Οι καλύτερες μας για το 2010

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Υπάρχει όριο (3+1 όπως πέρυσι) ή όχι (δεν έχω και τόσες πολλές αλλά λέμε τώρα)
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,353
Μια μαλλον σχεδον νεκρη φωτογραφικη χρονια για μενα φετος,ημουν και φανταρος απο το Φλεβαρη μεχρι τον Οκτωβρη,και σ'αυτο το διαστημα δεν ασχοληθηκα πραγματικα καθολου με τη φωτογραφια.

Οι δυο πρωτες(το τοπιο και το πορτρετο)απ'τις αρχες του '10,και οι δυο επομενες (φθινοπωρινες)τωρα προσφατα,λιγες μερες πριν μπει το 2011.

-bye-

(Υ.Γ. εννοειται πως οποιαδηποτε σχολια,θετικα,αρνητικα,η οτι αλλο,ειναι παντα θεμιτα και καλοδεχουμενα)

img7578re.jpg



img8689re.jpg



img8693re.jpg



img8796h.jpg
 

pap-x

Senior Member
17 September 2007
540
Θεσσαλονίκη
Παιδιά πολύ ωραίες όσες ανεβάσατε. Εγώ δεν τράβηξα καθόλου το πρώτο 4μηνο του 2010 οπότε από το υπόλοιπο χωρίς πολύ ψάξιμο (είχα ήδη διαλεγμένες τις 20 καλύτερες) έχω αυτές:


2lnioub.jpg



15xkcux.jpg



hrgc5j.jpg



35mmott.jpg


(αν χρησιμοποιείτε Google Chrome ενδέχεται τα χρώματα να τα βλέπετε ξεπλυμένα)
 
Last edited:

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Δύσκολη η επιλογή φέτος. Όχι γιατί έβγαλα τόσες καλές και δεν ξέρω ποιά να διαλέξω δυστυχώς... Μέσα σε έναν χρόνο άλλαξε η τοποθεσία μου και η κατάσταση μου 3-4 φορές και μόλις τώρα με την αλλαγή του χρόνου επιτέλους μπήκε η ζωή μου ξανά σε μια ρουτίνα. Όπως η ζωή μου ήταν χαοτική έτσι ήταν και η φωτογραφία μου αυτόν τον καιρό.

Λόγω τεχνικών δυσκολιών οι φωτογραφίες είναι όλες ψηφιακές. Ο λόγος είναι οτι δεν μπορώ να σκανάρω αφού ακόμα είμαι με το νετμπουκ στο οποίο δεν συνδέεται το σκάνερ.

Χωρίς συγκεκριμένη σειρά λοιπόν αυτές που θεωρώ αντιπροσωπευτικές της φωτογραφικής πορείας μου το 2010.

#1
4418505798_163fe8ebe9_z.jpg


#2
4945751788_6a498bcd2c_b.jpg


#3
5067905390_9f56c6b2ce_b.jpg


#4
5195645949_bd27f7da3b_b.jpg


#5
attachment.php




Η φωτογραφική εξέλιξη μου φέτος με οδήγησε σε πιο κινηματογραφικά μονοπάτια. Με γοήτευσε η ιδέα φωτογραφιών που θα μπορούσαν να είναι μέρος μια ταινίας. Που λένε μια ιστορία, καμιά φορά με μόνο την χρωματική παλέτα τους. Σε αυτόν τον άξονα κινήθηκε και η επεξεργασία μου. Αλλαγές στην χρωματική παλέτα, επιλεκτικό φώτισμα σημείων και φυσικά προσοχή στην σύνθεση.
Το είδος με κερδίζει όλο και περισσότερο και φοβάμαι οτι δεν θα αργήσει η στιγμή της κινούμενης εικόνας, αλλά ακόμα έχουμε καιρό μπροστά μας...

Και του χρόνου λοιπόν!
 

Attachments

  • ana-pool-small.jpg
    ana-pool-small.jpg
    220.6 KB · Views: 291

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,353
Αντε Αλεξη βγαλε μια ταινια μικρου μηκους!Ωραιες φωτογραφιες παντως,και πολυ καλη επεξεργασια,και ατμοσφαιρα/συναισθημα.

Δημητρη(cacau)ευχαριστω

Κωστα οι 1 και 4 μου αρεσουν και μενα περισσοτερο.

