Sharpening στο φωτοσοπ

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,146
Bratislava
Εχοντας κατα νου οτι,

... λογω τεχνολογιας των ψηφιακων μηχανων ειναι απαραιτητο
... ειναι απο τα πρωτα χαρακτηριστικα που κοιταμε σε ενα φακο

και περνοντας αφορμη

... απο τις πολυ καλες στον τομεα αυτο φωτογραφιες πχ. του leonkoum αλλα και αλλων φιλων
... απο τα λεγομενα κατα καιρους πχ. του Ηλια του Γιαριμη περι προσεκτικου, σχετικου, αναλογου, περισσοτερου ή λιγοτερου sharpening
...απο τα δεκαδες αρθρα στο ιντερνετ που μιλανε για την χρησιμοτητα και αναφερουν διαφορους τροπους εφαρμογης του

θα ηθελα να ρωτησω, πως και τι κανετε στον τομεα αυτο... οχι ποσοστα και κλιμακες στα treshold και στα radius αλλα ποιο φιλτρο χρησιμοποιειτε και σε ποιες φωτογραφιες (χρησιμοποιειτε σε ολες το ιδιο ή αλλαζετε, και αν αλλαζετε απο τι εξαρταται η εκαστοτε επιλογη)?
 

monad

AVClub Addicted Member
2 April 2008
1,541
μεγάλο θέμα...

κατ' αρχάς είναι πολύ σημαντικό ως προς το sharpening, ο τύπος αρχείου που τραβάμε. το raw χρειάζεται πολύ περισσότερο απ' ότι το jpg που είναι ήδη sharpened από τον επεξεργαστή της κάμερας μας.
εγώ χρησημοποιώ το smart sharpen το οποίο δίνει λιγότερη οξύτητα σε σχέση με το unsharp mask που προτιμούν πολλοί αλλά βγάζει λιγότερο θόρυβο.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,146
Bratislava
Re: Απάντηση: Sharpening στο φωτοσοπ

μεγάλο θέμα...

Ετσι διαβαζω κι εγω παντου, αλλα εκτενεις ή λεπτομερεις αναφορες δεν ετυχε να διαβασω... κοιτας και το φωτοσοπ που απο ολα τα φιλτρα που εχει, συνηθως χρησιμοποιουνται τα δυο που αναφερεις κι εσυ και παραξενευομαι...

Ολη τη βαβουρα την κανουν απλα τα ποσοστα που βαζεις στο ραντιους ή ειναι και αλλα κολπα που δεν τα ξερουμε?

Το λεω, γιατι κατα καιρους, κανοντας σαρπενινγκ σε καποιε φωτο, αυτες μεταμορφωνονται κυριολεκτικα... σιγουρα παιζει ρολο και το αρχικο αρχειο (φωτισμος, εστιαση κτλ) αλλα το συγκεκριμενο φιλτρο ειναι που την αναδεικνυει τελικα...

Αναφερομαι βασικα σε raw αρχεια, οπου νομιζω εχουμε και τον απολυτο ελεγχο (σε σχεση με τα jpg).
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,146
Bratislava
Re: Απάντηση: Sharpening στο φωτοσοπ

.
εγώ χρησημοποιώ το smart sharpen το οποίο δίνει λιγότερη οξύτητα σε σχέση με το unsharp mask που προτιμούν πολλοί αλλά βγάζει λιγότερο θόρυβο.

Σε ολες τις raw φωτογραφιες σου? Στην απλη μορφη ή στην advanced? Χρησιμοποιεις καποια μασκα για μεγαλες περιοχες ή περιοχες out of focus ή το ρυθμιζεις απο το treshold?

Γιατι δινει λιγοτερη οξυτητα? Ακομα και αν ανεβασεις τα νουμερα?

Ξερεις μηπως τιποτε τεχνικες διαφορες μεταξυ αυτων των δυο φιλτρων? Δηλαδη αν προτεινεται η μια εναντι της αλλης σε καποιες καταστασεις ή ειναι το ιδιο πραγμα?
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,146
Bratislava
100% κροπ απο raw χωρις καμμια επεξεργασια πλην του sharpening.

Πρωτα χωρις καμμια επεμβαση

attachment.php


Unsharp mask 250/1,5/2

attachment.php


Smart Sharpen 250/1,5/lens blur/accurate

attachment.php
 

Attachments

  • nosharp.jpg
    nosharp.jpg
    164.6 KB · Views: 302
  • unsharp.jpg
    unsharp.jpg
    75.2 KB · Views: 289
  • smart.jpg
    smart.jpg
    95.6 KB · Views: 291

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,146
Bratislava
High Pass Sharpen 1,5/overlay

attachment.php


Και μια με δικη μου επεξεργασια, η οποια ομως επρεπε να ειναι πιο δυνατη στο συγκεκριμενο καδρο

attachment.php
 

Attachments

  • hipass.jpg
    hipass.jpg
    60.4 KB · Views: 285
  • mine.jpg
    mine.jpg
    187 KB · Views: 287

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Σαφώς η 2η.
3η και 5η έχουν περισσότερο θόρυβο που στο πρόσωπο μου φαίνεται εντονος και η 4η δεν εχει την οξύτητα
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,365
Αθήνα
Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον! Συμφωνώ με τον NtinNton.
Ηλία μια και το ξεκίνησες, μπορείς να κάνεις μια δοκιμή με:

-200/1/2
-180/0,5/1

να δούμε τι παίζει?

Με την ησυχία σου, και ευχαριστούμε προκαταβολικά!
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,146
Bratislava
Σαφώς η 2η.
3η και 5η έχουν περισσότερο θόρυβο που στο πρόσωπο μου φαίνεται εντονος και η 4η δεν εχει την οξύτητα

Για την 3η θα συμφωνησω περι θορυβου... για την 5η μου φαινεται περιεργο, γιατι και δεν ηταν απολυτως σωστη η επεξεργασια (ειναι κυριως για θεματα που προκειται να γινουν και σμικρυνση, που δεν εγινε στην συγκεκριμενη περιπτωση) και γιατι ειναι sharpening που επεμβαινει επιλεκτικα σε ακμες της εικονας... θα το ξαναδω...

Κατι παρομοιο και με την 4η... η οποια οντως ηθελε εντονοτερη επεξεργασια για να δειξει...

Απλα, σε ολες, πηγα με βαση καποια στανταρ νουμερα στις ρυθμισεις και οχι με οτι τους επρεπε...
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,146
Bratislava
Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον! Συμφωνώ με τον NtinNton.
Ηλία μια και το ξεκίνησες, μπορείς να κάνεις μια δοκιμή με:

-200/1/2
-180/0,5/1

να δούμε τι παίζει?

Με την ησυχία σου, και ευχαριστούμε προκαταβολικά!

Θα το κανω, δεν ειναι δυσκολο, αλλα δεν θα εχει καμμια διαφορα, εμφανη νομιζω...

Και αυτο γιατι -ακομα και στο 100%- ειναι μικρες οι διαφορες που προτεινεις... δεν το συζητω για θεαση μικροτερη (πχ φουλ οθονη)...

Αυτο ειναι κατι που με παραξενευει επισης στην ολη διαδικασια... διαβαζω σε φορα...

"Ανεβαζουμε sarpening μεχρι να δουμε halo σε ακμες με εντονο κοντραστ"...

Η πραξη λεει οτι πρωτα ξεσκιζεται η εικονα απο τεχνουργηματα, posterization κ.α. και μετα εμφανιζεται το halo στις ακμες...τουλαχιστον στην δικη μου οθονη (η οποια σιγουρα παιζει το ρολο της)....
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,146
Bratislava
attachment.php


Eγω θα κατεληγα σε αυτη τη μορφη... πως σας φαινεται?

Γαι ολες τις φωτογραφιες, δεν ρωταω για pixel peeping αλλα για νορμαλ θεαση στο Pc...αν υπαρχουν χτυπητες διαφορες ωστε να πουμε αυτο το φιλτρο ειναι καλυτερο απο το αλλο...(επισης δεν αναφερομαι σε εκτυπωση)...
 

Attachments

  • dikia.jpg
    dikia.jpg
    90.7 KB · Views: 252
Last edited:

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Η τελευταία αν και είναι αρκετά μικρότερη σε μέγεθος οπότε δεν ξέρω αν είναι σωστή η συγκριση. Οι 2 προηγούμενες της έχασαν ακόμα περισσότερο σε οξύτητα σε σχεση με την 4 που ήταν χειρότερη από την 2.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,324
Εκεί ψηλά.....
Δεν κοιτατε να κανετε καλα την εστιαση ρε σεις καλυτερα και μετα να δειτε το sharpening ?

Aυτη η κοπελα που βλεπω πιθανοτατα ειναι φλου και το σημειο εστιασης ειναι καπου κοντα στην μυτη της ή και πιο μπροστα απο αυτην.

Εγω σχεδον παντα δεν το χρησιμοποιω. Λατρευα και λατρευω μια προσεκτικη εστιαση που βγαζει ματι. Βοηθουν και οι φακοι φυσικα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,365
Αθήνα
Δεν έχεις άδικο, αλλά στην EP-1 άμα καταφέρεις manual focus θα κάνω κολοτούμπες ανάποδα...
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,146
Bratislava
Η τελευταία αν και είναι αρκετά μικρότερη σε μέγεθος οπότε δεν ξέρω αν είναι σωστή η συγκριση. Οι 2 προηγούμενες της έχασαν ακόμα περισσότερο σε οξύτητα σε σχεση με την 4 που ήταν χειρότερη από την 2.

Φυσικα και δεν ειναι σωστη συγκριση, απλα το σαρπενινγκ που εφαρμοσα ειναι για χρηση παραλληλα με σμικρυνση...


Οι δυο τελευταιες που ανεβασα ηταν με τις ρυθμισεις που ζητησε ο cacau... εσυ λες οτι εχασαν σε οξυτητα και ειναι λογικο, αφου οι ρυθμισεις ειναι χαμηλοτερες απο τις πρωτες...

...τις οποίες πρωτες, ο send τις βρισκει ηδη υπερβολικες και βρισκει και.... μπιμπικια... :smash: