HDMI 15μ

minas

New member
24 October 2007
81
ΝΕΑΠΟΛΙ-ΝΙΚΑΙΑΣ
καλλησπερα θα μπορουσε καποιος να μου πει για hdmi 15 μετρα στα 1080p και να κλειδωνει και στα 24..αλλα εχω 15 μετρα αποστασει γιατι θα το παω γυρω γυρω..αλλιως πρεπει να κανω αυλακι στο ταβανι.... και αμα κανω αυλακι ..εχει κιαλα μερεμετια ...και τωρα το τελιωνω το play room ....την αλλη βδομαδα παιρνω και τον epson 3600.............
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
εγώ πήρα neet απο το amazon.co.uk και έμεινα κατευχαρηστημένος, λευκό κιόλας!

Να δείς να είναι 24AWG και τουλάχιστον HDMI 1.3c.
 

minas

New member
24 October 2007
81
ΝΕΑΠΟΛΙ-ΝΙΚΑΙΑΣ
απο εδω αθηνα ...για αμεση αγορα ξερεις...καιγομαι να κλεισω ταβανι και να κανω τις τρυπες .να τα περασω για να βαψω.. τα αλλα καλλωδια τα εχω περασει μονο του epson εχω αφησει
 

minas

New member
24 October 2007
81
ΝΕΑΠΟΛΙ-ΝΙΚΑΙΑΣ
μπα μεχρι το απογευμα πρεπει να τα εχω περασει.........γι αυτο ρωτησα εδω μην παω και παρω καμια μουφα απο βιασινει και τιν φαω μετα..........
 

gas gas

Senior Member
23 March 2008
443
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: HDMI 15μ

μπα μεχρι το απογευμα πρεπει να τα εχω περασει.........γι αυτο ρωτησα εδω μην παω και παρω καμια μουφα απο βιασινει και τιν φαω μετα..........

Δεν είναι τόσο απλό. Ψάξε στο google τι έχει γραφτεί σχετικά εδώ και στο άλλο site...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,589
Clicktronics 15m και κατά 90% δεν θα εχεις πρόβλημα (και στα 1080p/60).

Λεω κατα 90% γιατι με τα καλωδια και την εκαστοτε πηγη δεν μπορείς ποτε να είσαι σίγουρος.

Ειναι παντως δοκιμασμενη λύση.

Πιστεύω θα το βρεις σχετικά εύκολα Αθήνα (αν και η αντιπροσωπεία (Sun) είναι ΘΣΚ έχει αρκετούς dealers στην Αθήνα).
 

spytsi

Senior Member
18 February 2010
596
NorthWest
Re: Απάντηση: HDMI 15μ

Από εδώ δηλαδή http://www.bluejeanscable.co.uk/ το εγγλέζικο site της bluejeans σου έρχονται σε 2 ακριβώς ημέρες με fedex στην πόρτα σου. Χωρίς άλλους δασμούς- αν βέβαια μπορείς να περιμένει το ταβάνι σου τόσο...

Δεν ήξερα ότι η BJC έχει και UK παράρτημα! Thanks gas gas :a0210:
Έχω το Belden Bonded-Pair Series-1 ("Our best cable for distance runs") στα 60 πόδια (~18 μέτρα), ακριβώς διότι ήθελα ένα ποιοτικό καλώδιο να "τρέξει" γύρω στο σαλόνι, προκειμένου να μη πειραχθεί το ταβάνι. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και απροβλημάτιστη λειτουργία, σε πολύ λογική τιμή. :driver: Είναι μόνο λίγο χοντρό, γι' αυτό πρέπει να προβλεφθεί ευρύχωρο κανάλι τοποθέτησης.

