Κυνόδοντας - Υποψήφια Ταινία για Όσκαρ

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,273
Εκεί ψηλά.....
Re: Oscars 2011

Τωρα κανονικα θα επρεπε να χαιρομαστε με την υποψηφιοτητα του Κυνοδοντα....αλλα....
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Oscars 2011

Δεν έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση τα όσκαρ. Αλλά πάντα χαίρομαι όταν, αραιά και πού, αποκαθιστούν τα πράγματα. Υπό αυτή την έννοια, χαίρομαι για τον Κυνόδοντα. Πέραν τούτου, η ταινία έχει κάνει συλλογή βραβείων ανά τον κόσμο. Όλοι...ψυχανώμαλοι είναι;

Διαβάστε:

http://news247.gr/kosmos/news/oi_ypopshfiothtes_twn_oskar_live.759177.html
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Oscars 2011

:SFGSFGSF:
Δεν έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση τα όσκαρ. Αλλά πάντα χαίρομαι όταν, αραιά και πού, αποκαθιστούν τα πράγματα. Υπό αυτή την έννοια, χαίρομαι για τον Κυνόδοντα. Πέραν τούτου, η ταινία έχει κάνει συλλογή βραβείων ανά τον κόσμο. Όλοι...ψυχανώμαλοι είναι;

Διαβάστε:

http://news247.gr/kosmos/news/oi_ypopshfiothtes_twn_oskar_live.759177.html

:SFGSFGSF:
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Oscars 2011

Εντάξει, έχει συζητηθεί το θέμα εδώ μέσα. Δεν την έχω δει την ταινία του Ριπστάιν και δεν έχω άποψη. Όπως έχω γράψει άλλωστε, ο Λάνθιμος, στο βαθμό που ισχύουν αυτά, θα όφειλε να κάνει μια αναφορά. Τώρα για το αν είναι ανενημέρωτη η αμερικανική επιτροπή, αυτό δεν το ξέρω. Είναι πάντως λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι δε βρέθηκαν αντίπαλοι ενδιαφερόμενοι να κάνουν γνωστό το θέμα. Σε κάθε περίπτωση η ταινία, είτε είναι αντιγραφή είτε όχι, αξίζει. Από κει και πέρα, το θέμα είναι ηθικής τάξης.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Oscars 2011

Και κάτι ακόμα. Όλοι ανά τον κόσμο που έχουν βραβεύσει την ταινία, ανενημέρωτοι είναι; Λίγο δύσκολο στην εποχή της πληροφορίας.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,273
Εκεί ψηλά.....
Re: Oscars 2011

Ειναι ναι . Ας αφηνε η εταιρεια παραγωγης το βιντεο που ειχε βγει μετα την προβολη της ταινιας στο YOUTUBE να ενημερωθει ο κοσμος αντι να απειλησει για "θεματα δικαιωματων" και κουραφεξαλα....

Κοινως η πληροφορια κρυφτηκε μια χαρα....Αλλωστε στον κοσμο της πληροφοριας ειναι ευκολοτερο να κατευθυνεις και πολυ πιο γρηγορο.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Oscars 2011

όπως και να έχει με τον κυνόδοντα η αξία του γι αυτούς που την κατανοούν δεν αλλοιώνεται . Το ότι επιλέχθηκε στη τελική πεντάδα σίγουρα επηρέασε το γεγονός ότι η ταινία έκανε το γύρο του κόσμου και προκάλεσε έντονες κριτικές είτε θετικές είτε αρνητικές καθώς και ότι απέσπασε αρκετά βραβεία . Τώρα να καταφέρει να το σηκώσει είναι άλλο θέμα. Προσωπικά πιστεύω πως θα το πάρει το INCENDIES από τον Καναδά που έχοντας δει τις 4 από τις 5 απλά ξεχωρίζει με άνεση και δεν απαιτεί εκπαίδευση απ το κοινό για να την κατανοήσει
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Oscars 2011

Η πληροφορία είχε διαρρεύσει. Από κει και πέρα, δε χρειάζoνται αναγκαστικά τα videos του youtube για να επιβεβαιωθεί ή να διαψευσθεί. Οι αρμόδιοι του κάθε φεστιβάλ μπορούν να την αναζητήσουν δια της επίσημης οδού και όχι σερφάροντας στο ίντερνετ. Πάντως, χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο να υφίσταται θέμα κλοπής (δημιουργικής ή μη) μου κάνει εντύπωση που από όλο τον κόσμο...Έλληνες (αν δεν κάνω λάθος) ανακάλυψαν την απάτη. Που ως συνήθως, έχουν στόχο άλλους Έλληνες που διαπρέπουν στο εξωτερικό. Τέλος πάντων...το νήμα είναι για τα όσκαρ.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,273
Εκεί ψηλά.....
Re: Oscars 2011

Tι θα επρεπε δηλαδη να ξεκατινιαζομαστε παγκοσμιως καταγγελοντας αυτο που ολοι ξερουμε και η εταιρεια παραγωγης με την σταση της παραδεχτηκε ? Οτι κοπιαραν μια ταινια και δεν το παραδεχτηκαν ποτε γιατι θα ειχε αντικτυπο ?
Δεν ξερω ποιος το ανακαλυψε και το ανεβασε στο youtube αν ηταν Ελληνας ή οχι. Αν το ξερεις εσυ πες το μας . Ξερω μονο ποιοι το κατεβασανε...
Οσο για τους Ελληνες που διαπρεπουν στο εξωτερικο και το κυνηγι που υφιστανται ειναι καθαρα προσωπικη σου εκτιμηση. Εγω μεταξυ συναδελφων μου (εργαζομαι στον χωρο αυτο) ξερω πως ολοι μας ζηλευουμε (με την καλη εννοια) και μακαριζουμε τους εξωθεν εκπροσωπους μας .
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Oscars 2011

Tι θα επρεπε δηλαδη να ξεκατινιαζομαστε παγκοσμιως καταγγελοντας αυτο που ολοι ξερουμε και η εταιρεια παραγωγης με την σταση της παραδεχτηκε ? Οτι κοπιαραν μια ταινια και δεν το παραδεχτηκαν ποτε γιατι θα ειχε αντικτυπο ?
Δεν ξερω ποιος το ανακαλυψε και το ανεβασε στο youtube αν ηταν Ελληνας ή οχι. Αν το ξερεις εσυ πες το μας . Ξερω μονο ποιοι το κατεβασανε...
Οσο για τους Ελληνες που διαπρεπουν στο εξωτερικο και το κυνηγι που υφιστανται ειναι καθαρα προσωπικη σου εκτιμηση. Εγω μεταξυ συναδελφων μου (εργαζομαι στον χωρο αυτο) ξερω πως ολοι μας ζηλευουμε (με την καλη εννοια) και μακαριζουμε τους εξωθεν εκπροσωπους μας .

Χαλάρωσε φίλε Kosh. Συζήτηση κάνουμε και μάλιστα εικοτολογικού χαρακτήρα μπας και βγάλουμε καμιά άκρη. Δεν ξέρω ποιος το ανέβασε στο ιντερνετ ούτε την εθνικότητά του. Μάλιστα εκφράζω την αμφιβολία μου και τονίζω ότι ενδέχεται να κάνω λάθος από το προηγούμενο post μου. Αλλά χρειάζεται ψυχραιμία για να το διακρίνεις. Όσο αφορά το κυνήγι που υφίστανται οι εκπρόσωποί μας στο εξωτερικό, ναι, είναι καθαρά προσωπική μου εκτίμηση και δεν υποστήριξα πουθενά ότι εκπροσωπώ και άλλους. Επέτρεψέ μου πάντως να την κάνω ελεύθερα χωρίς να με αποπαίρνεις.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Oscars 2011

Ευχομαι νά κερδίσουν οι Firth και Rush τά δυό βραβεία αντρικής ερμηνείας,οχι γιατί ''ο Λογος τού Βασιλιά'' ειναι ως ταινία Αριστούργημα,αλλά γιατί οι δυό αυτοί ηθοποιοί δίνουν πραγματικό ρεσιτάλ ,προερχόμενοι ,επί τής ουσίας απο τήν μεγάλη Βρεττανική Υποκριτική σχολή..

Γιά τον ''Κυνόδοντα''-πού είδα δυό φορές μπάς και υπήρξα υπερβολικός στήν αρχική μου απαξίωση-και μιάς και δεν θέλω νά βγώ off-topic ,απλά μπορώ νά πώ οτι δεν θά χαρώ καθόλου άν βραβευθεί καί ελικρινά μού προξένησε τεράστια εντύπωση πού βρέθηκε στίς 9 καλύτερες ξενόγλωσσες..
Πρέπει ο διαφημιστής νάχει χοντρές άκρες...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,273
Εκεί ψηλά.....
Re: Oscars 2011

Χαλάρωσε φίλε Kosh. Συζήτηση κάνουμε και μάλιστα εικοτολογικού χαρακτήρα μπας και βγάλουμε καμιά άκρη. Δεν ξέρω ποιος το ανέβασε στο ιντερνετ ούτε την εθνικότητά του. Μάλιστα εκφράζω την αμφιβολία μου και τονίζω ότι ενδέχεται να κάνω λάθος από το προηγούμενο post μου. Αλλά χρειάζεται ψυχραιμία για να το διακρίνεις. Όσο αφορά το κυνήγι που υφίστανται οι εκπρόσωποί μας στο εξωτερικό, ναι, είναι καθαρά προσωπική μου εκτίμηση και δεν υποστήριξα πουθενά ότι εκπροσωπώ και άλλους. Επέτρεψέ μου πάντως να την κάνω ελεύθερα χωρίς να με αποπαίρνεις.




Xαλαρος ειμαι .
Αυτο δεν σημαινει οτι μου αρεσουν και οι γενικευσεις για τους Ελληνες του εσωτερικου που φθονουν και κυνηγουν τους αλλους Ελληνες ουτε προκειται να μεινει ασχολιαστο σε ενα δημοσιο φορουμ.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,273
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Oscars 2011

..

Γιά τον ''Κυνόδοντα''-πού είδα δυό φορές μπάς και υπήρξα υπερβολικός στήν αρχική μου απαξίωση-και μιάς και δεν θέλω νά βγώ off-topic ,απλά μπορώ νά πώ οτι δεν θά χαρώ καθόλου άν βραβευθεί καί ελικρινά μού προξένησε τεράστια εντύπωση πού βρέθηκε στίς 9 καλύτερες ξενόγλωσσες..
Πρέπει ο διαφημιστής νάχει χοντρές άκρες...

Εχει. Μαλιστα η εταιρεια παραγωγης της ειναι κυριως εταιρεια παραγωγης διαφημιστικων ταινιων.

Αλλα δεν νομιζω να εχει παιξει ρολο ακριβως αυτο ή καποια αλλη διασυνδεση....
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Oscars 2011

Xαλαρος ειμαι .
Αυτο δεν σημαινει οτι μου αρεσουν και οι γενικευσεις για τους Ελληνες του εσωτερικου που φθονουν και κυνηγουν τους αλλους Ελληνες ουτε προκειται να μεινει ασχολιαστο σε ενα δημοσιο φορουμ.
Βρε ασχέτως αν ήταν κλεμμένη ιδέα η όχι εσενα σου άρεσε σαν ταινία ?
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Oscars 2011

Μα ο Λάνθιμος δεν είναι έλληνας τού εξωτερικού...Στην Αθήνα ζεί και ο Λαζόπουλος τον ανακάλυψε και τούδωσε και τήν σκηνοθεσία στήν μετριότατη ταινία ''Ο Φίλος μου κι'εγώ''..
Εχει σκηνοθετήσει και δυό τρία έργα στό όντως ενδιαφέρον Θέατρο ''Αμόρε'' -πού πλέον έκλεισε-και μετά έκανε τήν απόπειρα μέ τον ''Κυνόδοντα''.
Οπότε δέν φαίνεται νά στέκει τό οτι πολεμήθηκε απ´τό ''εσωτερικό''' γιατί είναι τού ''εσωτερικού''...Αντιθέτως μάλιστα οι ''γνωστοί κριτικοί'' τής κάθε ''πρωτοπορίας'' εν Ελλάδι, απ´τήν πρώτη μέρα πού βγήκε η ταινία,κάνουν διαρκώς πλύση εγκεφάλου καί τήν υμνούν ,όπου μπορούν..

Δέν είναι δά ούτε ο Δημήτρης Μητρόπουλος,ούτε ο Σκαλκώτας πού τεράστιοι μουσικοί όντες κυνηγήθηκαν απ´την Ελλάδα..
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Απάντηση: Oscars 2011

Μα ο Λάνθιμος δεν είναι έλληνας τού εξωτερικού...Στην Αθήνα ζεί και ο Λαζόπουλος τον ανακάλυψε και τούδωσε και τήν σκηνοθεσία στήν μετριότατη ταινία ''Ο Φίλος μου κι'εγώ''..
Εχει σκηνοθετήσει και δυό τρία έργα στό όντως ενδιαφέρον Θέατρο ''Αμόρε'' -πού πλέον έκλεισε-και μετά έκανε τήν απόπειρα μέ τον ''Κυνόδοντα''.
Οπότε δέν φαίνεται νά στέκει τό οτι πολεμήθηκε απ´τό ''εσωτερικό''' γιατί είναι τού ''εσωτερικού''...Αντιθέτως μάλιστα οι ''γνωστοί κριτικοί'' τής κάθε ''πρωτοπορίας'' εν Ελλάδι, απ´τήν πρώτη μέρα πού βγήκε η ταινία,κάνουν διαρκώς πλύση εγκεφάλου καί τήν υμνούν ,όπου μπορούν..

Δέν είναι δά ούτε ο Δημήτρης Μητρόπουλος,ούτε ο Σκαλκώτας πού τεράστιοι μουσικοί όντες κυνηγήθηκαν απ´την Ελλάδα..


Δεν είπε κανείς ότι ο Λάνθιμος είναι έλληνας του εξωτερικού. Ελληνικότατος είναι. Μιλάμε για τη διεθνή καριέρα της ταινίας του που είναι αξιοσημείωτη.

Υ.Γ. Πριν τον Κυνόδοντα είχε σκηνοθετήσει και την Κινέττα (δεν το έχω δει)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,273
Εκεί ψηλά.....
Re: Oscars 2011

Εκανε και μια ταινια με τον Λαζοπουλο. Ο λαζοπουλος ειχε αναλαβει την δραματουργικη σκηνοθεσια και ο Λανθιμος την "τεχνικη".
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,273
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Oscars 2011

Βρε ασχέτως αν ήταν κλεμμένη ιδέα η όχι εσενα σου άρεσε σαν ταινία ?

Με τιποτα αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Αντιλαμβανομαστε διαφορετικα οι θεατες. Και δεν θα ηταν το κριτηριο μου η προσωπικη μου αποψη για το αν ειναι οντως καλη ταινια για το αν αξιζε να ειναι στα οσκαρ γιατι μπορει να ειμαι λαθος (αντικειμενικα).

Οι παγαποντιες με ενοχλουν.