first time ever I saw your face ....

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Όχι, δεν αφορά το ομώνυμο καταπληκτικό κομμάτι του Mc Coll ...

απλά, μου κάνει για τίτλος κάποιων μίνι παρουσιάσεων σημαντικών ερωτικών τραγουδιών, 'ανάγκη' ( ; ) που προέκυψε απ' εδώ : http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1436293#post1436293
και μιας και το υποσχέθηκα στον Νίκο ...

ξεκινάω με το πρώτο και ιδιαίτερα σημαντικό για μένα :

Phantasmagoria in two ....

Ήμουν δεν ήμουν 16, ήταν και Άνοιξη... οποιοδήποτε θηλυκό πλησίαζε στα τρία μέτρα (πλην της μητρός μου βεβαίως) ανεξαρτήτως σχέσης, ηλικίας, συγγένειας, σωματότυπου και χρώματος προκαλούσε ''μικρές μα βίαιες στάσεις του 'νίκα' '' στον υπογάστριο ιππόδρομο μου, χωρίς η αυτοκράτειρα Θεοδώρα να μπορεί να τις καταπνίξει στο αίμα (ή καλύτερα στο βραστό μετεφηβικό σπέρμα) ... τα κύτταρα αφιονισμένα και αλλόφρονα, επιζητούσαν την πυρπόληση κάθε προπύλαιου, αρκεί το παλάτι να είχε κοριτσίστικο όνομα και τις απαραίτητες τρεις εσοχές ...

Τότε ήρθε ο Τιμ, ήρθε αυτό το κομμάτι, ήρθε και η καινούρια συμμαθήτρια στα αγγλικά... και ναι, δεν ήθελα να την αγγίξω, μόνο να την προσέχω, να την φυλάω μην και τύχει κακό, να την βάλω στον κρυφό μου θρόνο, απολυμασμένη από την κάθε ιδιωτική ασωτεία και να την υμνώ...

από τότε, όποτε το ακούω πάντα έρχεται η Άνοιξη, πάντα καινούρια, πάντα υπέροχη, σαν και αυτή που περιγράφεται στα κινέζικα ποιήματα του Μάλερ, πάντα αφήνω για λίγο έξω τα δρώμενα και βουτάω σε ένα νοητό, τεράστιο, κρυστάλλινο υποβρύχιο βανίλια ...

http://www.youtube.com/watch?v=bsO756lqfVM
 
Last edited:

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Όχι, δεν αφορά το ομώνυμο καταπληκτικό κομμάτι του Mc Coll ...

απλά, μου κάνει για τίτλος κάποιων μίνι παρουσιάσεων σημαντικών ερωτικών τραγουδιών, 'ανάγκη' ( ; ) που προέκυψε απ' εδώ : http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1436293#post1436293
και μιας και το υποσχέθηκα στον Νίκο ...

ξεκινάω με το πρώτο και ιδιαίτερα σημαντικό για μένα :

Phantasmagoria in two ....

Ήμουν δεν ήμουν 16, ήταν και Άνοιξη... οποιοδήποτε θηλυκό πλησίαζε στα τρία μέτρα (πλην της μητρός μου βεβαίως) ανεξαρτήτως σχέσης, ηλικίας, συγγένειας, σωματότυπου και χρώματος προκαλούσε ''μικρές μα βίαιες στάσεις του 'νίκα' '' στον υπογάστριο ιππόδρομο μου, χωρίς η αυτοκράτειρα Θεοδώρα να μπορεί να τις καταπνίξει στο αίμα (ή καλύτερα στο βραστό μετεφηβικό σπέρμα) ... τα κύτταρα αφιονισμένα και αλλόφρονα, επιζητούσαν την πυρπόληση κάθε προπύλαιου, αρκεί το παλάτι να είχε κοριτσίστικο όνομα και τις απαραίτητες τρεις εσοχές ...

Τότε ήρθε ο Τιμ, ήρθε αυτό το κομμάτι, ήρθε και η καινούρια συμμαθήτρια στα αγγλικά... και ναι, δεν ήθελα να την αγγίξω, μόνο να την προσέχω, να την φυλάω μην και τύχει κακό, να την βάλω στον κρυφό μου θρόνο, απολυμασμένη από την κάθε ιδιωτική ασωτεία και να την υμνώ...

από τότε, όποτε το ακούω πάντα έρχεται η Άνοιξη, πάντα καινούρια, πάντα υπέροχη, σαν και αυτή που περιγράφεται στα κινέζικα ποιήματα του Μάλερ, πάντα αφήνω για λίγο έξω τα δρώμενα και βουτάω σε ένα νοητό, τεράστιο, κρυστάλλινο υποβρύχιο βανίλια ...

http://www.youtube.com/watch?v=bsO756lqfVM

Σπυρο ενα θα σου πω...το συγκεκριμενο κραταει ακομα τα πρωτεια σε συνεχομενο repeat οταν το πρωτακουσα....δεν νομιζω να ξεπεραστει ποτε...-bye-
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
................να την βάλω στον κρυφό μου θρόνο, απολυμασμένη από την κάθε ιδιωτική ασωτεία και να την υμνώ...

από τότε, όποτε το ακούω πάντα έρχεται η Άνοιξη, πάντα καινούρια, πάντα υπέροχη, σαν και αυτή που περιγράφεται στα κινέζικα ποιήματα του Μάλερ, πάντα αφήνω για λίγο έξω τα δρώμενα και βουτάω σε ένα νοητό, τεράστιο, κρυστάλλινο υποβρύχιο βανίλια ...

http://www.youtube.com/watch?v=bsO756lqfVM
:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043: Σε όποιον τιμά ευλαβικά τις εσωτερικές φωνές, εικόνες από το παρελθόν, όχι απλά για να μην ξεχνά από που ξεκίνησε, αλλά και που η κάθε μία τον συντρόφεψε μέχρι σήμερα και έβαλε το λιθαράκι της για να φτάσει στο σήμερα όπως είναι.
Και πάλι :grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
περιμένετε, αλλά δεν βλέπω και κανέναν άλλο να θέλει να κοπιάσει ... :flipout:

Δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για μεγάλα ερωτικά κομμάτια λαϊκής μουσικής και να μην αναφερθούμε στα αντίστοιχα που περιλαμβάνονται στο ευρέως καλούμενο great american songbook ... εξαιρετικά περιεκτικό άρθρο για το 'είδος' εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/Great_American_Songbook ... κομμάτια που πέραν της καταγωγής τους έχουν ενσωματωθεί πλέον στην διεθνή κουλτούρα, κυρίως λόγω Χόλλυγουντ...
... κομμάτια από συνθέτες κολοσσούς με αστείρευτη παραγωγή που ευτύχησαν να βρουν και ιδανικούς ερμηνευτές για να διαιωνίσουν την φήμη τους ...

....προσωπικός αγαπημένος μου συνθέτης, πρώτος μεταξύ ίσων, ο ανυπέρβλητος Cole Porter ("Night and Day", "I've Got You Under My Skin", "Begin the Beguine", "Let's Do It, Let's Fall in Love", "What Is This Thing Called Love?", "Too Darn Hot", "Love for Sale", "You're the Top", "Just One of Those Things", "All of You", "I Get a Kick Out of You", "Ev'ry Time We Say Goodbye", "In the Still of the Night", "It's De-Lovely", "My Heart Belongs to Daddy", "I Concentrate on You", "You'd Be So Nice to Come Home To", "So in Love" κλπ. κλπ. )...

.. όσο για ερμηνευτή, παρότι του έφερνα δυσκολίες, παρότι δεν τον πήγαινα, παρότι δεν του 'καθόμουνα' (συμβαίνει συνήθως σε μένα με αυτούς που είναι υπερβολικά λαοφιλείς) τελικά δεν μπόρεσα να μην υποκλιθώ στον ερμηνευτή Φρανκ Σινάτρα... ο τύπος έχει ερμηνεύσει το σύνολο σχεδόν των τραγουδιών που αναφέρονται στο βικι-άρθρο και συνηθέστατα, ήταν η ερμηνεία του που σφράγιζε οριστικά το τραγούδι.... μία κατά βάθος σκατοκουφάλα, που όμως κατάφερνε ταυτόχρονα να εκφράζει τους υπτίως, προσθίως, κλπ. κολυμβούντες στο στυφό κουρκούτι της χυλόπιττας, αλλά και αυτούς που σκάλισαν εκατοντάδες γραμμούλες στην λαβή του κολτ τους, .... αυτούς που προτίμησαν να ιδιωτεύσουν από τον φόβο των συναισθηματικών συνεπειών, τους ενεργούς και ανενεργούς, τους θρασείς και τους φοβισμένους, .... όλους τέλος πάντων... πως το έκανε ο πούστης θα σας γελάσω... το έκανε όμως ... και ξέρετε γιατί ; γιατί σε έπειθε ότι κάθε λεξούλα από τα τραγούδια αυτά, τον αφορούσε προσωπικά, ότι η ''υπόθεση'', το 'σενάριο' των εκάστοτε στίχων ήταν ζήτημα ζωής ή θανάτου γι' αυτόν ...
ο μόνος ερμηνευτής που κατ' ουσίαν ενεδύθη όλους τους αρχαίους και σύγχρονους ρόλους που αφορούν στο ανδρικό ρεπερτόριο και τις μυριάδες εκφάνσεις αυτού του βασανισμένου είδους του ζωικού βασιλείου ...

αυτά τα εισαγωγικά για τώρα, θα επανέλθω με το πλέον αγαπημένο μου κομμάτι, για ανάλυση και πιπεράτα σχόλια σε λίγο ...

εν τω μεταξύ, όποιος θέλει να συνεισφέρει στο great american songbook, στο πνεύμα του παρόντος νήματος, ήτοι όχι κατακλυσμός κλιπς, αλλά και δύο τρεις λεξούλες, ευπρόσδεκτος είναι ...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
fools rush in

... το ερμήνευσε/ηχογράφησε δεκάδες φορές, έχω την του '47 με τζαζ κουαρτέτο (αξεπέραστη) και του '60 με ορχήστρα ...

ευτυχώς υπάρχουν όλες στο δίκτυο ... ακούστε και πιστεύω θα καταλάβετε αυτό που έγραψα για την κάθε λέξη που τον αφορά ...

http://www.youtube.com/watch?v=_MaiQnfyrnQ
 
Last edited:

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Προσωπικά, η μεγαλύτερη δυσκολία ανάρτησης στο παρόν νήμα είναι ο προσδιορισμός του "ερωτικού" τραγουδιού. Μια έννοια του χαρακτηρισμού αυτού είναι η σύνδεση με ιδιωτικές στιγμές, μια άλλη ο ερωτικός στίχος, μια τρίτη η συναισθηματική επίδραση κι έχει και συνέχεια. Με ελεύθερα λοιπόν κριτήρια είναι άπειρα και μη συγκρίσιμα τα υποψήφια τραγούδια που ταιριάζουν εδώ.
Τώρα λοιπόν που ετοίμασα το έδαφος, θα επιλέξω κάτι που ίσως δεν είναι αμιγώς ερωτικό με την πρώτη ματιά, αλλά με τη δεύτερη και ειδικά την τρίτη γίνεται και μάλιστα πολύ. Σαν την κοπέλα αυτή που δεν της έδωσες τη δέουσα σημασία, αλλά κάποια στιγμή αντιλαμβάνεσαι ότι σου 'χει λείψει. Ίσως όχι τόσο αυτή, όσο ο εαυτός σου μαζί της.



http://www.youtube.com/watch?v=usEcJwrNHAg
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Συνεχίζοντας στό ίδιο κλίμα,καί μιάς καί όντως τό ερωτικό στοιχείο είναι πολυδαίδαλο ,υπάρχει καί μιά παγκόσμια σταθερά ,ή οποία άν δέν εφαρμοστεί θάχει συντριπτικά αποτελέσματα γιά τό αυτοπροσδιοριζόμενο ως ''Ισχυρό Φύλο'', σέ κάθε περίπτωση (είτε πρόκειται γιά first,middle or last time):D:D:flipout::flipout:



http://www.youtube.com/watch?v=wxarN-c-Z6U
 

Elina

Senior Member
13 January 2009
556
Γέρακας
Re: Απάντηση: first time ever I saw your face ....

Συνεχίζοντας στό ίδιο κλίμα,καί μιάς καί όντως τό ερωτικό στοιχείο είναι πολυδαίδαλο ,υπάρχει καί μιά παγκόσμια σταθερά ,ή οποία άν δέν εφαρμοστεί θάχει συντριπτικά αποτελέσματα γιά τό αυτοπροσδιοριζόμενο ως ''Ισχυρό Φύλο'', σέ κάθε περίπτωση (είτε πρόκειται γιά first,middle or last time):D:D:flipout::flipout:



http://www.youtube.com/watch?v=wxarN-c-Z6U

Παρακαλώ να διαγραφεί το post του κ. Σούρλα από το νήμα, καθώς είναι OFF TOPIC!!!:eek:fftopic:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: Απάντηση: first time ever I saw your face ....

Οχι που θά άφηνα τον συνονόματο νά μού διαλύσει τά αγόρια τής Μουσικής Κατηγορίας.:bike::flipout::flipout::flipout:
:ernaehrung004::ernaehrung004:


μα ίσα ίσα, το αντίθετο έκανα... δια της 'οξυμώρειας' μεθόδου, υποσκάπτω τα σπλάχνα των εχθρών ... εκείνες τις χαρακιές στο κολτ μάλλον δεν τις πρόσεξες ...:ridinghorse:
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: first time ever I saw your face ....

μα ίσα ίσα, το αντίθετο έκανα... δια της 'οξυμώρειας' μεθόδου, υποσκάπτω τα σπλάχνα των εχθρών ... εκείνες τις χαρακιές στο κολτ μάλλον δεν τις πρόσεξες ...:ridinghorse:

Άς'το Σπύρο, δέν παλεύεται το θέμα:
200.000 χρόνια τώρα οι συσχετισμοί ήταν σταθεροί
...και ξαφνικά, μέσα σε δυό-τρείς γενειές, πάνε να μάς φέρουν τα πάνω κάτω.

Δέν βλέπω να μας μένουν πολλά "κεκτημένα" στο μέλλον :flipout:

Don't move your head,
Don't move your hands,
Don't move your lips,
Just shake your hips.



 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
ουφ, το θέμα αλάφρωσε και θα απαλλαγώ επιτέλους από το πρέσσιν του Πετραλιά ... :flipout::flipout::flipout:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
η μεγαλύτερη δυσκολία ανάρτησης στο παρόν νήμα είναι ο προσδιορισμός του "ερωτικού" τραγουδιού.

μα οτιδήποτε σου φέρνει στο μυαλό την όποια 'εκείνη' ... δεν έχει σημασία αν οι στίχοι μιλούν για κακοφορμισμένα μανταλάκια ή η μουσική είναι ένα κουρελαριώδες ταρατατζούμ .......