Αmd Fusion APUs / bobcat / Zacate

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Ξερουμε ποτε περιπου ερχεται και σε τι τιμη;

Υπαρχει κατι αντιστοιχο με την ASUS E35MI-I Deluxe τωρα για αγορα;
Σκεφτομαι και την AT5IONT-I αλλα μαλλον η πιο πανω ειναι σε ολα καλυτερη και ισως ειναι και στην ιδια τιμη..

Εχω αναλαβει να βρω μια φτηνη λυση για ενα φιλο που εχει ενα pc απο το 2000 και του ειπα οτι σημερα με 200ε φτιαχνεις ενα αθορυβο και γρηγορο pc το οποιο δεν καταναλωνει και πολυ ρευμα.

Η χρηση θα ειναι για ιντερνετ/κατεβαστηρι και κανα mkv 720p/1080p
κουτι, σκληρος, τροφοδοτικο υπαρχουν απο αυτο του 2000.

υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα;
 
Last edited:

krunar

Established Member
23 October 2007
220
Re: ASUS E35MI-I Deluxe

Υπαρχει κατι αντιστοιχο με την ASUS E35MI-I Deluxe τωρα για αγορα;

Αντίστοιχα με την ASUS (αλλά όχι διαθέσιμα ακόμα) είναι
ASRock's E350M1
MSI E350IA-E45
Gigabyte GA-E350N-USB3

Η χρηση θα ειναι για ιντερνετ/κατεβαστηρι και κανα mkv 720p/1080p
κουτι, σκληρος, τροφοδοτικο υπαρχουν απο αυτο του 2000.
Για τα 2 πρώτα, σε καλύπτουν και τα
Gigabyte GA-D525TUD
Gigabyte GA-D510UD
Asrock A330ION
βίντεο παίζουν αλλά πλην του asrock που νομίζω έχει nvidia τα άλλα πρέπει να έχουν Intel που έχει θεματα απο όσο διαβάζω
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: ASUS E35MI-I Deluxe

Σκεφτομαι και την AT5IONT-I αλλα μαλλον η πιο πανω ειναι σε ολα καλυτερη και ισως ειναι και στην ιδια τιμη..

Εχω αναλαβει να βρω μια φτηνη λυση για ενα φιλο που εχει ενα pc απο το 2000 και του ειπα οτι σημερα με 200ε φτιαχνεις ενα αθορυβο και γρηγορο pc το οποιο δεν καταναλωνει και πολυ ρευμα.

Η χρηση θα ειναι για ιντερνετ/κατεβαστηρι και κανα mkv 720p/1080p
κουτι, σκληρος, τροφοδοτικο υπαρχουν απο αυτο του 2000.
Για να μην τρεχουμε μετα..
Η μητρικη AT5IONT-I μπορει να τοποθετηθει σε οποιοδηποτε κουτι, ακομα και σε αυτο του 2000 που μαλλον ειναι mini tower (ετσι νομιζω λεγονται)..ειναι τα κλασικα κουτια που εχουν σε ιντερνετ καφε κτλ ουτε πολυ μεγαλο ουτε πολυ μικρο

οτι θα χωραει ειναι σιγουρο απλα δεν ξερω αν οι τρυπες στο κουτι ταιριαζουν για να κουμπωθει η μητρικη ..
 

krunar

Established Member
23 October 2007
220
Re: ASUS E35MI-I Deluxe

τώρα αν σου πώ οτι τα mini ITX ξεκίνησαν το 2001, θα σε πληγώσω?
Δεν βρίσκεις καλυτερα το μοντελο του κουτιού να το τσεκάρεις
Στην τελική..δοκίμασε και αν δεν παίζει...30 και παίρνεις καινουργιο
 

krunar

Established Member
23 October 2007
220
Re: ASUS E35MI-I Deluxe

Τις έχω δεί εδώ και μερικές μέρες και για να πω την αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του μεγαλύτερου μεγέθους.
Μόνη χρησιμοτητα που βρίσκω, και πολύ καλή μάλιστα, είναι για file server.
βέβαια να δούμε και την τιμή. Η deluxe ακούγεται οτι θα είναι στα 126
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: ASUS E35MI-I Deluxe

Δεν φτιάχνουν όλοι htpc σε mini itx μέγεθος... Αντιθέτως, οι περισσότεροι με m-atx / atx φτιάχνουν...
 

krunar

Established Member
23 October 2007
220
Re: ASUS E35MI-I Deluxe

ναι οκ, αλλά αν πας σε m-atx γιατί να περιοριστείς σε mobo-cpu-gpu combo
Θέλω να πώ, σε matx ο i3 είναι καλύτερος νομίζω και ποιό flexible σε upgrades
Πάντως δεν μπορείς να πω, για 24x7 fileserver είναι..απλά τέλειο
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: ASUS E35MI-I Deluxe

αν τα θυμάμαι καλά, ο i3 ούτε σωστό 23.976 δεν δίνει από την ενσωματωμένη του...
συν ότι η ενσωματωμένη gpu του APU είναι πολύ ισχυρότερη... Μόνο οι νέες HD graphics της intel στους sandy bridge πρέπει να είναι ισχυρότερες, καμία άλλη IGP γραφικών... Μένει φυσικά να δούμε και μετρήσεις, αλλά τα πρώτα δείγματα αυτό δείχνουν...

... και δεν παρατήρησες ότι όλες είναι fanless... :music-smiley-005:

φυσικά όμως έχεις δίκιο στην επεκτασιμότητα (αλλά τι να την κάνεις σε ένα htpc? θα μπορούσα ακόμα να έχω το ίδιο που είχα πριν 2 χρόνια, και ειδικά αν είχε αυτά που δίνουν τώρα τα APUs... και για άλλα 5 χρόνια) -bye-
 
Last edited:

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: ASUS E35MI-I Deluxe

αν τα θυμάμαι καλά, ο i3 ούτε σωστό 23.976 δεν δίνει από την ενσωματωμένη του...
εχω εναν ι3 χωρις καρτα γραφικων πως μπορω να το δοκιμασω ωστε να σας πω και με σιγουρια αν εχει προβλημα;
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα

Pats

Established Member
2 September 2007
245
Re: ASUS E35MI-I Deluxe

Ξερουμε ποτε περιπου ερχεται και σε τι τιμη;

Υπαρχει κατι αντιστοιχο με την ASUS E35MI-I Deluxe τωρα για αγορα;
Σκεφτομαι και την AT5IONT-I αλλα μαλλον η πιο πανω ειναι σε ολα καλυτερη και ισως ειναι και στην ιδια τιμη..

Εμφανιστηκαν ηδη καποιες Ε350 based μητρικες σε ευρωπαικα eshop με τιμες γυρω στο 150αρι οπως ηταν αναμενομενο.
ASUS E35M1-I DELUXE
SAPPHIRE PURE Fusion Mini E350
MSI E350IA-E45 (και ενα αναλυτικο review της εδω)

Τις έχω δεί εδώ και μερικές μέρες και για να πω την αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του μεγαλύτερου μεγέθους.
Μόνη χρησιμοτητα που βρίσκω, και πολύ καλή μάλιστα, είναι για file server.
βέβαια να δούμε και την τιμή. Η deluxe ακούγεται οτι θα είναι στα 126

Ακριβως το ιδιο σκεφτηκα και εγω με το που ειδα την atx υλοποιηση της asus. Εχει οτι κατα πολλους ελειπε απο τις Ατομ πλατφορμες για future proof file server, δλδ τα παραπανω sata ports και pcie για sata/raid controllers.
Το θεμα ειναι αντεχουν τα brazos μαραφετια το 24/7 sharing/downloading σε WHS-Linux-Freenas κατασκευες ή μετα απο λιγο καιρο θα παρεις στα χερια ενα καλοψημενο mobo με πουρε CPU-iGPU και γαρνιτουρα θερμοαγωγιμης παστας? :ernaehrung004:
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: ASUS E35MI-I Deluxe

Οπως αντέχανε και τα fanless atom... :smash:

Σε κοντινό θέμα είχαν αναφερθεί τιμές θερμοκρασίας (ψηλές κατά την γνώμη μου). Ετσι και εδώ, θα θέλει ροή αέρα, αλλά αυτό είναι εύκολο... Για μένα είναι τέλειες... fanless από κατασκευή με τεράστιες ψήκτρες, που θα μετατραπούν (από εμένα ή από όποιον άλλο ακολουθεί την λογική μου) με αθόρυβους ανεμιστήρες σε πολύ χαμηλές στροφές, σε αθόρυβα μηχανάκια... :ernaehrung004:

υγ. Νομίζω ότι πρέπει να ανοίξουμε ένα ξεχωριστό - νέο θέμα για τα fusion APUs... Γράφουμε τώρα σε 3-4 διαφορετικά θέματα, έβαλα και εγώ σε ένα αλο θέμα ένα λινκ για τον anand που δοκίμασε ένα 350 ΑPU... με κατανάλωση σε idle στα 2/3 του ΑΤΟΜ... :worshippy:
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: ASUS E35MI-I Deluxe

Ανοιξε λοιπόν ένα θέμα για τους Fusion και θα ζητήσουμε απο τους Συντονιστές να μεταφέρουν κάποια posts αν χρειάζεται ...



(Πάντως εγώ λέω να ακολουθήσω ! Αλλά έχω βάλει κακό με το νού μου ... θα τα πούμε στο άλλο νήμα ;))
 

Pats

Established Member
2 September 2007
245
Re: Απάντηση: ASUS E35MI-I Deluxe

Οπως αντέχανε και τα fanless atom... :smash:

Ναι, αντεχανε αλλα "κατασκευαστικά" ειναι οκ για σερβεροκαταστασεις αυτα τα all in one σκευασματα? Αυτο αναρωτιεμαι. Γιατι αλλο τα htpc's και τα office-net pc's για τα οποια προοριζονται και αλλο ενας FS που θες να τον στησεις και να τον ξεχασεις.

Σε κοντινό θέμα είχαν αναφερθεί τιμές θερμοκρασίας (ψηλές κατά την γνώμη μου). Ετσι και εδώ, θα θέλει ροή αέρα, αλλά αυτό είναι εύκολο... Για μένα είναι τέλειες... fanless από κατασκευή με τεράστιες ψήκτρες, που θα μετατραπούν (από εμένα ή από όποιον άλλο ακολουθεί την λογική μου) με αθόρυβους ανεμιστήρες σε πολύ χαμηλές στροφές, σε αθόρυβα μηχανάκια... :ernaehrung004:

Τα Αsus ειναι προς το παρων τα μονα fanless, τα υπολοιπα των Gigabyte, Msi, Sapphire, Powercolor, Asrock ερχονται με εκεινα τα διαολεμενα polly-pocket φανακια.:twoguns:
Οποτε του 'ξηγιεσαι ετσι ακριβως, αθορυβα fans με καλο cfm (noctua, noiseblocker κλπ), σωστη ροη αερα στο κουτι και θα ειναι κομπλε.

υγ. Νομίζω ότι πρέπει να ανοίξουμε ένα ξεχωριστό - νέο θέμα για τα fusion APUs... Γράφουμε τώρα σε 3-4 διαφορετικά θέματα, έβαλα και εγώ σε ένα αλο θέμα ένα λινκ για τον anand που δοκίμασε ένα 350 ΑPU... με κατανάλωση σε idle στα 2/3 του ΑΤΟΜ... :worshippy:

+1
Φαινεται οτι υπαρχει ζουμι στο Fusion, τοσο τωρα με τα Zacate οσο και με τα dual/quad Llano APUs λιαν συντομως. Θα μπορουσε και το συγκεκριμενο thread απλα να μετονομαστει, αφου τα ποστς δεν ειναι ολα αποκλειστικα για το Αsus αλλα γενικοτερα για αυτη τη πλατφορμα, εαν και εφοσον δεν υπαρχει προβλημα και απο τους υπολοιπους. :damnyou:
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: ASUS E35MI-I Deluxe

Πρώτη (μάλλον) τιμή για το MSI...

ΕΔΩ στα 146Ε (συν 16Ε αποστολή)

μπολικούτσικα... Ευελπιστώ ότι όταν κυκλοφορήσουν ευρέως και όλα τα υπόλοιπα ανταγωνιστικά μοντέλα, θα είναι πιο μαζεμένες... γιατί τώρα μου φαίνεται ακριβό (για amd).
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: ASUS E35MI-I Deluxe

α, αν συμφωνούσε ο auteur μιας και εκείνος άνοιξε το παρόν θέμα, ας πάρει αυτό μια γενική ονομασία (π.χ. "amd Fusion APUs / bobcat / Zacate" κλπ) και συνεχίζουμε εδώ...