Το νέο μου HTPC/HEPC. Η αρχή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλησπέρα,

Ήδη ανήρτησα ένα νήμα, που σχετίζεται με αυτό, γιατί δεν μπορώ να δω τα εικονίδια της ιστοσελίδας.

Το ψωμί όμως είναι εδώ.

Χτες, λοιπόν, το βράδυ τελείωσα το στήσιμο και πέρασα και το λογισμικό στο νέο PC, που καλείται να εκπληρώσει το σκοπό του, εκεί που οι προηγούμενές μου προσπάθειες απέτυχαν. Έχω κατά καιρούς αναφερθεί, σκόρπια βέβαια, σε αυτή την προσπάθεια, όσο έψαχνα να συμπληρώσω το hardware και κάποια προγραμματάκια που θα έπρεπε να το συνοδεύουν.

Το στήσιμο με παίδεψε καμιά βδομάδα, γιατί το κουτάκι ήταν λίγο περιορισμένων διαστάσεων (βλέπεις, είναι επιτραπέζιο διότι πρέπει να είναι αισθητικά αποδεκτό). Το σπουδαιότερο μέρος της εργασίας ήταν η μετατροπή του κουτιού, ώστε (με δεδομένο το μεγάλο μέγεθος της μητρικής και της ψύκτρας του επεξεργαστή) να μπορέσει να χωρέσει στα σπλάχνα του το σχετικά ευμέγεθες τροφοδοτικό, τρεις σκληρούς συν τον SSD και να υπάρχει το κατάλληλο άνοιγμα στην οροφή για τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή.

Αφαιρέθηκαν οι δυο μικροί (80mm) ανεμιστήρες της πλάτης (αρκετά θορυβώδεις) και δημιουργήθηκε χώρος για την ψύκτρα της CPU, βρέθηκαν δυο ανεμιστήρες slim, ένας για την ψύκτρα κι ένας για το κουτί, συν ένας ακόμα κανονικός των 120mm, που συμπλήρωσαν το πακέτο. Τέλος, χρειάστηκε να μεταποιήσω ελαφρά και το back panel της μητρικής (αυτό που είχα δεν ήταν το δικό της και χρειάστηκε κάμποσο "κόψε-τρύπα-λιμάρισε"). Με μεγάλη προσπάθεια, μπήκε η μητρική μαζί με τον επεξεργαστή και την ψύκτρα ήδη προσαρμοσμένα πάνω της και μετά τα ανεμιστηράκια στα πλάγια.

Πριν βάλω τις κάρτες, έπρεπε να βρεθεί τρόπος να χωρέσουν οι τρεις σκληροί της WD, ο SSD, και το BD-ROM drive. Οι θέσεις ήταν συγκεκριμένες, αλλά τόσο το μήκος των σκληρών (μαζί με τα καλώδια ισχύος+SATA "κουτούλαγαν" ή πάνω στη μητρική ή στο μπροστινό πάνελ του κουτιού) όσο και ο συνολικός αριθμός τους ήταν οι παράγοντες που δυσκόλευαν τα πράγματα. Έτσι αναγκάστηκα να κάνω κάποιες πατέντες με ιδοκατασκευασμένα μπρακέτα, ανοξείδωτα βιδάκια και παξιμάδια/ροδέλλες, ώστε στη μια από τις δυο θέσεις 5.25" του κουτιού να μπουν μαζί ένας σκληρός και ο SSD. Οι άλλοι δύο μπήκαν, ό ένας στη θέση του floppy και ο άλλος στη μία και μοναδική θέση 3.5" για σκληρό που είχε το κουτί. Τέλος χρειάστηκε αρκετή προσπάθεια για να συμμαζέψω τα καλώδια, για να μην κλείνουν την ομαλή ροή του αέρα των ανεμιστήρων και να δουλεύει το κουτί σωστά, ώστε να κρατάει σωστή ψύξη σε όλα του τα εξαρτήματα.

Η σύνθεσή του έχει εν μέρει ξαναπαρουσιαστεί, αλλά θα συνοψίσω:

- Κουτί Lian-Li, παρόμοιο με το PC-C33, αλλά όχι εντελώς ίδιο, το μοντέλο δεν το ξέρω ακριβώς, το πήρα δεύτερο χέρι.

20090330133135.jpg


- Τροφοδοτικό EZCool 550W, Silent (140mm fan στην οροφή). Η εικόνα δεν είναι ακριβώς από το ίδιο (είναι 500άρι το εικονιζόμενο), αλλά δεν βρήκα άλλη.

ez%20cool%20500w.jpg


- Μητρική Gigabyte GA-EP35C-DS3R rev. 2.1

864.jpg


- Επεξεργαστής Intel Core 2 Quad Q6700, (8M Cache, 2.66 GHz, 1066 MHz FSB) με ψύκτρα
Thermalright SI-128SE
file.php


- RAM Kingston 4 x 1GB DIMMs KHX8500D2/1G-1066MHz DDR2

PER.553808.jpg
x 4
- System Disc Kingston SSDNow V Series 64GB

PER.345283.jpg


- Storage 3 x Western Digital WD10EADS, Green, 1TB

- Κάρτα Γραφικών Sapphire ATI HD5770, 1GB DDR5

341_20100429_4167.jpg


- Κάρτα TV AverMedia Aver3D CaptureHD H727, υβριδική, σε PCI-E

AVerTV%20CaptureHD%20(H727)%20300.jpg


- Μια επί πλέον καρτούλα FireWire-PCI, για να συνδέω εξωτερικές πηγές FireWire (η μητρική δεν έχει).

- Οπτικός Οδηγός: LG SuperMulti Blue CH10 BD-ROM/DVD-R/RW

lg_Optical_CH10LS20_Gallery1.jpg


- Ασύρματο μίνι πληκτρολόγιο/ποντίκι Logitech DiNovo Mini

logitech-dinovo-mini-palm-sized-bluetooth-keyboard.jpg


- Λειτουργικό: Windows 7 Pro, 64-bit, αγγλικά.

Από χτες που το έστησα και πέρασα το λειτουργικό, έχω περάσει ακόμα τα εξής:
- Media browser
- Media Player Classic - HC (64-bit)
- Boxee
- XMBC
- AverMedia Center Suite (υπήρχε στο πακέτο της κάρτας TV)
- Cyberlink Blu-ray Disc Suite (πολύ συμπαθητική τη βρίσκω ως περιβάλλον και σχεδόν πλήρη. Το player είναι το PowerDVD 8, αλλά περιέχει ακόμα και τα: Power2Go, Power Producer, Power Backup, Media Show, Label Print, YouCam. Ήταν πακέτο με το BD-ROM της LG)
- AnyDVD HD
- Clone DVD
- Clone CD

Αυτά προς το παρόν. Όντως, τα Win7 έχουν εκπληκτικό περιβάλλον και είναι πολύ φιλικά (το πρώτο προϊόν της Μικρο-Μαλακής που βλέπω με ευχαρίστηση από την πρώτη επαφή).
-
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Παναγιωτη καλοριζικο .

Ειναι ευκολο καποια στιγμη να μεταφερεις τις εντυπωσεις απο το software , και την δικια σου προτιμηση ? (κυριως οσο αφορα την ποιοτητα εικονας )
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,749
Με υγεία και άπειρες ώρες διασκέδασης! Εντυπωσιακό σετ.:grinning-smiley-043
Περιμένουμε εντυπώσεις από τις επιδόσεις.
 
Απάντηση: Re: Το νέο μου HTPC/HEPC. Η αρχή

Παναγιωτη καλοριζικο .

Ειναι ευκολο καποια στιγμη να μεταφερεις τις εντυπωσεις απο το software , και την δικια σου προτιμηση ? (κυριως οσο αφορα την ποιοτητα εικονας )

Με υγεία και άπειρες ώρες διασκέδασης! Εντυπωσιακό σετ.:grinning-smiley-043
Περιμένουμε εντυπώσεις από τις επιδόσεις.

Σιγά-σιγά, παιδιά. Ακόμα ψαχνόμαστε. Θα έλθουν και οι εντυπώσεις. Ευχαριστώ.
-
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,506
Κερατσίνι
Παναγιώτη καλορίζικο το εργαλείο. Μιας και έχω σταματήσει εδώ και 2 χρόνια να ασχολούμε με htpc και γενικά με υπολογιστές για λύσε μου μια απορία (ελπίζω να μην ρωτάω κάτι χαζό). Κάρτα ήχου δεν θα βάλεις?
 
Παναγιώτη καλορίζικο το εργαλείο. Μιας και έχω σταματήσει εδώ και 2 χρόνια να ασχολούμε με htpc και γενικά με υπολογιστές για λύσε μου μια απορία (ελπίζω να μην ρωτάω κάτι χαζό). Κάρτα ήχου δεν θα βάλεις?

Βασίλη, καλημέρα κι ευχαριστώ

Η μητρική έχει ενσωματωμένο κύκλωμα ήχου (Realtec Azalia 7.1). Αλλά για τα νέα φορμά HD, ο ήχος, επεξεργαζόμενος και αναπαραγόμενος μέσω software player, εξάγεται από την έξοδο HDMI της κάρτας γραφικών, όπως είπε και ο ichaltou. Αυτή τη δυνατότητα την απέκτησαν σε ολοκληρωμένη πλέον μορφή οι κάρτες της ΑΤΙ από τη σειρά HD5xxx και μετά.
 
Last edited:

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Καλορίζικο Παναγιώτη... Σου εύχομαι ατέλειωτες ώρες απόλαυσης χωρίς προβλήματα.
Βλέπω οτι ξεκίνησες φουριόζος..... :D

- Media browser
- Boxee
- XMBC

Ποιό θα χρησιμοποιείς; Ή μήπως και τα τρία ανάλογα με το τι θές να κάνεις;
Τα έχεις δοκιμάσει ή θα τα δοκιμάσεις και θα καταλήξεις σε κάποιο που θα σε βολεύει καλύτερα;
 
Καλορίζικο Παναγιώτη... Σου εύχομαι ατέλειωτες ώρες απόλαυσης χωρίς προβλήματα.
Βλέπω οτι ξεκίνησες φουριόζος..... :D

- Media browser
- Boxee
- XMBC

Ποιό θα χρησιμοποιείς; Ή μήπως και τα τρία ανάλογα με το τι θές να κάνεις;
Τα έχεις δοκιμάσει ή θα τα δοκιμάσεις και θα καταλήξεις σε κάποιο που θα σε βολεύει καλύτερα;

Καλημέρα, Μπάμπη

Μόλις προχθές τα εγκατέστησα. Θα καταλήξω μετά από δοκιμές. Ωστόσο, η πρότασή σου ανοίγει νέους ορίζοντες. Δηλαδή, τί λες; Ότι το καθένα από αυτά έχει επιλεκτική συμπεριφορά, ανάλογα με το υλικό;

Αν είναι έτσι, για ρίξε κανένα φωνήεν παραπάνω, να μάθουμε κι εμείς οι αρχάριοι. Θενκς.
-
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Καλημέρα, Μπάμπη

Μόλις προχθές τα εγκατέστησα. Θα καταλήξω μετά από δοκιμές. Ωστόσο, η πρότασή σου ανοίγει νέους ορίζοντες. Δηλαδή, τί λες; Ότι το καθένα από αυτά έχει επιλεκτική συμπεριφορά, ανάλογα με το υλικό;

Αν είναι έτσι, για ρίξε κανένα φωνήεν παραπάνω, να μάθουμε κι εμείς οι αρχάριοι. Θενκς.
-

Μπά... μην νομίζεις οτι τα ξέρω. Εγώ χρησιμοποιώ το HTPC μόνο για ταινίες και τηλεοπτικές σειρές, δεν έχω βάλει κάρτες τηλεόρασης κλπ.
Αν χρειαστείς οτιδήποτε για το Media Browser είμαι στη διάθεσή σου.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Μπαμπη, αν παρακαλεσεις τον Παναγιωτη αρκετα, θα σε αφησει να του κανεις εγκατασταση το Media Browser!

:p
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Μπαμπη, αν παρακαλεσεις τον Παναγιωτη αρκετα, θα σε αφησει να του κανεις εγκατασταση το Media Browser!

:p

Καλααααα.... Θα σε φτιάξω την επόμενη φορά που θα πάρεις τηλέφωνο... :grandpa:

(Αρχίζω να πιστεύω οτι τελικά έχει δίκιο ο Ρούλης...:flipout:)
 
Μπαμπη, αν παρακαλεσεις τον Παναγιωτη αρκετα, θα σε αφησει να του κανεις εγκατασταση το Media Browser!

:p

:huh2::huh2::huh2::huh2::huh2::huh2:

(Μα τον έχω εγκατεστημένο ήδη. Το είπα παραπάνω, βρε παιδιά. Τώρα αν ο Μπάμπης ξέρει καμιά ταρζανιά με τον Media Browser, ας μου την πει. Το φόρουμ έχει και PM services).

Συγγνώμη, Μπάμπη, μόλις τώρα είδα το ποστ σου, που λες ότι έχεις μόνο τον Media Browser εγκατεστημένο. Σου στέλνω εγώ PM.

-bye-
-
 
Last edited:
Κοστολόγηση

και το μαλλί πόσο πήγε αν επιτρέπεται?

Λοιπόν, επειδή το PC στήθηκε από εξαρτήματα που προϋπήρχαν και από άλλα που αγοράστηκαν επί τούτου, θα επιχειρήσω να παραθέσω το κόστος, με τις τιμές του "τότε" και του "τώρα".

- Κουτί μεταχειρισμένο, μέσω αγγελίας 35 Ευρώ + 10 ευρώ βαφή του πάνω καπακιού σε βαφείο αυτοκινήτων, μετά τις αναπόφευκτες μικροζημιές που υπέστη λόγω μετατροπών, σύνολο 45 Ευρώ.
- Τροφοδοτικό EZcool 550W. Αγοράστηκε πριν 2 χρόνια περίπου, αν θυμάμαι καλά από e-shop, με αρχικό σκοπό να χρησιμοποιηθεί ως δεύτερο (επί πλέον) τροφοδοτικό σε έναν υπολογιστή με μεγάλο case, που είχε θέση για 2ο τροφ/κό, ώστε να μπορέσω να προσθέσω περισσότερους δίσκους. Το πρότζεκτ δεν περπάτησε και το τροφοδοτικό είχε μείνει αχρησιμοποίητο. Αν θυμάμαι καλά το είχα πάρει κοντά στο 50άρι-60άρι. Σήμερα, ένα μέσης κατηγορίας τροφοδοτικό τέτοιου μεγέθους πρέπει να κοστίζει από 40 (τα φτηνά) μέχρι 80 (τα ακριβότερα) ευρώ.
- Μητρική. Μεταχειρισμένη, χωρίς παρελκόμενα, από αγγελία, 25 ευρώ.
- Επεξεργαστής. Τότε που τον πήρα, πλήρωσα, αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 220 ευρώ. Όταν πρωτοκυκλοφόρησε ήταν πάνω από 500. Τώρα δεν υπάρχει πουθενά (λογικό είναι). Είχε μείνει στην αναμονή, περιμένοντας την κατάλληλη ευκαιρία.
- Μνήμες. Καινούργιες όλες, πρόσφατα αγορασμένες 23.97 Ευρώ η μία, επί τέσσερα = 95.88 ευρώ σύνολο.
- Κάρτα γραφικών. Αγορασμένη από ΠΛΑΙΣΙΟ τον Μάϊο 150.72 Ευρώ.
- Κάρτα TV. Αγορασμένη από ΠΛΑΙΣΙΟ πρόσφατα 110.80 Ευρώ.
- Κάρτα FireWire. Από αγγελία, σε συνδυασμό με άλλη κάρτα, χάρισμα.
- Ψύκτρα Επεξεργαστή και ανεμιστηράκι. Η ψύκτρα από αγγελία 15 ευρώ. Το ανεμιστηράκι (slim type) από Πάτρα(!) 9 ευρώ με τα μεταφορικά.
- Έξτρα Ανεμιστηράκι 120mm στο case. Κοντά στα 5 ευρώ, τότε που αγοράστηκε, πριν κανένα χρόνο.
- Έξτρα Ανεμιστηράκι slim 100mm στο case. Δώρο μαζί με τον ανεμιστήρα της ψύκρας.
- BD-ROM Drive κοντά στα 75 ευρώ, πριν κάτι μήνες.
- SSD Kingston. Αγορασμένος πριν 2 μήνες περίπου κοντά στα 140 ευρώ.
- Σκληροί WD10EADS. Από αγγελία 45 Ευρώ ο ένας x 3 = 135 ευρώ.
- Το Logitech DiNovo mini το είχα πάρει πριν 1.5 χρόνο περίπου κοντά στα 150 ευρώ, αλλά λογικά δεν πρέπει να το συμπεριλάβω στο συνολικό κόστος, διότι καλείται να εξυπηρετήσει περισσότερους υπολογιστές. Αν επιχειρήσουμε να είμαστε δίκαιοι στην καταγραφή του κόστους, η αναλογία του Logitech στο κόστος αυτού του PC θα πρέπει να υπολογιστεί στο 1/3 της συνολικής αξίας, ήτοι 50 ευρώ.
- Λειτουργικό Windows 7 Pro 127 Ευρώ, την ίδια ημέρα με την κάρτα γραφικών (Μάϊος 2010).

Σύνολο: 1258.40 Ευρώ, με την ακριβέστερη κατά το δυνατόν καταγραφή.

0045.00 (κουτί + βαφή)
0055.00 (τροφοδοτικό)
0025.00 (μητρική)
0220.00 (επεξεργαστής)
0095.88 (μνήμες)
0150.72 (κάρτα γραφικών)
0110.80 (κάρτα TV)
0015.00 (ψύκτρα CPU)
0009.00 (ανεμιστηράκι ψύκτρας)
0005.00 (έξτρα ανεμιστήρας case)
0075.00 (LG BD-ROM drive)
0140.00 (SSD)
0135.00 (3 x HDDs)
0050.00 (Logitech DiNovo)
0127.00 (Windows 7 Pro)
-------
1258.40

-
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Με γεια τα πράματα, και καλές θεάσεις.

Όλα καλά, εκτός από το τροφοδοτικό! Ένα PSU της ανάγκης σε HTPC τόσο μεγάλης αξίας είναι αμαρτία!

Σαν λεπτομέρεια, οι μνήμες θα μπορούσαν να είναι 2Χ2 GB, ώστε να καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα και να είσαι και πιο αναβαθμίσιμος.

Οπτικό drive δεν θα έβαζα στο HTPC μου, ούτε και 3 (και 1/2) σκληρούς, αλλά αυτό είναι θέμα της λογικής με την οποία ο καθένας φτιάχνει το PC του.

Η TV κάρτα είναι για μένα ένα μυστήριο. Την έχεις δουλέψει καθόλου; Ποια είναι η λογική των δύο HDMI; Το HDMI capture τι ποιότητα έχει; Κάνει capture και κλειδωμένα;

Βάλε καμία φωτό από το pc συναρμολογημένο!
 
Τροφοδοτικό, κάρτα TV και φωτό

Με γεια τα πράματα, και καλές θεάσεις.

Όλα καλά, εκτός από το τροφοδοτικό! Ένα PSU της ανάγκης σε HTPC τόσο μεγάλης αξίας είναι αμαρτία!

Σαν λεπτομέρεια, οι μνήμες θα μπορούσαν να είναι 2Χ2 GB, ώστε να καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα και να είσαι και πιο αναβαθμίσιμος.

Οπτικό drive δεν θα έβαζα στο HTPC μου, ούτε και 3 (και 1/2) σκληρούς, αλλά αυτό είναι θέμα της λογικής με την οποία ο καθένας φτιάχνει το PC του.

Η TV κάρτα είναι για μένα ένα μυστήριο. Την έχεις δουλέψει καθόλου; Ποια είναι η λογική των δύο HDMI; Το HDMI capture τι ποιότητα έχει; Κάνει capture και κλειδωμένα;

Βάλε καμία φωτό από το pc συναρμολογημένο!

Photo απο εσωτερικο και cable managment...

