Σχέση προ-τελικού

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Οι τελικοί μου εχουν τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Rated output: 160-watts / 4 ohm, 100-watts / 8 ohm
Total Harmonic distortion: 0.03% (8Ω 1kHz, 50W) 0.05% (4Ω 1kHz, 50W)
Frequency Response: 5Hz-25kHz / 4 ohm, 5Hz-50kHz / 8 ohm
Distortion rate: (THD) 0.03% (8 ohm, 1kHz, 50watts), 0.05% (4 ohm, 1kHz, 50watts)
S-N ratio 120dB: (400Hz-3kHz BPF)
Residual noise: 25μV (400Hz-3kHz BPF)
Input Impedance: 1V/10k ohm
Damping Factor: 200(8 ohm,1kHz)
Power Consumption: 20 watts(8 ohm), 30 watts(4 ohm)

και οδηγουν τα Αρτεμις TLS

Απο προενισχυτες τώρα:
Περιπτωση 1: Ο παθητικος προ που έχω φτιαξει εχει ποτενσιομέτρο με αντισταση αυτην την στιγμη στα 18-20Κ (βασιζεται σε φωτοαντιστασεις). Σύμφωνα με τον "κανόνα" του 1/10 (το οποιον ακομα δεν εχω καταλαβει αλλα ρίχνω μελέτη) θα επρέπε να στοχευω σε ποντεσιόμετρο γυρω στο 1Κ. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το φερω βόλτα αλλα ισώς μπορω να το φτασω μεχρι τα 5-6Κ. Το 1Κ δηλαδη πρεπει να ειναι ο στοχος μου?

Περιπτωση 2: Έχω και σετάρω το ενεργο σταδιο του http://www.diyhifisupply.com/node/883 , το οποιο εχει ρυθμιζόμενο κέρδος
– 6db gain, inverting output, >400KOhm input Impedance,< 100R output impedance
– 12db gain, inverting output, >200KOhm input Impedance, < 100R output impedance

Θα παιξει ρολο η τιμη του ποτενσιόμετρου? Πχ εχω ενα μπλε αλπς 50Κ και ενα 100Κ που μπορω να βαλώ αμεσα. Οταν λέει inverting output τι εννοει?


Σημειωση ο προ της εταιρειας των τελικων μου εχει Ευαισθησια Εισοδου/ Εμπεδηση Εισοδου 150mv/15ΚΩ και Εξοδο/Εμπεδηση εξόδου 1V/1ΚΩ, που τουλαχιστον βαση των λιγων γνωσεων μου θα ηταν οι ιδανικες τιμες για τους τελικους. κοστιζει ομως πολλα....
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Με τη λίγη εμπειρία και γνώση που έχω, μπορώ να σου πω τα εξής:

α) από τα χαρακτηριστικά που γράφεις του τελικού σου κρατάς μόνο το 1V/10KΩ που σημαίνει ευαισθησία εισόδου 1V και αντίσταση εισόδου 10ΚΩ.
β) με αυτή την ευαισθησία οδηγείται άνετα κατευθείαν από cd ή media player αρκεί να έχει μεταβλητή έξοδο.
γ) η παθητική προενίσχυση ή παθητικός διαχειριστής όπως σωστά έλεγε ο αείμνηστος Μ. Σπέρτος, εδώ κολλά μια χαρά αλλά έχεις ένα πρόβλημα με την αντίσταση εισόδου η οποία είναι χαμηλή μέχρι προβληματική. Μάλλον θα είσαι πολύ επιρρεπής στην απόκριση συχνότητας αναλόγως της καλωδίωσης και της συνολικής χωρητικότητας καλωδίων και εισόδου.
δ) η σχέση 1:10 μεταξύ αντίστασης εξόδου/εισόδου, σε άλλες πηγές αναφέρεται ως 1:100 και δεν ξέρω να σου πω ποιο από τα δύο είναι σωστό και γιατί υπάρχει ακριβώς αυτός ο λόγος και όχι κάποια άλλη τιμή λόγου.
ε) πιθανόν η λύση σου να ακούει σε "buffer μοναδιαίου κέρδους" όπου δεν θα έχεις ενίσχυση που δεν τη χρειάζεσαι, αλλά θα έχεις την επιθυμητή χαμηλή αντίσταση εξόδου για σωστό ταίριασμα.
 
28 June 2006
2,941
Το 1:10 είναι ένας υποφερτός συμβιβασμός από την εποχή των λυχνιών. Όσο πιο μεγάλη ήταν η αντίσταση φορτίου σε σχέση με την εσωτερική αντίσταση της λάμπας, τόσο λιγότερες ήταν οι παραμορφώσεις, μεγαλύτερο το κέρδος και το διαθέσιμο πλάτος του σήματος εξόδου.

Το ιδανικό φυσικά είναι 1:άπειρο. Για πρακτικούς λόγους, καθιερώθηκε το 1:10. Δίνει το 90% των επιδίσεων του "άπειρου" και είναι εφικτό.

σκέψου π.χ. για μια ECC81 με εσωτ. αντίσταση 10 Κ, να ήθελες ας πούμε φορτίο χ30 (300 Κ). Με 2 μιλιαμπέρ ρεύμα (κάπω λίγα για γραμμική λειτουργία) που θα τραβούσες, είχες 600 βολτ πτώση μόνο πάνω στο φορτίο. Και 100 (που δεν είναι και ιδανικό) για τη λάμπα -> 700 βολτ τροφοδοτικό για ένα προενισχυτικό στάδιο. Αν δε ήθελες 3 mA ρεύμα για καλύτερη γραμμικότητα, το πράγμα καταντούσε αστείο: 1kV τροφοδοτικό για μια προενίσχυση!

Επιπλέον χρειάζεται και καθυστέρηση στην εφαρμογή της τάσης μέχρι να ανάψουν τα νήματα, γιατί αλλιώς ξεπερνάς την προδιαγραφή του κατ/τή (500 βολτ με "κρύα" λάμπα).
Βάλε ακόμη και ότι αυτές αποτελούσαν τα πρώτα στάδια ενός ενισχυτή της εποχής με ΚΤ88 ή EL34 push-pull που λειτουργούσαν στα 450-500 το πολύ βολτ.
Δηλαδή άλλο ένα τροφοδοτικό μόνο για τα στάδια εισόδου.

Με το 1:10 (100 Κ φορτίο) όλα γίνονται ευκολότερα: Από το ίδιο τροφοδοτικό των 450 βολτ και με ρεύμα 3 mA (καλύτερο από 2, πιο γραμμικό σημείο λειτουργίας) είχες 150 στην άνοδο της ECC81 (μια χαρά) και 300 βολτ πτώση στην αντίσταση. Επιπλέον δεν ξεπερνούσες το όριο τάσης ανόδου για τη λάμπα πριν ανάψει, άρα ούτε η καθυστέρηση χρειαζόταν πια.

Κάπως έτσι προέκυψε το 1:10...
 
28 June 2006
2,941
Και συγκεκριμένα για την περίπτωσή σου, με 10Κ είσοδο, αν θέλεις το ποτενσιόμετρο να ρυθμίζει κάπως ανάλογα με την τιμή του και το φορτίο που θα βλέπει η πηγή να παραμένει σχετικά σταθερό, το πολύ 2-3 Κ στον παθητικό.
Πρέπει όμως να δεις αν με τόσο μικρό φορτίο, δεν μειώνεται απλώς η έξοδός της κατά 30% (με 2Κ, 25% με 3) αλλά και ότι δεν αυξάνονται πολύ οι παραμορφώσεις (μετράμε).

Ας πούμε ότι βάζεις 10 Κ (κακό σεναριο):
Με το ποτενσιόμετρο στα 2/10 του μέγιστου, εξασθένιση 23%, φορτίο για την πηγή 9,6Κ
Ποτενσιόμετρο στη μέση: εξασθένιση 60%. Η πηγή σου "βλέπει" 8,8Κ.
Ποτενσιόμετρο στα 8/10 του μέγιστου: 30% εξασθένιση, φορτίο για την πηγή 6,4Κ.
Ποετνσιόμετρο στο 90%: εξασθένιση 18%, η πηγή φορτώνεται με 5,7Κ
Ποτενσιόμετρο τέρμα ανοιχτό (100%): Η πηγή φορτώνεται με 5Κ.

Ομοιόμορφη δεν τη λες την παραπάνω κατανομή, ιδιαίτερα ως προς το φορτίο που θα βλέπει η πηγή σου και θα ρίξει τη διαθέσιμη έξοδό της δημιουργώντας πρόσθετη εξασθένιση από αυτή που γράφω, ειδικά στις θέσεις υψηλής έντασης.

Αν ο τελικός είχε καμμιά 50Κ στην είσοδο, και με 10 θα ήταν καλά. Οι μεταβολές στις διάφορες θέσεις θα ήταν πολύ μικρότερες
 
28 June 2006
2,941
Και επί του πρακτέου στο ενεργό στάδιο: Inverting σημαίνει ότι το σήμα εξόδου έχει αντίθετη φάση από αυτό της εισόδου. Για το θέμα που μας απασχολεί εδώ, αυτό είναι αδιάφορο.

Δεν σε περιορίζει τόσο η αντ. αξόδου της πηγής όσο τα 10Κ του τελικού. Με 50Κ και τη 10Κ παράλληλα σε κάθε θέση, θα ρυθμίζει άλλα αντί άλλων.
επιπλέον ρισκάρεις πτώση στα πρίμα στις χαμηλές εντάσεις (οδηγείς με αντίσταση της τάξης των 10άδων Κ), πόση ακριβώς θα ξέραμε, αν είχαμε χωρητικότητα εισόδου του τελικού και παρασιτική του interconnect ( συνληθως 100-200 pF το μέτρο).

Και εδώ η βέλτιστη λύση είναι 1-2Κ το πολύ.

Τι θα έκανα εγώ: Θα δοκίμαζα το ενεργό με 50Κ. Αν δεν έχει πτώση στα πρίμα στη θέση 5-10% του μέγιστου, τη ρύθμιση αλλα αντ' άλλα στη στάθμη θα τη συνηθίσεις.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Σύμφωνα με αυτά που γράφει ο Κώστας, για να δεις πράγματι το τι γίνεται στην περίπτωσή σου (θεωρώ σίγουρο ότι θα έχεις πρόβλημα απόκρισης συχνότητας), χρειάζεσαι ένα Spectrum Analyser (thd) + RightMarkAudio Analyser (demo) όπου μπορείς να τα δεις όλα αυτά εύκολα και παραστατικά.
α) Μπορείς να ελέγξεις την πηγή σου με τα συγκεκριμένα φορτία
β) Μπορείς να ελέγξεις τον τελικό σου με συγκεκριμένα φορτία στην είσοδο
γ) Μπορείς να ελέγξεις το συνδυασμό πηγή-ποτ-τελικός στο σύνολο του.

Κώστα, ευχαριστούμε για την πληροφόρηση της σχέσης 1:10 (τελικά τα πάντα από τις λάμπες προέρχονται...)
 
Last edited:

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
Καλημερα παιδες.Ετσι ειναι ,το 10:1 ειναι ενας μπουσουλας,ή ας το πουμε το ελαχιστο δυνατο ratio.

Φυσικα υπαρχει μια παρανοηση με τις αντιστασεις εξοδου των ενεργων σταδιων.

Για παραδειγμα,ναι μεν ενας CF με την 12AX7 εχει ΟΙ μερικες εκατονταδες ωμ,αλλα δεν μπορει να δωσει πανω απο μισο με ενα μιλι στο φορτιο.Δηλαδη αν δει χωρητικοτητα αντιο πριμα.

Αντιθετα,ενα σταδιο ακομα και με 1,5κωμ ΟΙ ,στα 50 μιλι,δεν θα πει οχι.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,455
Re: Απάντηση: Σχέση προ-τελικού

Καλημερα παιδες.Ετσι ειναι ,το 10:1 ειναι ενας μπουσουλας,ή ας το πουμε το ελαχιστο δυνατο ratio.

Φυσικα υπαρχει μια παρανοηση με τις αντιστασεις εξοδου των ενεργων σταδιων.

Για παραδειγμα,ναι μεν ενας CF με την 12AX7 εχει ΟΙ μερικες εκατονταδες ωμ,αλλα δεν μπορει να δωσει πανω απο μισο με ενα μιλι στο φορτιο.Δηλαδη αν δει χωρητικοτητα αντιο πριμα.

Αντιθετα,ενα σταδιο ακομα και με 1,5κωμ ΟΙ ,στα 50 μιλι,δεν θα πει οχι.

Που σε ρε Κύπρος?
Για προ, λάμπα με μικρό Rp ή/και ΜΤ.
Εναλλακτικά για να έχεις πιο χαμηλό κόστος και ευκολία, m-follwer, η 6Ν23 είναι μια χαρά. Αν κάποιος έχει καλύτερη πρόταση να την πεί, καθώς είμαστε στο ψάξιμο για πρό.....
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Κωνσταντίνε, παιδιά, ευχαριστω πολυ. Τα χωνεύω και επανέρχομαι.
 
28 June 2006
2,941
Καλημερα παιδες.Ετσι ειναι ,το 10:1 ειναι ενας μπουσουλας,ή ας το πουμε το ελαχιστο δυνατο ratio.

Φυσικα υπαρχει μια παρανοηση με τις αντιστασεις εξοδου των ενεργων σταδιων.

Για παραδειγμα,ναι μεν ενας CF με την 12AX7 εχει ΟΙ μερικες εκατονταδες ωμ,αλλα δεν μπορει να δωσει πανω απο μισο με ενα μιλι στο φορτιο.Δηλαδη αν δει χωρητικοτητα αντιο πριμα.

Αντιθετα,ενα σταδιο ακομα και με 1,5κωμ ΟΙ ,στα 50 μιλι,δεν θα πει οχι.

Σωστό κι αυτό!
Μου θύμισες κάτι τύπους πριν χρόνια στο diyaudio, που απορούσαν γιατί ο follower με την ECC83 δεν μπορεί να οδηγήσει ακουστικά 600 ωμ, αφού έχει χαμηλότερη εμπέδηση εξόδου (του έβαζαν και ανάδραση, αλλά βλέπεις τα ρημάδια τα mA δεν πολλαπλασιάζονται όπως τα ψάρια και τα ψωμιά του πανάγαθου)
 

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σχέση προ-τελικού

Που σε ρε Κύπρος?
Για προ, λάμπα με μικρό Rp ή/και ΜΤ.
Εναλλακτικά για να έχεις πιο χαμηλό κόστος και ευκολία, m-follwer, η 6Ν23 είναι μια χαρά. Αν κάποιος έχει καλύτερη πρόταση να την πεί, καθώς είμαστε στο ψάξιμο για πρό.....


Rp 200ohm-choke-parafeed SE to balanced.Σου κανει? :)

5Ηζ-90Κζ +-1db
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Ερώτηση:
Οι τελικοι δεν αλλαζουν την πολικοτητα, το ενεργό στάδιο αλλαζει την πολικότητα. Πως με επηρεάζει αυτό στην συνδεσμολογία τους?