Επίσημο thread καταγγελίας κατά της Panasonic για τις plasma U20

vaflas

Senior Member
29 April 2008
443
Λάρισα
Ανοίγω αυτό το thread για να συγκεντρωθούμε εδώ όλοι οι κάτοχοι Panasonic U20 για να μετρηθούμε κατ' αρχήν και να δούμε τί μέτρα θα πάρουμε γιατί και ο εμπαιγμός έχει και τα όριά του.

Έχει αναγνωρίσει εδώ και πάνω από ένα μήνα τηλεφωνικά ο product manager της επίσημης ελληνικής αντιπροσωπείας ότι τα μοντέλα U20 ΔΕΝ έχουν IFC και περιμέναμε μιας απ' τις 3 πιθανές λύσεις κατόπιν συνεννόησης και με την ευρωπαϊκή Panasonic, όπως ανέφερε και ο φίλος "cult".

Παιδια εχω συνεχεια/.
Στις 26/10 επικοινωνησε η intertech μαζι μου υστερα απο δικη μου κληση.
Ο υπευθυνος με διαβεβαιωσε οτι η τηλεοραση ΔΕΝ εχει ifc και οτι η σημανση οφειλεται σε παραπλανηση(!) του τμηματος μαρκετιγκ της εταιρειας.Μου ειπε οτι περιμενει εγγραφως τη θεση της μητρικης εταιρειας γιανα ειναι και αυτος κατοχυρωμενος και οτι εφοσον αποδεχτει η μητρικη εταιρεια το προβλημα υπαρχουν 3 εναλλακτικες.
1)Διορθωση του προβληματος με firmware update αν και η λυση αυτη του φαινεται η λιγοτερο πιθανη γιατι δε συνηθιζεται τετοιου ειδους προβληματα να λυνονται με τον τροπο αυτο.
2)Αποζημιωση των κατοχων.
3)Αντικατασταση της τηλεορασης με ανωτερο μοντελο με τη συγκεκριμενη λειτουργια και επιβαρυνση της εταιρειας.
Ως πιο πιθανη λυση παρουσιαστηκε η 3.
Οποτε στην αναμονη για την απαντηση της μαμας εταιρειας(αν και απο οτι μου ειχε πει περιμενε την απαντηση μεχρι τα τελη της προηγουμενης εβδομαδας/
Συγνωμη για την καθυστερημενη ενημερωση αλλα λογω κεραυνου ημουν χωρις ιντερνετ απο την προηγουμενη εβδομαδα εως σημερα.

Άλλαξαν πλέον όμως γραμμή πλεύσης και μας εμπαίζουν λέγοντας ότι έχει IFC και εμείς είμαστε στραβοί που δεν το βλέπουμε...
Επειδή κάποτε πρέπει να γίνουμε συνειδητοποιημένοι αγοραστές και να διεκδικούμε τουλάχιστον να μην προσβάλλουν τη νοημοσύνη μας, προτείνω να συντάξουμε ενυπόγραφη καταγγελία, πληρώνοντας αν χρειαστεί και κάποιο δικηγόρο.

Πόσοι είναι διατεθειμμένοι να συμμετάσχουν?
 

safer97

Established Member
28 April 2010
149
εγω οπως εχω ξαναπει ειμαι μεσα, απλα προτιμω πρωτα να συνταξουμε μια επιστολη προς τη μαμα πανασονικ οι ιδιοι ζητωντας γραπτη απαντηση (φυσικα εννοω μεσω email οταν λεω γραπτη). Βεβαια και καταγγελια στο Ινστιτουτο Καταναλωτη αν κανουμε κατευθειαν παλι μεσα ειμαι.
 

Sosat

Established Member
27 April 2009
127
Παιδιά συγγνώμη για το off topic,αλλα πείτε μας τι είναι τo "IFC",για να καταλάβουμε το μέγεθος του προβλήματος,και να παρακολουθήσουμε το θέμα καταλαβαίνοντας.



Πιέστε όσο γίνετε και ακόμα πιο πολύ:violent-smiley-030:
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,347
Αθήνα...
Παιδιά συγγνώμη για το off topic,αλλα πείτε μας τι είναι τo "IFC",για να καταλάβουμε το μέγεθος του προβλήματος,και να παρακολουθήσουμε το θέμα καταλαβαίνοντας.



Πιέστε όσο γίνετε και ακόμα πιο πολύ:violent-smiley-030:

Inteligent Frame Creation ή πιο κοινά 100hz.
 
Inteligent Frame Creation ή πιο κοινά 100hz.

Κάτσε βρε.. άλλο το IFC (το οποίο προϋποθέτει αλγόριθμο δημιουργίας ενδιάμεσων frames) και άλλο τα 100Hz (τα οποία προκύπτουν από πολλαπλασιασμό των 25fps).

Βλέπω στο site της Intertech ότι έχει IFC.. Λέτε ότι δεν έχει;

Δηλαδή υπάρχει επιλογή IFC στο μενού της αλλά δεν κάνει τίποτα;

Είμαι σίγουρος ότι το έχετε συζητήσει στο σχετικό νήμα.. δώστε μου αν μπορείτε ένα link.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Κάτσε βρε.. άλλο το IFC (το οποίο προϋποθέτει αλγόριθμο δημιουργίας ενδιάμεσων frames) και άλλο τα 100Hz (τα οποία προκύπτουν από πολλαπλασιασμό των 25fps).

Βλέπω στο site της Intertech ότι έχει IFC.. Λέτε ότι δεν έχει;

Δηλαδή υπάρχει επιλογή IFC στο μενού της αλλά δεν κάνει τίποτα;

Είμαι σίγουρος ότι το έχετε συζητήσει στο σχετικό νήμα.. δώστε μου αν μπορείτε ένα link.

Ναι, η τηλεόραση δεν έχει IFC, και δεν υπάρχει σχετικό μενού στην τηλεόραση.
Η πανασόνικ λέει ότι είναι μόνιμα ενεργοποιημένο, και ότι IFC δεν σημαίνει interpolation. Είναι τόσο "περίπλοκο" που δεν μπορούν να μου το εξηγήσουν.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,350
Εκεί ψηλά.....
Εγω ειμαι βεβαιος οτι αν τους κανετε ενα επισημο ερωτημα εκ μερους μιας μεριδας ιδιοκτητων παραλληλα με το ιδιο ερωτημα στην μητερα εταιρεια θα ειναι πιο μετρημενοι στις απαντησεις τους.

Να ειστε ομως και εσεις σαφεις στο ερωτημα σας. Δηλαδη μην αρκεστειτε μονο στην ερωτηση για υπαρξη IFC αλλα επεξηγειστε ακριβως τι εννοειτε εσεις και τι... εννοουν αυτοι ωστε να μην υπαρχει μετα κωλοτουμπα..
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,347
Αθήνα...
Κάτσε βρε.. άλλο το IFC (το οποίο προϋποθέτει αλγόριθμο δημιουργίας ενδιάμεσων frames) και άλλο τα 100Hz (τα οποία προκύπτουν από πολλαπλασιασμό των 25fps).

Βλέπω στο site της Intertech ότι έχει IFC.. Λέτε ότι δεν έχει;

Δηλαδή υπάρχει επιλογή IFC στο μενού της αλλά δεν κάνει τίποτα;

Είμαι σίγουρος ότι το έχετε συζητήσει στο σχετικό νήμα.. δώστε μου αν μπορείτε ένα link.

Δημήτρη δικό μου λάθος,το IFC υποτίθεται κάνει την παρακάτω δουλειά
images_p05_img02.jpg

Το έγραψα λάθος από κεκτημένη ταχύτητα.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Εγω ειμαι βεβαιος οτι αν τους κανετε ενα επισημο ερωτημα εκ μερους μιας μεριδας ιδιοκτητων παραλληλα με το ιδιο ερωτημα στην μητερα εταιρεια θα ειναι πιο μετρημενοι στις απαντησεις τους.

Να ειστε ομως και εσεις σαφεις στο ερωτημα σας. Δηλαδη μην αρκεστειτε μονο στην ερωτηση για υπαρξη IFC αλλα επεξηγειστε ακριβως τι εννοειτε εσεις και τι... εννοουν αυτοι ωστε να μην υπαρχει μετα κωλοτουμπα..

Δεν έχει νόημα. Η απάντηση που παίρνουμε είναι από την ευρωπαϊκή πανασόνικ, και μάλιστα 6 μήνες μετά από το αίτημα μου, το οποίο ήταν σαφές: η απόδοση της συσκευής δείχνει ότι δεν έχει IFC. Ζητούσα επίσημη τοποθέτηση του αν έχει η τηλεόραση IFC και σε περίπτωση που έχει firmware με δυνατότητα ενεργοποίησης/απενεργοποίησης από το μενού, ώστε να διαπιστώσω τις διαφορές.
 

GoldenEye

Established Member
19 December 2009
129
Δεν έχει νόημα. Η απάντηση που παίρνουμε είναι από την ευρωπαϊκή πανασόνικ, και μάλιστα 6 μήνες μετά από το αίτημα μου, το οποίο ήταν σαφές: η απόδοση της συσκευής δείχνει ότι δεν έχει IFC. Ζητούσα επίσημη τοποθέτηση του αν έχει η τηλεόραση IFC και σε περίπτωση που έχει firmware με δυνατότητα ενεργοποίησης/απενεργοποίησης από το μενού, ώστε να διαπιστώσω τις διαφορές.

προσφατα παιζοντας στο μενου της U20 ενος φιλου ειδα τελικα οτι υπαρχει σαν επιλογη το IFC το οποιο στο ON βελτιωνει την κινηση (οπως στην U10). η συγκεκριμενη TV ειναι αγορασμενη το καλοκαιρι αν παιζει ρολο.
σε αλλη σε καταστημα public δεν εχει τετοια επιλογη γεγονος που με παραξενεψε.
μηπως να φτιαχτει ενα μια επισημη αναφορα που να δειχνει αυτη την ελλειψη με εικονες και αλλα αποδεικτικα για να πεφτει κοροιδια;
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
προσφατα παιζοντας στο μενου της U20 ενος φιλου ειδα τελικα οτι υπαρχει σαν επιλογη το IFC το οποιο στο ON βελτιωνει την κινηση (οπως στην U10). η συγκεκριμενη TV ειναι αγορασμενη το καλοκαιρι αν παιζει ρολο.
σε αλλη σε καταστημα public δεν εχει τετοια επιλογη γεγονος που με παραξενεψε.
μηπως να φτιαχτει ενα μια επισημη αναφορα που να δειχνει αυτη την ελλειψη με εικονες και αλλα αποδεικτικα για να πεφτει κοροιδια;

Τι έκδοση λογισμικού φοράει; Είναι αγορασμένη από Ελλάδα; Στην πλάτη της τι κωδικό μοντέλου γράφει; U20E;
Μπορούμε να έχουμε μια φωτογραφία από το σχετικό μενού;
 

GoldenEye

Established Member
19 December 2009
129
Τι έκδοση λογισμικού φοράει; Είναι αγορασμένη από Ελλάδα; Στην πλάτη της τι κωδικό μοντέλου γράφει; U20E;
Μπορούμε να έχουμε μια φωτογραφία από το σχετικό μενού;


αγορασμενη απο το πλαισιο στην μαγουλα. πλατη δεν ειδα γιατι ηταν σε επιπλο. οποτε ξαναπαω στο σπιτι του φιλου ναι θα την ποσταρω (βλακεια μου που δεν το κανα γιατι ειχα διαβασει το θεμα εδω για το IFC). επισης δεν ξερω αν βοηθαει για να παρει τα ψηφιακα επρεπε να επιλεξω χωρα ολλανδια
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
αγορασμενη απο το πλαισιο στην μαγουλα. πλατη δεν ειδα γιατι ηταν σε επιπλο. οποτε ξαναπαω στο σπιτι του φιλου ναι θα την ποσταρω (βλακεια μου που δεν το κανα γιατι ειχα διαβασει το θεμα εδω για το IFC). επισης δεν ξερω αν βοηθαει για να παρει τα ψηφιακα επρεπε να επιλεξω χωρα ολλανδια

Η U20 δέχεται ψηφιακά με χώρα την Ελλάδα. Μάλλον είναι U10 η τηλεόραση που είδες...
 

GoldenEye

Established Member
19 December 2009
129
Η U20 δέχεται ψηφιακά με χώρα την Ελλάδα. Μάλλον είναι U10 η τηλεόραση που είδες...

αφου εχω την U10 απο περσι πιστευεις οτι δεν μπορω να τις ξεχωρισω; και μαλιστα την ειχα δει οταν στηνοταν (ανοιγμα κουτιου, μανιουαλ) η συγκεκριμενη U20 μετα την ξαναειδα για να περασω τα ψηφιακα γιατι ο φιλος μου δεν εβγαζε ακρη και προχτες ειχα τον χρονο να την περιεργαστω λιγο παραπανω και ειδα στο μενου την επιλογη αυτη. μολις εχω παραπανω πληροφοριες θα τις ποσταρω.
 
Last edited:

cult

Established Member
22 August 2006
266
Μεσα και εγω,Φιλε golden eye για ψαξε το και πες μας.Εντυπωσιαζομαι παντως γιατι το εχω σκισει το μενου και οσο και να εψαξα δε βρηκα κατι.
 

afilopou

New member
29 June 2006
86
Η U20 δέχεται ψηφιακά με χώρα την Ελλάδα. Μάλλον είναι U10 η τηλεόραση που είδες...

Εγω παντως ειδα ψηφιακα μονο οταν επελεξα Ισπανια.Αν θελετε γραψτε λεπτομερειες πώς μπορω να δω firmware και αν εχει IFC επιλογη.

Και εχω την U20