Λοιπόν, ένα-ένα:

Όπως είπα στην αρχή, το τροφοδοτικό προϋπήρχε. Ήταν και τύπου silent (μεγάλος ανεμιστήρας 140mm), και από άποψη ισχύος είμαι καμιά 80αριά-100αριά watt παραπάνω από την απαιτούμενη (extreme vision power calculator), άρα αρχικά με καλύπτει. Τώρα αν θα ζήσει πολύ ή λίγο θα το δείξει ο χρόνος. Πάντως δεν είχα σκοπό να δώσω ΚΙ ΑΛΛΑ χρήματα, αφού αυτό καθόταν στην άκρη αχρησιμοποίητο και ανέγγιχτο.

Τώρα, με τις μνήμες την πάτησα ελαφρώς. Εξηγούμαι:
Μέσα σε όλο το χαμό του διαθέσιμου hardware, στο οποίο βασίστηκα να το φτιάξω, νόμιζα πως είχα ένα ζευγαράκι Corsair aXe RAM 1066-1GB. Και επειδή κάποιος από τους προηγούμενους υπολογιστές φόραγε ένα ίδιο, είπα να πάρω ένα ζευγάρι Kingston, να το ανταλλάξω με το ζευγάρι της Corsair, ώστε να μου μείνει στο χέρι η τετράδα. Έκανα λάθος, όμως και όταν αγόρασα το ζευγάρι της Kingston και το άνοιξα, ανακάλυψα ότι οι Corsair δεν υπήρχαν. Έτσι αναγκαστικά συμπλήρωσα την τετράδα με ένα ζευγάρι ακόμα. Ειρήσθω εν παρόδω, αν είχα ανακαλύψει την έλλειψη νωρίτερα, θα πήγαινα κατ' ευθείαν σε 2X2GB DDR3, που επίσης φοράει η μητρική.

Οπτικό drive. Τόπες και μόνος σου παρακάτω. Είναι το πώς αντιλαμβάνεται κάποιος τη λειτουργία (και τη "λειτουργικότητα") του HTPC. Με την ίδια λογική, καταλαβαίνω κάποιους που δεν σκέφτονται καν να περάσουν Office σε τέτοιο μηχάνημα. Εγώ όμως έχω τη δική μου αντίληψη για το πώς πρέπει να λειτουργεί ένα τέτοιο PC και θεωρώ αναγκαίο να υπάρχει οπτικός οδηγός, αλλά και office, κι έτσι, εκτός από το MS Office, έχω περάσει και το OpenOffice, που σε κάποιους άλλους υπολογιστές με έχει σώσει, όταν το Office της Μικρο-Μαλακής κάνει τερτίπια.

Κάρτα TV. Να πω κατ' αρχάς ότι επιλέχθηκε με βάση τα λειτουργικά της χαρακτηριστικά. Είναι υβριδική (αναλογική-ψηφιακή TV και ραδιόφωνο FM) και συμβατή με το WMC. Όσο για τις θύρες HDMI, η μία είναι για είσοδο σήματος από εξωτερική συσκευή (π.χ. DVD/BD player, video camera κλπ.). Η κάρτα λειτουργεί δηλαδή σαν κανονική συσκευή τηλεόρασης. Η άλλη HDMI είναι εξειδικευμένη έξοδος πολλαπλής χρήσης, δηλ. ΔΕΝ είναι πραγματικό HDMI. Δουλεύει σε συνεργασία με ειδικό καλώδιο που περιέχεται στη συσκευασία, το οποίο έχει στη άλλη άκρη του 10(!) απολήξεις:
- 1 Έξοδο Composite Video
- 1 Έξοδο S-Video
- 3 Εξόδους Component Video (Y-Pb-Pr)
- 4 Εξόδους Audio (2 x [L-R])
- 1 Έξοδο σήματος για το Infrared Receiver του τηλεχειριστηρίου (το πακέτο συνοδεύεται και από το δικό του τηλεχειριστήριο, μαζί με το λογισμικό AverMedia Center).

Στην πραγματικότητα, ο κατασκευαστής εκμεταλλεύτηκε τους πολλούς αγωγούς που ξεκινούν από το βύσμα HDMI και πέρασε σε αυτούς όλα τα παραπάνω, για να εξοικονομήσει χώρο πάνω στο μπρακέτο της κάρτας.

Για το capture δεν ξέρω, δεν την έχω ακόμα δοκιμάσει σε κάτι τέτοιο.

Φωτό έπονται. Be patient, πληζ.
-
 
Last edited:
Φωτογραφίες

Μερικές από τις φωτογραφίες, που τράβηξα (οι πιο αντιπροσωπευτικές)

- Η πρώτη δείχνει τη μπροστινή όψη του PC, με το αποσπώμενο μπροστινό πάνελ βγαλμένο και ξαπλωμένο στην επιφάνεια του τραπεζιού, ανάποδα, σε οριζόντια θέση. Μπροστά φαίνεται η φάτσα του κουτιού, αυτή πίσω από το ξαπλωμένο πάνελ. Διακρίνονται (α) στα αριστερά, ένα μέρος από την πίσω επιφάνεια του τροφοδοτικού (κατά περίεργο τρόπο, σε αυτό το κουτί, το τροφοδοτικό μπαίνει μπροστά στο κουτί και ανεστραμένο) και (β) στο κέντρο και προς τα δεξιά, πάνω ο οπτικός οδηγός της LG, από κάτω οι δυο από τους τρεις σκληρούς και δεξιά, σε όρθια θέση, ο τρίτος σκληρός. Στο κέντρο, πάνω από τον μεσαίο σκληρό, διακρίνεται σαν μια γκρίζα λωρίδα ο SSD και τα βιδάκια που τον στηρίζουν πάνω στα μπρακέτα, ώστε να είναι σε απόσταση από τον σκληρό, που είναι από κάτω του.

- Η δεύτερη είναι μια πιο κοντινή λήψη της αριστερής πλευράς, που δείχνει λεπτομερέστερα το τροφοδοτικό, τα καλώδια για τις μπροστινές θύρες USB και τον τρόπο που συναρμολογήθηκαν τα μπρακέτα που συγκρατούν τον μεσαίο σκληρό και τον SSD. Ένα μέρος της μπροστινής αριστερής πλευράς του SSD φαίνεται πάνω από την αριστερή γωνία του μεσαίου σκληρού, σαν γκρίζα μεταλλική λωρίδα με ένα από τα βιδάκια που τον συγκρατούν, στη θέση του.

- Η τελευταία (δέκατη) είναι όπως η πρώτη, αλλά είναι τραβηγμένη από ψηλά, για να δείξει τις λεπτομέρειες του εσωτερικού του μπροστινού πάνελ, καθώς και τον τρόπο που είναι προσαρμοσμένοι ο οπτικός οδηγός και οι σκληροί. Εδώ θέλω να τονίσω ότι με παίδεψε πολύ μέχρι να βρω την ιδανική θέση για το μεσαίο σκληρό, στα μπρακέτα του οποίου έχουν προσαρμοστεί και τα μπρακέτα με τα βιδάκια που συγκρατούν τον SSD. Λίγο πιο πίσω αν ήταν, εύρισκαν τα καλώδια του στη μητρική. Αν τον μετακινούσα πιο μπροστά, "κουτούλαγε" στο εσωτερικό του μπροστινού αποσπώμενου πάνελ. Τέλος πάντων, μετά από πολύ πειραματισμό, βρήκα τη σωστή θέση. Με το ανάλογο modification των μπρακέτων, φυσικά.

- Η τρίτη δείχνει τη φάτσα του PC, με το μπροστινό πάνελ στη θέση του.
- Το ίδιο και η τέταρτη, αλλά με τα μπροστινά κάτω πορτάκια ανοιχτά.

- Η πέμπτη δείχνει μια πανοραμική κάτοψη του εσωτερικού του κουτιού. Το μπροστινό μέρος είναι αριστερά και το πίσω δεξιά. Επάνω αριστερά είναι το τροφοδοτικό (φαίνεται ο ανεμιστήρας του των 140mm). Κάτω δεξιά ο οπτικός οδηγός. Κάτω αριστερά η ψύκτρα του επεξεργαστή και ο ανεμιστήρας της. Δεξιά στο κέντρο, η κάρτα γραφικών και πίσω της, πιο κάτω, η κάρτα TV. Πιο πάνω και δεξιά, η κάρτα FireWire. Δίπλα και αριστερά από την ψύκτρα του επεξεργαστή, στο κάτω κέντρο της εικόνας διακρίνονται τα μπλε DIMMάκια της RAM. Το μαύρο χοντρό καλώδιο, που ξεκινάει από ένα χοντρό μαύρο βύσμα πάνω δεξιά και περνάει κάτω από τον ανεμιστήρα, που φαίνεται όρθιος στο πάνω μέρος στο κέντρο, είναι το εσωτερικό καλώδιο ρεύματος του τροφοδοτικού. Στην πρώτη και στη δεύτερη φωτογραφία φαίνεται η απόληξή του στο άλλο άκρο, που μπαίνει στην υποδοχή IEC του τροφοδοτικού.

- Η έκτη είναι μια πιο κοντινή όψη της κάρτας γραφικών, τραβηγμένη με 180 μοίρες από την προηγούμενη, την πανοραμική. Στο κάτω μέρος της εικόνας, μπροστά από την κάρτα γραφικών, φαίνεται η καρτούλα FireWire.

- Η έβδομη είναι κάτοψη του κουτιού με το πάνω καπάκι στη θέση του. Θα παρατηρήσετε ότι κάτω δεξιά υπάρχει μια "σίτα", που καλύπτει τον ανεμιστήρα της ψύκτρας του επεξεργαστή, η οποία μπήκε με βιδάκια, αφού ανοίχτηκε η τρύπα στο καπάκι (δεν είχε άνοιγμα εκεί καθόλου). Πάνω και αριστερά υπάρχει άνοιγμα με πολλαπλές τρύπες για τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού. Σημειώνω ότι το άνοιγμα αυτό ήταν πολύ μικρό, για ανεμιστήρα 92mm. Χρειάστηκε να το διευρύνω, κάνοντας τρύπα-τρύπα το μεγάλωμα με το ηλεκτροδράπανο, ακολουθώντας το pitch των τρυπών που ήδη υπήρχαν. Μια διαδικασία επίπονη και χρονοβόρα, αφού χρειάστηκαν γύρω στις 150 περίπου επί πλέον τρύπες, οι οποίες έπρεπε μετά το τρύπημα να "τριμαριστούν" (στα αγγλικά λέγεται deburring, και σημαίνει προσεκτική αφαίρεση γρεζιών και άλλων προεξοχών, ώστε να μην τραυματιστεί κάποιος).

- Η όγδοη είναι το πίσω μέρος του κουτιού. Διακρίνονται στα δεξιά δύο fan speed controllers, ένας οριζόντιος εξωτερικός στο κάτω μέρος για τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή και άλλος ένας κατακόρυφος της Xigmatek, σε μπρακέτο, προσαρμοσμένος στην τρίτη από τα δεξιά υποδοχή του κουτιού, για τους δυο πλαϊνούς ανεμιστήρες του κουτιού. Απαραίτητοι για να διατηρείται σε χαμηλά επίπεδα ο θόρυβος.

- Η ένατη είναι η ίδια με την προηγούμενη, αλλά έχω βάλει το πολλαπλό καλώδιο στην κάτω υποδοχή HDMI της κάρτας TV, για να δείξω περί τίνος πρόκειται.

- Για τη δέκατη και τελευταία τα είπαμε πιο πάνω.

Καληνύχτα.
-
 

Attachments

  • DSC_0030.jpg
    DSC_0030.jpg
    55 KB · Views: 371
  • DSC_0035.jpg
    DSC_0035.jpg
    61.6 KB · Views: 324
  • DSC_0039.jpg
    DSC_0039.jpg
    42.5 KB · Views: 338
  • DSC_0040.jpg
    DSC_0040.jpg
    48.9 KB · Views: 315
  • DSC_0042.jpg
    DSC_0042.jpg
    103.4 KB · Views: 375
  • DSC_0043.jpg
    DSC_0043.jpg
    103.1 KB · Views: 341
  • DSC_0045.jpg
    DSC_0045.jpg
    63.5 KB · Views: 309
  • DSC_0046.jpg
    DSC_0046.jpg
    69.3 KB · Views: 310
  • DSC_0047.jpg
    DSC_0047.jpg
    75 KB · Views: 320
  • DSC_0036.jpg
    DSC_0036.jpg
    72.4 KB · Views: 329