απο εδω αθηνα ...για αμεση αγορα ξερεις...καιγομαι να κλεισω ταβανι και να κανω τις τρυπες .να τα περασω για να βαψω.. τα αλλα καλλωδια τα εχω περασει μονο του epson εχω αφησει

Φιλική συμβουλή (αν το επιτρέπεις, minas): μην αγοράσεις κάτι άρον άρον, μόνο και μόνο για να κλείσεις γρήγορα τις όποιες εκκρεμότητες. Προκειμένου να έχεις το καλύτερο καλώδιο (ειδικά επειδή μιλάμε για HDMI άνω των 10 μέτρων), αξίζει να περιμένεις λίγες μέρες παραπάνω, να έρθει από το εξωτερικό, να το δοκιμάσεις ότι είναι OK και μετά να κλείσεις και να βάψεις. Καλύτερο αυτό, από το να αναγκαστείς μετά να ξηλώνεις... :grandpa:

Καλά Χριστούγεννα! :presents2:
 

gas gas

Senior Member
23 March 2008
443
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: HDMI 15μ

Δεν ήξερα ότι η BJC έχει και UK παράρτημα! Thanks gas gas :a0210:
Έχω το Belden Bonded-Pair Series-1 ("Our best cable for distance runs") στα 60 πόδια (~18 μέτρα), ακριβώς διότι ήθελα ένα ποιοτικό καλώδιο να "τρέξει" γύρω στο σαλόνι, προκειμένου να μη πειραχθεί το ταβάνι. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και απροβλημάτιστη λειτουργία, σε πολύ λογική τιμή. :driver: Είναι μόνο λίγο χοντρό, γι' αυτό πρέπει να προβλεφθεί ευρύχωρο κανάλι τοποθέτησης.

Κι εγώ το ίδιο έχω πάρει! Ωραίο καλώδιο, πράγματι λίγο χοντρό και άκαμπτο, εξαιρετική ποιότητα. Σε δύο ημέρες παράδοση, γύρω στα 100 ευρώ τα 45 πόδια. Και σε μένα τρέχει γύρω-γύρω και μάλιστα χωρίς λούκι, χωνεύτηκε στο γύψινο...:a0210:
 
Last edited:

minas

New member
24 October 2007
81
ΝΕΑΠΟΛΙ-ΝΙΚΑΙΑΣ
spytsi ....δικιο εχεις το σταματησα.....και απο δευτερα κοιταω.´...εσυ δεν εχεισ καποιο προβλημα με το pair series-1 ...ολα comple ε!!! κλειδωνει κανονικα και στα 24 και στα 60
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
παιδες κατι σε επιπεδο καλωδιο εχετε να προτεινετε για περιπτωσεις που δε τοποθετησουμε στο ταβανι? επειδη θα φευγει πισω απο πολυθρονα κ μετα θα παει κατω απο μοκετα για ενα μετρο μη σκονταψει η πεθερα κ τρεχουμε :flipout:
 

spytsi

Senior Member
18 February 2010
596
NorthWest
...εσυ δεν εχεισ καποιο προβλημα με το pair series-1 ...ολα comple ε!!! κλειδωνει κανονικα και στα 24 και στα 60

μαλλον εκει θα καταληξω .. βλεπω πολλους να εχουν clicktronik ..και με χωρις προβλημα

Οι πιθανότητες ένα καλώδιο HDMI να μην αποδώσει τα αναμενόμενα αυξάνονται με το μήκος, ενώ ταυτόχρονα αυξάνεται σημαντικά και η τιμή. Μετά από εκτενή έρευνα σε ιστοσελίδες, online fora και γνώμες χρηστών, κατέληξα σε 2 επιλογές, που συνδύαζαν πολύ καλή ποιότητα (= απροβλημάτιστο "κλείδωμα" σε μήκη πάνω από 10 μέτρα) και προσιτό κόστος: BJC από έξω, ή Clicktronic από Ελλάδα.

Απ' τους λόγους που τελικά κατέληξα στην BJC, ήταν επειδή με έπεισε για την ποιότητα της τεχνολογίας της, επειδή έβγαζε καλώδιο στην ακριβή διάσταση που έψαχνα (18 m), αλλά και με δυνατότητα επιλογής δύο βασικών χρωμάτων (μαύρο ή λευκό, ανάλογα με το υπόλοιπο σύστημά σου). Η Clicktronic δεν είμαι σίγουρος ότι διαθέτει προϊόν μεταξύ 15 & 20 m.

Πιστεύω πως όποια απ' τις δύο εταιρείες κι αν εμπιστευθείς, θα παίξει μια χαρά. :firstprize: