημιουργία του είναι ενδιαφέρουσα είδηση.

Δεν είναι πρώτη φορά που γίνεται συζήτηση. Στις ψηφιακές συσκευές μπορούμε να βρούμε μηχανήματα εξαιρετικής ή και κορυφαίας απόδοσης σε τιμές σχετικά προσιτές. Η εξέλιξη σ' αυτό τον τομέα είναι τόσο γρήγορη, ώστε σήμερα ένα μηχάνημα χαμηλής ή μεσαίας τιμής να αποδίδει σε ποιότητα όσο τα αντίστοιχα πολλών δεκάδων χιλιάδων ευρώ πριν 5-10 χρόνια.

Γεννιέται λοιπόν ένα ερώτημα: Αξίζει να "επενδύουμε" σε πολύ ακριβά ψηφιακά προϊόντα και ως ποιό βαθμό; Εντάξει, μιά κάρτα ήχου ή ένας DAC μερικών χιλιάδων ευρώ θα παίζει καλύτερα. Αλλά πόσο καλύτερα; 3, 5-6%; Και για πόσο ακόμα θα είναι σύγχρονο το πανάκριβο ψηφιακό μας που μόλις αγοράσαμε;

Δεν είναι μόνο "ο νόμος της φθίνουσας απόδοσης", όπως τον χαρακτηρίζει ο συμφορουμίτης eyebee, όπου πρέπει να πληρώνουμε πολλαπλάσια για όλο και μικρότερη αύξηση της ποιότητας.
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1055966991&postcount=6

Είναι και ο νόμος της ταχύτατης τεχνολογικής απαρχαίωσης.

Στο μεταξύ ας άκούμε κι' ας απολαμβάνουμε τη μουσική μας, με ότι διαθέτει ο καθένας.
Καληνύχτα... -bye-