Pap x,η τριτη μου αρεσει περισσοτερο.Μπηκα στο flickr σου και πραγματικα μου αρεσε παρα παρα πολυ η φωτογραφια με τιτλο "oak under the sun".Αν την εβγαλες το 2010 τοτε κατα τη γνωμη μου κακως δε την συμπεριελαβες εδω...
Ειναι υπεροχη φωτογραφια.Γενικως εχεις ομορφες φωτογραφιες.
 

pap-x

Senior Member
17 September 2007
540
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια mstr. Η φωτογραφία που αναφέρεις, δεν ξερω γιατί, αλλά μου δημιουργεί μικτά συναισθήματα, άλλοτε την βλέπω και μου αρέσει και άλλοτε με αφήνει αδιάφορο, γι'αυτό και δεν την διάλεξα. Αλλά μιας και το ανέφερες θα την προσθέσω:


2jf0eog.jpg
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,353
Εγω την βρισκω εξαιρετικη.Εχει πολυ ωραιους χρωματισμους και απαλο contrast,εχει γραψει πολυ ωραια στους τονους και τα χρωματα.Ειναι και ωραια καδραρισμενη και εχει και τη γλυκια καλλιτεχνικη αισθηση που σου βγαζει το φθινοπωρο.Θα ηθελα πολυ να την ειχα τραβηξει εγω,πραγματικα!

Ενδιαφερον και οπως εχει βγει ο κορμος,ειναι hdr?
 

pap-x

Senior Member
17 September 2007
540
Θεσσαλονίκη
Όχι δεν είναι hdr...Απλά έγραψε ωραία το φως και έγινε και καλή διάχυση από τα σύννεφα και τα φύλλα και βγήκε έτσι. Χαίρομαι που σου άρεσε, ήδη άρχισα να της δίνω μεγαλύτερη σημασία. Ευχαριστώ.
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Η φετινή χρονιά έπεσε με ένα ταξίδι στην πανέμορφη Ρώμη.....:a0210::firstprize:

Ε ότι photo και να βγάλεις στην Ρώμη είναι όμορφες...:BDGBGDB55:

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 

Attachments

  • Rome 2010.jpg
    Rome 2010.jpg
    139.5 KB · Views: 170
  • DSC_1924-DoomsDay.jpg
    DSC_1924-DoomsDay.jpg
    39.7 KB · Views: 166
  • DSC_2274 BW.jpg
    DSC_2274 BW.jpg
    65.4 KB · Views: 166

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια mstr. Η φωτογραφία που αναφέρεις, δεν ξερω γιατί, αλλά μου δημιουργεί μικτά συναισθήματα, άλλοτε την βλέπω και μου αρέσει και άλλοτε με αφήνει αδιάφορο, γι'αυτό και δεν την διάλεξα. Αλλά μιας και το ανέφερες θα την προσθέσω:

ΠΑΡΑ πολύ καλή.....:a0210: Όπως και αυτή που πέφτει το φύλλο μου αρέσει καλύτερα απο όλες σου...
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Δύσκολη η επιλογή φέτος. Όχι γιατί έβγαλα τόσες καλές και δεν ξέρω ποιά να διαλέξω δυστυχώς... Μέσα σε έναν χρόνο άλλαξε η τοποθεσία μου και η κατάσταση μου 3-4 φορές και μόλις τώρα με την αλλαγή του χρόνου επιτέλους μπήκε η ζωή μου ξανά σε μια ρουτίνα. Όπως η ζωή μου ήταν χαοτική έτσι ήταν και η φωτογραφία μου αυτόν τον καιρό.

Λόγω τεχνικών δυσκολιών οι φωτογραφίες είναι όλες ψηφιακές. Ο λόγος είναι οτι δεν μπορώ να σκανάρω αφού ακόμα είμαι με το νετμπουκ στο οποίο δεν συνδέεται το σκάνερ.

Χωρίς συγκεκριμένη σειρά λοιπόν αυτές που θεωρώ αντιπροσωπευτικές της φωτογραφικής πορείας μου το 2010.

Η φωτογραφική εξέλιξη μου φέτος με οδήγησε σε πιο κινηματογραφικά μονοπάτια. Με γοήτευσε η ιδέα φωτογραφιών που θα μπορούσαν να είναι μέρος μια ταινίας. Που λένε μια ιστορία, καμιά φορά με μόνο την χρωματική παλέτα τους. Σε αυτόν τον άξονα κινήθηκε και η επεξεργασία μου. Αλλαγές στην χρωματική παλέτα, επιλεκτικό φώτισμα σημείων και φυσικά προσοχή στην σύνθεση.
Το είδος με κερδίζει όλο και περισσότερο και φοβάμαι οτι δεν θα αργήσει η στιγμή της κινούμενης εικόνας, αλλά ακόμα έχουμε καιρό μπροστά μας...

Και του χρόνου λοιπόν!

Με διαφορά η πρώτη και η γέφυρα Alex!!!!!!!Μπράβο....
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Μια μαλλον σχεδον νεκρη φωτογραφικη χρονια για μενα φετος,ημουν και φανταρος απο το Φλεβαρη μεχρι τον Οκτωβρη,και σ'αυτο το διαστημα δεν ασχοληθηκα πραγματικα καθολου με τη φωτογραφια.

Οι δυο πρωτες(το τοπιο και το πορτρετο)απ'τις αρχες του '10,και οι δυο επομενες (φθινοπωρινες)τωρα προσφατα,λιγες μερες πριν μπει το 2011.

-bye-

(Υ.Γ. εννοειται πως οποιαδηποτε σχολια,θετικα,αρνητικα,η οτι αλλο,ειναι παντα θεμιτα και καλοδεχουμενα)

Η πρώτη και η τελευταία πολύ καλές!!!!!!:firstprize:
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,911
Rotterdam
Ας βάλω κι' εγώ.

Το 2010** ήταν αρκετά καλό για εμένα πιστεύω, φωτογραφικά πάντα. Πιστός στο πνεύμα των παλαιότερων thread θα πω και μερικά λογάκια, δε θα μείνω πιστός όμως στον αριθμό γιατί δε θέλω να αδικήσω κάποιες φωτό μου.. :)

Η σειρά είναι τυχαία

#1

5202538492_ff1e8837e7_b.jpg


[Nikon D40, Vivitar 50mm f1.9]


Τότε είχε έρθει ο αντάπτορας Μ42-F και σαν καλό παιδί κι' εγώ, έπαιρνα τη μηχανή μου με τον 50άρη παντού για να δω πως είναι.. : D. Εκείνη την ημέρα είχα αργήσει στο μάθημα, έχοντας όμως μαζί μου τη D40 αποτύπωσα την "κατάσταση" με έναν αρκετά καλό τρόπο θεωρώ.


#2 - School Life

DSC_0260b-1.jpg


[Nikon D40, Vivitar 50mm f1.9]


Μια από τα ίδια με την αποπάνω, πάλι η περιέργεια και η χαρά του "νέου" μου αποκτήματος με έκαναν να έχω ξανά τη D40 μαζί μου. Μου άρεσε το σχήμα της φωτοτυπίας και είπα να δω πως θα γράψει με f1.9 : D


#3 - Whistle Man

DSC_0071b.jpg


[Nikon D40, Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC HSM]


Με αφορμή το φακό, τον οποίο μου έστειλε ο γομάρ για δοκιμή και τον υπερευχαριστώ :p, πήγαμε με ένα φίλο στο λιμάνι πρωινιάτικα για φωτογραφίες. Βλέποντας το γκράφιτι στο βράχο δε μπόρεσα να μην το τραβήξω, έδινε άλλη αίσθηση με τον υπερευρυγώνιο :)


#4

DSC_0873-fin.jpg


[Nikon D40, Nikkor 18-55 f3.5-5.6]

Είχα πάει στο χωριό το καλοκαίρι για κάποιες μέρες και αυτή είναι η γάτα που έχω εκεί. Όταν τράβηξα τη φωτό, ανυπομονούσα να γυρίσω στο σπίτι μου για να την ανεβάσω.. Η θέση του ήλιου, η πόζα της γάτας και η σκιά της, τα φύλλα κάτω, όλα αυτά με κάνουν να θεωρώ τον εαυτό μου "τυχερό" που είδα αυτό το κάδρο καθώς είναι μια φωτογραφία που πολύ δύσκολα επαναλαμβάνεται.

#5

DSC_8472-2.jpg


[Nikon D40, Nikkor 18-55 f3.5-5.6]


Αυτή η φωτογραφία είναι τραβηγμένη μέσα από ένα διθέσιο μονοκινητήριο, λίγες στιγμές πριν την πρώτη μου απογείωση. Αν και έχω γυρίσει τη μισή Ευρώπη, δεν είχα μπει ποτέ σε αεροπλάνο. Μου αρέσει και σαν φωτογραφία, αλλά κυρίως μου υπενθυμίζει μια εμπειρία που θα μου μείνει αξέχαστη σε όλη μου τη ζωή.


#6

DSC_9185-2.jpg


[Nikon D40, Nikkor 18-55 f3.5-5.6]


Ήταν να πετάξω κι' εγώ εκείνη την ημέρα, δυστυχώς όμως ο καιρός δεν ήταν ιδανικός για 2 άτομα. Έτσι προέκυψε όμως αυτή η φωτογραφία, η έκφραση της απόλυτης ελευθερίας και απελευθέρωσης που νιώθει αυτός που πετάει. :)

#7

PER_2614bba.jpg


[Nikon D300, Nikkor 70-300 f4.5-5.6 VRII, Nikon SB-800]

Δοκίμαζα κάτι με το commander και ο φίλος μου από τα νεύρα του δεν με κοίταγε.. : D. Εδώ προσπαθούσε να δει αν τον σκοπεύω ακόμα, εγώ φυσικά τον τράβηξα και όταν την είδα μετά σκέφτηκα ότι θα έδειχνε ωραία σαν κινηματογραφικό καρέ. Ευχαριστώ και τον Άλεξ βέβαια για τη βοήθεια με την επεξεργασία.


#8

ggs.jpg


[Nikon D40, Nikkor 18-55 f3.5-5.6]

Απογευματινό μπάνιο με το βαφτησιμιό μου και τον αδερφό του, εντολή από εμένα για βουτιά και "πείραμα" με τη μηχανή.. : D. Δυστυχώς δε βγήκε αυτό που φανταζόμουν, και αυτή η φωτογραφία όμως αργότερα με ικανοποίησε απόλυτα.


#9

stitchxwrio.jpg


[Nikon D40, Nikkor 18-55 f3.5-5.6, Stitch 3 ή 4 φωτογραφιών στο ICE]

Ξανά στο χωριό, σε απογευματινή εξόρμηση με το MTB. Τότε η D40 είχε τον προβληματικό αισθητήρα και το sepia ήταν αναγκαστικό για να μη φαίνονται περίεργα τα χρώματα, μου άρεσε όμως πολύ η ατμόσφαιρά της, το κομμένο δέντρο και το γράψιμο των βουνών στο βάθος.

#10

re.jpg


[Nikon D40, Nikkor 18-55 f3.5-5.6]

Πορτραίτο μωρού ξαδέρφου στην παραλία, λίγες μέρες πριν τη βάφτισή του. Μου άρεσαν πολύ τα χρώματα, η αντανάκλαση στα μάτια του και φυσικά το κάδρο μου : D


** Δεν υπήρχαν και προηγούμενες χρονιές.. Τέλη του 2008 αγόρασα τη D40 ,με την τότε καταπληκτική προσφορά του Media Markt, και ξεκίνησα την πιο ουσιαστική μου ενασχόληση με τη φωτογραφία. Αρκετά χαζοκλικαρίσματα και χαζοPP μέχρι κάποιο σημείο του 2009 που βρήκα το δρόμο μου και θεωρώ ότι έφτασα σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Και το 2009 είχε καλές φωτογραφίες, το 2010 όμως είχε περισσότερες! :)
 
Last edited:

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,911
Rotterdam
Δε θα μπορούσα να αφήσω βέβαια απ' έξω τη μεγάλη μου αδυναμία, την πολυαγαπημένη μου ανιψιά :D

#11

DSC_0123b.jpg


[Nikon D40, Vivitar 50mm f1.9]

Παίζοντας με τον χαζοπαππού στην τσουλήθρα του πάρκου, κι' εγώ παίζοντας με τον αγαπημένο μου 50άρη :D


#12

DSC_0255c.jpg


[Nikon D40, Nikkor 18-55 f3.5-5.6, Nikon SB-800]

Εδώ με το χαζομπαμπά.. Η μηχανή βέβαια πάντα μαζί για να αποτυπώσει αυτές τις μοναδικές στιγμές :)


#13

PER_3123-tileb.jpg


[Nikon D300, Vivitar 50mm f1.9]

Μερικά στιγμιότυπα που της έβγαλα με το νέο της παιχνίδι, τη D40 :D. Ευτυχώς δείχνει να της αρέσει :D



Του χρόνου θα βάλω λιγότερες, sorry :D
 
Last edited:

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Ας ξεκινήσω με τα σχόλια για όσες ανεβάσατε μια και για μένα το 2010 ήταν ουσιαστικά η πρώτη χρονιά και η διαλογή θα είναι δύσκολη

@mstr Στην πρώτη μου αρέσει πολύ η ματιά αλλά δεν νομίζω ότι ταιριάζει το portrait καδρο. Το φύλλο μου αρέσει πολύ κυρίως η αίσθηση της υγρασίας

@Ποτακίδης Κώστας. Η πρώτη είναι πολύ ομορφη και θα συμφωνήσω με το σχόλιο του vasada έχεις σίγουρα πολύ καλύτερες

@pap-x Η τρίτη και η προσθήκη

@Alex τα κινηματογραφικά σου κάδρα είναι υπέροχα. Οπότε 1, 4, 3 με αυτή την σειρά

@Emilot ο σταυρός με διαφορά αν και σε όλες μου αρέσει η επεξεργασία σου

@racer 2,3,7 και 12 με την τελευταία αν και η συναισθηματική της αξία να είναι σίγουρα μεγαλύτερη από την καλλιτεχνική να μου αρέσει πολύ. Επίσης καταλαβαίνω το προβλημα σου με την επιλογή και μάλλον θα ακολουθήσω την λύση σου.

Καλή χρονιά και του χρόνου να έχουμε ακόμα καλύτερες φωτογραφίες