3D TV - MKV - Υπότιτλοι;

softice

AVClub Addicted Member
28 October 2007
2,078
Μήπως κάποιος ψαγμένος έφτασε να παίζει mkv 3d στην τηλεόραση του και έλυσε το πρόβλημα με τους υπότιτλους με κάποιον player η με κάποια επιλογη;
Αναφέρομαι στην εικόνα 3d που είναι η μια δίπλα στην άλλη (στερεοσκοπική λεγεται;) και οταν ανοίγεις την ανάλογη επιλογή στην 3d TV σου δείχνει κανονικά την εικόνα, αλλά κόβει τους υπότιτλους μισούς αριστερά και τους μισούς δεξιά;(Για την ακρίβεια ξεκινάνε από το κέντρο, φτάνουν στο τέλος της οθόνης και ξαναρχίχουν από αριστερά για να τελειώσουν στο κέντρο πάλι.

Ελπίζω να έδωσα να καταλάβετε τι εννοώ...δε γνωρίζω τους όρους του 3d ακόμα. Το πρόβλημα είναι οτι έχω τέλεια εικόνα στις 3d ταινίες, αλλά δεν μπορώ να δω σωστά τουε υπότιτλους.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Προς το παρόν, απ' όσο γνωρίζουμε, μόνο οι ενσωματωμένοι players των 3D τηλεοράσεων της Samsung παίζουν "σωστά" τους εξωτερικούς υπότιτλους με υλικό side-by-side...
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
Επιβεβαιώνω πως με το πρόγραμμα mkvmerge GUI μπορείτε να προσθέσετε υπότιτλους χωρίς επανακωδικοποίηση του MKV αρχείου, όπου τελειώνει πολύ γρήγορα η διαδικασία.

Στον Xtreamer player μου παίζουν τέλεια σε side by side στην Samsung UE40C8000.
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
μπορει να κατσω να φτιαξω ενα προγραμμα για 3D υποτιτλους οταν βρω ωρα
αλλα δεν θα κανει output srt subtitles αλλα ισως σε καποιο image format.

Προς το παρων μονο ο ενσωματομενος samsung παιζει 3D srt side by side.

Φυσικα αν το φτιαξω θα ειναι για linux το προγραμματακι και μετα για windows.
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Επιβεβαιώνω πως με το πρόγραμμα mkvmerge GUI μπορείτε να προσθέσετε υπότιτλους χωρίς επανακωδικοποίηση του MKV αρχείου, όπου τελειώνει πολύ γρήγορα η διαδικασία.

Στον Xtreamer player μου παίζουν τέλεια σε side by side στην Samsung UE40C8000.

Δηλαδή το Xtreamer αναπαράγει τους ενσωματωμένους στο container υπότιτλους σε side-by-side φορμά; Κι αν η ταινία δεν είναι 3D τους βλέπεις διπλούς; :chinscratch:

Το πρόβλημα με τους υπότιτλους και τα αρχεία side-by-side, είναι πως τα players προς το παρόν, τα παίζουν σαν να επρόκειτο για αρχεία 2D, προβάλλοντας τους υπότιτλους στο μέσο της εικόνας:

subs2D.jpg


Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, όταν ο επεξεργαστής της τηλεόρασης "σπάσει" και απλώσει την εικόνα ώστε να προβληθούν sequential, το αριστερό τμήμα για το αριστερό μάτι και το δεξί τμήμα για το δεξί μάτι, να σπάσουν μαζί και οι υπότιτλοι και να φαίνονται κάπως έτσι:

imag0649.jpg


Ο σωστός τρόπος προβολής των υπότιτλων στα βίντεο side-by-side, ώστε να φανούν σωστά σε 3D προβολή, είναι ο ακόλουθος:

subs3D.jpg


Αν οι υπότιτλοι είναι απολύτως κεντραρισμένοι μέσα στο υποκάδρο τους, τότε θα φαίνονται σαν να προβάλλονται πάνω στην επιφάνεια της οθόνης. Αν το software που τους τοποθετεί, επιτρέπει ένα σχετικό εύρος μετακίνησης τους στον οριζόντιο άξονα (απομάκρυσνη-πλησίασμα), τότε θα μπορούμε και να αλλάζουμε το επίπεδο προβολής τους (μέσα-έξω).
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Γιάννη, φοβερές οι φωτογραφίες, όντως επεξηγούν πολύ καλά το πρόβλημα. :a0210:
Ένα από τα προβλήματα είναι και η αναμορφική συμπίεση της γραμματοσειράς, που δεν είναι και τόσο εύκολη...
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
http://www.youtube.com/watch?v=hHbeKRYXgH8

Στο παραπάνω video, μπορείτε να διαπιστώσετε πως ενώ παίζει το Xtreamer το MKV αρχείο με τους ενσωματωμένους υπότιλους με το πρόγραμμα mkvmerge GUI, γυρίζουμε την TV σε 3D side by side και παρακολουθούμε το 3D μας κανονικά με υπότιτλους που μπορούν να διαβαστούν.
 

softice

AVClub Addicted Member
28 October 2007
2,078
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Απ οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει λύση προς το παρών αλλά ελπίζουμε σε μελλοντική αναβάθμιση των players.
Ειδικά με τον Kmp και τις τόσες επιλογές που έχει για υπότιτλους, έλπιζα να βρω μια λύση....π.χ. να μετακινηθούν οι υπότιτλοι αριστερά και να μικρύνουν ώστε να πιάνουν μόνο το μισό αριστερό κομμάτι της οθόνης κι έτσι οταν γίνετε το left+right να πιάνουν οι υπότιτλοι όλη την οθόνη...η κάτι ανάλογο.
 

panther2910

New member
5 July 2011
1
Επιβεβαιώνω πως με το πρόγραμμα mkvmerge GUI μπορείτε να προσθέσετε υπότιτλους χωρίς επανακωδικοποίηση του MKV αρχείου, όπου τελειώνει πολύ γρήγορα η διαδικασία.

Στον Xtreamer player μου παίζουν τέλεια σε side by side στην Samsung UE40C8000.

Φίλε μου έκανα ενσωμάτωση με το παραπάνω πρόγραμμα κι ενώ παίζει κανονικά στο pc στην tv δεν έχει υπότιτλους.Έχεις καμία ιδέα;;
 

kikonec

Established Member
16 July 2011
191
as mocca ετοιμαζομαι να πάρω την Samsung 46D7000 αν κατεβαζω 3d υλικό σε μορφή mkv και ξεχωριστούς υπότιτλους και τούς βάζω σε έναν εξωτερικό θα παίζουν κανονικά από το player της τηλεόρασης? αν όχι τότε μπορεί να πάω σε αγορά sony 720. +αγορά media players για να βγουν σε λεφτά το ίδιο
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
Εγώ προτείνω να την πάρεις την Samsung 46D7000 και να πάρεις με 100 ένα Xtreamer (έχουν προσφορά) και θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος.

Στο εγγυόμαι, αν δεν μείνεις ευχαριστημένος με το Xtreamer στο αγοράζω στα λεφτά που θα το πάρεις. (έχω το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο, το νέο έχει μεγαλύτερες δυνατότητες)
 

kikonec

Established Member
16 July 2011
191
ρε. mocca αφού έχει. player η τηλεόραση γιατί να παρω άλλο. media? εκτός αν δεν παίζει τα πάντα 3d rip κτλ απο τι έχω δοκιμάσει σε Samsung. άλλο μοντέλο όχι την d7000 παίζουν κανονικά τα. mkv 1080. και μια χαρά κ τους υπότιτλους οπότε?
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
Πιστεύω πως δε θα σε καλύψει ο Player της TV.

3D subs δε νομίζω πως μπορεί να παίξει ο Player της TV και μάλιστα στα Ελληνικά.

Είχα δοκιμάσει στην 40C8000 μου και δεν έμεινα ικανοποιημένος, βέβαια είχα ήδη τον Xtreamer οπότε απλά μετέφερα τον δίσκο στον άλλο player με ένα usb καλώδιο.
 

IQ.Fear

New member
23 April 2011
1
το 3d subtitler δεχεται .srt αρχειο υποτιτλων και σου το βγαζει σε .idx/.sub Το δοκιμασα σε media player στο pc και οι υποτιτλοι δουλευουν τελοια με 3d mkv
Στην samsung le40c750 (στο media player της tv) δεν εμφανιζονται ομως διοτι δεν υποστηριζει αρχειο .idx/.sub
Δοκιμασα να μετατρεψω το .idx/.sub σε .srt αλλα δεν δουλευει διοτι στο .srt οι υποτιτλοι βγαινουν μονο στη μεση και δεν δουλευουν για 3d mkv (εαν ενσωματωσεις τους υποτιλους .idx/sub στο mkv παλι δεν αναγνωριζονται τουλαχιστον στην le40c750 που δοκιμασα )
Εχει κανεις καμια ιδεα για υποτιτλους 3d mkv σε player της tv...
 

kikonec

Established Member
16 July 2011
191
αν πας σε samsung σειρα d λες να αναγνωριζει υποτιτλους σε .idx/.sub???

καποιος με σειρα d να μας πει?
 

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
Για υπότιτλους σε 3d απο τον player της samsung δεν ξέρω (η LG πάντως μέσω plex ή dlna τους παίζει κανονικά σε 3d καθώς τους μετατρέπει μόνη της)
Για player μέσω pc (μιας και το θέμα είναι γενικό και όχι για τις samsung αν κρίνω απ τον τίτλο) η λύση που βρήκα για να μην μπλέκουμε με μετατροπές είναι αυτή: Click Εδώ..
 

kikonec

Established Member
16 July 2011
191
Για υπότιτλους σε 3d απο τον player της samsung δεν ξέρω (η LG πάντως μέσω plex ή dlna τους παίζει κανονικά σε 3d καθώς τους μετατρέπει μόνη της)
Για player μέσω pc (μιας και το θέμα είναι γενικό και όχι για τις samsung αν κρίνω απ τον τίτλο) η λύση που βρήκα για να μην μπλέκουμε με μετατροπές είναι αυτή: Click Εδώ..

craven ολες οι lg σειρα 4500 5500 650s εχουν το Plex που λες h dlna γιατι θελω να αγορασω την 4500 που μου λενε οτι δεν εχει καμια διαφορα στην εικονα απο τις αλλες...:ernaehrung004: