Φακοί απο ανοξείδωτο ατσάλι

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
θα ηθελα να σχολιασουμε τους φακους απο ανοξειδωτο ατσαλι. εμενα ¨μ'αρεσουν πολυ. να πουμε τα κατα και τα υπερ. το μεγαλυτερο μιον τους ειναι βαρος και κακοι θερμικη αγωγιμοτητα, αλλα ειναι ομορφα και αντεχουν στη φθορα. ειναι κανεις που εχει τετιους φακους και θελει να πει δυο λογια?
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: φακοι απο ανοξειδωτο ατσαλι

15iat8g.jpg
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: φακοι απο ανοξειδωτο ατσαλι

Έχω το itp eos AA SS στα κλειδιά μου. Με R2 xpe βγάζει περίπου 250 lm με μια 14500 και 4000lux /1m throw. Πολύ καλά νούμερα!(από τα τέστ του MrGman τα λούμεν, το throw από το luxmeter μου)

Ζεστένεται πολύ γρήγορα, πιο πολύ στον ίδιο χρόνο από το quark mini AA, παρόλο που παίρνουν το ίδιο ρεύμα, να φταίει τώρα το ότι το R5 του mini είναι πιο efficient, να φταίει το αλουμίνιο, να φταίει η κατασκευή του heatsink? Μπορεί και όλα μαζί...

Οτι έχει βάρος, έχει και το καταλαβαίνεις πολύ. Σου δίνει όμως την αίσθηση της στιβαρότητας και να μη φοβάσαι τις γρατζουνιές και τα χτυπήματα. Για αυτό το έχω στα κλειδιά μου πάντα. Ομορφιά, προφανώς αρκετή!
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: φακοι απο ανοξειδωτο ατσαλι

Έχω το itp eos AA SS στα κλειδιά μου. Με R2 xpe βγάζει περίπου 250 lm με μια 14500 και 4000lux /1m throw. Πολύ καλά νούμερα!(από τα τέστ του MrGman τα λούμεν, το throw από το luxmeter μου)

Ζεστένεται πολύ γρήγορα, πιο πολύ στον ίδιο χρόνο από το quark mini AA, παρόλο που παίρνουν το ίδιο ρεύμα, να φταίει τώρα το ότι το R5 του mini είναι πιο efficient, να φταίει το αλουμίνιο, να φταίει η κατασκευή του heatsink? Μπορεί και όλα μαζί...

Οτι έχει βάρος, έχει και το καταλαβαίνεις πολύ. Σου δίνει όμως την αίσθηση της στιβαρότητας και να μη φοβάσαι τις γρατζουνιές και τα χτυπήματα. Για αυτό το έχω στα κλειδιά μου πάντα. Ομορφιά, προφανώς αρκετή!
πιστευω φταιει το αλουμινιο. εχει καλυτερη θερμικη αγωγιμοτητα μετα το ασημι , χαλκο και χρυσο
 
Last edited:

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Απάντηση: Re: φακοι απο ανοξειδωτο ατσαλι

πιστευω φταιει το αλουμινιο. εχει καλυτερη θερμικη αγωγιμοτητα μετα το ασημι , χαλκο και χρυσο

Αν είναι έτσι θα έπρεπε θεωρητικά το αλουμινένιο σώμα να ζεστένεται πιο γρήγορα, δλδ να απαγάγει περισσότερη θερμότητα!
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: φακοι απο ανοξειδωτο ατσαλι

ετσι ειναι, η θερμότητα απλωνεται σε ολο το σωμα του φακου ( που δουλευει σαν ψυκτρα). το σωμα στη συνεχεια ερχετε σε επαφη με την ατμοσφερα και ψύχεται. το ανοξειδωτο ατσαλι αντιθετος συγκρατει την θερμοτητα. οσο πιο μεγαλος ειναι ο φακος (σε ογκο) τοσο πιο γριγορα και αποτελεσματικα ψύχεται γιατι εχει μεγαλυτερη επαφη με την ατμοσφερα.
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: φακοι απο ανοξειδωτο ατσαλι

επισης οταν κραταμε το φακο στο χερι η ψυξη γινεται καλυτερα απο τι να το αφηνουμε καπου ( στο τραπεζι παραδειγμα)
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: φακοι απο ανοξειδωτο ατσαλι

επισης οταν κραταμε το φακο στο χερι η ψυξη γινεται καλυτερα απο τι να το αφηνουμε καπου ( στο τραπεζι παραδειγμα)
ανθρωπινο δερμα απαγαγει καλυτερα την θερμοτητα απο την επιφανεια του φακου σε σχεση με την ατμοσφερα
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Re: Απάντηση: φακοι απο ανοξειδωτο ατσαλι

και νομιζω οτι ο μπρουτζος προτειμαται γιατι παρολη τη μικροτερη αγωγιμοτητα του εχει μεγαλυτερο ειδικο βαρος και απορροφα περισσοτερη ζεστη
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Απάντηση: φακοι απο ανοξειδωτο ατσαλι

ετσι ειναι, η θερμότητα απλωνεται σε ολο το σωμα του φακου ( που δουλευει σαν ψυκτρα). το σωμα στη συνεχεια ερχετε σε επαφη με την ατμοσφερα και ψύχεται. το ανοξειδωτο ατσαλι αντιθετος συγκρατει την θερμοτητα. οσο πιο μεγαλος ειναι ο φακος (σε ογκο) τοσο πιο γριγορα και αποτελεσματικα ψύχεται γιατι εχει μεγαλυτερη επαφη με την ατμοσφερα.

Μα είναι φακουδάκια 7,5 x1,7 cm... το περιβάλλον παίζει ελάχιστο ρόλο...
Αυτό που βλέπω με τα χέρια μου είναι ότι σε 30sec, το σώμα του A2 SS καίει περισσότερο από το σώμα του mini AA... Εμφανής διαφορά... ϊδιες μπαταρίες ίδια ρεύματα τραβάνε τα κυκλώματά τους...
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Re: Απάντηση: φακοι απο ανοξειδωτο ατσαλι

ναι αλλα τι απωλειες εχουν οι πλακετες? παιζει ΠΟΛΥ μεγαλο ρολο....

επισης βρηκα σημερα αυτα διαβαζοντας

The best material for heasinking is silver (430 W/mK) ... coper is 401 W/mK, gold 314 W/mk (!) Al is 230 W/mk and brass is 120 W/mk ....

http://www.candlepowerforums.com/vb/showpost.php?p=2851643&postcount=148
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: φακοι απο ανοξειδωτο ατσαλι

θέλω ΤΩΡα ένα ασημένιο φακό!!!!Και ο χάλκινος δε θα είναι κακός αλλά ο χαλκός νομίζω δεν έχει αντοχές και θα φαίνονται τα χτυπήματα...
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: φακοι απο ανοξειδωτο ατσαλι

θέλω ΤΩΡα ένα ασημένιο φακό!!!!Και ο χάλκινος δε θα είναι κακός αλλά ο χαλκός νομίζω δεν έχει αντοχές και θα φαίνονται τα χτυπήματα...
το ασημι ειναι πιο μαλακο μεταλλο απο χαλκο :eek:
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: φακοι απο ανοξειδωτο ατσαλι

το ασημι ( ισως σας ενδιαφερει) - ειναι προταθλιτης στην: θερμικη αγωγιμοτητα, ηλεκτρικη αγωγιμοτητα, αντανακλαστικη ικανοτητα (98%) και πολυ καλη αντιβακτηριακη δραση. συμπερασμα - ο πιο αποτελεσματικος (οχι ομως ο πιο αντοχης στο χρονο γαιτι φοβαται ενώσεις του θείου) ρεφλεκτορας ειναι ασημενιος ;)